Izba Dyscyplinarna może obniżyć wynagrodzenia zawieszonym sędziom

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 21 stycznia br. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpatrzy dwie sprawy dyscyplinarne sędziów, którzy podważyli status prawny asesora sądowego oraz zadali pytanie prejudycjalne. Grozi im postępowanie karne. Izba ma zdecydować, czy sędziów zawieszać w czynnościach i obniżyć im wynagrodzenia na czas zawieszenia.

21.01.2020

Adwokatura zmienia zasady doskonalenia zawodowego

Prawnicy

Aplikanci bez obowiązku doskonalenia zawodowego w roku, w którym zdają egzamin, możliwość zdobywania punktów w szkoleniach organizowanych w innych niż rodzima okręgowych radach adwokackich i większe zróżnicowanie punktacji - to główne kwestie, które zostały doregulowane w zakresie doskonalenia zawodowego adwokatów.

21.01.2020

Sędzia Juszczyszyn - jednak z delegacją na wyjazd do Warszawy

Wymiar sprawiedliwości

Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztof Krygielski wydał zarządzenie o wystawieniu sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi delegacji podróży służbowej do Warszawy. Wcześniej nie zgodził się na nią prezes tego sądu Maciej Nawacki. Sędzia ma w Kancelarii Sejmu dokonać oględzin zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa.

20.01.2020

Nowi sędziowie Izby Cywilnej SN nie będą oceniać swojego statusu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy wyłączył siedmioro sędziów Izby Cywilnej, powołanych na podstawie rekomendacji nowej KRS, z wyznaczonego na 23 stycznia posiedzenia trzech Izb SN w sprawie sędziów wyłonionych przez nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem SN orzekaliby oni we własnej sprawie.

20.01.2020

Dyscyplinarki sędziowskie - pod koniec stycznia spotkanie szefa MSZ i wiceszefowej KE

Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek, 20 stycznia, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w Brukseli z wiceszefową Komisji Europejskiej ds. wartości Vierą Jourovą. Temat to sytuacja w polskim sądownictwa, m.in. w kontekście noweli dyscyplinującej sędziów. Czaputowicz powiedział, że spotkanie było kurtuazyjne, a dłuższe rozmowy odbędą się w Polsce.

20.01.2020

RPO pyta o legalność powołania sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego

Wymiar sprawiedliwości

Prawidłowe powołanie Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych wymaga uchwały Krajowej Rady Sądownictwa o jego wyborze. Problem w tym, że RPO ma wątpliwości, czy taka uchwała, przed powołaniem Piotra Schaba na to stanowisko została podjęta. Zwrócił się do KRS o przesłanie kopii.

20.01.2020

Dziekan adwokatury z Opola kandydatem do komisji ds. pedofilii

Wymiar sprawiedliwości

Adwokat Marian Jagielski jest dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu od września 2016 r. Teraz - jak dowiedziało się Prawo.pl - NRA przedstawiła Senatowi jego kandydaturę na członka państwowej komisji ds. pedofilii. Organ ten ma m.in. identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych wobec dzieci.

20.01.2020

Kongresmeni USA zaniepokojeni zmianami w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaniepokojenie reformą sądownictwa w Polsce wyraża list skierowany przez przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliota Engela i szefa podkomisji ds. europejskich, eurazjatyckich i energii Williama Keatinga do prezydenta Andrzeja Dudy. Opublikowany w niedzielę dokument mówi o zagrożeniach dla instytucji demokratycznych w Polsce.

20.01.2020

Sędzia Juszczyszyn jednak przyjedzie sprawdzić listy poparcia do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mimo że prezes olsztyńskiego Sądu Rejonowego odmówił wystawienia sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi delegacji, przyjedzie on we wtorek do Sejmu by zapoznać się z zawartością list poparcia dla sędziów, którzy wybrani zostali do KRS. Delegację wystawi mu prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie

20.01.2020

Rekordowe długi wobec sądów

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

W ciągu ostatnich pięciu lat zobowiązania na rzecz wymiaru sprawiedliwości wpisane do rejestru BIG InfoMonitor urosły z 6 mln zł do 608 mln zł. Tylko w minionym roku zaległości z tego tytułu zwiększyły się o blisko połowę. To głównie efekt niewykonanych przez skazanych wyroków zasądzających zwrot majątku pochodzącego z przestępstwa. Natomiast największa liczba osób trafiła do rejestru z powodu zaległych grzywien.

20.01.2020

Związkowcy prokuratury chcą powrotu do awansu poziomego

Prokuratura Prawo pracy

Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury Rzeczpospolitej Polskiej wnosi właśnie o podjęcie prac nad nowelizacją ustawy Prawo o prokuraturze w zakresie przywrócenia awansu poziomego. I przypomina, że na konieczność uregulowania tej kwestii zwracał uwagę prezydent Lech Kaczyński.

20.01.2020

Dyscyplinarka dla sędziego za nazwanie prezydenta złym człowiekiem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

"Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią" - napisał na Twitterze poznański sędzia Jarosław Ochocki. Rzecznik sędziowskiej dyscypliny uznał, że sędzia uchybił godności urzędu oraz zasadom etyki zawodowej i postanowił wszcząć przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne.

19.01.2020

Iustitia protestuje przeciwko wypowiedziom prezydenta o sędziach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec kampanii nienawiści skierowanej przeciwko sędziom, realizowanej przez urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę przy okazji spotkań przedwyborczych - stwierdza w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu Stowarzyszenie "Iustitia", odnosząc się m.in. do stwierdzenia, że trzeba "wyeliminować czarne owce ze środowiska sędziowskiego".

19.01.2020

Prezydent: Naprawa wymiaru sprawiedliwości jest dziełem bardzo trudnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska nigdy nie będzie normalnym, demokratycznym państwem, jeżeli nie będzie normalnego, uczciwego, rzetelnego wymiaru sprawiedliwości, bo o to nam wszystkim chodzi - powiedział w sobotę w Katowicach prezydent Andrzej Duda. Dodał, że naprawa wymiaru sprawiedliwości jest dziełem bardzo trudnym, ale patrząc na to, jak zachowuje się pewna część środowiska sędziowskiego, trzeba powiedzieć jasno i wyraźnie, jaka jest rola sędziów.

18.01.2020

Kwiatkowski i Zdrojewski członkami KRS

Wymiar sprawiedliwości

Senat wybrał w piątek wieczorem senatora niezależnego Krzysztofa Kwiatkowskiego i senatora Koalicji Obywatelskiej Bogdana Zdrojewskiego na członków Krajowej Rady Sądownistwa. Niezbędnej większości nie uzyskał senator Rafał Ambrozik (PiS).

17.01.2020

Nowe Izby też powinny ocenić status sędziów wskazanych przez KRS - uważa prezes Przesławski

Wymiar sprawiedliwości

Prezes Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Tomasz Przesławski zwrócił się do I prezes SN Małgorzaty Gersdorf o zmianę błędnej podstawy prawnej wniosku o rozstrzygnięcie przez skład połączonych trzech izb SN - Cywilnej, Karnej i Pracy - rozbieżności w wykładni prawa występującej w orzecznictwie SN i uwzględnienie nowych Izb: Dyscyplinarnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

17.01.2020

Prezydent: uderzenie w prawo do uczciwego wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Musimy utrzymać w naszym kraju Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Próbują nam dzisiaj odebrać nasze prawo naprawy wymiaru sprawiedliwości - oświadczył prezydent Andrzej Duda. Dodał, że celem nowej Izby jest "wyeliminowanie czarnych owiec" ze środowiska sędziowskiego.

17.01.2020

Prezes sądu w Olsztynie odmawia sędziemu Juszczyszynowi delegacji

Wymiar sprawiedliwości

21 stycznia, orzekający w olsztyńskim Sądzie Okręgowym sędzia Paweł Juszczyszyn - wraz z protokolantem - ma przyjechać do Kancelarii Sejmu, by dokonać oględzin zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek KRS Maciej Nawacki nie wydał mu jednak delegacji na wyjazd.

17.01.2020

Senat odrzucił ustawę o dyscyplinowaniu sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Senat zdecydował w piątek w głosowaniu o odrzuceniu w całości nowelizacji ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Za odrzuceniem ustawy zagłosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

17.01.2020

KE: Polski rząd powinien wdrożyć zalecenia Komisji Weneckiej 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polski rząd powinien "prawidłowo wdrożyć" zalecenia Komisji Weneckiej w sprawie nowelizacji ustaw sądowych - oczekuje Komisja Europejska. Jak stwierdził w wydanym w piątek oświadczeniu rzecznik KE Christian Wigand, Komisja dokładnie przeanalizuje opinię Komisji i uwzględni ją w swojej ocenie.

17.01.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski