Będzie kolejne głosowanie na RPO - PiS zgłasza Wawrzyka, opozycja jeszcze raz Rudzińską-Bluszcz

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska poinformowała w poniedziałek, że kandydatura Piotra Wawrzyka (fot.) na Rzecznika Praw Obywatelskich została już formalnie zgłoszona w Sejmie. Natomiast rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała tego samego dnia, że Lewica ponownie zgłosiła kandydaturę adwokat Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

28.12.2020

Co z e-aktami komorniczymi? MS na razie nie chce przesuwać terminu

Wymiar sprawiedliwości

Termin wprowadzenia przez komorników akt elektronicznych nie zmieni się - wynika z informacji przesłanej Prawo.pl przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Oznaczałoby to, że 31 grudnia 2020 r. skończy się okres przejściowy. Z nieoficjalnych informacji portalu wynika, że trwają rozmowy w tym zakresie, bo chodzi nie tylko o przygotowanie komorników ale też sądów.

28.12.2020

Greenberg Traurig doradzał HB Reavis Poland przy umowie najmu z Leroy Merlin

Rynek i konsument

Greenberg Traurig doradzał HB Reavis Poland, wynajmującemu, przy jednej z największych w 2020 roku transakcji dotyczących najmu powierzchni biurowej w Warszawie. Doradztwo przy transakcji obejmowało negocjacje i podpisanie zawartej z Leroy Merlin umowy najmu na powierzchnię biurową w powstającym w Warszawie kampusie Forest. W wyniku umowy najmu nowa siedziba Leroy Merlin zajmie trzy piętra w jednym z budynków kampusu, liczące 12 000 mkw. powierzchni biurowej.

27.12.2020

Ścigany w trybie ENA ma prawo do wyjaśnień w sądzie odwoławczym

Wymiar sprawiedliwości

Uniemożliwienie w takiej sytuacji złożenia dodatkowych wyjaśnień narusza prawo do obrony - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Złożył kasacje w sprawie obywatela Polski, który miał być przekazany w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania do Hiszpanii w celu osądzenia za przestępstwo. Sąd Apelacyjny nie zgodził się, by aresztowany wziął udział w posiedzeniu.

26.12.2020

Problemy z zażaleniami poziomymi zataczają szersze kręgi - prawnicy czekają na zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Zażalenia poziome miały ułatwić i przyspieszyć postępowania. Problemów jest jednak tak wiele, że sądy zwracają się o pomoc do Sądu Najwyższego, a Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany. Wątpliwości budzi m.in. katalog spraw, w których nowe narzędzie ma być stosowane. "Osieroconych" jest wiele, wśród nich, m.in. zażalenia kuratora dla pozwanego nieznanego z miejsca pobytu.

24.12.2020

Nieletni w gorszej sytuacji niż dorosły - są luki w przepisach

Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo

Minęło już pięć lat odkąd Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził nieprawidłowości przy przedłużaniu pobytu nastolatków w polskich schroniskach dla nieletnich. Mimo szumnych zapowiedzi, nadal nie ma ani nowej ustawy o nieletnich, ani choćby noweli doprecyzowującej obecne przepisy. Sprawiającym problemy dzieciom nie służy też COVID,

24.12.2020

Rząd szuka sposobu na alimenciarzy - tyle że nadal nieskutecznie

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Mimo kampanii społecznych, zmian w Kodeksie karnym, wreszcie - kar dla pracodawców zatrudniających na czarno dłużników alimentacyjnych, ich zaległości zamiast spadać - wzrastają. Ciężko ukarać firmę, która płaci alimenciarzowi "pod stołem" - zbyt wiele przesłanek musi zostać spełnionych łącznie. Nie wiadomo też kto ma weryfikować czy oficjalna pensja takiego pracownika nie jest zaniżana.

24.12.2020

Św. Mikołaj prawnika obdarować może, chyba że ten reprezentuje jego przeciwnika

Prawnicy

Święta to czas prezentów, a prawnicy jak wszyscy na prezent od św. Mikołaja zasługują. Tyle że część upominków może się okazać niedźwiedzią przysługą - bo jeśli są drogie trzeba się z nich rozliczyć, a podarowane przez przeciwną stronę są zdecydowanie wątpliwe etycznie. Jak nie potknąć się na czekoladkach? Podstawą jest umiar i zdrowy rozsądek.

24.12.2020

Kancelaria DZP wspierała PLL LOT w sprawie zgody na pomoc publiczną

Prawnicy Prawo unijne Ochrona konkurencji

Kancelaria DZP doradzała Polskim Liniom Lotniczym LOT S.A. przy uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej pomoc publiczną w wysokości 2,9 miliarda złotych oraz przy dokumentacji dotyczącej dokapitalizowania Spółki i pozyskania finansowania dłużnego określonego w tej decyzji.

23.12.2020

Czy komornik powinien oceniać przedawnienie? MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Komornicy sądowi mają nie być angażowani do zbędnych czynności, w tym badania przedawnienia należności ubocznych - czyli odsetek. Takie rozwiązanie proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości w nowelizacji procedury cywilnej. Komornicy od dawna czekają na zmiany w tym zakresie.

23.12.2020

W NSA hurtowe rozpoznawanie spraw, a skarżący poszkodowani

Prawnicy

Sądy administracyjne postawiły na rozpoznawanie spraw w trybie niejawnym, bez udziału stron. I niekiedy hurtowo, nawet po 150 dziennie. Sąd nie może zadać im pytań, a one nie mają szansy odpowiedzieć. Sprawy podatkowe, nieruchomościowe i inne "urzędowe" rozpoznawane są w gabinetach, bo tak nakazują rozporządzenia anty-covidowe. Ogranicza to prawo do sprawiedliwego procesu

23.12.2020

Nieskuteczne doręczenie przesyłki sądowej - skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeden z funduszy inwestycyjnych pozwał małżeństwo o zapłatę kwoty ponad 7,5 tys. złotych. Podał jednak ich nieaktualny adres do korespondencji, błędy były też w danych osobowych pozwanej. Sąd wydał nakaz zapłaty, sprawa trafiła do komornika i dopiero na tym etapie zainteresowani się o niej dowiedzieli. Teraz trafi do Sądu Najwyższego, bo w ocenie Prokuratora Generalnego sędzia popełnił błąd, nie weryfikując danych adresowych.

22.12.2020

Adwokatura chce informatyzować adwokatów

Prawnicy LegalTech

Jeden z wniosków płynących z sobotniego Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury jest taki, że nie wszyscy adwokaci są dostatecznie dostosowani do nowych technologii. Chodzi o podstawowe kwestie, takie jak choćby konta internetowe, bo te z których korzystają nie do końca spełniają warunki bezpieczeństwa. Adwokat Rafał Dębowski, sekretarz NRA, chce przekonać do podjęcia prac w tym zakresie.

21.12.2020

Jedno czy trzyosobowy - pytanie o składy w sądach cywilnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Od nowelizacji procedury cywilnej minął już ponad rok, a sądy nadal zmagają się z jej konsekwencjami. Jednym z punktów zapalnych jest liczebność składów do rozpoznawania zażaleń poziomych czy apelacji w postępowaniu uproszczonym. Konsekwencją braku wystarczającej liczby sędziów może być nawet nieważność orzeczenia. Sądy ratują się więc jak mogą i coraz częściej pytają o to Sąd Najwyższy.

21.12.2020

Adwokatura walczy z covid-owymi przeszkodami i przyjmuje zmiany w regulaminie wyborów

Prawnicy Koronawirus

Ponad cztery godziny trwał Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury - w efekcie przyjęto uchwałę zmieniającą Regulamin odbywania zgromadzeń izb adwokackich i Krajowego Zjazdu Adwokatury. Formuła była zdalna i nie obyło się bez niespodzianek - w tym problemów z internetem. Zgłoszono też liczne uwagi, a NRA rozważa wystąpienie do Senatu o wprowadzenie zmian w procedowanych przepisach dotyczących adwokackich wyborów.

19.12.2020

Trybunał w Strasburgu zajmie się inwigilacją przez polskie służby

Prawo karne Policja

Służby mogą w Polsce korzystać ze swoich szerokich uprawnień bez jakichkolwiek realnych ograniczeń, a obywatele nie mają tego jak sprawdzić, bo prawo nie przewiduje dostępu do informacji o tym, że ktoś był na celowniku służb, nawet jeśli inwigilacja już się zakończyła, a danej osobie nie postawiono zarzutów - przekonują autorzy skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

19.12.2020

W sobotę Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury

Prawnicy

Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury odbędzie się mimo że Sejm uchwalił nowelizację umożliwiającą Naczelnej Radzie Adwokackiej zatwierdzanie w czasie epidemii regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu. Ma być testem zdalnego sposobu prowadzenia takich obrad i... wprowadzić do regulaminu zmiany umożliwiające zakończenie procedury wyborczej w samorządzie.

19.12.2020

Od stycznia akcja protestacyjna sędziów - celem wsparcie Morawiec, Tulei, Juszczyszyna

Wymiar sprawiedliwości

18. dnia każdego miesiąca, począwszy od stycznia, sędziowie mają nie wyznaczać wokand, a jedynie pracować nad aktami. Celem akcji protestacyjnej jest przywrócenie do orzekania sędziów Pawła Juszczyszyna, Beaty Morawiec i Igora Tulei. O udział w niej apeluje Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" i podkreśla, że ci, którzy się wyłamią opuszczają prześladowanych kolegów.

18.12.2020

Wulgarna wypowiedź strony lub świadka może trafić do protokołu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie każdy przed sądem wypowiada się elegancko. Do uszu sędziów dochodzą niekiedy słowa nieprzyzwoite. Czasami sędziowie protokołują wulgarne wypowiedzi stron i świadków dosłownie, co może wiązać się z późniejszymi konsekwencjami dla ich autorów - wskazują prawnicy. Pojawia się więc pytanie, czy tak formułowane zeznania lub wypowiedzi powinny być zamieszczone w protokole w sposób dosłowny,

18.12.2020

Strażnicy dyscypliny pokierują warszawskim sądem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędzia Przemysław Radzik, został powołany od poniedziałku 21 grudnia do pełnienia funkcji wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Wcześniej na stanowisko prezesa tego sądu powołany został jego szef w służbie dyscyplinarnej, sędzia Piotr Schab.

17.12.2020