Dla montażu kratek wentylacyjnych ryczałt wynosi 5,5 proc.

PIT Budownictwo

Usługi związane z montowaniem wentylacji, o ile mamy do czynienia z usługami budowlanymi, podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5 proc. - wyjaśnia Rafał Styczyński z LEX Biuro Rachunkowe.

15.10.2020

Dochody z udziałów miast w podatkach wciąż spadają

Finanse samorządów CIT PIT

Spadek dochodów miast z tytułu udziału w podatku PIT wynosi blisko 7 procent rok do roku, a dochodów z CIT – prawie 8 procent – wynika z badań prowadzonych przez Związek Miast Polskich. Analizy dotyczą finansów miast po trzech kwartałach 2020 roku w porównaniu z identycznym okresem sprawozdawczym z lat 2018 i 2019 w ujęciu kwartalnym.

14.10.2020

Wynajem domku letniskowego z 8,5 proc. PIT

Domowe finanse PIT

Przychody uzyskane z wynajmu domku letniskowego nie są przychodami z działalności gospodarczej i mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5 proc. Nie jest wymagane prowadzenie ewidencji przychodów. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.

10.10.2020

Adwokatura protestuje przeciwko niekorzystnym dla prawników zmianom w podatkach

Prawnicy PIT

Przedstawiciele wolnych zawodów, w tym adwokaci i radcy prawni, którzy wybiorą ryczałtowe rozliczenie podatku, będą go płacić według stawki 17 proc. - to propozycja resortu finansów. A usługi prawne świadczone przez osoby nie będące profesjonalistami, miałyby być objęte 15-proc. stawką. - Takie zróżnicowanie jest nieuprawnione i nieuzasadnione uważa Naczelna Rada Adwokacka.

09.10.2020

Radca prawny nie zaliczy wydatków na okulary do kosztów podatkowych

PIT

Tylko pracodawca radcy prawnego na etacie może zaliczyć wydatek na zakup dla niego okularów korekcyjnych do kosztów podatkowych. Organy skarbowe odmawiają zaliczenia do kosztów takiego wydatku prawnikom prowadzącym swoją własną kancelarię. Pojawia się tu jednak konstytucyjny problem równości wobec prawa.

03.10.2020

Kolejne przywileje dla młodych pracowników, z niższymi emeryturami w przyszłości

Emerytury i renty PIT Prawo pracy

Rząd zamierza naprawić niedopatrzenie i rozszerzyć ulgę w PIT dla młodych do 26 roku życia na osoby na stażu i praktykach absolwenckich. Tymczasem to zwolnienie podatkowe nie spełniło oczekiwań i nie poprawiło sytuacji młodych na rynku pracy. Do tego tacy pracownicy są w niekorzystnej sytuacji z punktu widzenia zabezpieczenia emerytalnego.

02.10.2020

Fundacje rodzinne i nowe zasady opodatkowania coraz bliżej

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad projektem ustawy o fundacjach rodzinnych. Podmioty te mają być wehikułem prawnym, pozwalającym polskim przedsiębiorcom w długim horyzoncie czasowym stworzyć zabezpieczenie majątku rodzinnego, bez uciekania się do transferu majątku za granicę. Nowe przepisy najprawdopodobniej zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku.

01.10.2020

Ponad 900 mln złotych przekazali Polacy w ramach 1 procenta

Domowe finanse PIT

Rekordowe 907 milionów złotych przekazaliśmy organizacjom pożytku publicznego w formie 1 procenta w rozliczeniach PIT za 2019 rok. To o ponad 30 milionów więcej niż w poprzednim roku. Darowiznę przekazało prawie 15 milionów podatników. Każdy darczyńca przekazał średnio 61 złotych.

30.09.2020

Lewiatan: Likwidacja ulgi abolicyjnej uderzy w firmy i pracowników

PIT Prawo pracy

Rząd ograniczając tzw. ulgę abolicyjną do 1360 zł, tak naprawdę ją likwiduje. Skutki tej decyzji odczują zarówno osoby pracujące za granicą, jak i pracodawcy, którzy kierują swoich pracowników do pracy za granicą, oferując z góry określone wynagrodzenie - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

29.09.2020

Rząd proponuje duże zmiany w podatkach

CIT PIT

Już w styczniu przyszłego roku więcej podatników będzie mogło rozliczać PIT w formie ryczałtu. Zacznie też obowiązywać tzw. estoński CIT. Wielu podmiotom obowiązków jednak przybędzie. Według nowych zasad rozliczą się spółki nieruchomościowe i podmioty powiązane. Trzeba też będzie ogłaszać publicznie strategie i polityki podatkowe.

28.09.2020

Ryczałtowy PIT liczy się łatwo, ale uwaga na pułapki

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów chce, aby więcej podatników mogło płacić PIT w formie ryczałtu. Najnowszy projekt przewiduje podwyższenie limitu przychodów i rozszerzenie definicji wolnego zawodu. Doradcy podatkowi zwracają jednak uwagę, że ryczałt w niektórych przypadkach może okazać się pułapką i wybór tej metody rozliczeń może nie być opłacalny.

28.09.2020

Do ulgi prorodzinnej uprawniają alimenty tylko na pełnoletnie dzieci

Domowe finanse PIT

Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi prorodzinnej w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. W przypadku dziecka pełnoletniego do ulgi uprawnia utrzymywanie dziecka w związku z wykonywaniem, nawet przymusowo, obowiązku alimentacyjnego.

26.09.2020

Przedsiębiorcy przeciwni objęciu CIT spółek komandytowych

CIT PIT

Jeśli proponowane przez MF wejdą w życie, dojdzie do podwójnego opodatkowania spółek komandytowych, raz na poziomie spółki, a drugi raz na poziomie wspólników. To zwiększy ich koszty. Część przedsiębiorców zrezygnuje wobec tego z tej formy działalności - ostrzega Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i apeluje o rezygnację z tych zmian.

25.09.2020

MF: Ulga na robotyzację i automatyzację w połowie 2021 roku

CIT PIT

Ministerstwo Finansów chciałoby, aby ulgę na robotyzację i automatyzację produkcji można było stosować już w drugim kwartale przyszłego roku, najpóźniej w połowie 2021 roku. Potwierdził to w środę Jan Sarnowski, wiceminister finansów. Nowe rozwiązania mają być oparte na istniejącej obecnie uldze badawczo-rozwojowej.

23.09.2020

Premier: Praca na stażu bez podatku

PIT Dla studenta

Zamierzamy wprowadzić zerową stawkę podatku PIT dla osób do 26. roku życia na stażach i praktykach - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, powinno to wzmocnić chęć pracy młodych ludzi w administracji. Zapowiedział też zmianę kryteriów rekrutacji do pracy, by w ocenie uwzględniać również hobby i zainteresowania.

22.09.2020

MF daje za mało czasu na konsultacje przepisów

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Samorząd doradców podatkowych wystosował apel o rzetelne konsultacje nowych przepisów podatkowych. Na przygotowanie uwag do nowej ustawy wprowadzającej m.in. CIT dla spółek komandytowych resort finansów dał doradcom podatkowym zaledwie dwa dni robocze. Zdaniem KIDP to naruszenie przepisów i dobrej praktyki legislacyjnej.

22.09.2020

Zmiany w podatkach - także prawnicy PIT rozliczą w formie ryczałtu

Prawnicy PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przedstawiony przez MF projekt nowelizacji przepisów o podatkach dochodowych przewiduje także zmiany w rozliczaniu ryczałtu od przychodów. Lista zawodów, które będą mogły płacić taki podatek od stycznia 2021 roku może zostać wydłużona. Z uproszczonej formy będą mogli korzystać: adwokat, radca prawny i notariusz, ale też księgowi i biegli rewidenci.

22.09.2020

MF: Paliwo w służbowym samochodzie to nie przychód

PIT Rachunkowość

Pracodawca nie musi doliczać pracownikom dodatkowego przychodu od paliwa w służbowym samochodzie. Określony w przepisach kwotowy ryczałt zawiera w sobie wszystkie wydatki związane z prywatnym korzystaniem z firmowego auta. Minister Finansów wydał wreszcie długo oczekiwaną interpretację ogólną w tym zakresie.

21.09.2020