Zwrot kosztów używania prywatnego auta w gminie opodatkowany PIT

PIT Rachunkowość

Zwrot kosztów wykorzystywania prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych związanych z działalnością urzędu gminy, stanowi po stronie pracowników przychód. Z ustawy o pracownikach samorządowych ani z ustawy o samorządzie gminnym nie wynika bowiem, aby pracownikom z tytułu używania prywatnego samochodu do celów służbowych przysługiwał zwrot kosztów przejazdów

04.09.2020

MR: Płacący za turnus rehabilitacyjny bonem turystycznym nie odprowadza podatku

Domowe finanse PIT Koronawirus

Jeśli dany turnus rehabilitacyjny będzie można zakwalifikować jako usługę hotelową lub imprezę turystyczną za które można, zgodnie z ustawą, zapłacić bonem turystycznym, płatność ta jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdza to Ministerstwo Rozwoju.

04.09.2020

Zwrot za bilety lotnicze po odwołaniu urlopu bez PIT

PIT Prawo pracy

Zwrot kosztów zakupu biletów lotniczych i innych wydatków dotyczących zaplanowanego wypoczynku, wskutek odwołania przez pracodawcę zgody na urlop, ma charakter odszkodowawczy i nie stanowi przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Potwierdza to najnowsze stanowisko skarbówki.

03.09.2020

Umowa ubezpieczenia podlega podatkowi u źródła

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w niedawnym wyroku (sygn. akt I SA/Po 87/20), stwierdził, że umowa ubezpieczenia jest świadczeniem podobnym do umów gwarancji i poręczeń w świetle art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Stanowisko to jest zbieżne ze stanowiskiem dyrektora KIS prezentowanym w wydawanych interpretacjach indywidualnych – piszą eksperci KPMG w Polsce.

02.09.2020

Obiad od firmy wolny od dodatkowego PIT

PIT Rachunkowość Prawo pracy

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie, że posiłek finansowany przez pracodawcę nie jest przychodem pracownika. Firma nie musi więc pobierać zaliczki na PIT, bo to ona czerpie korzyści z obiadu. Kolejne pytanie o świadczenia nieodpłatne pokazuje jednak, że konieczna jest pilna zmiana przepisów w tym zakresie. Rodzą one zbyt wiele wątpliwości, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie rozwiązał problemu.

02.09.2020

Śmierć jednego z małżonków nie wyklucza wspólnego PIT

Domowe finanse PIT

Po śmierci jednego z małżonków z ulg mu przysługujących, może skorzystać drugi. Mąż lub żona mogą wybrać: wypełnić PIT indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Wspólne rozliczenie przysługuje również w sytuacji, w której jeden z małżonków zmarł po zakończeniu roku podatkowego, ale przed rozliczeniem podatku.

01.09.2020

Spłata wierzytelności pożyczkowej bez PIT dla otrzymującego

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Spłata części kapitałowej i odsetkowej wierzytelności pożyczkowej otrzymanej darowizną od ojca wraz z przedsiębiorstwem nie powoduje u syna konieczności zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdza to najnowsze stanowisko skarbówki.

31.08.2020

Fiskus ściga firmy, które nie wpłacają na czas zaliczek na PIT

Ordynacja PIT Rachunkowość

Przepisy tarczy antykryzysowej odroczyły nieco terminy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT za marzec i kwiecień firmy mogły rozliczyć do 1 czerwca. Więcej czasu było też na wpłatę zaliczek za maj. Jak jednak potwierdzają doradcy podatkowi, skarbówka zaczęła ostatnio dotkliwie karać nawet na minimalne opóźnienie we wpłacie PIT. Automatycznie stosowane są też przepisy kodeksu karnego skarbowego o przestępstwach.

31.08.2020

Liczy się data nabycia nieruchomości przez małżonków, nie data podziału majątku

Prawo rodzinne Domowe finanse PIT

Sprzedaż nieruchomości po podziale majątku wspólnego małżonków może być zwolniona z PIT. Ważne, by transakcja miała miejsce po upływie pięciu lat. Okres ten liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości. Ważna jest data nabycia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków, a nie nabycie przez jednego z nich wskutek podziału majątku. Potwierdzają to organy skarbowe.

28.08.2020

Praca zdalna może mieć wpływ na wysokość kosztów pracowniczych

PIT Koronawirus

Z powodu epidemii firmy wysłały swoich pracowników do pracy zdalnej. Wiele osób wyjechało więc na działki, letniska czy do domów rodzinnych i pracuje poza miejscowościami, w których są siedziby ich pracodawców. Powstaje pytanie, czy w takiej sytuacji mają one prawo do wyższych kosztów podatkowych i tym samym do obniżenia podatku.

28.08.2020

Jak rozliczyć opłatę manipulacyjną w przypadku leasingu finansowego?

CIT PIT

Opłata manipulacyjna nie powiększa wartości początkowej środków trwałych. Sporna jest kwestia, czy opłata ta stanowi koszt uzyskania przychodów jednorazowo (takie jest moje zdanie w tej kwestii), czy proporcjonalnie do okresu, na jaki została zawarta umowa leasingu (takie stanowisko w tej kwestii reprezentują organy podatkowe) - wyjaśnia ekspert LEX Księgowość.

27.08.2020

Własność nieruchomości najpóźniej ostatniego dnia uprawniającego do zwolnienia w PIT

Domowe finanse PIT

Jeżeli w chwili ponoszenia wydatków na budowę domu podatnik nie dysponuje tytułem własności lub współwłasności do nieruchomości, to najpóźniej musi go uzyskać ostatniego dnia przed upływem trzyletniego okresu przewidzianego na wydatkowanie środków na realizację własnego celu mieszkaniowego. Tylko wówczas może skorzystać z ulgi w PIT. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

26.08.2020

Wsparcie z tarcz antykryzysowych trudno rozliczyć bez błędów

CIT PIT Koronawirus

Nieprawidłowe rozliczenie darowizny, zakupu sprzętu do walki z epidemią czy wynagrodzeń pracowniczych – to tylko niektóre obszary ryzyka i potencjalnych sporów ze skarbówką. Kontrole mogą potrwać nawet do 2026 roku. Przed skutkami błędnego rozliczenia tarcz antykryzysowych pewną ochronę może dać połączenie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kadry zarządzającej z polisą skarbową.

26.08.2020

Wypłata dywidendy nie wymaga dokumentacji cen transferowych

CIT PIT Doradca podatkowy

Wypłata dywidendy nie jest transakcją kontrolowaną. Zdaniem Ministerstwa Finansów, nie stanowi też działania o charakterze gospodarczym. Nie podlega więc obowiązkowi sporządzenia (lokalnej) dokumentacji cen transferowych. Tak wynika z odpowiedzi resortu na interpelację poselską.

25.08.2020

Wydatki ze środków z urzędu pracy na otwarcie biznesu kosztem podatkowym

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Wydatki, które zostały sfinansowane ze środków pochodzących z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Wyjątkowo trzeba potraktować jednak zakupy środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Potwierdza to skarbówka.

25.08.2020

Część wynagrodzenia za zakaz konkurencji z 70-proc. PIT

PIT Administracja publiczna

Sam fakt dysponowania pośrednio przez Skarb Państwa 33 proc. głosów nie przesądza, że nie dysponuje on faktycznie bezwzględną większością głosów na kolejnych walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. W konsekwencji, część odszkodowania wypłaconego pracownikowi przez spółkę z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji podlega opodatkowaniu 70-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

24.08.2020

Prawo do ulgi termomodernizacyjnej także dla małżonka

Domowe finanse PIT

Współmałżonek może skorzystać i odliczyć z ulgi termomodernizacyjnej poniesione wydatki od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, mimo, że nie jest wymieniony w akcie notarialnym nabycia nieruchomości. Odliczenia dokonuje tylko ten małżonek, na którego wystawiona jest faktura. Potwierdziła to skarbówka w najnowszej interpretacji.

22.08.2020

NSA: Od przychodów z najmu kilku nieruchomości można płacić ryczałt

Domowe finanse PIT

Wartość przychodów nie jest kryterium różnicującym najem w ramach działalności i poza nią. Podatnik pracujący na etacie, którego podstawowym źródłem dochodu nie jest najem, lokujący swoje oszczędności w nieruchomości ma prawo do skorzystania z 8,5 proc. stawki ryczałtu od przychodów z najmu. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.

20.08.2020

Mydło i krem dla pracowników nie jest ich przychodem

PIT Prawo pracy

Mimo korzystnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wydanych objaśnień podatkowych i w miarę jednolitych odpowiedzi skarbówki, firmy cały czas pytają o zasady rozliczania i opodatkowania nieodpłatnych świadczeń pracowniczych. Istnienie problemu potwierdza najnowsza interpretacja podatkowa. Zdaniem ekspertów, pokazuje to niski poziom zaufania do organów podatkowych

19.08.2020

Stoiska targowe z 5,5 proc. stawką podatku

PIT Małe i średnie firmy

Świadczenie usług w zakresie zabudowy stoisk na targach organizowanych w kraju i za granicą może być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego i korzystać z 5,5 proc. stawki PIT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie jest jednak właściwy do ustalenia do jakiego działu PKWiU należy zaklasyfikować świadczone usługi.

18.08.2020