Rząd zapowiada likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale jej nie zawiesza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska będzie kontynuowała reformy wymiaru sprawiedliwości, w planach likwidacja Izby Dyscyplinarnej w obecnej postaci - taką deklarację złożył polski rząd w odpowiedzi do Komisji Europejskiej. Jednocześnie Polska złożyła wniosek o uchylenie postanowienia TSUE o zastosowaniu środka tymczasowego ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Podstawą jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca.

17.08.2021

HFPC: Nowe technologie szansą dla sądów, ale nadal słabo wykorzystywane

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ponad 93 proc. prawników - sędziów, adwokatów, radców, prokuratorów - uważa, że polski wymiar sprawiedliwości nie wykorzystuje w odpowiedni sposób nowych technologii. Blisko 90 proc. podnosi również, że za rozwojem technologicznym nie nadążają także zmiany legislacyjne - to główne wnioski płynące z analiz zawartych w raporcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

17.08.2021

Wkrótce e-licytacje z nieruchomości, ale dłużnik nadal pod specjalną ochroną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ministerstwo Sprawiedliwości, ale też komornicy szykują się do wejścia w życie przepisów umożliwiających e-licytację z nieruchomości. Przepisy dają szanse na znaczne przyspieszenie procedury. Problem jednak w tym, że w dużym zakresie mogą one być martwe, bo nadal obowiązuje "tarczowe" ograniczenie i nie można licytować lokalu, w którym dłużnik mieszka. Nadal też obowiązuje zakaz eksmisji.

17.08.2021

Minął czas na wykonanie orzeczeń TSUE, a decyzji w sprawie Izby Dyscyplinarnej nie ma

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W poniedziałek 16 sierpnia minął czas wyznaczony polskiemu rządowi przez Komisję Europejską na przekazanie informacji o wykonaniu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości nakazujących wstrzymanie działalności Izby Dyscyplinarnej. Premier zapowiedział, że do końca dnia zostanie ona przekazana, ale tymczasem ID działa, a przedstawiciele władz tylko ogólnie mówią o likwidacji bądź przekształceniu tego organu.

16.08.2021

Adwokaci, radcy prawni mają prawo do godnego wynagrodzenia - interpelacja do ministra

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kwestia stawek adwokackich i radcowskich co rusz wraca. Przykładowo Naczelna Rada Adwokacka chce m.in., by o zwrocie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu sąd decydował w oddzielnym postanowieniu, wydanym po orzeczeniu kończącym sprawę w danej instancji. Teraz - także w tej sprawie - do ministra sprawiedliwości napisała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

16.08.2021

Rozprawy online codziennością sądów, ale podstawą nadal prawna prowizorka

Wymiar sprawiedliwości

Od lipca e-rozprawy mają pełnić wiodącą rolę w sprawach cywilnych. Niektórzy sędziowie tak się do nich przyzwyczaili, że "grożą" nieusprawiedliwioną nieobecnością pełnomocnikom, którzy nie mogą się z jakichś powodów połączyć. Problem jednak w tym, że nadal nie ma jednego systemu do sądowych wideokonferencji, a i to czym sądy dysponują, często nie wystarczy do bezproblemowego połączenia.

16.08.2021

Ławnicy w sądach coraz rzadziej - przepisy antycovidowe usuwają ich ze składów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Od ponad miesiąca obowiązują zmiany w procedurze cywilnej wprowadzające, na czas koronawirusa, jednoosobowe składy. Jak mówią prawnicy już są odczuwalne - ławnicy znikają ze składów w sprawach rozwodowych. Na problem zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, alarmując, że uderza to konstytucję, a minister sprawiedliwości uspakaja, że rozwiązanie jest epizodyczne.

14.08.2021

Wraca sprawa Kodeksu Etyki Adwokackiej - we wrześniu druga część Krajowego Zjazdu

Prawnicy

Adwokatura wraca do dyskusji nad zasadami etyki. Wiodącymi tematami są obecnie reklama, success fee, umowa o pracę i współpraca z kancelariami odszkodowawczymi. To z kolei, według nieoficjalnych informacji Prawo.pl oznacza, że los nowego kodeksu etyki, który będzie rozpatrywany podczas wrześniowego KZA jest praktycznie przesądzony i raczej są małe szanse na jego przyjęcie.

14.08.2021

Szef Iustitii składa pozew w sprawie stosunku służbowego nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Stowarzyszenia "Iustitia" sędzia prof. Krystian Markiewicz chce ustalenia nieistnienia stosunku służbowego między Małgorzatą Manowską, pierwszą prezes SN, a Sądem Najwyższym. Złożony przez niego pozew dotyczy też siedmiu innych sędziów SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wcześniej pozwał w tej samej sprawie Tomasza Przesławskiego, prezesa Izby Dyscyplinarnej SN.

13.08.2021

Prezes sądu ukarany za niezabezpieczone nośniki z danymi osobowymi

Wymiar sprawiedliwości RODO

Prezes Sądu Rejonowego w Zgierzu nie zabezpieczał służbowych nośników z danymi, a jedynie polecił swoim pracownikom, by sami to robili - stwierdził prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. I przypomniał, że to prezes jako administrator danych, a nie użytkownik nośnika, odpowiada za wdrożenie odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, zapewniających odpowiednie bezpieczeństwo danych.

13.08.2021

Będą problemy z wygaszaniem stosunku służbowego sędziów Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy

Wraz ze spodziewaną likwidacją Izby Dyscyplinarnej zmieni się status zasiadających w niej sędziów, gdyż spowoduje ona wygaśnięcie ich stosunków służbowych. Zniknie problem orzekania przez sędziów nieposiadających przymiotu niezawisłości oraz problem pozbawienia podsądnych prawa do obrony - twierdzą prawnicy. Pojawić się może jednak kwestia konstytucyjnej zasady nieusuwalności sędziów.

13.08.2021

Dziś protest przed Ministerstwem Sprawiedliwości przeciwko zamrożeniu płac i mobbingowi

Wymiar sprawiedliwości

W piątek 13 sierpnia przedstawiciele Krajowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Ad Rem zbiorą się pod Ministerstwem Sprawiedliwości by domagać się rozwiązania problemu mobbingu w sądach i zaprotestować przeciwko planowanemu zamrożeniu płac w 2022 r. w budżetówce. Jak podkreślają bez rozwiązanie tych dwóch kwestii sądy pogrążą się w jeszcze większym kryzysie.

13.08.2021

Jak nie większością, to reasumpcją... - rządzący ratują się w Sejmie jak mogą

Wymiar sprawiedliwości

Dewastacja polskiego parlamentaryzmu, działanie ponad prawem, naruszenie konstytucji - to tylko niektóre komentarze prawników po środowym głosowaniu nad lex TVN. Chodzi oczywiście o zastosowanie przez Marszałek Sejmu instytucji reasumpcji. Senat już zapowiada swoje weto, a prawnicy dodają, że warto przygotować grunt pod przyszłą kontrolę trybu prac nad regulacją przez Trybunał Konstytucyjny.

12.08.2021

65-letni komornik jeśli chce powinien dalej pracować - sądy na "tak", komornicy chcą zmiany przepisów

Wymiar sprawiedliwości

Naczelny Sąd Administracyjny ponownie wskazał, że osoby po 65. roku życia mogą wykonywać czynności komornika sądowego. Podtrzymał tym samym decyzję sądu niższej instancji oddalając kasację Ministra Sprawiedliwości. To kolejne ważne dla komorników rozstrzygnięcie, bo od dłuższego czasu podnoszą, że obowiązujące przepisy trzeba zmienić bo są dyskryminujące.

12.08.2021

E-doręczenia - jest szansa na kalendarz pełnomocnika, który uwzględni urlop

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

E-doręczenia nadal spędzają sen z powiek pełnomocników. Głównymi problemami są niejednolita praktyka sądów i brak części funkcjonalności portalu informacyjnego sądów. To ostatnie może zmienić się już w połowie września. Wtedy ma zacząć działać moduł doręczeń, a sąd automatycznie dostanie sygnał o odebraniu pisma.

12.08.2021

Poznańscy radcowie prawni doradzali na festiwalu Pol’and’Rock

Prawnicy

Prawne aspekty nierówności płci na rynku pracy, jak również wykluczenia niektórych grup społecznych - to najczęściej zgłaszane problemy podczas warsztatów prawnych zorgazowanych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu podcza tegorocznego 27 PolandRock Festivalu, na terenie zachodniopomorskiego lotniska Makowice – Płoty.

10.08.2021

Jak napisać pismo procesowe, by nie przegrać w e-sądzie polubownym?

Wymiar sprawiedliwości

Dbałość o uwagę arbitra, korzystanie ze specjalistycznych serwisów, dowody z nagrań, zdjęcia i symboliczne zwrócenie uwagi na skutki, które mogło spowodować takie a nie inne zachowanie drugiej strony - to najważniejsze cechy pisma procesowego kierowanego do e-sądu. Wskazuje je po analizie szeregu akt spraw zespół e-sądu polubownego Ultima Ratio przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP.

10.08.2021

RPO: W pandemii policja "na bakier" z prawami obywatelskimi

Policja

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podobnie jak jego poprzednik wystąpił do Komendanta Głównego Policji o stanowisko w sprawie działań funkcjonariuszy wobec uczestników ubiegłorocznego protestu po wyroku TK ograniczającym legalną aborcję. Podnosi przy tym, że policja w czasie pandemii bez podstaw w Kodeksie wykroczeń dokonywała legitymowania, zatrzymań, przesłuchań, nakładała mandaty karne oraz kierowała do sądów bezzasadne wnioski o ukaranie.

10.08.2021

Wydziały rodzinne nad przepaścią - braki kadrowe, wypalenie zawodowe sędziów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Według sędziów w wydziałach rodzinnych - tak źle jak teraz, jeszcze nie było. Widać to także po ministerialnych statystykach. Z roku na rok wrasta liczba wakatów, ale i obłożenie pracą poszczególnych sędziów. Do tego dochodzi silna presja, bo sprawy rodzinne pozostają w centrum uwagi mediów i rządzących. Eksperci mówią wprost - jeśli nic się nie zmieni, za kilka lat nie będzie miał kto tam orzekać.

10.08.2021