Dodatki i nagrody spisowe to przychody z działalności wykonywanej osobiście

Samorząd terytorialny PIT Administracja publiczna

Dodatki i nagrody spisowe przyznane członkom gminnego biura spisowego nie stanowią przychodu ze stosunku pracy dla pracowników zatrudnianych przez burmistrza. Przychód z tego tytułu należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Potwierdziła to skarbówka w najnowszej interpretacji.

13.11.2020

Trochę łatwiej zalegalizować samowolę budowlaną, ale kary nadal wysokie

Administracja publiczna Budownictwo

Po wejściu w życie we wrześniu 2020 r. zmian w prawie budowalnym doszło do ujednolicenia procedury legalizującej samowolę budowlaną oraz wprowadzenia uproszczonej procedury legalizacyjnej dla samowoli budowlanych. Jednak grzywny za samowole budowlane nadal są bardzo wysokie i w praktyce mogą osiągnąć nawet wartość ponad miliona złotych

12.11.2020

Nowe strategie rozwoju w samorządach - weszła w życie nowela ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo europejskie

Nowelizacja wprowadza zmiany na najniższym poziomie zarządzania strategicznego. Na szczeblu lokalnym potwierdzono praktykę opracowywania i uchwalania strategii rozwoju gminy: wiele samorządów przygotowywało dotychczas strategie rozwoju, jednak nie były one osadzone w przepisach. W konsekwencji znacznie różniły się od siebie

12.11.2020

UE tworzy strategię na rzecz równości osób LGBTI

Administracja publiczna Prawo europejskie

Rozszerzenie listy przestępstw o homofoniczną mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści oraz przedstawienie przepisów dotyczących wzajemnego uznawania rodzicielstwa m.in. w sytuacjach transgranicznych - takie m.in. elementy zawierać ma strategia Unii Europejskiej na rzecz równości osób LGBTIQ.

12.11.2020

Marsz Niepodległości zmotoryzowany, a obok niego zamieszki

Administracja publiczna

Mimo wydanego przez prezydenta Warszawy zakazu, który potwierdzony został przez sądy, w stolicy odbył się w środę Marsz Niepodległości. Organizatorzy ogłosili, że w związku z zakazem i zagrożeniem epidemicznym miał on odbyć się w formule rajdu samochodowo - motocyklowego, ale liczna grupa osób postanowiła maszerować. Doszło do starć z policją.

11.11.2020

Nowe działy administracji - leśnictwo i centrala rządu

Administracja publiczna

Rada Ministrów przyjęła we wtorek kierunkowo projekt zmian w ustawie o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw, na skutek których wyodrębnione mają być działy: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjne rządu. Ich celem jest dostosowanie struktury działów do zrestrukturyzowanego niedawno rządu.

10.11.2020

SO: Stanu epidemii nikt nie odwołał - nawet małym grupom nie wolno demonstrować

Administracja publiczna

Możliwość pokojowych zgromadzeń do 50 osób obowiązywał tylko do 31 marca 2020 r., kiedy został uchylony i w ten sposób wyeliminowany z obowiązującego porządku prawnego - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Obecnie stan epidemii jest przesłanką "niejako automatycznego wydania zakazu zgromadzenia" - dodał sąd.

10.11.2020

Nie będzie szlabanów na państwowych autostradach

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Administracja publiczna

Resort finansów przygotowuje zmiany w systemie opłat za przejazd autostradami. Już od 2021 roku na państwowych odcinkach dróg płatnych ma działać jeden system poboru opłat e-Toll. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Wrocław – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od 1 grudnia 2021 roku.

09.11.2020

Leśnictwo do rolnictwa - działy administracji dostosują do zmian w rządzie

Środowisko Administracja publiczna

Wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej, jak geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjne rządu - przewiduje projekt noweli ustawy o działach administracji rządowej. Według zapowiedzi, zmiany mają zwiększyć efektywność i obniżyć koszty działania administracji rządowej, ale faktycznie chodzi o dostosowanie struktury administracji rządowej do nowej, zrekonstruowanej Rady Ministrów.

08.11.2020

Czasem psy powinny iść w las, ale im nie wolno

Środowisko Administracja publiczna

Psy ratownicze nie mogą ćwiczyć w lesie, gdzie potem często walczą o ludzkie życie. Luka w prawie powoduje, że zakaz obowiązujący osoby spacerujące z psami, dotyczy także prowadzenia treningów psów ratowniczych. A te powinny odbywać się środowisku tożsamym z tym, w jakim potem odbywają się akcje poszukiwawcze.

07.11.2020

Rząd przygotowuje przepisy wstrzymujące bieg terminów w administracji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wstrzymywanie biegu terminów postępowań przez organy administracji publicznej na okres nie dłuższy niż 30 dni, z możliwością ponownego wstrzymania za zgodą organów drugiej instancji - taką możliwości wprowadzi projektowana przez rząd nowelizacja przepisów.

06.11.2020

Brak wiedzy lub pieniędzy to bariery – prawo wymusza zapewnienie dostępności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wprowadzenie dla podmiotów publicznych obowiązku likwidacji barier dla niepełnosprawnych i seniorów ma ułatwić życie osobom ze szczególnymi potrzebami. Jednak wdrożenie dostępności we wszystkich obszarach to duże obciążenie finansowe i czasowe, zwłaszcza dla małych samorządów. Tymczasem dzieci na wózkach napotykają schody w szkołach, interesanci w urzędach, a osoby głuche nie mają dostępu do informacji.

06.11.2020

Urodzenie, ślub czy zgon - wielu spraw nie da się załatwić zdalnie, nawet w COVID

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Osobiste stawiennictwo w urzędzie jest wymagane przy rejestracji pojazdu czy odbiorze prawa jazdy. Na pewno zdalnie nie załatwimy spraw w USC – tam konieczna jest obecność osób zgłaszających zgon czy biorących ślub. Nowe przepisy prawa zamówień publicznych dopuszczają wideokonferencję, ale pytanie brzmi, jak postąpić w przypadku zerwania łącza.

05.11.2020

Będą przywrócone uprawnienia pracowników USC do przygotowań protokołów uznań

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Pracownicy urzędów stanu cywilnego będą znowu mogli przygotowywać i drukować projekty protokołów uznań w rejestrze uznań. Ich uprawnienia zostaną przywrócone, po tym jak funkcja ta została zablokowana przez Ministra Cyfryzacji i ograniczona do kierownika USC i jego zastępcy. A konieczność przygotowań tylko przez kierownictwo powodowało drastyczne wydłużenie czasu załatwienia spraw. Wszystkich, nie tylko tych związanych z uznaniem.

04.11.2020

MF szykuje zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

VAT Administracja publiczna

Z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu wynika, że wkrótce zmienią się przepisy dotyczące postępowania egzekucyjnego w administracji. Jak wynika z dokumentu, celem nowelizacji ma być usprawnienie działań wierzyciela i organu egzekucyjnego.

04.11.2020

Praca zdalna w samorządach, czyli wyważanie otwartych drzwi

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Przez najbliższy miesiąc, do 4 grudnia 2020 roku, urzędy administracji publicznej, w tym także samorządowej, będą pracowały zdalnie – zdecydował rząd, wydając rozporządzenie. Tyle tylko, że całe rzesze urzędników samorządowych tak pracowały już od początku pandemii. Rozporządzenie, zdaniem samorządowców, niczego znaczącego nie wnosi. Stanowi za to nadmierną ingerencję w autonomię samorządu.

04.11.2020

Prof. Andrzej Wróbel: Zgromadzenia można ograniczać tylko w zgodzie z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ograniczenia prawa do zgromadzeń nie tylko nie mogą być wprowadzane rozporządzeniem rządu, ale nawet wymagana przez konstytucję ustawa musi spełniać jeszcze dodatkowe warunki, by nie zagroziło to tej jednej z najważniejszych wolności obywatelskich - twierdzi prof. Andrzej Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

04.11.2020

Prof. Suwaj: "Inwestycje covidowe" dla każdego, kto prowadzi działalność prozdrowotną

Administracja publiczna Budownictwo

Nowe przepisy dotyczące inwestycji budowlanych w czasie epidemii sprawiają, że wystarczy rozszerzyć prowadzoną działalność o jakieś praktyki prozdrowotne i już można budować na tych samych zasadach, co do 5 września, czyli bez przejmowania się przepisami, które utrudniają i wydłużają realizację inwestycji w normalnym trybie - mówi Robert Suwaj,

03.11.2020

Specjalny serwis pomoże w cyfryzacji planowania przestrzennego

Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI

Serwis o cyfryzacji zagospodarowania przestrzennego już działa - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Na portalu udostępnione są informacje i narzędzia, które służą w szczególności jednostkom samorządu terytorialnego do realizacji zadań w zakresie cyfryzacji planowania przestrzennego.

03.11.2020