Prawo.pl
Spółdzielnia mieszkaniowa wniosła do sądu pozew o zapłatę ponad 9 tys. zł z tytułu zaległych opłat. Wskazano gdzie pozwany ma mieszkać i na ten adres kierowano najpierw zawiadomienie o terminie rozprawy, potem po wyroku zaocznym orzeczenie. Za każdym razem przesyłki były dwukrotnie awizowane, a sąd uznał za skuteczne doręczenie zastępcze.
Patrycja Rojek-Socha
28.01.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wymóg jednoczesnego wykonywania władzy publicznej i gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa nie ma zastosowania do organów samorządu gospodarczego i zawodowego lecz do "innych osób i jednostek organizacyjnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Tym samym sprawozdanie z działalności adwokatury należy do tych informacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.01.2021
Prawnicy

Zagraniczne sądy respektują wyroki polskich arbitrów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Gdy COVID utrudnia pracę sądów, e-arbitraż staje się coraz bardziej popularny, również wśród firm eksportowych. Wśród zalet wymieniają one koszty i szybkości - postępowanie z kontrahentem zagranicznym trwa przykładowo w Ultima Ratio około miesiąca, podczas gdy wytaczając pozew na zasadach ogólnych trzeba się liczyć nawet z ok. 24 miesiącami.
Patrycja Rojek-Socha
28.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wyrok w sprawie aborcji opublikowany i wchodzi w życie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Wyrok tego samego dnia został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Brakiem uzasadnienia premier uzasadniał zwłokę w publikacji.
Krzysztof Sobczak
27.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Trzech sędziów Izby Dyscyplinarnej - Adam Roch jako sprawozdawca, Małgorzata Bednarek, przewodnicząca i Adam Wygoda orzekli, że nie przekażą sprawy uchylenia immunitetu prof. Małgorzaty Gersdorf (na zdjęciu), byłej pierwszej prezes Sądu Najwyższego do Izby Karnej. Wniosek taki złożyła osoba prywatna jako oskarżyciel subsydiarny w trakcie procesu, który odbywa się w sądzie rejonowym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.01.2021
Prawo karne Prawnicy

Informacje z rejestru karnego możliwe także online

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja
Ułatwienie udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego i wydawanie innych zaświadczeń w formie dokumentu elektronicznego - to cel zmian w Kodeks postępowania administracyjnego. Ustawa, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ma spowodować, że m.in. sądy, prokuratura i policja będą otrzymywać takie informacje natychmiast.
Krzysztof Sobczak
27.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja
Komisja Europejska poinformowała w środę o przejściu wobec Polski do drugiego etapu procedury naruszenia prawa UE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wcześniejsze informacje otrzymane z Polski nie rozwiały obaw i dlatego KE dała Polsce miesiąc na odpowiedź. Jeśli ta jej nie zadowoli, skieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
27.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria DZP doradzała Hanwha Q Cells, jednemu z największych producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych na świecie, działającego również w obszarze rozwoju i budowy projektów PV, w transakcji sprzedaży 51 farm fotowoltaicznych w Polsce o łącznej mocy 46 MW na rzecz Obton.
Krzysztof Sobczak
27.01.2021
Prawnicy Prawo gospodarcze
Funkcjonariusze służby więziennej będą mogli być kierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Ponadto zwiększy się limit wydatków z budżetu państwa na ryczałt za dojazd do miejsca pełnienia służby. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o służbie więziennej, która została podpisana przez prezydenta.
Jolanta Ojczyk
27.01.2021
Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria Clifford Chance doradzała spółce PKN ORLEN w związku z emisją obligacji o wartości 1 miliarda złotych w ramach istniejącego krajowego programu emisji obligacji tej spółki. Jak podkreśla kancelaria, to pierwsza w Europie Środkowej emisja obligacji korporacyjnych powiązanych z ratingiem MSCI ESG.
Krzysztof Sobczak
27.01.2021
Prawnicy Spółki Prawo gospodarcze
Chcę wprowadzić transparentne komunikowanie poglądów rzecznika, co do interpretacji poszczególnych przepisów etycznych, a zatem, co będzie uważane za delikt dyscyplinarny, a co nie. Ułatwi to adwokatkom i adwokatom wykonywanie zawodu. Muszą czuć, że są traktowani tak samo i że w przypadku podobnych zachowań będą traktowani równo. Nie chcę, by stąpali po etycznym polu minowym
Michał Jabłoński
27.01.2021
Prawnicy
PiS przy okazji walki z terroryzmem chce unormować i ograniczyć dostęp do akt zakończonych postępowań przygotowawczych. W ocenie prawników pozbawieni takiej możliwości będą m.in. dziennikarze. Sprawę opisywało już Prawo.pl. Teraz potwierdza to Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która obawia się, że przepisy będą nadużywane do ukrywania informacji o niewygodnych dla władzy sprawach.
Patrycja Rojek-Socha
27.01.2021
Wymiar sprawiedliwości
Przy uchyleniu immunitetu prokuratorowi konieczne jest zawieszenie go w czynnościach zawodowych, gdy popełni czyn zagrożony karą co najmniej 5 lat pozbawienia wolności. Zawieszenie takie trwa do czasu wydania prawomocnego wyroku. I nie trzeba zawiadamiać obwinionego o posiedzeniu w razie przedłużenia zawieszenia - stanowisko Izby Dyscyplinarnej SN jest kategoryczne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.01.2021
Prawo karne
Epidemia od samego początku wpływa na sytuacje w sądach, zaległości są coraz większe, sędziowie podobnie jak inni chorują. MS chce więc w sprawach cywilnych wprowadzić zasadę jednoosobowego składu. Trzech sędziów miałoby orzekać jedynie wyjątkowo, po decyzji prezesa. Sędziowie rozwiązanie raczej chwalą, pełnomocnicy już nie, bo widzą w nim zagrożenie dla gwarancji procesowych.
Patrycja Rojek-Socha
27.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Prof. Małgorzata Manowska, pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wydała oświadczenie w związku z uchwałami Kolegium Sądu Najwyższego w sprawie powstrzymania się przez Izbę Dyscyplinarna od uchylania immunitetów sędziom. Zapowiedziała, że stanowiska swego nie zmieni, ponieważ według niej Izba działa zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Syn zmarłego nie chciał dziedziczyć spadku obciążonego długami, a został przez sąd uznany za spadkobiercę, bo ten nie zdołał rozpatrzyć jego wniosku o odrzucenie spadku przed upływem półrocznego terminu, jaki spadkobierca ma na taką decyzję. Rzecznik Praw Obywatelskich składa skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego,
Agnieszka Matłacz
26.01.2021
Prawo cywilne
Tarcze antykryzysowe wycięły dużą część część licytacji z nieruchomości. Te, które mogłyby się odbyć są dodatkowo ograniczane obostrzeniami wynikającymi z przepisów covidowych. Rozwiązaniem mają być e-licytacje z nieruchomości, wprowadzane na wzór tych z ruchomości. Stosowny projekt jest już w Sejmie, problem w tym, że choć propozycje co do zasady są dobre, są też... niedopracowane.
Patrycja Rojek-Socha
26.01.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Nowe zasady etyki miały być dla adwokatów orężem w walce z przeciwnościami na rynku prawnym. Jednak przygotowany przez NRA projekt, zdaniem wielu prawników, może okazać się kulą u nogi. W dodatku - jak oceniają - prace nad nim przypominają to, co się dzieje w parlamencie - szybko, bez głębszej dyskusji i uwzględniania tych, którzy dopiero zaczynają praktykę.
Patrycja Rojek-Socha
26.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Spółki komandytowe od stycznia 2021 roku stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Podwójne opodatkowanie można co prawda odwlec do maja, ale to nie rozwiązuje sprawy. Pewnym rozwiązaniem może być przekształcenie spółki komandytowej w jawną – ważne jednak, by złożyć właściwe oświadczenie przed końcem stycznia. Konieczne jest też spełnienie kilku innych warunków.
Krzysztof Koślicki
26.01.2021
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Odbyła się pierwsza rozprawa z prywatnego aktu oskarżenia gminy Rędziny przeciwko lokalnemu dziennikarzowi o zniesławienie. Samorząd oskarża go o publikowane artykułów nieprawdziwych, co przyczyniło się do utraty zaufania do gminy. Sąd na wniosek gminy wyłączył jawność procesu. Do próby ugodowej nie doszło. Następna rozprawa zaplanowana jest na kwiecień.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Prezydent Andrzej Duda podpisał kolejną nowelizację tarczy antykryzysowej, a wraz z nią przepisy, na które z utęsknieniem czekała adwokatura. Mają umożliwić jej zakończenie wyboru nowych władz samorządowych, co skutecznie zablokował koronawirus. NRA ma mieć możliwość określenia regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu, poluzowane będą też warunki ważności zdalnych wyborów i przyjmowanych uchwał.
Patrycja Rojek-Socha
25.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do premiera o wyciągnięcie konsekwencji wobec odpowiedzialnych za naruszenia praw obywatelskich, których doznał adwokat Roman Giertych, a które za nielegalne uznał sąd. Zdaniem Rzecznika odpowiedzialność polityczną za to ponosi Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny i to właśnie on, jak poinformowała KPRM, odpowie na wątpliwości RPO.
Krzysztof Sobczak
25.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Samo uchylenie kary za łamanie obostrzeń nie zagwarantuje odszkodowania

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Sądy dość konsekwentnie kwestionują decyzje Sanepidu o nałożeniu kar administracyjnych za naruszanie nakazów epidemicznych stwierdzając, że nie było ku temu podstawy prawnej. Jednak część sądów decyduje się na uchylenie decyzji, a część stwierdza jej nieważność – co może mieć wpływ na ewentualne późniejsze roszczenia odszkodowawcze.
Monika Sewastianowicz
25.01.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Koronawirus pogrąża sądy, zaległości rosną, a do problemów związanych z obostrzeniami dochodzą problemy kadrowe. Resort sprawiedliwości proponuje więc rozpatrywanie spraw w formie zdalnej, a jeśli nie będzie to możliwe - na posiedzeniu niejawnym. Chce też przyspieszyć e-doręczenia - sąd będzie mógł wysłać pismo procesowe pełnomocnikowi mailem. Pomysły budzą zastrzeżenia prawników - podkreślają, że uderzy to w obywateli.
Patrycja Rojek-Socha
25.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Zagrożenie obiektywizmu sądu nie zachodzi każdorazowo wówczas, gdy strona – a w tym przypadku pomawiany sędzia - jest osobą znaną sądowi z kontaktów zawodowych - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Dodał, że nie trzeba też przekazywać sprawy innemu sądowi orzekającemu, choć wszyscy sędziowie danego sądu muszą się znać.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.01.2021
Prawnicy
Zdarza się, że rozwiedzeni rodzice starają się wykorzystać pandemię, aby utrudnić byłemu partnerowi realizowanie spotkań z dziećmi. Nierzadko powołują się na to, że widzieli się z osobami zakażonymi, aby przełożyć ustalony termin spotkania. Co do zasady nie można traktować kontaktów dziecka z rodzicem jako automatycznego źródła zakażenia – wskazuje adwokat Piotr Ruszkiewicz.
Aleksandra Partyk
23.01.2021
Prawo rodzinne Koronawirus a prawo
Jeżeli państwu prokuratorom jest tak bardzo źle, są inne możliwości. Prokuratura od zawsze była wewnętrznie zhierarchizowana i to jest hierarchiczne podporządkowanie. Prokuratura to nie sądownictwo - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda odnosząc się do krytyki niedawnych delegacji prokuratorów do odległych jednostek.
Patrycja Rojek-Socha
22.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Koronawirus argumentem do zmian w zgromadzeniach sędziów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich prezes właściwego sądu lub trybunału nie jest związany wnioskiem ani terminem zwołania zgromadzenia ogólnego przewidzianym w przepisach odrębnych - taką zmianę szykuje rząd. Projekt jest już w Sejmie.
Patrycja Rojek-Socha
22.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Sąd Rejonowy w Poznaniu uwzględnił w piątek zażalenie pełnomocników Romana Giertycha, uznając, że zatrzymanie, doprowadzenie i przeszukanie adwokata były niezasadne i nielegalne. - Decyzja Sądu jest niezrozumiała i błędna - oceniła Prokuratura Regionalna w Lublinie, do której przeniesiono śledztwo w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
22.01.2021
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pandemia zdecydowanie przyspieszyła informatyzację szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości - co jeszcze rok temu zdawało się być pieśnią odległej przyszłości. Adres elektroniczny już wkrótce będzie dla adwokata swoistym być albo nie być, tyle że... nie każdy go ma. Naczelna Rada Adwokacka, kończąc kadencję, wraca więc do tematu i rozważa bezpieczne i dostępne w ramach składek konta mailowe.
Patrycja Rojek-Socha
22.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI