Izba Dyscyplinarna SN zawiesza sędziów w czynnościach, mimo wyroku TSUE

Prawnicy

Sędziowie Izby Dyscyplinarnej przerwali urlop, aby zająć się zarządzeniami prezesów sądów w sprawie natychmiastowego odsunięcia od orzekania dwóch sędziów, którzy są podejrzani o popełnienie przestępstw kryminalnych. W jednej ze spraw zawieszono sędziego bezterminowo i obniżono mu wynagrodzenie o 50 procent, w drugiej - stwierdzono niewłaściwość Izby.

04.08.2021

Nie żyje mecenas Jacek Kondracki

Prawnicy

Uznany adwokat Jacek Kondracki zmarł w nocy, z poniedziałku na wtorek. Prawnik miał 78 lat. W ubiegłym roku został uhonorowany odznaczeniem Adwokatura Zasłużonym. Był jednym z najlepszych obrońców - to niepowetowana strata, nie tylko dla Adwokatury.

03.08.2021

Legitymacje adwokackie i radcowskie przejdą do lamusa? Samorządy chcą wersji elektronicznej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

E-legitymacje: adwokacka oraz aplikanta adwokackiego miałyby być umieszczane w aplikacji mObywatel. Co więcej, dawałyby możliwość logowania się np. do panelu adwokackiego. NRA nieoficjalnie liczy, że takie zmiany uda się wprowadzić już w 2022 roku. Chciałaby też, by przez mObywatel można było logować się do portalu informacyjnego sądu. Nad e-legitymacją pracują też radcy prawni.

03.08.2021

Krajowa Rada Sądownictwa również przeciw zamrożeniu płac pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości

Od kilku tygodni trwają protesty pracowników sądów i prokuratur przeciwko planowanemu zamrożeniu płac w przyszłym roku. Uchwałę w tym zakresie przyjęła też Krajowa Rada Sądownictwa. Podkreśla w niej, że taka decyzja może spowodować odpływ doświadczonych pracowników z sądów, wskazuje również że obecna struktura wynagrodzeń nie pomaga w realizacji nowych zadań, np. z zakresu nowych technologii.

02.08.2021

KRS: Trybunał unijny odniósł się do obaw i wrażeń, nie do faktów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa oświadczyła, że "z głębokim niepokojem i rozczarowaniem przyjmuje stwierdzenia zawarte w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca 2021 r., że nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej nie gwarantuje niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej". Z tego powodu, że Izba ta została niewłaściwie obsadzona wyłącznie sędziami wyłonionymi przez Radę. Zaapelowała też o umiar w krytyce Rady.

31.07.2021

Cztery listy I Prezes SN w sprawie wyroków TSUE. Prezydent: będą zmiany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska wysłała pisma o podobnej treści do: prezydenta, premiera, marszałek Sejmu oraz marszałka Senatu. Zwróciła w nich uwagę na potrzebę reakcji na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE i pogłębiający się paraliż postępowań w Izbie Dyscyplinarnej SN. Prezydent odpowiada, że "wszystko wskazuje na to, że będą potrzebne zmiany ustawodawcze".

30.07.2021

Zarządzenia asystenta mogą usprawnić procesy, ale nie zawsze mogą być wydane

Wymiar sprawiedliwości

W sprawach cywilnych asystenci sędziów mogą wydawać niektóre zarządzenia i w pewnym zakresie - sami nadawać sprawom bieg. Sądom brakuje etatów, więc sędziowie nie mogą liczyć na stałą współpracę z jednym asystentem. Rotacja pracowników oraz różne modele pracy sędziów sprawiają, że nie zawsze da się optymalnie wykorzystać możliwość wydawania zarządzeń przez asystentów.

30.07.2021

Pierwsze wystąpienie nowego RPO do MS w sprawie kary łącznej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Przepisy o tzw. karze łącznej z tarczy 4.0 są niesprawiedliwe dla skazanych. Uniemożliwiają bowiem orzekanie jednej kary łącznej za wszystkie popełnione przestępstwa, które dotychczas podlegały łączeniu. Taka sytuacja może wynikać z szybkiego tworzenia prawa w czasie pandemii.

29.07.2021

Prokurator Generalny: Konwencja Praw Człowieka nie decyduje kto jest sędzią TK

Prawnicy

Prokurator Generalny skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie czy Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu może oceniać proces wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zbigniew Ziobro wyraził pogląd, że to ocena wewnętrznej, ustrojowej sprawy naszego kraju i dlatego jest sprzeczna z polską Konstytucją.

29.07.2021

Protesty w wymiarze sprawiedliwości: o wyższe płace i przestrzeganie wyroków TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stop zamrażaniu płac, nie zamrażajcie nam pensji - apelowali do rządu w czwartek, 29 lipca, pracownicy sądów i prokuratury. W środę natomiast 92 sędziów Sądu Najwyższego - czynnych i w stanie spoczynku, wzywało w pisemnym apelu wszystkie organy państwa - w tym sędziów, do wykonania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

29.07.2021

Uprawnienia pokrzywdzonego przez nieletniego sprawcę - wciąż za małe

Resort sprawiedliwości chce zadbać o prawa pokrzywdzonych w sprawach, w których sprawcą są nieletni. Choć zmiany zmierzają w dobrą stronę, nie zlikwidują wszystkich problemów w tym zakresie. Pokrzywdzony wciąż nie będzie mógł być stroną, a co za tym idzie, nie będzie mógł w pełni zadbać o swoje interesy.

29.07.2021

W sądach wojskowych - cała władza dla prezesów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rządowy projekt ustawy nowelizujący Prawo o ustroju sądów wojskowych stanowi ingerencję w zakres samorządności sędziowskiej. O wyborze kandydatów na sędziów wojskowych będzie decydować kolegium sądu okręgowego, składające się z sędziów funkcyjnych, a nie - jak do tej pory - zgromadzenie sędziów. Minister obrony będzie planował finanse takich sądów, a następnie... o nich decydował.

28.07.2021

Zatrzymanie przez policję bez poznania zarzutów i bez obrońcy

Prawo karne Prawnicy

Osoba zatrzymana, która następnie została zwolniona i nie zostały jej postawione zarzuty, ma z formalnego punktu widzenia prawo do odwołania się do sądu, który mógłby zweryfikować prawidłowość zatrzymania. Jednak nie może tego zrobić, gdyż nie ma dostępu do akt - zauważa nowy RPO i popiera stanowisko prof. Bodnara. To ewidentna luka prawna, którą należy pilnie usunąć.

28.07.2021

Nowe technologie w wymiarze sprawiedliwości są niezbędne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem prawników, wprowadzenie nowych technologii jest niezbędne w wymiarze sprawiedliwości i stanowi naturalną konsekwencję zmieniającej się rzeczywistości społecznej i prawnej. Może być także jedyną odpowiedzią na wyzwania, przed którymi stoją obecnie sądy. Szczególnie pokazuje to pandemia koronawirusa i konieczność przejścia przez prawników na tryb pracy zdalnej lub hybrydowej.

28.07.2021

Stwierdzenie ojcostwa bez dowodów - skarga nadzwyczajna RPO uwzględniona

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna został uznany przez sąd za ojca dziecka i obciążony m.in. alimentami i zwrotem wydatków matce dziecka. Sąd oparł się jednak wyłącznie na jej twierdzeniach - pozwany nie brał udziału w procesie o ustalenie ojcostwa, bo sąd nie był w stanie ustalić jego adresu. Sąd Najwyższy uwzględnił we wtorek 27 lipca skargę nadzwyczajną Rzecznika Praw Obywatelskich, który stanął w obronie ojca i jego prawa do prywatności.

27.07.2021

Do prezydenta trafiła kolejna nominacja na sędziego Izby Dyscyplinarnej SN

Wymiar sprawiedliwości

Wniosek Krajowej Rady Sądownictwa o powołanie członka tej Rady sędziego Rafała Puchalskiego do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego trafił do prezydenta. Ostateczna decyzja o nominacji będzie należała do głowy państwa. W styczniu ubiegłego roku KRS wybrała Puchalskiego, obok pięciu innych kandydatów, na sędziego Izby Dyscyplinarnej

27.07.2021

Sędziowie TK w stanie spoczynku w obronie Marka Safjana, po publikacji Gazety Polskiej

Wymiar sprawiedliwości

"Gazeta Polska" na okładce zaplanowanego na jutro wydania umieściła zdjęcie prof. Safjana z podpisem mówiącym o tym, że ojciec profesora był rzekomo "funkcjonariuszem hitlerowskiego Grenzschutzu" i "współpracownikiem sowieckiej Informacji Wojskowej", a profesor "Wydał wyrok na Polskę". Głos zajęło 26 sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, którzy domagają się, aby sprawą szkalowania prof. Safjana zajęła się prokuratura.

27.07.2021

Obywatele i firmy priorytetem przy informatyzacji sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

Punktem odniesienia dla wprowadzanych w życie projektów informatyzujących polski wymiar sprawiedliwości powinni być obywatele oraz przedsiębiorcy, a nie profesjonalni pełnomocnicy. Większy nacisk powinien zostać położony na to, by dobrze tłumaczyć funkcjonalności portali sądowych i projektować je w taki sposób, by trudno było o ewentualne błędy przy składaniu wniosków i pism.

27.07.2021