Sprawiedliwość naprawcza - Wyzwania dotyczące kontaktu z osobami doświadczonymi wojną

Wymiar sprawiedliwości

Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ci, którzy kontaktują się z osobami, które doświadczyły wojny - na to pytanie będą starali się odpowiedzieć uczestnicy webinaru organizowanego przez Project Sunflowers i International Center for MultiGenerational Legacies of Trauma, który odbędzie się 8 stycznia 2024 r., o godz. 19:00.

03.01.2024

Dwie nowe skargi nadzwyczajne o kredyt i pożyczkę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty

Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand skierował do Sądu Najwyższego dwie skargi nadzwyczajne od nakazów zapłaty. Jedna sprawa dotyczy umowy o dewizowy kredyt mieszkaniowy a druga – odsetek od umowy pożyczki konsumenckiej. Zdaniem prokuratora sąd nie uwzględnił konsumenckiego charakteru sprawy i zaniechał zbadania z urzędu, potencjalnie nieuczciwego charakteru zapisów umowy, z której wynikało zobowiązanie.

03.01.2024

Wojna z ławnikami w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich dniach grudnia 2023 roku zebrała się w Warszawie w gmachu Sądu Najwyższego Rada Ławnicza SN. Przyjęła uchwałę, w której zaopiniowano negatywnie wniosek I prezes SN o odwołanie ławnika SN Przemysława Wiszniewskiego na tle jego udziału w demonstracji ówczesnej opozycji 4 czerwca br. Wnioski o odwołanie dotyczą także kolejnych 12 ławników, którzy nie chcą orzekać z „nowymi” sędziami. W obronie ławników stanęło siedmiu sędziów powołanych przed 2017 rokiem

03.01.2024

Po ustawie Kamilka czas na penalizację uporczywego utrudniania kontaktów z dzieckiem

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W nowym roku będą wchodzić w życie nowe obowiązki m.in. dla szkół związane z ochroną dzieci przed różnego rodzaju przemocą. Część prawników uważa jednak, że przyszedł też czas na penalizację uporczywego utrudniania kontaktów z dzieckiem, bo choć wiele osób temu zaprzecza - alienacja rodzicielska ma się w Polsce nadal dobrze. Kara miałaby być taka jak np. w przypadku niealimentacji - grzywna, ograniczenie wolności lub do dwóch lat pozbawienia wolności.

03.01.2024

RPO: Niepilnowany więzień nie może się uwolnić

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skazany samodzielnie oddalił się z miejsca zatrudnienia podczas pracy poza zakładem karnym. Został skazany przez sąd za tzw. samouwolnienie, mimo że nie był kontrolowany. Takiego przestępstwa można było w tym czasie dopuścić się jednak tylko w sytuacji faktycznej izolacji w miejscu zamknięcia lub będąc pod strażą czy dozorem – uważa Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich i składa kasację na korzyść skazanego.

02.01.2024

Linia orzecznicza TSUE „płynie” jak nizinna rzeka, bez spektakularnych zwrotów

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Jeśli uwierzyć (nad)używanemu określeniu „przełomowy wyrok TSUE” przyjąć trzeba by, że orzecznictwo luksemburskiego Trybunału wije się i meandruje niczym rwąca rzeka przez pasmo górskie. Tymczasem linia orzecznicza TSUE  „płynie” raczej w prosty i przewidywalny sposób jak nizinna rzeka, bez spektakularnych zwrotów. Tak jest również w przypadku wyroku TSUE w sprawie C-28/22 Getin Noble Bank S.A z 14 grudnia 2023 r. - co nie umniejsza jego znaczenia dla konsumentów - piszą adwokaci: Anna Dombska i Marcin Szymański.

02.01.2024

Radcy pozytywnie o projekcie rozporządzenia ws. wyłączenia neosędziów

Wymiar sprawiedliwości

W polskim wymiarze sprawiedliwości trwa kryzys konstytucyjny. Przywracanie praworządności musi odpowiadać standardom państwa konstytucyjnego, co jednak nie wyklucza stosowania nadzwyczajnych w pewnej mierze środków naprawczych, z uwzględnieniem istniejącego kryzysowego stanu wyższej konieczności ustrojowej - wskazuje w opinii do projektu rozporządzenia zakładającego, że tzw. neosędzia nie będzie mógł rozpatrywać wniosku o wyłączenie neosędziego, Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych.

02.01.2024

W mediach szybkie zmiany, w sądownictwie szykuje się dłuższa batalia

Wymiar sprawiedliwości

Dwie ważne uchwały - jedną dotyczącą mediów, drugą Krajowej Rady Sądownictwa przyjął przed świętami Sejm. Po pierwszej z nich zapadły już konkretne decyzje kadrowe w mediach, druga spowodowała podział nawet wśród konstytucjonalistów, bo część z nich uważa, że jest rezolucją i nie wywołuje skutków prawnych. Zgodni są natomiast, że trzeba i to w miarę szybko, rozwiązać problem wymiaru sprawiedliwości, bo trwający pat uderzy w obywateli i ich prawo do sądu. Pytanie jedynie co zrobić z KRS?

02.01.2024

Ważność wyborów parlamentarnych ogłosi nie-sąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na 11 stycznia przyszłego roku został wyznaczony termin posiedzenia całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyborów parlamentarnych z 15 października. SN sprawdza protesty wyborcze, które dotyczą głównie przerwania ciszy wyborczej lub głosowania po północy, tj. 16 października. Problem jednak w tym, że Izba ta nie ma statusu sądu i powinna przestać orzekać. Ale nie ma innego organu, który by przejął te kompetencje.

30.12.2023

Stan likwidacji w mediach publicznych odbije się czkawką sądom pracy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Spółki

Ogłoszenie likwidacji pracodawcy uchyla przepisy dotyczące ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy. To oznacza, że ochronę tracą np. kobiety na urlopie macierzyńskim czy pracownicy w wieku przedemerytalnym. Zdaniem prawników teraz nad tym, czy zlikwidowanie takiej spółki jak Telewizja Polska jest możliwe, głowić się będą sądy pracy w całym kraju. Bo sprawy pracowników zwalnianych w ośrodkach TVP trafiać będą do nich niekoniecznie według siedziby TVP jako pracodawcy, lecz… miejsca świadczenia pracy.

29.12.2023

Wyrównania dla prokuratorów także za lata 2021-2022? Minister Bodnar widzi potrzebę uregulowania

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratorzy kierują do sądów coraz więcej pozwów dotyczących ustalania podstawy swoich wynagrodzeń za 2021 i 2022 r. na podstawie ustaw okołobudżetowych a nie Prawa o prokuraturze. W roku 2023 było tak samo, ale zostało to uregulowane niedawną nowelą okołobudżetówki. Podczas posiedzenia Krajowej Rady Prokuratorów, Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, zapowiedział, że będzie chciał porozmawiać z ministrem finansów o systemowym uregulowaniu kwestii dwóch wcześniejszych lat.

29.12.2023

Kamiński i Wąsik odwołali się w sprawie wygaszenia mandatów poselskich

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wpłynęły odwołania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika od decyzji marszałka Sejmu o wygaszeniu ich mandatów poselskich. Składy sędziowskie jeszcze nie zostały wyznaczone. Przypomnijmy marszałek Sejmu Szymon Hołownia 21 grudnia br. wydał postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich obu posłów.

29.12.2023

W zależności od sądu sprawa frankowicza może potrwać i długie lata

Wymiar sprawiedliwości

Tajemnicą poliszynela jest to, że pełnomocnikom zdarza się sugerować frankowiczom fikcyjną przeprowadzkę do rodziców, by sprawę dotyczącą kredytu skierować do mniej obciążonego sądu. Problem jednak w tym, że coraz trudniej znaleźć taki sąd, a kłamstwo może mieć krótkie nogi. Trzeba więc przygotować się na coraz dłuższy czas oczekiwania na poszczególne czynności - począwszy od zabezpieczeń, a skończywszy na rozprawach. Sprawy mogą trwać w obu instancjach nawet pięć lat.

29.12.2023

NSA: Dożywocie za 30 kur i 2 litry mleka, a winny notariusz

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Chcąc unieważnić dożywocie, klienci zakwestionowali akt mianowania notariusza, który umowę tę sporządzał. Nie udało się. Wniosek o unieważnienie mianowania asesora notarialnego został negatywnie rozpatrzony przez ministra sprawiedliwości i sądy dwóch instancji. Wszczęcie postępowania cywilnego o ustalenie treści księgi wieczystej nie sprawia, że wnioskodawcy stali się stroną postępowania administracyjnego.

28.12.2023

Adwokaci, radcy mają mieć skrzynki do e-doręczeń od 1 października 2024 r. - komunikat Ministra Cyfryzacji

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

W Dzienniku Ustaw opublikowano komunikat Ministra Cyfryzacji w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych niezbędnych do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej czyli e-doręczeń, przesuwający datę z 30 grudnia 2023 r. na 1 października 2024 r.

27.12.2023

SN: Sędzia, który zrzekł się urzędu nie może być osądzony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Usunięcie sędziego z zawodu uniemożliwia rozpoznanie przez Sąd Najwyższy środków odwoławczych i wydanie orzeczenia merytorycznego. Utrata statusu sędziego czyni dalsze procedowanie w sprawie o wyrażenie zgody na uchylenie immunitetu formalnego bezprzedmiotowym – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej i dalsze postępowanie umorzyła.

27.12.2023

195 nominacji sędziowskich czeka na decyzję prezydenta, ponad połowa z ostatnich dwóch miesięcy

Wymiar sprawiedliwości

195 wniosków obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, czyli ukształtowanej na podstawie nowelizacji ustawy z grudnia 2017 roku, dotyczących powołania na stanowiska sędziowskie czeka na decyzję prezydenta. W przypadku 10 kandydatów prezydent podjął decyzje pozytywną - poinformowała Prawo.pl Kancelaria Prezydenta RP. Jak wskazała, ponad połowa wniosków wpłynęła w listopadzie i grudniu 2023 roku.

27.12.2023

Dla prokuratorów "pod choinkę" wyrównanie wynagrodzeń - nowela podpisana

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Do 31 grudnia br mają zostać wypłacone wyrównania wynagrodzeń prokuratorów za 2023 r. - zakłada nowelizacja ustawy okołobudżetowej, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Jej cel to zrównanie sytuacji prokuratorów z sędziami. Chodzi o to, że po raz trzeci z rzędu, w 2023 roku, podstawę wynagrodzeń obu tych zawodów kształtowano ustawą okołobudżetową. 8 listopada TK orzekł jednak, że w przypadku sędziów jest to niezgodne z Konstytucją. Z kolei Ministerstwo Finansów wskazało, że do wyrównań dla prokuratorów konieczna jest zmiana legislacyjna.

25.12.2023

Gdy strona nie zawnioskuje, sąd rozpozna sprawę niejawnie. Jest problem z przepisem

Wymiar sprawiedliwości

Jawność rozprawy to - jak podkreślają prawnicy - jedna z podstaw prawa do sądu. Problem w tym, że od lipca br. obowiązuje zmiana procedury cywilnej, zgodnie z którą strona musi, i to w pierwszym piśmie procesowym, zawnioskować o wysłuchanie jej na rozprawie. Jeśli tego nie zrobi, sąd niemal z automatu będzie mógł zastosować tryb niejawny. I tu pojawia się kolejna kwestia - czym jest wysłuchanie i ile jest "wysłuchania" w przesłuchaniu.

23.12.2023

SN: Niesprawiedliwy mandat i wyrok skazujący kierowcę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Gdy policja zatrzymała prowadzącą auto, miała już ona tymczasowo wcześniej utracone uprawnienia i pokazała zastępczy kartonik, wskazujący, że wyrabianie prawa jazdy jest w toku. Policja nie uznała tych uprawnień i sprawa trafiła do sądu, który wydał wyrok nakazowy. To był błąd – stwierdził Sąd Najwyższy, gdyż takie postępowanie może się toczyć tylko wtedy, gdy nie ma żadnych wątpliwości co do winy i okoliczności czynu.

22.12.2023