Więcej płacimy bezgotówkowo na poczcie

Administracja publiczna

Wzrost płatności bezgotówkowych w placówkach pocztowych i u kurierów odnotowała Poczta Polska od połowy marca do końca czerwca. Więcej jest też transakcji płatnych BLIKiem. Poczta oferuje także inne wygodne rozwiązania, takie jak płatności w walucie karty wydanej przez zagraniczny bank czy cash-back.

14.07.2020

Przedwyborczy alert - czyli idź, zamiast zostać w domu

Administracja publiczna Wybory Koronawirus

Alert RCB umożliwia szybkie dotarcie informacji do szerokiego grona odbiorców. Zazwyczaj jest wysyłany, żeby ostrzec przed niebezpieczeństwem. Przed drugą turą głosowań były wysyłane sms-y przypominające o pierwszeństwie obsługi w lokalach wyborczych. Mimo interpretacji, że celem było zapewnienie bezpieczeństwa w pandemii, są wątpliwości co do zgodności z prawem.

13.07.2020

Rejestr Dokumentów Publicznych pomoże w wykrywaniu fałszerstw 

Administracja publiczna RODO

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło Rejestr Dokumentów Publicznych, w którym zawarto m.in. informacje o wyglądzie obowiązujących w Polsce dokumentów i zabezpieczeniach użytych do ich ochrony przed fałszerstwem. Rejestr dostępny jest pod adresem www.gov.pl/app/rdp/.

13.07.2020

WSA: Jeśli skardze ma zostać nadany bieg, strona musi wskazać swój numer PESEL

Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy przypomniał, że jeśli skarga od decyzji administracyjnej jest dotknięta brakami, to należy wezwać jej autora do ich uzupełnienia. Gdy mankamenty pisma nie zostaną uzupełnione w terminie, skarga zostanie odrzucona. Zagadnienie to wyjaśnia dr. hab. Grzegorz Krawiec, prof. UP w Krakowie.

12.07.2020

Projekt budżetu UE wiąże fundusze z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo unijne

W projekcie budżetu Unii Europejskiej, który będzie punktem wyjścia do negocjacji na przyszłotygodniowym szczycie UE w Brukseli, znalazł się mechanizmu powiązania środków unijnych z praworządnością. Projekt zaprezentował w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

10.07.2020

Uchwały anty-LGBT nie do zaskarżenia przed sądem administracyjnym

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sądy administracyjne odrzucają skargi rzecznika praw obywatelskich na uchwały anty-LGBT, uznając, że nie podlegają one zaskarżeniu. Według sądów nie są to akty z zakresu administracji publicznej. Choć skarg na takie uchwały jest więcej, najprawdopodobniej skutek będzie taki sam - uważa prof. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

10.07.2020

UODO domaga się uregulowania problemu danych z zagubionych laptopów i smartfonów

Administracja publiczna RODO

W ustawie o rzeczach znalezionych należy uregulować kwestie dotyczące postępowania z danymi osobowymi, utrwalonymi na zagubionych nośnikach, np. laptopach czy telefonach komórkowych - apeluje prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych w wystąpieniu do ministra administracji i spraw wewnętrznych.

09.07.2020

TSUE: Wyrok skazujący nie wystarczy, żeby wydalić cudzoziemca

Prawo karne Administracja publiczna Prawo unijne

Decyzja o wydaleniu cudzoziemca, który posiada zezwolenie na pobyt długoterminowy nie może zostać podjęta wyłącznie w oparciu o wydane wyroki skazujące. Trzeba bowiem ustalić, czy człowiek ten stanowi rzeczywiste i dostatecznie poważne zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Należy też uwzględnić konsekwencje wydalenia dla niego oraz członków jego rodziny.

09.07.2020

Pracownikom skarbówki opłaca się gnębić podatników

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Przeciętna wysokość nagrody w Ministerstwie Finansów wyniosła ponad 16 tysięcy złotych brutto. Funkcjonariusze dostali natomiast ponad 17 tysięcy. Premie pracowników urzędów są niższe. Ich wysokość jest jednak uzależniona od liczby zakończonych kontroli lub wydania np. decyzji o zabezpieczeniu. Urzędnicy mają specjalny przelicznik nagród. Podatnicy są na z góry przegranej pozycji.

09.07.2020

WSA: Jedna stawka za korzystanie przez przewoźników z przystanków jest dyskryminująca

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Ustalenie przez gminę jednej, stałej stawki opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych jest krzywdzące dla przewoźników wykonujących przewóz małymi pojazdami. W takiej sytuacji ponoszą oni takie same koszty, jak przewoźnicy z dużymi pojazdami, które bardziej niszczą infrastrukturę. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

07.07.2020

SN: Odszkodowanie za bezprawną decyzję o wywłaszczeniu przez państwo

Prawo cywilne Administracja publiczna

Sąd badając przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej może ustalać, czy prawidłowe rozpoznanie wniosku o ustanowienie użytkowania wieczystego również doprowadziłoby do odmowy ustanowienia tego prawa - orzekł Sąd Najwyższy w uchwale dotyczącej unieważnienia decyzji na podstawie dekretu o gruntach warszawskich z 1945 r.

06.07.2020

Zbrodnie komunistyczne nie przedawnią się

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna

Senat przyjął w czwartek nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wprowadza ona trwałe nieprzedawnianie się karalności zbrodni komunistycznych. Z aktualnych obecnie przepisów wynika natomiast, że część z tych zbrodni mogłaby się przedawnić 1 sierpnia 2020 roku.

02.07.2020

Wynagrodzenie za udział w komisji wyborczej bez podatku

PIT Administracja publiczna Wybory

Członkowie komisji wyborczych nie muszą płacić podatku dochodowego od otrzymanych wynagrodzeń. Zgodnie z prawem, jest to dieta związana z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich. Zwolnienie z podatku dotyczy kwot do trzech tysięcy złotych.

01.07.2020

Poborem opłaty elektronicznej za przejazd po drogach zajmie się skarbówka

Ordynacja Administracja publiczna Finanse

Od 1 lipca 2020 r. szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejmie od Głównego Inspektora Transportu Drogowego pobór opłaty elektronicznej za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz pobór opłaty za autostrady na wyznaczonych odcinkach A2 i A4. Dotychczasowy system poboru opłat zostanie wygaszony do końca lipca 2021 r.

01.07.2020

Już 700 tys. Polaków chce zostać na stałe w Wlk. Brytanii

Administracja publiczna Prawo unijne

3,6 mln obywateli państw Unii Europejskiej, w tym prawie 700 tys. Polaków, złożyło wnioski o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii, co pozwoli im pozostać w Wielkiej Brytanii po upływie okresu przejściowego po brexicie. Wnioski takie można składać do 30 czerwca 2021 r.

30.06.2020

NSA: Wybór zerojedynkowy - odwołanie od decyzji albo żądanie jej uzupełnienia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Strona nie może skorzystać z dwóch wykluczających się środków prawnych. Jeżeli odwołała się od decyzji administracyjnej, to nie może żądać już jej uzupełnienia. Gdyby jednak do tego doszło, organ potraktuje złożony wniosek jako uzupełnienie argumentów odwołania - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

30.06.2020

Hodowca kotów pełnomocnikiem ds. ochrony zwierząt  

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wojciech Albert Kurkowski - miłośnik zwierząt, międzynarodowy sędzia felinologiczny, wiceprezes World Cat Federation - został powołany przez ministra ministra rolnictwa i rozwoju wsi na pełnomocnika do spraw ochrony zwierząt. Ma odpowiadać m.in. za monitorowanie sytuacji w tej dziedzinie oraz proponowanie niezbędnych zmian w prawie.

29.06.2020