Józef Kielar

Artykuły autora

Sośnierz: Państwo powinno pomóc szpitalom niecovidowym

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W okresie pandemii rząd przeznaczył ponad 200 mld zł na ratowanie gospodarki. Nie wspomógł jednak nawet kilkoma miliardami złotych tych szpitali, w których wstrzymały zabiegi planowe i nie mogły zarabiać. Ten błąd trzeba koniecznie naprawić – uważa Andrzej Sośnierz z Porozumienia Jarosława Gowina (koło poselskie Polskie Sprawy), były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

20.05.2021

Prof. Zajdel–Całkowska: Pacjent musi oswoić się z telemedycyną...

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Funkcjonowanie telemedycyny nie jest uzależnione jedynie od dobrej woli i chęci personelu medycznego. W grę wchodzą jeszcze warunki techniczne i umiejętności, których wiele osób po prostu nie posiada - zauważa dr hab. prof. nadzw. Justyna Zajdel-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

10.04.2021

Bukiel: Płace lekarzy rosną tylko od strajku do strajku

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Niskie płace za jeden etat w publicznych placówkach ochrony zdrowia dla lekarzy specjalistów zmuszające ich do ciągłego dorabiania spowodują, że będą oni rezygnować z pracy, a część z nich wyjedzie z Polski. Dlatego namawiamy ich do strajku lub do wypowiadania umów o pracę – mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

12.03.2021

Nacjonalizacja szpitali to pogorszenie opieki nad pacjentem i wzrost zadłużenia

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia

Planowana przez Ministerstwo Zdrowia zmiana może spowodować, że pacjent będzie traktowany jako niepotrzebny przedmiot, przyczyniający się do wzrostu kosztów poszczególnych placówek medycznych. W praktyce oznaczać to będzie także ostateczną likwidację systemu ubezpieczeniowego i powrót do wzorów z okresu PRL, które nie sprawdziły się w praktyce - twierdzi Krzysztof Marcin Zakrzewski

04.03.2021

Bukiel: Szpitalom trzeba więcej konkurencji niż centralizacji

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najważniejszym warunkiem reformowania systemu ochrony zdrowia powinno być płacenie szpitalom i innym podmiotom leczniczym uzależnione od liczby przyjmowanych pacjentów i liczby udzielanych świadczeń. Nie mogą być one administracyjnie reglamentowane. Także zapowiadana centralizacja szpitali nie jest dobrym pomysłem – twierdzi dr Krzysztof Bukiel,

25.01.2021
1    10  11  12  13  14  15  16  17  18    22