Popełnianie przestępstw za pomocą gier komputerowych jest ograniczone - można uspokoić graczy. Użytkowników spotka kara, gdy dokonają cyberstalkingu, oszustwa albo włamania do cudzego systemu informatycznego. Ale przekazanie lub wyrzucenie cudzej zbroi lub miecza wirtualnego przez cudzego awatara, jest pozbawieniem władztwa informatycznego, a nie prawnego, czyli to nie kradzież - uważają prawnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.05.2022
Prawo karne Nowe technologie
Inwestor planował budowę kompleksu garaży, który byłby uzupełnieniem dla zabudowy mieszkaniowej. Napotkał jednak opór ze strony lokalnych władz. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi ocenił, że kontynuacja funkcji zabudowy nie może być traktowana wąsko. Nie jest więc wykluczone, że działalność usługowa może harmonizować z zabudową mieszkaniową.
Dorian Lesner
14.05.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Samochód użyczony armii ukraińskiej musi mieć OC i zieloną kartę. Jeśli samochód zostanie zniszczony, trzeba go wyrejestrować i dopiero to zwalnia z zakupu polisy OC, ale udowodnienie zniszczenia nie musi być proste. Kluczową sprawą może okazać się przyjęta forma przekazania naszego pojazdu – z punktu widzenia ubezpieczeń i ewentualnej odpowiedzialności cywilnej.
Regina Skibińska
14.05.2022
Ukraina Wojsko
Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia, już 16 maja ma zostać odwołany stan epidemii. Planowane jest “zastąpienie” go stanem zagrożenia epidemicznego. Warto więc zapytać o skutki tej potencjalnej zmiany w sferze podatków, w tym o jej wpływ na obowiązki informacyjne w zakresie raportowania schematów podatkowych – piszą Konrad Kurpiewski i Agata Śliwińska z PwC.
Agata Śliwińska Konrad Kurpiewski
13.05.2022
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadza nowe regulacje związane z funkcjonowaniem grup spółek oraz zmiany w zakresie zasad zarządzania i nadzoru nad spółkami kapitałowymi. To właśnie zakresu nadzoru dotyczy znaczna ilość zmian dotyczących Rady Nadzorczej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - pisze radca prawny Paweł Jakubowski.
Paweł Jakubowski
13.05.2022
Spółki Prawo gospodarcze
Niedawna nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych nie rozwiązała problemu osób, które mają prawomocne wyroki sądowe potwierdzające brak prawa do tego świadczenia z powodu nierozwiązania stosunku pracy. Zmienił się stan prawny w tym zakresie, a nie stan faktyczny – twierdzą prawnicy. Dlatego osoby, które chcą skorzystać na zmianie prawa, powinny złożyć nowe wnioski do ZUS.
Grażyna J. Leśniak
13.05.2022
Emerytury i renty
Skazanie przez sąd karny przedstawiciela związku zawodowego za odmowę przyjęcia 15 nowych osób do grona członków związku stanowiło naruszenie swobody zrzeszania się - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. I podkreślił, że intencją skarżącego nie było permanentne odrzucenie ich kandydatur, lecz wstrzymanie się z procedurą przyjmowania nowych członków do kolejnego walnego zebrania.
Katarzyna Warecka
13.05.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Mimo zniesienia pandemii dalej będzie obowiązywało ograniczenie z ustawy covidowej dotyczące zebrań we wspólnotach oraz walnych zgromadzeń w spółdzielniach. Prawnicy uspokajają, że jednak można uniknąć paraliżu decyzyjnego. Zawsze właściciele i spółdzielcy będą mogli spotkać się stacjonarnie i porozmawiać, bo zniesiono ograniczenia sanitarne dotyczące spotkań.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.05.2022
Koronawirus a prawo Nieruchomości
​Za nami kolejny akt rewolucji podatkowej: Sejm przyjął zmiany do Polskiego Ładu. Ustawą zajmie się teraz Senat. Być może jeszcze pod koniec maja nowelizacja zostanie podpisana przez Prezydenta. W efekcie od 1 lipca zacznie obowiązywać niższa stawka PIT dla skali podatkowej, a zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej.
Piotr Juszczyk
12.05.2022
CIT PIT Rachunkowość
Uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa wydłuża do 16 lipca 2024 r. termin pierwszego wprowadzenia energii do sieci przez nowych wytwórców prądu z OZE. Zdaniem autorów, zmiana jest konieczna, bo inwestorzy mają niezawinione opóźnienia w realizacji tych inwestycji, które mogę skutkować tym, że zakłady energetyczne wypowiedzą umowy przyłączeniowe.
Krzysztof Sobczak
12.05.2022
Prawo gospodarcze
Umieszczenie podmiotu wspierającego agresję Rosji na Ukrainę na liście sankcyjnej MSWiA oznacza dla jego pracowników natychmiastowe odebranie źródła utrzymania i innych świadczeń. I nie mogą oni wystąpić o zaspokojenie roszczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zdaniem RPO, który interweniuje w tej sprawie, przepisy powinny przewidywać ochronę praw pracowniczych.
Krzysztof Sobczak
12.05.2022
Prawo pracy Ukraina
Sejm rozpoczął w czwartek prace nad projektem nowelizacji prawa geologicznego i górniczego przewidującym zniesienie organu nadzoru górniczego – dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego oraz likwidację Specjalistycznego Urzędu Górniczego (SUG). Jego zadania przejmie Wyższy Urząd Górniczy.
Ret
12.05.2022
Środowisko BHP
Wzmocnienie praw konsumentów i ułatwienie transgranicznego świadczenia usług finansowych na jednolitym rynku - to główne cele proponowanych przez Komisję Europejską zmian w obowiązujących obecnie przepisach unijnych dotyczących sprzedaży konsumentom usług finansowych online. M.in. informacje o ofertach i umowy mają być umieszczane w widocznych miejscach.
Krzysztof Sobczak
12.05.2022
Rynek i konsument Finanse Prawo unijne
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy umowy spółdzielni mleczarskich są zgodne z przepisami dotyczącymi nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Obecnie analizowane są umowy i praktyki m.in. OSM Łowicz oraz Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol. Prawo do tego typu kontroli przyznała urzędowi nowelizacja ustawy o przewadze kontraktowej.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.05.2022
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Im bliżej daty wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej, tym robi się wokół niej coraz bardziej gorąco. Do Sejmu trafił właśnie projekt, by przesunąć ten termin o rok. Podobny postulat mają też deweloperzy. Ostrzegają, że regulacja jest pełna wad i trudno będzie ją realizować w praktyce. A jeśli wejdzie w życie, w górę też pójdą ceny mieszkań. Uważają też, że obecnie jest bardzo zły moment na rewolucję na rynku.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.05.2022
Rynek i konsument Budownictwo Finanse

Wewnętrzne postępowanie wyjaśniające może uwiarygodnić organizację

Administracja publiczna Compliance Kontrola zarządcza
Organizacje zarówno prywatne, jak i publiczne, wszczynają wewnętrzne postępowania wyjaśniające najczęściej w sytuacji konfrontacji ze znacznym ryzykiem – finansowym lub prawnym. Wewnętrzne postępowanie wyjaśniające jest prowadzone, aby ustalić, czy określone wydarzenie rzeczywiście miało miejsce, jaki był lub jest zakres naruszenia i kto jest za nie odpowiedzialny.
Eliza Iwaniszyn
12.05.2022
Administracja publiczna Compliance Kontrola zarządcza
Samorząd radców prawnych, podobnie jak adwokacki, intensywnie pracuje nad zmianami w swoich zasadach etyki. Jest szansa, że zostaną przyjęte już na początku lipca br. - podczas Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu. Mają dotyczyć także informowania o działalności, rozważane jest wprowadzenie definicji reklamy i uregulowanie kwestii związanych z promowaniem się w sieci.
Patrycja Rojek-Socha
12.05.2022
Prawnicy Rynek i konsument
Od 30 maja wchodzą w życie ważne zmiany przepisów dotyczące wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę wszystkich pozostałych akcji spółki. Wprowadzenie jednego progu liczby głosów zamiast dwóch przyjęte zostało pozytywnie, ale część zmian nie wydaje się jednak właściwa - pisze Szymon Kaczmarek, wspólnik zarządzający w kancelarii Loewen Legal Hub.
Szymon Kaczmarek
12.05.2022
Spółki
Jeśli rząd nie zapanuje nad tworzonym prawem, to minister zdrowia oraz minister rodziny i polityki społecznej odbiorą pracodawcom i Polakom już od 16 sierpnia 2022 r. możliwość wykonywania pracy zdalnej. Taki będzie skutek projektowanych przez nich przepisów: rozporządzenia o odwołaniu stanu epidemii i projektu nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającego pracę zdalną.
Grażyna J. Leśniak
12.05.2022
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Od 16 maja przestanie obowiązywać stan epidemii. Pozostaniemy jednak w stanie zagrożenia epidemicznego. Spowoduje to spore zmiany w rozliczaniu podatków. Część z nich będzie miała zastosowanie już od 1 czerwca, inne pozostaną z podatnikami do końca roku. Podatkowe skutki odwołania epidemii dotkną rozliczających PIT, CIT, VAT i akcyzę.
Krzysztof Koślicki
11.05.2022
CIT PIT Rachunkowość
Jeśli spłacasz całkowicie lub nadpłacasz kredyt hipoteczny, który wziąłeś po 21 lipca 2017 r., bank musi się z tobą rozliczyć z opłat pobranych w związku z zawarciem umowy - ogłosił w najnowszym stanowisku Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I wszczął postępowania wyjaśniające wobec 17 banków, w których sprawdza, czy prawidłowo rozliczają się z konsumentami.
Krzysztof Sobczak
11.05.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Pracodawcy nie powinni przestać monitorować działań ustawodawcy po przejściu ze stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Bowiem dopiero odwołanie tych dwóch stanów uruchamia bieg wielu terminów, w których pracodawcy i pracownicy muszą się zmieścić z wykonaniem ciążących na nich obowiązków, by być w zgodzie z prawem – przypominają prawnicy.
Grażyna J. Leśniak
11.05.2022
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
W Polsce w 2021 r. funkcjonowało 1364 firm audytorskich. Zmniejsza się stopniowo udział jednoosobowych działalności gospodarczych, firmy audytorskie przekształcają się w spółki kapitałowe. W około 80 proc. funduszy inwestycyjnych i subfunduszy będących jednostkami zaufania publicznego badania wykonywały cztery największe firmy audytorskie – wynika z raportu Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.
Wiesława Moczydłowska
11.05.2022
Rachunkowość Compliance
Od 1 lipca ruszy Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, z którego środki będą wypłacane klientom upadających deweloperów. Ministerstwo rozwoju określiło wysokość składki na DFG, ale jej poziom nie podoba się deweloperom. Twierdzą, że jest przesadnie wysoka i podniesie ceny mieszkań. Eksperci są zupełnie innego zdania. Chwalą powstanie funduszu i nie obawiają się wzrostu cen.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.05.2022
Rynek i konsument Budownictwo
Od 16 maja stan epidemii zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Z tego powodu część ułatwień, niewielka, zniknie. Nie będzie już można np. odliczyć darowizny na walkę z Covid-19, skończy się też zwolnienie z podatku minimalnego od przychodów z budynków. Wiele "pandemicznych" rozwiązań jednak pozostanie, choć zdaniem ekspertów powinny być zniesione. Więcej informacji - w majowym Legal Alercie.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski
11.05.2022
Koronawirus a prawo
Po niedawnej uchwale Sądu Najwyższego media prawnicze zalała fala komentarzy. Prawnicy frankowiczów dopatrują się przełomu, który rozpocznie falę skutecznych roszczeń przedsiębiorców, ale pełnomocnicy banków nie dostrzegają w niej nic szczególnego. O tym, co powinno się znaleźć w uzasadnieniu tej uchwały pisze dr Piotr Bednarczyk, sędzia wydziału frankowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
Piotr Bednarczyk
11.05.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Rząd zamierza utworzyć system teleinformatyczny, który ma ułatwić nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma to umożliwić. System będzie m.in. umożliwiał wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie informacji z ofertami pracy, z których będą mogli skorzystać obywatele Ukrainy.
Grażyna J. Leśniak
10.05.2022
Prawo pracy Nowe technologie Ukraina
Brak informacji o warunkach odblokowania pieniędzy ze sprzedaży i o tym, jak nie dopłacać do „Ochrony Kupującego” - za takie praktyki właściciel serwis Vinted.pl ukarany został przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za to, że w efekcie konsumenci mogli podjąć niekorzystne dla siebie decyzje, tracąc pieniądze oraz czas, na na litewską spółkę nałożono ponad 5,3 mln zł kary.
Krzysztof Sobczak
10.05.2022
Rynek i konsument
W przeważającej liczbie przydatków opłaty towarzyszące umowie leasingu są traktowane jako ściśle związane z tą umową, a co za tym idzie ich wartość wliczana jest do podstawy opodatkowania podatkiem VAT. To natomiast rodzi po stronie leasingobiorcy uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego.
Krzysztof Kaźmierski
10.05.2022
VAT Rachunkowość
Zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która nie została zgłoszona do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia jej dokonania, nie wywołuje skutków prawnych - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej podejmując uchwałę w składzie trzech sędziów. Sąd oceniał charakter prawny podwyższenia kapitału, a przy okazji - nazwy, siedziby i reprezentacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.05.2022
Prawo cywilne Spółki