Prawo.pl
W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbyła się dwudziesta piąta rozprawa w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przewodnicząca składu sędziowskiego sędzia Aleksandra Kaczmarek zamknęła przewód sądowy i pozwoliła stronom na wygłoszenie mów końcowych. Ogłoszenie wyroku ma nastąpić 16 marca br..
Agnieszka Matłacz
13.03.2023
Prawo karne
Konwencja Haska przewiduje wyjątek od natychmiastowego powrotu uprowadzonego przez rodzica dziecka do kraju, w którym wcześniej mieszkało, w momencie kiedy samo się temu sprzeciwi. Dlatego ważne jest wysłuchanie dziecka. Problem jednak w tym, że nie ma wspólnych europejskich standardów wysłuchania dzieci, choćby w zakresie wieku, od którego można byłoby to robić - mówi sędzia Joanna Guttzeit z Berlina.
Patrycja Rojek-Socha
13.03.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Posiedzenia niejawne stały się ratunkiem dla sądów w czasie covidu, choć miały być stosowane wyjątkowo. Po kolejnej noweli procedury cywilnej strona będzie musiała, i to w pierwszym piśmie procesowym, zawnioskować o wysłuchanie jej na rozprawie. Jeśli tego nie zrobi, sąd niemal z automatu będzie mógł zastosować tryb niejawny. To zamienianie sądów w urzędy - alarmują prawnicy.
Patrycja Rojek-Socha
13.03.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Jeśli doradztwo zagranicznemu klientowi dotyczy nabycia nieruchomości położonych w kraju, to po stronie doradcy powstaje pytanie, czy czynności te powinny być opodatkowane w miejscu położenia nieruchomości, czy w kraju siedziby klienta. Fiskus uznał, że czynność powinna być opodatkowana w kraju siedziby klienta przy zastosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia.
Wiesława Moczydłowska
13.03.2023
VAT Doradca podatkowy
Procedura karna, cywilna, administracyjna - w każdej interes dziecka powinien być dostrzegany i zabezpieczany. Odpowiedzialność za to spoczywa na sędziach, pełnomocnikach, organach państwa - podkreślali uczestnicy konferencji "Dziecko to nie procedura. W postępowaniu trzeba traktować je podmiotowo", która odbywa się w Lublinie. Rola adwokatów i radców ma według nich, polegać też na przybliżaniu dziecka tychże procedur.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
Zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym wprowadzone w ubiegłym roku poważnie ograniczyły możliwość korzystania z telefonów przez osoby pozbawione wolności - co najmniej raz w tygodniu prawo do rozmowy z adwokatem i co najmniej raz w tygodniu na inne potrzeby. Większość dyrekcji więzień i aresztów potraktowała zapis dosłownie, ustalając liczbę dozwolonych połączeń tygodniowo na jedno.
Krzysztof Sobczak
11.03.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Gdy w powszechnym użyciu są programy komputerowe, zdarzają się pomyłki. Na przykład inny pozwany pojawia się w uzasadnieniu pozwu, a inny w żądaniu. Gorzej, gdy prokuratura myli oskarżonych. Dokumenty składane w sądach bywają infantylne, czasem też zabawne. Absurdy w pismach procesowych wynikające z przejęzyczeń, literówek i emocji, na ogół nie są korygowane przez sąd, który chyba już wszystko widział i czytał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.03.2023
Prawnicy
Polskie prawo prasowe przewiduje zakaz publikowania wizerunku i innych danych osobowych świadków, pokrzywdzonych i poszkodowanych. Zakaz ten nie będzie skuteczny, jeśli nie będzie skutecznie wzmacniany przez normy etyczne wiążące dziennikarzy, a w pogoni za sensacją w relacjach medialnych nie zastąpi należna ofiarom przestępstw empatia - pisze prof. Cezary Kulesza z Uniwersytetu w Białymstoku.
Cezary Kulesza
10.03.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Jaka jest perspektywa dziecka/nastolatka w sprawach rodzinnych, jaka jest i powinna być rola adwokata reprezentującego dziecko w procedurach prawnych, w końcu, jak powinno wyglądać wysłuchanie dziecka w świetle europejskich regulacji i Konwencji Haskiej - to tylko część tematów, które zostaną poruszone podczas konferencji „Dziecko to nie procedura - podmiotowość dziecka w postępowaniach prawnych”, która odbędzie się 10-11 marca 2023 r. w Lublinie. Rejestracja na webinary otwarta do piątku, 17:00.
Patrycja Rojek-Socha
10.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
Zgodnie z obowiązującymi przepisami sąd w pewnych sytuacjach - określonych w ustawie - zwraca stronie z urzędu opłatę sądową lub jej pewną część. Ale nie oznacza to, że zwróci ją natychmiast. Zdarza się, że taki zwrot trwa miesiącami, a pełnomocnicy wysyłają do prezesa sądu ponaglenia z argumentami, że klient na jej uiszczenie miał siedem dni. W przepisach nie ma bowiem terminów, a nad sądem "nie wisi" ryzyko odsetek.
Aleksandra Partyk
10.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Finansowy występując ze skargą nadzwyczajną w obronie kredytobiorcy nie uzasadnił, w jaki sposób postępowanie sądowe przeprowadzone przez sąd powszechny i wydany wyrok miały naruszyć podstawowe zasady i gwarancje konstytucyjne, składające się na klauzulę demokratycznego państwa prawa – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i odrzuciła skargę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.03.2023
Prawo cywilne Finanse
Dzieci powinny spędzać z rodzicami i bliskimi czas w przyjaznej atmosferze. Niekiedy o nią trudno, gdy rodzice nie mogą porozumieć się co do realizacji kontaktów - zarówno na co dzień, i w okresie świąt, ferii czy wakacji. W razie sporu - dobrze, by wniosek i orzeczenie były precyzyjne.
Aleksandra Partyk
10.03.2023
Tożsamość będzie można potwierdzać z użyciem aplikacji mObywatel, pacjent otrzyma nową możliwość dochodzenia odszkodowań na ścieżce pozasądowej, wiatrak nie stanie bliżej niż 700 metrów od zabudowań mieszkalnych, a z rynku znikną plastikowe sztućce - zakładają to przepisy uchwalone w czwartek przez Sejm. Do prezydenta trafią ustawy, które pojęcie przemocy w rodzinie zastępują przemocą domową, a także prorodzicielskie i propracownicze zmiany w Kodeksie Pracy.
Katarzyna Nocuń
09.03.2023
Operator pocztowy nie może samowolnie zmieniać regulaminu w taki sposób, który kończy się uniemożliwieniem wykorzystania już zakupionych znaczków pocztowych na listy polecone. To najważniejszy wniosek z precedensowego wyroku, w którym pełnomocnik prawomocnie wygrał spór z operatorem. Prawnicy mają nadzieję, że będzie to początek stałej linii orzeczniczej sądów.
Inga Stawicka
09.03.2023
Prawo cywilne Prawnicy Rynek i konsument
Niedawny "litewski" wyrok, który dotyczył określania stawek godzinowych w umowach o odpłatne świadczenie usług prawnych, nie zawiera żadnych szczególnie przełomowych rozstrzygnięć, zarówno jeśli chodzi o umowy między adwokatami i radcami prawnymi a ich klientami - konsumentami, jak i o kredyty frankowe - twierdzi dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska z Instytutu Nauk Prawnych PAN.
Rafał Bujalski
09.03.2023
Prawnicy Prawo europejskie
Decyzja o odebraniu dziecka rodzicom jest trudna, ale podstawą jest jego dobro. Do jej podjęcia wystarczy sam fakt jego zagrożenia, nie musi dojść do naruszenia - mówią sędziowie i zastrzegają, że takie orzeczenia mają charakter tymczasowy, powinno więc obowiązywać jedynie do wyjaśnienia sytuacji. Tymczasem pełnomocnicy wskazują na bolączki systemu - choćby to, że kryzysowe sprawy rozpatrywane są na posiedzeniach niejawnych, bez uwzględnienia głosu rodzica.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
09.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
Dr Anna Wilińska-Zelek zwyciężyła w konkursie Adwokatka Roku 2022. Specjalizuje się w prawie mediów, własności intelektualnej, nowych technologiach i przepisach dotyczących nieuczciwej konkurencji. Aktywnie angażuje się też w działalność społeczną. Od 2018 r. wspiera Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” i z sukcesem podejmowała działania przeciwko nowelizacjom ustaw ograniczających prawa reprodukcyjne kobiet.
Patrycja Rojek-Socha
08.03.2023
Prawnicy
Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował polskiemu rządowi skargi Macieja Nabrdalika i Macieja Moskwy. Chodzi o brutalne zatrzymanie przez żołnierzy Wojska Polskiego fotoreporterów w okolicach granicy polsko-białoruskiej. Skarga dotyczy naruszeń popełnionych podczas samego zatrzymania, nieludzkiego traktowania i pogwałcenia prywatności skarżących, jak i pozbawienia ich skutecznej drogi sądowej.
Krzysztof Sobczak
08.03.2023
Prokuratura Policja Wojsko
Sędziowie podejrzani o popełnienie zbrodni komunistycznej nie prędko doczekają się rozstrzygnięcia. Chodzi o wydawanie wyroków skazujących w czasie stanu wojennego na opozycjonistów. Wszystkie wnioski prokuratorów z Instytutu Pamięci Narodowej wpływające do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego czekają na podjęcie uchwały siedmiu sędziów, która rozstrzygnie, czy po 50 latach mogą być karani.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.03.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kobiety nieznacznie przeważają nad mężczyznami, jeżeli chodzi o liczbę osób z tytułem magistra. Na kolejnych poziomach awansu ta relacja zmienia się diametralnie – pań profesor jest tylko niespełna 30 proc. Choć w naukach społecznych i humanistycznych jest lepiej niż w technicznych, na istnienie wielu barier wskazują prawniczki - te pracujące na uczelniach i te, które wykonują któryś z zawodów prawniczych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
08.03.2023
Prawnicy Prawo pracy Szkolnictwo wyższe
To nie był zwykły spór pracodawca-pracownik – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i uchylił wyrok, stwierdzając, że doszło do podwójnej wiktymizacji ofiary narażonej na obraźliwe wypowiedzi nacjonalistyczne i rasistowskie. Teraz sąd drugiej instancji musi ustalić jeszcze raz okoliczności zdarzenia i ustalić treść przeprosin oraz miejsce ich publikacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.03.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Wniesiony pod koniec grudnia do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz innych ustaw, przewidywał kary za m.in. informowanie o możliwości przerwania ciąży. Złożyła go jako projekt obywatelski, poparty około 150 tys. podpisów, Fundacja Życie i Rodzina. We wtorek Sejm odrzucił go w pierwszym czytaniu.
Krzysztof Sobczak
07.03.2023
Prawo karne Opieka zdrowotna

Zdrożeje egzamin na doradcę podatkowego

Prawnicy Rachunkowość Doradca podatkowy Dla studenta
W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, które określa nową wysokość opłaty za egzamin na doradcę podatkowego. Resort finansów podkreśla, że wzrost opłaty jest mniejszy niż wzrost minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Mimo to, przyszły doradca podatkowy będzie musiał zapłacić za egzamin dwukrotnie więcej niż do tej pory.
Krzysztof Koślicki Agnieszka Matłacz
07.03.2023
Prawnicy Rachunkowość Doradca podatkowy Dla studenta
Ślub i rozwód możliwy jest w każdym wieku, więc w polskich sądach rejonowych widać wzrost spraw o alimenty pomiędzy osobami 60 plus. Zazwyczaj chodzi o kobiety, które w pewnym momencie zdecydowały się "wyjść" z toksycznego, bywa że i przemocowego, związku, a ponieważ przez lata zajmowały się domem i mają niską emeryturę, walczą o alimenty od byłego męża - w zdecydowanie lepszej sytuacji finansowej.
Patrycja Rojek-Socha
07.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
Dokumenty złożone w toku postępowania konkursowego na przyznanie dotacji przez ministra sprawiedliwości stanowią część dokumentacji, a zatem stają się częścią zebranego materiału dowodowego danej sprawy. Taki materiał dowodowy stanowi więc informację o "sprawie publicznej" - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i nakazał udostępnienie umowy na projekt wspierający wolność sumienia osób LGBT.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.03.2023
Prawnicy Administracja publiczna
Ujawnienie w mediach publicznych i społecznościowych informacji pozwalających na identyfikację pokrzywdzonych przestępstwem na tle seksualnym wskazywane jest jako przyczyna samobójstwa 16-letniego chłopca. Prawnicy podkreślają, że są podstawy w przepisach by pociągnąć do odpowiedzialności m.in. karnej, tych którzy za tym stoją. Grozić im może do dwóch lat pozbawienia wolności, a w przypadku np. dziennikarzy również zakaz wykonywania zawodu.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
07.03.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wyłoniono finalistów ósmej edycji Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska. Wśród nich jest nasza redakcyjna koleżanka, Regina Skibińska. Jury doceniło jej artykuły w Prawo.pl, dotyczące WIBOR. Dotyczyły m.in. prawnych konsekwencji i problemów związanych z likwidacją tego wskaźnika dla banków i kredytobiorców.
Krzysztof Koślicki
06.03.2023
Prawnicy Finanse
Jeśli osoba, podająca się za profesjonalnego pełnomocnika, nie usunie braku formalnego, to organ nie musi wystosowywać wezwania o usunięcie braku do potencjalnego mocodawcy. Potwierdził to niedawno NSA. Problemu nie będzie jednak, gdy profesjonalny pełnomocnik podpisał się pod wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, a pełnomocnictwo szczególne dostarczył organowi podatkowemu dopiero na skutek wezwania do usunięcia braków formalnych.
Wiesława Moczydłowska
06.03.2023
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Wprawdzie liczba spraw wniesionych do Trybunału Sprawiedliwości i Sądu Unii Europejskiej w 2022 r. jest podobna do liczby z roku poprzedniego, ale w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił znaczny i strukturalny wzrost (o ponad 20 proc.) liczby spraw wnoszonych w szczególności do Trybunału Sprawiedliwości. Polska jest na piątym miejscu pod względem liczby spraw kierowanych do obu tych instytucji.
Krzysztof Sobczak
06.03.2023
Prawo europejskie
Ugody sądowe pomiędzy kredytobiorcami frankowymi a bankami nie są częste, bo osoby występujące na drogę sądową, zwykle wiedzą co mogą zyskać dzięki unieważnieniu umowy. Propozycje banków są wówczas lepsze od tych na etapie przedsądowym, ale i tak nie na tyle dobre, by zadowolić kredytobiorców. Wielu sędziów stara się zachęcać do takiego rozwiązania sporu, bo widzą w tym oszczędność czasu i pieniędzy.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska
06.03.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe