Józef Kielar

Artykuły autora

Korycińska: Skuteczna profilaktyka zmniejszy liczbę chorych na raka

Pacjent Opieka zdrowotna

Do tej pory Polacy chorowali na raka nieco rzadziej, niż mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej. Nasi pacjenci są jednak zbyt późno leczeni i dlatego mamy dużo wyższą śmiertelność. Cała nadzieja w profilaktyce, szczególnie dotyczącej zapobiegania nowotworom, ale została ona w naszym kraju praktycznie zmarginalizowana – zauważa Dorota Korycińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

31.07.2021

Zakrzewski: Przepisy dotyczące teleporad są wewnętrznie sprzeczne

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Minister Zdrowia w rozporządzeniu wskazał, że pacjent ma możliwość podjęcia decyzji o zastosowaniu teleporady w terapii medycznej. Odmowa tej formy kontaktu przez podmiot leczniczy narusza prawa pacjenta. Jednocześnie Fundusz wprowadził mechanizm karania finansowego placówek podstawowej opieki zdrowotnej za ich realizację – zauważa Krzysztof Marcin Zakrzewski, prawnik, dyrektor Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota.

28.07.2021

Bedlicki: Akredytacja poprawia jakość świadczeń zdrowotnych

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Szczególnie miniony rok pokazał, jak ważnym fundamentem funkcjonowania całego państwa jest ochrona zdrowia. Tymczasem na około 900 szpitali w Polsce tylko około 200 posiada akredytację. Pozostałe nie ubiegają się o nią, bo nie są w stanie spełnić niezbędnych wymogów - twierdzi Michał Bedlicki, zastępca dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie.

21.07.2021

Gryglewicz: W szpitalach może zabraknąć lekarzy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W niektórych dziedzinach medycznych brak kadry lekarskiej jeszcze bardziej się zaostrzy. Możemy spodziewać się ogromnego kryzysu w podstawowych dziedzinach medycyny: internie, chirurgii, pediatrii i ginekologii. W wielu oddziałach szpitalnych zabraknie lekarzy - uważa dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

14.07.2021

Pakulski: Państwo powinno spłacić długi szpitali publicznych

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

W interesie podatników, a zwłaszcza pacjentów jest zahamowanie zadłużenia szpitali publicznych i uregulowanie długów gwarantowanych przez państwo. Wiele osób nie uświadamia sobie, że koszty finansowe zadłużenia, zwłaszcza zobowiązań przeterminowanych, zmniejszają środki, które można przeznaczyć na leczenie - uważa Marcin Pakulski,

04.06.2021
1    9  10  11  12  13  14  15  16  17    22