Józef Kielar

Artykuły autora

Małas: Szpitalom brakuje pieniędzy na pielęgniarskie etaty

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Żeby doraźnie usprawnić pracę systemu ochrony zdrowia, potrzebujemy dodatkowo 60-70 tys. pielęgniarek. A te, które już pracują, potrzebują wsparcia opiekunów medycznych. Uprawnienia do wykonywania tego zawodu ma już w Polsce ponad 70 tys. osób, ale pracuje niespełna 7 tys. Szpitale nie chcą ich zatrudniać, choć to wymiernie poprawiłoby efektywność pracy pielęgniarek, których liczba gwałtownie maleje.

04.03.2022

Król-Całkowska: Minister sprawiedliwości chce pomóc ofiarom błędów lekarskich

Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne

Działający od niedawna Instytut Ekspertyz Sądowych ma szansę opracować standardy orzecznicze niezbędne w procesach o odszkodowania za błędy w sztuce medycznej. Sceptycznie oceniam natomiast możliwość stworzenia standardów medycznych przez ten instytut  – mówi dr hab. prof. nadzw. Justyna Król-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

19.02.2022

Bukiel: Pomysł centralnego zarządzania szpitalami jest dużym błędem

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pierwszym krokiem do poprawienia sytuacji szpitali powinno być znaczne podwyższenie wyceny świadczeń szpitalnych oraz stabilizacja przepisów. A utworzenie centralnej agencji zarządzającej tymi placówkami medycznymi jest niepotrzebne i szkodliwe - uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

17.02.2022

Gryglewicz: Kolejki do specjalistów mogą się skrócić

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Zasadniczym powodem pogorszenia dostępu do specjalistów od prawie dziesięciu lat jest fakt, że liczba umów z NFZ na te świadczenia zmniejsza się co roku o około 10 proc. oraz kryzys kadrowy związany z ubytkiem lekarzy wielu specjalności. Dobrym rozwiązaniem byłoby m.in. wprowadzenie tak zwanych pakietów diagnostycznych dla wybranych jednostek chorobowych.

12.02.2022

Pakulski: Trzeba oddłużyć szpitale, ale też zlikwidować źródło tego zjawiska

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Zadłużenie szpitali powinno zostać spłacone, ponieważ niesie ryzyko wyprowadzenia z systemu ochrony zdrowia gigantycznych funduszy z tytułu przeterminowanych zobowiązań. W interesie publicznym jest przeznaczanie składek zdrowotnych na zaspokajanie potrzeb obywateli, a nie na odsetki od długów - przekonuje Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

25.01.2022
1    6  7  8  9  10  11  12  13  14    22