Ochrona tajemnicy korespondencji? Nie w Gostyninie

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna przebywający w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie odmówił przyjęcia pisma z odpowiedzią na swój list od Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ponieważ koperta została sprawdzona. W sprawie zainterweniowała sama Fundacja - podnosząc, że nie ma ustawowych podstaw takiej kontroli.

05.09.2019

W PE spór o "nagonkę" na polskich sędziów za wizytę w Brukseli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nagonka na polskich sędziów za przyjazd do Brukseli jest nie do przyjęcia, a kilka lat temu byłoby to niewyobrażalne - powiedział w czwartek w Parlamencie Europejskim wiceszef KE Frans Timmermans. Wypowiedź ta wywołała ostrą reakcję europosłów z Prawa i Sprawiedliwości.

05.09.2019

Krajowy rzecznik krytykowany za postępowania wobec szeregowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wszczynanie postępowań dyscyplinarnych przez głównego sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego z pominięciem zastępców rzecznika właściwych dla sędziów rejonowych i okręgowych budzi napięcia w środowisku sędziowskim. Wręcz jest odbierane jako forma represji wobec niepokornych sędziów, ale sam rzecznik twierdzi, że to zgodne z prawem.

05.09.2019

NRA: Nie ma obstrukcji procesowej w "dyscyplinarkach" adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Średni czas na rozpatrzenie sprawy w sądzie adwokackim wynosi obecnie tylko trzy miesiące - zapewnia Naczelna Rada Adwokacka. I zapowiada, że planuje wprowadzenie dodatkowych instrumentów pozwalających na monitorowanie terminów spraw na etapie postępowania przed sądami dyscyplinarnymi.

05.09.2019

Pozew dostarczony przez komornika ograniczy "fikcję doręczeń", ale wydłuży procesy

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Dzięki zmianom w procedurze cywilnej, jeśli dwie próby dostarczenia pisma nie przyniosą skutku, pozew będzie mógł dostarczyć komornik. Ma to ograniczyć skutki tzw. fikcji doręczeń, ale prawnicy i sami komornicy podnoszą, że może to prowadzić do wydłużenia postępowań i utrudnić firmom odzyskiwanie wierzytelności.

05.09.2019

Sprawa praworządności w Polsce ma trafić na Radę UE

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska chce podnieść sprawę praworządności w Polsce na spotkaniu Rady UE ds. Ogólnych 16 września. Według źródeł dyplomatycznych będzie to jednak tylko punkt informacyjny, bez dyskusji.

04.09.2019

Kolegium SO za odsunięciem Piebiaka od sądzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wnioskuje do prezesa stołecznego Sądu Rejonowego, do którego wraca po dymisji były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, o zarządzenie natychmiastowej przerwy w czynnościach w związku z jego uwikłaniem w aferą hejterską.

04.09.2019

Dyscyplinarka dla sędzi, która nie chce orzekać z rzecznikiem dyscyplinarnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowy rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie sędzi Anny Bator-Ciesielskiej z Sądu Okręgowego w Warszawie, która odmówiła orzekania w składzie z udziałem zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędzią Przemysławem Radzikiem.

04.09.2019

HFPC: W Polsce nadal problem z długotrwałym aresztem

Wymiar sprawiedliwości

We wrześniu Komitet Ministrów Rady Europy zajmie się wykonywaniem wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomina, że taki nadzór sprawowany jest obecnie na 94 wyrokami w polskich sprawach i apeluje o zwrócenie szczególnej uwagi na jeden z nich, dotyczący długotrwałego stosowania tymczasowego aresztowania.

04.09.2019

Awanse w kancelarii CMS

Rynek

Do grona counseli w kancelarii CMS awansowali Mateusz Wosiek oraz Andrzej Zając z zespołu nieruchomości i budownictwa, a także Maciej Ziółkowski z praktyki energetyki i projektów infrastrukturalnych.

04.09.2019

Będą lepsze pouczenia dla stron w procesach cywilnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad wzorami komunikatywnych pouczeń, których sądy udzielają stronom na piśmie w toku postępowania cywilnego. Ustandaryzowane pouczenia, zgodnie z dyspozycją nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 4 lipca 2019 r., mają być gotowe do 5 sierpnia 2020 r.

04.09.2019

Komisarz Rady Europy krytycznie o zmianach w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przeforsowane w ostatnich latach przez obóz Prawa i Sprawiedliwości reformy dotyczące sądów powszechnych, Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego naruszyły zasady niezależności sędziowskiej - oceniła Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunja Mijatović.

03.09.2019

MS: Holenderski minister bezpodstawnie zarzuca nam łamanie praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Oświadczenie ministra sprawiedliwości Holandii, o rzekomym naruszaniu w Polsce zasad praworządności, mija się z prawdą, jest politycznym manifestem wpisującym się w kampanię wyborczą - oświadczyło we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości. Holenderski minister został też ostro skrytykowany za straszenie za to sankcjami na forum UE.

03.09.2019

Kolegium SN: Rzecznik dyscyplinarny będzie badał sprawę Zaradkiewicza

Prawnicy

Kolegium Sądu Najwyższego zdecydowało we wtorek, że nie wyłączy rzecznika dyscyplinarnego z prowadzenia sprawy sędziego Izby Cywilnej Kamila Zaradkiewicza, który obwiniany jest o złamanie procedury związanej z kierowaniem pytań prawnych do innych organów. Nie wyłączono także żadnego z członków Kolegium z zajmowania się tą sprawą

03.09.2019

Kolegium gliwickiego SO oceni sędziów zamieszanych w hejt wobec kolegów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na najbliższym posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach zajmie się sprawą sędziów tego sądu i podległych mu sądów rejonowych, których nazwiska przewijały się w informacjach medialnych o akcji dyskredytacji sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości, z którą związana była grupa sędziów pracujących w Ministerstwie Sprawiedliwości.

03.09.2019

Ziobro: Hejt z MS to "kłótnia w sędziowskiej rodzinie"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Za akcję dyskredytującą sędziów krytykujących zmiany w sądach odpowiada bardzo skłócone środowisko sędziowskie, a nie kierowany przeze mnie resort - stwierdził we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I dodał, że gdy dowiedział się o sprawie, to zareagował szybko i modelowo.

03.09.2019

Iustitia do sędziów: Postępowania dyscyplinarne wszczynane bezprawnie, nie bierzcie w nich udziału

Wymiar sprawiedliwości

Zarząd SSP „Iustitia” przyjął stanowisko, w którym stwierdza, że Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Michał Lasota i Przemysław Radzik w sposób bezprawny wszczynają postępowania, gdyż pomijają właściwych rzeczników w sądach. "Iustitia" uważa, że nie dają oni rękojmi rzetelnego i obiektywnego prowadzenia postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów.

03.09.2019

Wiceprezydent USA pytał o praworządność w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Mówiliśmy o wadze niezawisłości sądów oraz o rządach prawa - poinformował w poniedziałek wiceprezydent USA Mike Pence po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. I stwierdził, że wyraził gospodarzowi wdzięczność za zaangażowanie w tej sprawie.

02.09.2019

RPO: Ten rzecznik nie wyjaśni sprawy hejtu wobec sędziów

Prawnicy

Sprawy oczerniania sędziów przez pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości nie wyjaśni rzecznik dyscyplinarny, który blisko współpracuje z osobami, których działania zostały ujawnione przez media. Bo na równi stawia on prowadzony przez pracowników MS proceder zniesławiania sędziów i kolportowane przez nich pomówienia

02.09.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski