Profesor Gruza: Dobra ustawa o biegłych pilnie potrzebna

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy w drugiej dekadzie XXI wieku, a przepisy dotyczące biegłych powstawały kilkadziesiąt lat temu i nie uwzględniają obecnej rzeczywistości. Zmiany są potrzebne i to w zakresie kryteriów wpisu biegłego na listę jak i jego odpowiedzialności za nierzetelną, sporządzoną bez odpowiedniej wiedzy merytorycznej opinię - mówi biegła sądowa Ewa Gruza,

03.07.2020

Zbrodnie komunistyczne nie przedawnią się

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna

Senat przyjął w czwartek nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wprowadza ona trwałe nieprzedawnianie się karalności zbrodni komunistycznych. Z aktualnych obecnie przepisów wynika natomiast, że część z tych zbrodni mogłaby się przedawnić 1 sierpnia 2020 roku.

02.07.2020

Śląski Uniwersytet Medyczny zadba o ochronę studentów przed mobbingiem

Prawo karne Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Ze strony władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jest wola współpracy i jasny sygnał potępiający zdarzenia, do których miało dochodzić w murach uczelni - informuje Niezależne Zrzeszenie Studentów, które podjęło rozmowy z uczelnią. Chodzi o przypadki mobbingu i molestowania zgłaszane przez studentów i studentki ŚUM.

01.07.2020

Koniec protestu w Gostyninie - więcej praw dla pacjentów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Porozumieniem w dyrekcją zakończył się trwający od tygodnia protest głodowy pacjentów Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) w Gostyninie (Mazowieckie). Wśród zaakceptowanych postulatów są m.in. zwiększenie dostępu do własnych urządzeń elektronicznych i internetu oraz prawo do odwiedzin bez pracownika ochrony.

01.07.2020

MS w czasie pandemii widzi szanse na rozwój mediacji

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mediacja może być skutecznym narzędziem w ograniczeniu negatywnych skutków pandemii koronawirusa – stwierdził wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas zorganizowanego we wtorek 30 czerwca br. spotkania z sędziami koordynatorami ds. mediacji działającymi w sądach okręgowych.

01.07.2020

Sądy nie mają gdzie kierować osób z nakazem terapii zaburzeń seksualnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zaledwie trzy placówki prowadzą dziś w Polsce terapię zaburzeń preferencji seksualnych, dostępną dla osób objętych nadzorem prewencyjnym, a nie skierowanych przez sądy do ośrodka w Gostyninie. Do tego wszystkie zlokalizowane są na południu Polski - w Krakowie, Rzeszowie i Tychach.

30.06.2020

SN: Prokurator nie może donosić na kolegę, jeśli nie jest pokrzywdzony

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Prokurator zaskarżył decyzję o umorzeniu śledztwa przez kolegę. A sąd rejonowy miał wątpliwości, czy jest on osobą pokrzywdzoną. Sąd Najwyższy odpowiedział, że testem, który pozwala na ustalenie, czy prawa zawiadamiającego zostały naruszone, jest stwierdzenie, że skutkiem był negatywny wpływ na prawem chronione dobra tej osoby.

30.06.2020

Prokuratura chce wyższej kary za molestowanie przez wychowawcę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kara dla opiekuna z ośrodka młodzieżowego za wykorzystywanie małoletnich podopiecznych jest rażąco niska - uznał Prokurator Generalny i skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach, dotyczącego opiekuna, który wykorzystywał seksualnie dwóch chłopców w wieku poniżej lat 15.

29.06.2020

Zmiany w kodeksie karnym przyczynią się do ukrywania błędów medycznych

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wprowadzanie przez rząd opresyjnego systemu karania lekarzy za błędy medyczne sprawi, że system ich raportowania w szpitalach będzie funkcjonował jeszcze gorzej. Zastraszony medyk nie zgłosi pomyłki ordynatorowi, z obawy przed karą więzienia - mówi dr Jacek Miarka, prezes Naczelnego Sądu Lekarskiego.

29.06.2020

Rada Legislacyjna: Zdalne orzekanie sądu penitencjarnego można wprowadzić na stałe

Prawo karne

Przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności oraz orzeczenia o wykonywaniu tej kary - są to rozwiązania ściśle związane z realizacją celów ustawy COVID-19 - ocenia Rada Legislacyjna przy premierze. Wprowadzenie szczególnej regulacji dotyczącej czasu pracy Służby Więziennej nie dotyczy bezpośrednio realizacji celów ustawy, ale może być wykorzystane do racjonalnego dysponowania etatami - dodają eksperci.

27.06.2020

SN: Badanie skarg więźniów pod kątem naruszenia prawa nie rozwiązuje problemu

Prawo karne

Sąd Najwyższy w Izbie Karnej nie podjął uchwały, której domagał się Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W ocenie RPO przepisy dotyczące podstawowych praw jednostki muszą je chronić skutecznie, a nie tylko formalnie. Sąd Najwyższy zgodził się z tym poglądem lecz uznał, że mamy do czynienia tylko ze sferą faktów a nie zagadnieniem prawnym.

26.06.2020

Pocałunek w usta to naruszenie wolności seksualnej

Prawo karne

Usiłowanie doprowadzenia do obcowania płciowego, całowanie, dotykanie bioder i łapanie za pośladek sąd okręgowy zakwalifikował jedynie jako naruszenie nietykalności cielesnej uczennicy. Prokurator Generalny wniósł kasację od tego wyroku twierdząc, że nauczyciel powinien być surowiej ukarany, bo pocałunek to inna czynność seksualna.

24.06.2020

Wzorce osobowe ważnym elementem praktyki wymiaru sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Proces przypisywania odpowiedzialności karnej rozpocząć musimy od stwierdzenia odchylenia zachowania jednostki od jakiegoś takiego standardu ostrożności czy uważności, który można by określić jako ogólny lub obiektywny - twierdzi dr Konrad Lipiński z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ale zastrzega, że określenie takich wymagań nie jest łatwe,

23.06.2020

Nowa „ustawa antyprzemocowa” ma lepiej chronić ofiary

Prawo karne Prawo rodzinne

Przemoc w rodzinie stanowi jeden z większych problemów współczesnych państw praktycznie na całym świecie. Dlatego też walka ze zjawiskiem przemocy domowej powinna być jednym z priorytetowych zadań dla organów państwa - pisze adwokat Agata Koschel-Sturzbecher. I dodaje, że po zmianie prawa powinno to być łatwiejsze.

20.06.2020

Wyższe grzywny za brak nadzoru nad zwierzęciem i brud na posesji

Prawo karne

Przygotowywane przez rząd zmiany w prawie pozwolą m.in. nakładać mandaty na właścicieli za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu niebezpiecznego zwierzęcia. Mandat można będzie też dostać za niezachowanie odpowiedniego stanu sanitarnego w budynkach, autobusach, tramwajach czy taksówkach. Do tego kary będą mogły być wyższe.

20.06.2020

Senat proponuje większą ochronę szefów gmin i miast

Prawo karne Samorząd terytorialny

O zawieszeniu w czynnościach podejrzanego samorządowca miałby decydować sąd, a nie prokurator. Ma to dotyczyć także zastępcy, który przejmie zadania wójta, burmistrza czy prezydenta. Senatorowie przyjęli projekt ustawy w tej sprawie, teraz zajmie się nim Sejm. Rozwiązanie wpisuje się w ideę samorządności lokalnej.

19.06.2020

Dr Małecki: Ustawodawca tarczą antykryzysową wprowadza chaos w prawie karnym  

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

To co się obecnie dzieje, czyli wprowadzanie pod hasłem COVID-19 przepisów, które znalazły się już w nowelizacji Kodeksu karnego zaskarżonej przez prezydenta i czekającej na rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny, jest uderzeniem w prerogatywę głowy państwa i grozi paraliżem systemu prawnego - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Mikołaj Małecki

19.06.2020

Polskiego homofoba trudno postawić przed sądem

Prawo karne Prawnicy

Brakuje narzędzi prawnych, które pozwalałyby na ściganie przestępstw motywowanych homofobią. Mało skuteczne są też sprawy wytaczane na drodze cywilnej. Pewną szansą dla pokrzywdzonych może być prawo unijne, choć i tu szansa na skuteczne dochodzenie roszczeń jest niewielka.

18.06.2020