Dwoje sędziów wskazanych przez poprzednią KRS zasili SN

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Wąsek-Wiaderek i Paweł Wiliński zostali w czwartek powołani przez prezydenta na stanowiska sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego. Zarekomendowała ich poprzednia Krajowa Rada Sądownictwa, a Andrzej Duda prawie półtora roku zwlekał z decyzją o ich nominacji. W SN nominacje "starych" kandydatów odebrano jako sygnał o uznaniu przez prezydenta zabezpieczenia TSUE.

08.11.2018

Szef Izby Dyscyplinarnej SN może mieć dyscypilnarkę na uczelni

Prawnicy

Ten wykładowca nie odpowiada poziomowi, który uważam za właściwy i odpowiedni dla profesora UW - tak prezes Izby Dyscyplinarnej SN prof. Jan Majchrowski napisał o prof. Wojciechu Sadurskim. Do rektora Uniwersytetu Warszawskiego wpłynął wniosek o uruchomienie procedury dyscyplinarnej wobec Majchrowskiego.

08.11.2018

"Mocniejsze" ENA ma ściągnąć do kraju byłego sędziego wojskowego

Wymiar sprawiedliwości

Polski sąd wojskowy jeszcze raz wystąpi z Europejskim Nakazem Aresztowania wobec byłego sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego Stefana Michnika. Poprzedni nakaz został odrzucony przez szwedzki sąd, ponieważ przestępstwa zarzucone podejrzanemu, zgodnie z prawem szwedzkim uległy przedawnieniu, a poszukiwany jest obywatelem Szwecji.

08.11.2018

Pacjentka ze schizofrenią pozostanie w Gostyninie

Wymiar sprawiedliwości

O przeniesienie kobiety do szpitala psychiatrycznego wnioskował zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich jak i sam dyrektor Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Uzasadniali, że placówka nie jest w stanie zapewnić jej odpowiedniego leczenia. Sąd Okręgowy w Płocku zdecydował jednak o przedłużeniu pobytu. Tymczasem w ośrodku są już 62 osoby - kolejne mają być wkrótce przewiezione.

08.11.2018

Bunt w samorządzie radcowskim? Mniejsze rady chcą zmian

Wymiar sprawiedliwości

W najbliższą sobotę w Warszawie odbędzie się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych. To inicjatywa ośmiu izb okręgowych, które chcą rozmawiać między innymi o wyborach do organów samorządu i ich odchudzeniu na szczeblu krajowym. Część oponentów mówi o rozgrywkach personalnych i uderzaniu w największą izbę - stołeczną. Inni przyznają jednak, że nadszedł czas na zmiany.

08.11.2018

Ośrodek w Gostyninie jak tykająca bomba? RPO: łamane prawa człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym nie spełnia w tym momencie swojej terapeutycznej roli. Konieczne są zmiany prawne i infrastrukturalne - mówi w rozmowie z Prawo.pl zastępca RPO dr Hanna Machińska. Dodaje, że osoby przebywające w placówce są skazane na niebyt i coraz bardziej sfrustrowane.

08.11.2018

Prezydent powoła do SN sędziów wskazanych przez poprzednią KRS

Prawnicy

Paweł Wiliński i Małgorzata Wąsek-Wiaderek zostali zaproszeni na czwartek do Pałacu Prezydenckiego po odbiór nominacji do Sądu Najwyższego - dowiedziało się Prawo.pl. Oboje byli rekomendowali przez poprzednią KRS i od ponad roku czekali na decyzję prezydenta o powołaniu ich na sędziów SN.

07.11.2018

Wykład prof. Barcza o niepraworządnym państwie UE

„Unia Europejska wobec niepraworządnego państwa członkowskiego” - to tytuł wykładu, który wygłosi w 27 listopada br. ambasador i dyplomata - prof. dr hab. Jan Barcz. Wykład zostanie wygłoszony w Pałacu Staszica w Warszawie.

07.11.2018

RPO interweniuje, SN uchyla ekstradycję obywatela Ukrainy

Wymiar sprawiedliwości

Yaroslav K. miał w 2005 r. popełnić przestępstwo kryminalne, Rosja zaczęła jednak jego poszukiwania dopiero w 2017 r. W 2015 r. mężczyzna brał udział w budowie konstrukcji obronnych na wschodzie Ukrainy w rejonie działań wojennych, a w ocenie RPO te okoliczności mogły być podstawa odmowy ekstradycji.

07.11.2018

Do 19 listopada ma być projekt zmian w ustawie o SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przed 19 listopada pojawi się projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - zapowiedział w środę wicepremier Jarosław Gowin. Właśnie tego dnia mija miesięczny termin na udzielenie odpowiedzi Komisji Europejskiej i podjęcie działań związanych z zabezpieczeniem ustanowionym przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

07.11.2018

KRS jeszcze nie wie, czy uzna postanowienie TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czwartek lub w piątek odbędzie się dyskusja nad stanowiskiem Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformował przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.

06.11.2018

Rzecznik dyscyplinarny przesłuchał I prezes SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf została we wtorek przesłuchana przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych w charakterze świadka.

06.11.2018

I prezes SN do KE: Wykonujemy postanowienie Trybunału

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf przesłała do Komisji Europejskiej informację o środkach podjętych w Sądzie Najwyższym w celu pełnego zastosowania się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 października 2018 r.

06.11.2018

Dla sądu stenogram z podsłuchu nie wystarczy - może być zmanipulowany

Wymiar sprawiedliwości

ABW w czasie podsłuchów wykryła nieprawidłowości przy podatku VAT. Powinna przekazać organom podatkowym całość materiałów, nie tylko stenogramy - wyjaśnia w rozmowie z Prawo.pl Jacek Kudła, specjalista w zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych.

06.11.2018

Sprawy sędziego Sycha zdjęte z wokandy SN

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Stanisław Zabłocki, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną zdjął z wokandy sprawy powołanego na sędziego Sądu Najwyższego Wojciecha Sycha. Jego orzekanie wstrzymał do czasu wydania rozstrzygnięcia przez Naczelny Sąd Administracyjny.

05.11.2018

Prokuratura Krajowa: Tusk wprowadza w błąd opinię publiczną

Prokuratura

Prokuratura Krajowa uważa, że Donald Tusk wprowadza w błąd opinię publiczną. Zapewnia, że awanse dostali ci prokuratorzy prowadzących postępowanie w sprawie spółki Amber Gold, którzy postawili małżonków Marcina i Katarzynę P. przed sądem.

05.11.2018

Europejskie stowarzyszenie solidaryzuje się z polskimi sędziami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kroki podejmowane przez polski rząd i związane z tym zmiany legislacyjne oznaczają brak szacunku dla zasady trójpodziału władzy, a także zagrażają niezawisłości sądownictwa i mają na celu uzyskanie politycznej kontroli nad sądami - stwierdza w rezolucji Europejskie Stowarzyszenie Sędziów.

05.11.2018