SN: Pełnomocnik może podpisać się pod sprostowaniem prasowym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sprostowanie materiału prasowego może być podpisane przez pełnomocnika osoby zainteresowanej jego opublikowaniem - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy. Uznał, że wymaganie osobistego, własnoręcznego podpisania takiego oświadczenia wiedzy przez osobę zainteresowaną nie służy ochronie żadnych wartości, a jedynie stwarza niepotrzebne bariery przy korzystaniu z instytucji sprostowania.

09.12.2021

SN: Sprostowanie do reportażu o "odświeżaniu jaj" w TVN nie jest nadużyciem prawa

Prawo cywilne RODO

Odmowa udzielenia wyjaśnień w reportażu nie przekreśla możliwości publikacji sprostowania. Nie jest więc nadużyciem prawa. Podobnie jak opublikowanie przez redakcję oświadczenia osoby zainteresowanej w internecie nie uchroni redaktora naczelnego od konieczności rzeczowego sprostowania dotyczącego faktów zaprezentowanych w materiale dziennikarskim.

06.12.2021

SN podejmie uchwałę w sprawie nakładów na remonty w spółdzielni

Prawo cywilne Budownictwo

Nowelizacja prawa spółdzielczego po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nadal budzi poważne wątpliwości sądów. Niejasny jest zwłaszcza system rozliczania nakładów na remonty nieruchomości i możliwość ich zwrotu przed i po wprowadzeniu nowych przepisów. Dlatego Sąd Najwyższy wyda uchwałę w sprawie rozliczenia wpłat posiadaczy lokali danej nieruchomości z nakładami spółdzielni.

30.11.2021

WSA: Myśliwi unikną kary za nieodstrzelenie dzików

Środowisko Administracja publiczna

Koło łowieckie nie odstrzeliło wymaganej liczby dzików, więc zostało ukarane przez powiatowego lekarza weterynarii karą pieniężną. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił wydane w tej sprawie rozstrzygnięcie. Sankcji podlega bowiem wyłącznie podmiot, który w ogóle nie prowadzi odstrzału sanitarnego. Tym samym kara nie może zostać wymierzona jedynie za niewykonanie zaplanowanego limitu.

29.11.2021

WSA: Niepełnoletnia matka też ma prawo do świadczenia rodzicielskiego

Pomoc społeczna Prawo rodzinne Administracja publiczna

Świadczenie rodzicielskie przysługuje matce dziecka. Bez znaczenia jest więc kwestia jej pełnoletniości i ograniczonej zdolności do czynności prawnych, która uniemożliwia posiadanie władzy rodzicielskiej. Przyjęcie odmiennego stanowiska stanowiłoby naruszenie konstytucyjnej zasady równości i sprawiedliwości społecznej oraz byłoby przejawem dyskryminacji. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

27.11.2021

Strasburg: Wydawca musi respektować prawo do zapomnienia bohatera artykułu

RODO

Konieczność zanonimizowania lub usunięcia artykułu gazetowego, który znalazł się w internetowym archiwum gazety i był w związku z tym stale dostępny, realizuje prawo bohatera artykułu do zapomnienia i nie narusza dziennikarskiej wolności wypowiedzi wydawcy - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 25 listopada 2021 r.

26.11.2021

TSUE: Automatyczne odrzucenie wniosku o azyl sprzeczne z prawem UE

Administracja publiczna Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził w ogłoszonym we wtorek wyroku w sprawie przeciwko Węgrom, że automatyczne odrzucenie wniosku o azyl migranta, który przybył z bezpiecznego kraju, jest niezgodne z prawem Unii. Zdaniem Trybunału niedopuszczalne jest też karanie organizacji pozarządowych wspierajacych migrantów w staraniach o ochronę międzynarodową.

16.11.2021

SA: Umowa o kredyt "Alicja" nieważna

Prawo cywilne Rynek i konsument

Umowa zawarta z PKO BP, w ramach której kredytobiorcom udzielony został kredyt „Alicja”, jest nieważna w całości, a bank ma zwrócić wpłaty dokonane ponad kapitał udzielonego kredytu - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie uwzględniając apelację kredytobiorców. Łączny koszt 90 tys. kredytu wyniósł ponad 400 tys. zł, czyli ponad cztery razy więcej, niż wartość samego kredytu.

09.11.2021

Strasburg: Dodatek mieszkaniowy dla młodych rodzin to nie dyskryminacja ze względu na wiek

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Dodatek mieszkaniowy przysługujący wyłącznie osobom do 35 roku życia nie stanowi naruszenia zakazu dyskryminacji ze względu na wiek i prawo do poszanowania własności - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, mnie jest to dyskryminacją ze względu na wiek, gdy odmienne traktowanie jest uzasadnione i proporcjonalne do uprawnionego celu, który ma realizować.

03.11.2021

SN: Skarga nadzwyczajna w sprawie pokrzywdzonych przez dewelopera zasadna

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Sąd Najwyższy uznał, że obciążenie lokatorów długami dewelopera rażąco narusza porządek prawny państwa. Właściciele lokali zostali pozbawieni możliwości wyłącznego dysponowania swoim prawem. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględniła zatem skargę Prokuratora Generalnego i uchyliła wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku. Przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

02.11.2021

SN: Gdy kurator powołany wbrew swej woli, można odwołać go z funkcji

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powołanie osoby fizycznej na funkcję kuratora wbrew jej woli może stanowić ważny powód do zwolnienia jej z tej funkcji przez sąd rejestrowy - tak stanowi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Sąd zastosował tu analogię do funkcji opiekuna z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

29.10.2021

Strasburg: Sankcja karna za znieważenie prezydenta narusza Konwencję o prawach człowieka

Prawo karne Administracja publiczna

Skazanie skarżącego na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu za dwa posty na Facebooku znieważające prezydenta Turcji stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Polski kodeks karny także przewiduje w art. 135 §2 takie sankcje i w obecnym brzmieniu jednoznacznie narusza art. 10 Konwencji.

28.10.2021

Strasburg: Publikacje o skazanym księdzu naruszyły prawa jego matki

Artykuły prasowe na temat zmarłego syna skarżącej - byłego księdza, oskarżonego o molestowanie seksualne małoletnich - stanowiły naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego, a wyrok karny nie pozbawia oskarżonego prawa do bycia zapomnianym - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

26.10.2021

Strasburg: Prawo podstawowe mieszkańców Smolic zakłócone budową autostrady

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Transport

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 14 października 2021 r. uznał naruszenie prawa do poszanowania mieszkania czworga mieszkańców Smolic ze względu na zakłócenia ruchu drogowego spowodowane budową autostrady. Zdaniem Trybunału polskie organy władzy w sposób nieuprawniony przyznały priorytet interesom kierowców w stosunku do interesów mieszkańców.

20.10.2021

WSA: Brak dokumentów w IPN nie przekreśla statusu działacza opozycji antykomunistycznej

Administracja publiczna

Nie każdy działacz opozycji antykomunistycznej został zdekonspirowany, więc nie zawsze istnieją dowody zatrzymań, protokoły przesłuchań, akty oskarżenia i wyroki sądowe. Tym samym brak w zasobach IPN dokumentów dotyczących działalności w zorganizowanych strukturach opozycji nie oznacza, że jej nie prowadzono. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

19.10.2021

WSA: Badania psychiatryczne policjanta mogą podlegać udostępnieniu

Policja Prawo pracy RODO

Kopia aktualnych badań psychiatrycznych funkcjonariusza stanowi informację publiczną podlegającą udostępnieniu. Prawo do żądania tego dokumentu może jednak zostać ograniczone ze względu na prywatność. Jeżeli zajdą określone w ustawie przesłanki, organ będzie musiał wydać decyzję, którą odmówi udostępnienia. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

13.10.2021

SA: Sąd ma jeszcze raz zbadać przywłaszczenie przez prawnika kolekcji portretów trumiennych

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uniewinnienie od zarzutu przywłaszczenia cennej kolekcji obrazów wpisanej na listę zabytków nie było zasadne - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie i uchylił wyrok. Powodem przekazania do ponownego rozpoznania było rażące naruszenie kodeksu postępowania karnego, czyli niezbadanie wszystkich dowodów i okoliczności sprawy. Nie bez znaczenia było też to, że oskarżony to prawnik.

11.10.2021

NSA: Nie każdy niepełnosprawny ma prawo do karty parkingowej

Administracja publiczna

Uprawnionym do karty parkingowej jest jedynie niepełnosprawny mający znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Bez tego zastrzeżenia, orzeczenie o niepełnosprawności, choćby orzeczony stopień niepełnosprawności miał charakter trwały, nie może być podstawą do wydania nowej karty orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

09.10.2021

Strasburg: Kara za publikację wywiadu o marihuanie narusza wolność wyrażania opinii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wymierzenie nadawcy programów audiowizualnych kary pieniężnej za emisję wywiadu, w którym celebryta opowiada o swoich doświadczeniach z marihuaną, stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii i prawa do rozpowszechniania informacji - uznał w wydanym niedawno wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka.

03.10.2021

NSA: Najpierw zobowiązania wobec państwa, potem rachunki za kablówkę

Zaległości w podatku od nieruchomości nie zostaną umorzone. Wnioskująca bezsprzecznie znajdowała się w trudnej sytuacji finansowej. Niemniej jednocześnie podejmowała ryzykowne decyzje, które skutkowały kolejnymi formami zadłużenia. Ponadto priorytetowo traktowała zobowiązania cywilnoprawne, a w przypadku publicznoprawnych systematycznie występowała o ich umorzenie

02.10.2021