Michał Kosiarski

Michał Kosiarski

Kontakt: Michal.Kosiarski@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Ludzie Putina zatwardziałymi dłużnikami Gdańska

Bezpieczeństwo publiczne

Federacja Rosyjska od wielu lat zalega z opłatami za budynek zamykanego właśnie konsulatu w Gdańsku. Włodarze miasta nad Motławą starają się odzyskać należności czynszowe, ale na razie bezskutecznie, choć na część zaległości mają już prawomocny wyrok. W grudniu kończy się dyplomatyczno-konsularna obecność Rosjan w tym portowym mieście trwająca od ponad trzystu lat.

20.11.2025

Prokuratura zabezpieczyła majątek Zbigniewa Ziobry

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja Nieruchomości Egzekucja

Obciążenie hipotekami przymusowymi należących do byłego ministra sprawiedliwości nieruchomości oraz zajęcie środków na jego rachunku bankowym – tak prokuratura prowadząca śledztwo dotyczące nadużyć przy Funduszu Sprawiedliwości, dokonała zabezpieczenia majątkowego.

20.11.2025

Pod Wawelem zakazują pirotechniki

Prawo karne Środowisko Turystyka Bezpieczeństwo publiczne

Kraków wprowadza całoroczny zakaz odpalania fajerwerków, petard, ogni sztucznych i innych widowiskowych materiałów pirotechnicznych. Odpowiednią uchwałę podjęła w środę Rada Miasta. Zakaz nie będzie obowiązywał przez cztery godziny nocy sylwestrowej. Za naruszenie przepisów będzie można otrzymać grzywnę w trybie wykroczeniowym.

20.11.2025

TSUE: Wskazówki apelacji nie wiążą, gdy naruszają prawo UE

Prawnicy Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

Ocena prawna dokonana przez sąd odwoławczy nie wiąże sądu I instancji ponownie rozpoznającego sprawę, jeżeli uzna on, że te wskazówki są sprzeczne z wykładnią dyrektywy 93/13/EWG w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozpatrując pytanie prejudycjalne w jednej z polskich spraw frankowych. Co więcej, przed takim zignorowaniem wytycznych wyższej instancji sąd krajowy nie musi występować do TSUE, jeśli jest pewny swojego poglądu co do prokonsumenckiej wykładni przepisów.

20.11.2025

Zamówienia publiczne – podstawowy próg znacząco wzrasta

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Podstawowy próg w zamówieniach publicznych to od stycznia 170 tysięcy złotych netto. To ostatni dzwonek na zmiany w IT i wewnętrznych procedurach. Ma to uprościć wiele postępowań, ale eksperci wskazują też na zagrożenia, zwłaszcza wśród mniejszych zamówień w sektorze budowlanym. Przestrzegają też przed pokusą przesuwania postępowań na przyszły rok.

20.11.2025
1    2  3  4  5  6  7  8  9  10    66