TSUE: Mechanizm "fundusze za praworządność" zgodny z prawem UE

Prawo europejskie

W ogłoszonym w środę wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił oddalić skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości, nazywany zasadą "pieniądze za praworządność". Ma on być wykorzystywany do ochrony budżetu Unii w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich.

16.02.2022

NSA potwierdził obywatelstwo córki dwóch ojców

Administracja publiczna

W ogłoszonym w środę wyroku Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził obywatelstwo polskie dziewczynki urodzonej przez matkę surogatkę w Kanadzie, w której akcie urodzenia wskazano dwóch ojców, z których jeden był obywatelem Polski. NSA uznał, że "państwo nie czyni małoletniej żadnej łaski, że potwierdzi posiadanie przez nią obywatelstwa polskiego".

16.02.2022

SN: Użycie narkotyku to nie to samo co pozostawanie "pod wpływem"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sądy niekiedy nie rozróżniają stanu po zażyciu i pod wpływem środka odurzającego. Taki błąd wytknął w kasacji Rzecznik Praw Obywatelskich, a Sąd Najwyższy przyznał mu rację i uchylił wyrok sprzed ośmiu lat. Rozróżnienie tych stanów stanowi jednocześnie rozgraniczenie pomiędzy odpowiedzialnością karną a wykroczeniową.

08.02.2022

WSA: Wyjazd do sanatorium nie obniży opłaty za śmieci

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Właściciel nieruchomości twierdził, że nie zawsze przebywał w domu, więc powinien zapłacić mniej za odpady. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wskazał, że sam fakt zamieszkiwania na danej nieruchomości powoduje obowiązek uiszczania opłaty, bez względu na to, czy odpady powstają i w jakiej ilości.

05.02.2022

Finanse partii są jawne, ale nie zawsze można je sprawdzić

Finanse Zarządzanie

Nie wszystko i nie zawsze partia polityczna musi ujawnić. Przykładem są choćby starania Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, aby partie polityczne ujawniły swoje dochody i wydatki. W sprawach przeciwko dwóm największym ugrupowaniom – Platformie Obywatelskiej oraz PiS, stowarzyszenie uzyskało korzystne wyroki. Jednak ostatni prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zbacza z tej utrwalonej linii.

03.02.2022

Strasburg: Oplucie portretu Putina to opinia, nie przestępstwo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Skazanie skarżącego na karę 15 dni pozbawienia wolności za naruszenie porządku publicznego poprzez oplucie portretu Władimira Putina stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał potwierdził swoją linię orzeczniczą, że tylko mowa nienawiści może być w takich sytuacjach karana.

25.01.2022

Sąd: Do więzienia za driftowanie na parkingu przy odebranym prawie jazdy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Oskarżony kierowca postanowił upublicznić w mediach społecznościowych swoje wyczyny samochodowe, co przy czterokrotnym zakazie prowadzenia pojazdów jest wyjątkowym lekceważeniem wymiaru sprawiedliwości - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie i zamienił karę grzywny na pół roku pozbawienia wolności.

22.01.2022

SN: Po wcześniejszej spłacie kredytu zwrot części prowizji

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Kredytobiorcy, którzy spłacili kredyt przed terminem, otrzymają zwrot części prowizji naliczonej wcześniej przez Alior Bank. Tak zdecydował Sąd Najwyższy, który uwzględnił skargę nadzwyczajną Rzecznika Finansowego w sprawie rozliczenia wcześniejszej spłaty kredytu. Bank odmawiał zwrotu proporcjonalnej wartości prowizji.

18.01.2022

SN wyjaśni, czy studiowanie w szkole milicyjnej to służba w organach SB

Policja Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe

Sąd Najwyższy wkrótce odpowie na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie obecnie lustrowanych byłych studentów Zamiejscowego Wydziału Porządku Publicznego w Szczytnie Akademii Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Chodzi o to, czy trzeba ustalać, że zwalczali oni opozycję, związki zawodowe, kościoły lub też łamali prawa człowieka i obywatela?

16.01.2022

TSUE: Za przyśpieszony lot też należy wypłacić odszkodowanie

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Pasażerom należy się odszkodowanie za lot, który odbył się wcześniej niż zaplanowano. Na przewoźniku ciąży bowiem obowiązek informacyjny, który powinien zostać spełniony z odpowiednim wyprzedzeniem. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że poinformowanie podmiotu, który pośredniczył w zawarciu umowy, nie zwolni przewoźnika od odpowiedzialności.

15.01.2022

SA: Wierzyciel nękał spółkę, nie rodzinę prezesa

Prawo cywilne Rynek i konsument

Niekiedy wizyty windykatora w domu dłużnika, presja psychiczna wywierana telefonicznie i mailami na niego i jego rodzinę, celem wymuszenia zapłaty, nie jest naruszeniem prywatności. Tak zdarza się, gdy nękanym jest prezes spółki. Informacja o skierowaniu sprawy do windykacji terenowej nie mogła naruszyć dóbr osobistych powoda, bo dotyczyła majątku spółki.

07.01.2022

Para się rozstaje, ale co z mieszkaniem i nakładami?

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Gdy para konkubentów ze sobą się rozstaje, rozlicza poczynione nakłady; mężczyzna pozwala kobiecie mieszkać w lokalu, w budynku który jest jego własnością. Powstaje pytanie czy taka służebność mieszkania ma wpływ na rozliczenie? I czy konkubenci mają równie prawo swobodnego korzystania ze wszystkich budynków, które zostaną wybudowane i prawo do przyjmowania gości?

05.01.2022

Strasburg: Zmuszenie wydawcy do ujawnienia tożsamości autora komentarza w sieci naruszyło wolność wyrażania opinii

Administracja publiczna RODO

Zmuszenie wydawcy gazety do ujawnienia danych osoby, która skomentowała artykuł prasowy opublikowany na stronie internetowej tejże gazety, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii i rozpowszechniania informacji - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczy Austrii, ale stanowi cenną wskazówkę interpretacyjną w odniesieniu do uregulowania tajemnicy dziennikarskiej w prawie polskim.

31.12.2021

Strasburg: Państwo ma powstrzymać przemoc wobec uczestników marszu równości

Prawo karne Administracja publiczna Policja

Atak tłumu na uczestników zgromadzenia z okazji Międzynarodowego Dnia przeciwko Homofobii zroganizowanego w w centrum Tibilisi, stolicy Gruzji, oraz brak odpowiedniej reakcji służb porządkowych sprowadzały się do naruszenia zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz wolności zgromadzeń - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

28.12.2021

Strasburg: Zakaz rozmów to nieludzkie traktowanie więźnia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zmuszanie więźnia do zachowania milczenia na "spacerniaku" i zakaz odzywania się do innych współwięźniów stanowiły nieludzkie i poniżające traktowanie sprzeczne z art. 3 Konwencji o prawach człowieka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał konsekwentnie realizuje dyrektywę, zgodnie z którą osadzeni w dalszym ciągu korzystają ze wszystkich praw i wolności podstawowych.

21.12.2021

TSUE: Państwa mają wydawać dukumenty dzieciom osób tej samej płci

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Dziecko będące obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej ma prawo do dowodu lub paszportu na podstawie aktu urodzenia wskazującego dwie matki, wydanego przez inne państwo członkowskie. Nawet jeśli dane państwo nie uznaje rodzicielstwa jednopłciowego - orzekł we wtorek 14 grudnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w odpowiedzi pytanie prejudycjalne sądu z Bułgarii.

15.12.2021

Starsburg: Odmowa potwierdzenia obywatelstwa polskiego dziecka z surogacji dopuszczalna

Administracja publiczna

Odmowa potwierdzenia obywatelstwa polskiego w przypadku dziecka urodzonego wskutek surogacji w USA, którego prawnym rodzicem w USA został uznany partner związku jednopłciowego posiadający również obywatelstwo polskie, nie stanowiło naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego skarżących - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

13.12.2021

SN: Pełnomocnik może podpisać się pod sprostowaniem prasowym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sprostowanie materiału prasowego może być podpisane przez pełnomocnika osoby zainteresowanej jego opublikowaniem - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy. Uznał, że wymaganie osobistego, własnoręcznego podpisania takiego oświadczenia wiedzy przez osobę zainteresowaną nie służy ochronie żadnych wartości, a jedynie stwarza niepotrzebne bariery przy korzystaniu z instytucji sprostowania.

09.12.2021

SN: Sprostowanie do reportażu o "odświeżaniu jaj" w TVN nie jest nadużyciem prawa

Prawo cywilne RODO

Odmowa udzielenia wyjaśnień w reportażu nie przekreśla możliwości publikacji sprostowania. Nie jest więc nadużyciem prawa. Podobnie jak opublikowanie przez redakcję oświadczenia osoby zainteresowanej w internecie nie uchroni redaktora naczelnego od konieczności rzeczowego sprostowania dotyczącego faktów zaprezentowanych w materiale dziennikarskim.

06.12.2021

SN podejmie uchwałę w sprawie nakładów na remonty w spółdzielni

Prawo cywilne Budownictwo

Nowelizacja prawa spółdzielczego po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nadal budzi poważne wątpliwości sądów. Niejasny jest zwłaszcza system rozliczania nakładów na remonty nieruchomości i możliwość ich zwrotu przed i po wprowadzeniu nowych przepisów. Dlatego Sąd Najwyższy wyda uchwałę w sprawie rozliczenia wpłat posiadaczy lokali danej nieruchomości z nakładami spółdzielni.

30.11.2021