UODO domaga się uregulowania problemu danych z zagubionych laptopów i smartfonów

Administracja publiczna RODO

W ustawie o rzeczach znalezionych należy uregulować kwestie dotyczące postępowania z danymi osobowymi, utrwalonymi na zagubionych nośnikach, np. laptopach czy telefonach komórkowych - apeluje prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych w wystąpieniu do ministra administracji i spraw wewnętrznych.

09.07.2020

TSUE: Wyrok skazujący nie wystarczy, żeby wydalić cudzoziemca

Prawo karne Administracja publiczna Prawo unijne

Decyzja o wydaleniu cudzoziemca, który posiada zezwolenie na pobyt długoterminowy nie może zostać podjęta wyłącznie w oparciu o wydane wyroki skazujące. Trzeba bowiem ustalić, czy człowiek ten stanowi rzeczywiste i dostatecznie poważne zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Należy też uwzględnić konsekwencje wydalenia dla niego oraz członków jego rodziny.

09.07.2020

Pracownikom skarbówki opłaca się gnębić podatników

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Przeciętna wysokość nagrody w Ministerstwie Finansów wyniosła ponad 16 tysięcy złotych brutto. Funkcjonariusze dostali natomiast ponad 17 tysięcy. Premie pracowników urzędów są niższe. Ich wysokość jest jednak uzależniona od liczby zakończonych kontroli lub wydania np. decyzji o zabezpieczeniu. Urzędnicy mają specjalny przelicznik nagród. Podatnicy są na z góry przegranej pozycji.

09.07.2020

WSA: Jedna stawka za korzystanie przez przewoźników z przystanków jest dyskryminująca

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Ustalenie przez gminę jednej, stałej stawki opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych jest krzywdzące dla przewoźników wykonujących przewóz małymi pojazdami. W takiej sytuacji ponoszą oni takie same koszty, jak przewoźnicy z dużymi pojazdami, które bardziej niszczą infrastrukturę. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

07.07.2020

SN: Odszkodowanie za bezprawną decyzję o wywłaszczeniu przez państwo

Prawo cywilne Administracja publiczna

Sąd badając przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej może ustalać, czy prawidłowe rozpoznanie wniosku o ustanowienie użytkowania wieczystego również doprowadziłoby do odmowy ustanowienia tego prawa - orzekł Sąd Najwyższy w uchwale dotyczącej unieważnienia decyzji na podstawie dekretu o gruntach warszawskich z 1945 r.

06.07.2020

Zbrodnie komunistyczne nie przedawnią się

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna

Senat przyjął w czwartek nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wprowadza ona trwałe nieprzedawnianie się karalności zbrodni komunistycznych. Z aktualnych obecnie przepisów wynika natomiast, że część z tych zbrodni mogłaby się przedawnić 1 sierpnia 2020 roku.

02.07.2020

Wynagrodzenie za udział w komisji wyborczej bez podatku

PIT Administracja publiczna Wybory

Członkowie komisji wyborczych nie muszą płacić podatku dochodowego od otrzymanych wynagrodzeń. Zgodnie z prawem, jest to dieta związana z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich. Zwolnienie z podatku dotyczy kwot do trzech tysięcy złotych.

01.07.2020

Poborem opłaty elektronicznej za przejazd po drogach zajmie się skarbówka

Ordynacja Administracja publiczna Finanse

Od 1 lipca 2020 r. szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejmie od Głównego Inspektora Transportu Drogowego pobór opłaty elektronicznej za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz pobór opłaty za autostrady na wyznaczonych odcinkach A2 i A4. Dotychczasowy system poboru opłat zostanie wygaszony do końca lipca 2021 r.

01.07.2020

Już 700 tys. Polaków chce zostać na stałe w Wlk. Brytanii

Administracja publiczna Prawo unijne

3,6 mln obywateli państw Unii Europejskiej, w tym prawie 700 tys. Polaków, złożyło wnioski o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii, co pozwoli im pozostać w Wielkiej Brytanii po upływie okresu przejściowego po brexicie. Wnioski takie można składać do 30 czerwca 2021 r.

30.06.2020

NSA: Wybór zerojedynkowy - odwołanie od decyzji albo żądanie jej uzupełnienia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Strona nie może skorzystać z dwóch wykluczających się środków prawnych. Jeżeli odwołała się od decyzji administracyjnej, to nie może żądać już jej uzupełnienia. Gdyby jednak do tego doszło, organ potraktuje złożony wniosek jako uzupełnienie argumentów odwołania - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

30.06.2020

Hodowca kotów pełnomocnikiem ds. ochrony zwierząt  

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wojciech Albert Kurkowski - miłośnik zwierząt, międzynarodowy sędzia felinologiczny, wiceprezes World Cat Federation - został powołany przez ministra ministra rolnictwa i rozwoju wsi na pełnomocnika do spraw ochrony zwierząt. Ma odpowiadać m.in. za monitorowanie sytuacji w tej dziedzinie oraz proponowanie niezbędnych zmian w prawie.

29.06.2020

Prof. Piotrowski: Dotychczasowy prezydent może działać do zaprzysiężenia nowego

Administracja publiczna Koronawirus

Prezydent – będąc gwarantem ciągłości władzy państwowej – powinien sprzyjać swojemu następcy – nie powinien wymuszać, by popierał on inicjatywy, z którymi się nie utożsamia - tłumaczy prof. Ryszard Piotrowski. Nie ma jednak reguły, która przewidywałaby, że następuje automatyczne zawieszenie prac lub wycofanie projektów.

29.06.2020

Każdy ma prawo wiedzieć, czy zakaz przynależności do partii jest przestrzegany

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zgodnie z przepisami prawa, sekretarz gminy nie ma prawa tworzenia partii politycznych ani przynależności do nich. Każdy ma prawo wiedzieć, czy wymóg ten jest przestrzegany. Dlatego też - zdaniem NSA - osoba zainteresowana tą kwestią powinna dostać jasną odpowiedź na skierowany w tej sprawie wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

25.06.2020

NSA: Skarga na bezczynność tylko przed wydaniem decyzji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wniesienie skargi na bezczynność organu administracji po zakończeniu przez ten organ postępowania i wydaniu decyzji stanowi przeszkodę w podjęciu rozpoznania merytorycznego takiej skargi - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 czerwca br. Przyjęcie, że skargę można składać bezterminowo, naruszyłoby system prawny.

24.06.2020

NIK: Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnia niepełnosprawnym sportowcom pełnego dostępu do swoich obiektów

Administracja publiczna

Centralny Ośrodek Sportu to jedyny w Polsce podmiot wyspecjalizowany w świadczeniu usług szkolenia sportowego na najwyższym poziomie. Kontrola NIK wykazała, że COS nie zapewnił warunków do szkolenia w 10 spośród 29 dyscyplin paraolimpijskich i nie wykazuje inicjatywy w zakresie przystosowania swoich obiektów do szkolenia dyscyplin paraolimpijskich.

23.06.2020

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przejmuje nadzór nad handlem nawozami

Administracja publiczna

Od 1 lipca Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przestanie sprawować nadzór nad wprowadzaniem do obrotu nawozów i środków wspomagających uprawę roślin. Zadanie to przejmie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Ta sama nowelizacja ustawy o nawozach wprowadza zakaz stosowania mocznika w formie granulowanej.

23.06.2020

Do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy o zadośćuczynieniu dla zesłanych do ZSRR

Domowe finanse PIT Administracja publiczna

Do Sejmu trafił w poniedziałek prezydencki projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym polskim obywatelom zesłanym lub deportowanym do ZSRR w latach 1939-1956. Z uzasadnienia wynika, że dotychczasowe rekompensaty udzielane przez Polskę z tytułu prześladowań doznanych ze strony okupantów nie objęły wszystkich polskich zesłańców.

22.06.2020

WSA: Koszt postoju skonfiskowanego pojazdu wyższy niż jego wartość

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Opłata za przechowanie pojazdu usuniętego z drogi może być wyższa od wartości auta, jeśli liczona jest przez 10 lat. Prezydent miasta zażądał od właściciela zwrotu kosztów cztery lata po konfiskacie pojazdu na rzecz Skarbu Państwa. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wysokości kosztów.

20.06.2020