Powołano prezesów sądów dyscyplinarnych przy apelacjach
11 prezesów sądów dyscyplinarnych przy sądach apelacyjnych powołał wykonujący obowiązki prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego sędzia Jan Majchrowski.
11 prezesów sądów dyscyplinarnych przy sądach apelacyjnych powołał wykonujący obowiązki prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego sędzia Jan Majchrowski.
Kancelaria doradzała Banco Santander i Santander Bank Polska przy nabyciu wydzielonej części Deutsche Bank Polska, w skład której wchodzi bankowość detaliczna, private banking, business banking oraz 100 proc. akcji DB Securities S.A.
Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego poinformował prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że 14 sędziów tego sądu, którzy przeszli w stan spoczynku według ustawy o Sądzie Najwyższym, wraca do orzekania na te same stanowiska i na tych samych warunkach. Oznacza, to wykonanie w NSA postanowienia TSUE.
W Rumunii nie tylko zatrzymał proces reform, ale też cofa się, jeśli chodzi o walkę z korupcją i zapewnianie niezależności sądownictwa - stwierdziła Komisja Europejska. I wydała zalecenia do natychmiastowej realizacji przez to państwo. Także Parlament Europejski w przyjętej we wtorek rezolucji wyraził "głębokie zaniepokojenie" reformą sądownictwa i sytuacją dotyczącą praworządności w Rumunii.
Oszuści coraz częściej przejmują mieszkania w zamian za relatywnie niskie pożyczki. Notariusze przyznają, że nie zawsze są w stanie zablokować takie transakcje, dlatego wystąpili do ministerstwa sprawiedliwości z propozycją koniecznych zmian w prawie - m.in. wprowadzenia ustawowego zakazu zawierania takich umów, gdy wartość nieruchomości znacznie przewyższa kwotę wierzytelności.
Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy o polskim Sądzie Najwyższym musi być wdrożona - oświadczył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. I wyraził zadowolenie z faktu, że wszyscy sędziowie SN wrócili już do pracy.
Każdy, nawet najmniejszy kraj poprzez swoje dziedzictwo kulturowe jest częścią naszej tożsamości europejskiej. Dlatego z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Litwy uznaliśmy, że powinniśmy stworzyć pewną alternatywę dla tej myśli prawniczej czy idei trybunałów konstytucyjnych Europy Zachodniej - powiedziała prezes TK Julia Przyłębska.
W zaplanowanym na poniedziałek 12 listopada posiedzeniu Rady ds. Ogólnych UE, na którym ministrowie do spraw europejskich kolejny raz mają zajmować się Polską, nie weźmie udziału minister ds. europejskich Konrad Szymański.
Do 19 listopada przedstawimy bardzo konkretne kroki, które zamierzamy zrobić w związku z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącym ustawy o Sądzie Najwyższym - zapowiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Jednak zastrzegł, że będą to propozycje nie naruszające reformy wymiaru sprawiedliwości.
Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych zakończył się bez dyskusji i bez decyzji w sprawie propozycji ośmiu izb okręgowych - nie przyjęto bowiem porządku obrad. Wnioskodawcy mówią o kneblowaniu ust mniejszości i utracie zaufania do siebie nawzajem, ich oponenci nie kryją zadowolenia.
Przekazano odwołania, które wpływały do KRS między 17 września a 18 października 2018 r., na uchwały rekomendujące kandydatów do Sądu Najwyższego. Rada stwierdziła, że postanowienie TSUE zobowiązujące Polskę do zawieszenia stosowania przepisów o przechodzeniu sędziów, którzy ukończyli 65 lat, w stan spoczynku nie wywołuje bezpośredniego skutku.
Przeciwdziałanie atakom terrorystycznym ma być głównym zadaniem policyjnych antyterrorystów. Zgodnie z przyjętą w piątek przez Sejm ustawą w policji wydzielony zostanie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA".
Z okazji stulecia odzyskania niepodległości będzie można zwiedzać Najwyższą Izbę Kontroli. To pierwszy taki dzień otwarty w historii. Oprowadzać ma prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.
W ocenie sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba są podstawy prawne do przesłuchiwania sędziów w charakterze świadków na etapie postępowania wyjaśniającego. To powoływanie się na stary stan prawny - uważa sędzia Grzegorz Kasicki z Sądu Okręgowego w Szczecinie. I wyjaśnia, że od kwietnia br. obowiązuje przepis, który reguluje co wolno rzecznikowi w takiej sytuacji.
Chodzi o mężczyznę, który w przeszłości odbył karę za nadużycia seksualne wobec nieletnich. Sąd w Płocku zdecydował w październiku, że może opuścić Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom...
W najbliższych miesiącach do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trafi druga skarga dotycząca Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Tym razem zaskarżone zostanie przepełnienie sal i brak perspektyw na opuszczenie placówki.
Sędziowie uważają, że w postępowaniu dyscyplinarnym są na przegranej pozycji, a obowiązujące przepisy stają się narzędziem do ich zastraszania. Rzecznik dyscyplinarny wskazuje, że sędziowie błędnie analizują ustawę, powołuje się na orzeczenia Sądu Najwyższego i zapewnia, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.
Andrzej Duda nie zgadza się z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE, ale uważa że trzeba będzie wprowadzić zmiany i być może z pewnych rozwiązań, przynajmniej tymczasowo, się wycofać. Jako argument podaje kary grożące za ignorowanie orzeczeń TSUE.
Prawnicy z warszawskiego biura Greenberg Traurig doradzali Generali Real Estate przy nabyciu od S+B Gruppe budynku biurowego w centrum Warszawie. Zespół kierowany był przez partnera Radomiła...
Małgorzata Wąsek-Wiaderek i Paweł Wiliński zostali w czwartek powołani przez prezydenta na stanowiska sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego. Zarekomendowała ich poprzednia Krajowa Rada Sądownictwa, a Andrzej Duda prawie półtora roku zwlekał z decyzją o ich nominacji. W SN nominacje "starych" kandydatów odebrano jako sygnał o uznaniu przez prezydenta zabezpieczenia TSUE.