Skarbówka utrudnia programistom korzystanie z niskiej stawki podatku

CIT PIT Rachunkowość

Programistom coraz trudniej korzystać z IP Box i 5-proc. stawki podatku dochodowego. Doradcy podatkowi zwracają uwagę, że fiskus od jakiegoś czasu robi wszystko, by nie zgodzić się na niższą daninę. Najnowsza odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest tego najlepszym przykładem. Wcześniejsze korzystne odpowiedzi nie dają natomiast żadnej ochrony.

13.04.2021

Coraz mniej czasu na rozliczenia roczne PIT - jakiego druku użyć?

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Do końca kwietnia coraz mniej czasu. Termin rozliczenia rocznego PIT zbliża się nieubłaganie. Dla osób niebędących specjalistami w kwestii podatków wybór właściwego formularza do dokonania rozliczenia rocznego może okazać się ogromnym problemem. Formularze PIT omawia Joanna Klimek, ekspert w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

12.04.2021

Podatnicy potrzebują więcej czasu na rozliczenie PIT

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Termin na rozliczenie rocznego PIT zbliża się nieubłaganie. Trzecia fala pandemii, utrudnione kontakty z urzędami skarbowymi, kwarantanna pracowników biur rachunkowych, komplikują sytuację. Ministerstwo Finansów, wzorem ubiegłego roku, powinno więc wydłużyć termin na złożenie PIT za 2020 rok. Tym bardziej, że więcej czasu na rozliczenie dało już firmom płacącym CIT.

12.04.2021

W rocznym PIT można pomóc finansowo fundacjom i stowarzyszeniom

Domowe finanse PIT

Podatnik może wybrać organizację pożytku publicznego (OPP), której przekaże 1 proc. podatku należnego wynikającego ze złożonego zeznania podatkowego. Przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz OPP nie stanowi dodatkowego obciążenia podatkowego, jak niektórzy mogą sądzić. Jest to kwota, która nie ma wpływu na wysokość zobowiązania podatkowego

10.04.2021

Jednoosobowy przedsiębiorca może wybrać formę opodatkowania

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, podatnicy mogą wybrać jedną z kilku dostępnych form opodatkowania. Jej wyboru dokonuje się już na etapie wypełniania wniosku o wpis do CEIDG. Podatnicy mają jednak możliwość zmiany sposobu opodatkowania na późniejszym etapie prowadzenia firmy – wyjaśnia Karolina Demska, ekspert w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

09.04.2021

W Senacie o sprawiedliwym opodatkowaniu dochodów

PIT Doradca podatkowy Finanse

W czwartek w Senacie odbyła się konferencja dotycząca kierunków zmian w systemie podatkowym i sprawiedliwych zasadach opodatkowania dochodu. Zwracano uwagę na powszechność opodatkowania, identyczne zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wysoką kwotę opodatkowania i ograniczone zwolnienia podatkowe.

08.04.2021

MF przeciwne rozszerzeniu ulgi internetowej

Domowe finanse PIT

Mimo apeli o umożliwienie odliczania wydatków na internet w większym zakresie, Ministerstwo Finansów nie planuje żadnych zmian. Konieczność pracy zdalnej, nauka w domu i epidemia COVID-19 nie przekonały resortu. Korzystanie z ulgi internetowej pozostaje więc ograniczone do dwóch lat i kwoty 760 złotych.

08.04.2021

Co grozi za niezłożenie PIT w terminie?

Domowe finanse PIT

Przewidzianym przepisami prawa podatkowego sposobem na uniknięcie przez podatników negatywnych konsekwencji niezłożenia zeznania podatkowego w terminie jest zastosowanie instytucji czynnego żalu. Konsekwencje niezłożenia PIT w terminie wyjaśnia Yurii Krasniuk, ekspert w KPMG w Polsce.

06.04.2021

Podmioty powiązane mają problem z odzyskaniem podatku

CIT PIT Doradca podatkowy

Ostatnie doświadczenia doradców potwierdzają, że firmy mają coraz większy problem z uzyskaniem zwrotu podatku minimalnego. Udzielenie w ramach grupy nieoprocentowanej pożyczki powoduje zarzut zawierania transakcji o nierynkowym charakterze. Skarbówka w takich sytuacjach może zablokować zwrot. Zdaniem ekspertów, takie działanie to nadinterpretacja przepisów.

06.04.2021

MF wydał objaśnienia dla podmiotów powiązanych

CIT PIT Rachunkowość

Resort finansów opublikował w piątek kolejne objaśnienia podatkowe. Nowe dokumenty dotyczą metody porównywalnej ceny niekontrolowanej i korekty cen transferowych. Objaśnienia odnoszą się do przepisów, które weszły w życie w styczniu 2019 roku.

02.04.2021

Ostatni miesiąc na rozliczenie rocznego PIT

Domowe finanse PIT Rachunkowość

30 kwietnia mija termin na rozliczenie rocznego podatku i złożenie deklaracji PIT. Do tej pory do skarbówki wpłynęło już ponad 9,4 mln zeznań. 91 procent z nich trafiło do urzędów skarbowych w formie elektronicznej. Fiskus zwrócił już podatnikom 5,5 mld złotych nadpłaconego podatku PIT.

01.04.2021

Małżonkowie sprzedaż mieszkania rozliczają osobno

Domowe finanse PIT

Opodatkowaniu PIT podlega m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Przychodem w tej sytuacji jest wartość nieruchomości wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

31.03.2021

W rocznym PIT możliwe wspólne rozliczenie ze zmarłym współmałżonkiem

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Śmierć współmałżonka w trakcie roku niesie za sobą wiele problemów po stronie członków rodziny. Do najczęstszych wątpliwości należą kwestie, kto powinien rozliczyć podatki z tytułu PIT, kto powinien uiścić należny podatek, oraz czy w przypadku śmierci jednego ze współmałżonków, drugi ma prawo do wspólnego rozliczenia, w tym czy może odliczyć ulgi podatkowe.

29.03.2021

Praca i nauka z domu, ale korzyści podatkowe ograniczone

Domowe finanse PIT

Epidemia koronawirusa zamknęła biura i szkoły. Zdalna praca i nauka powodują jednak wzrost opłat w domowych budżetach. Tymczasem odliczanie wydatków na internet w PIT jest mocno ograniczone. Nie ma też w zasadzie żadnych możliwości odliczenia innych kosztów. Ministerstwo Finansów powinno pilnie zmienić przepisy.

27.03.2021

Rząd szykuje istotne ograniczenie amortyzacji samochodów

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rząd pracuje nad zmianami w przepisach o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Problem jednak w tym, że zmienią one także zasady amortyzowania samochodów. Od 2026 roku limity odpisów mają być znacząco ograniczone. Przeciwne zmianom jest… Ministerstwo Finansów, które uważa, że prawo podatkowe powinno być stabilne. Podkreśla też, że nowe przepisy będą niekorzystne dla podatników.

26.03.2021

Rozliczenie wspólne małżonków w rocznym PIT

Domowe finanse PIT

W związku z corocznym rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych małżonkowie mogą dokonać wyboru sposobu rozliczenia i rozliczyć się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Należy jednak pamiętać o warunkach, jakie muszą zostać spełnione, aby dokonać wspólnego rozliczenia – pisze Anna Koperska z KPMG w Polsce.

24.03.2021

Nikt nie wie, jak rozliczać dodatki covidowe dla lekarzy

PIT Rachunkowość Finansowanie zdrowia

Przepisy mówią o oświadczeniach, placówki żądają od pracowników medycznych faktur za pracę z chorymi na Covid. Problem dotyczy też momentu rozliczenia przychodu – nie wiadomo, czy chodzi o moment wystawienia faktury czy termin wykonanej pracy. Informacja skarbowa mówi zaś o fizycznej dacie otrzymania zapłaty za wykonaną pracę. Takie podejście nie ma jednak potwierdzenia w przepisach.

23.03.2021

Rozliczenie PIT z dzieckiem korzystne dla samotnych rodziców

Domowe finanse PIT

Ustawa o PIT przewiduje dla podatników różne formy rozliczeń na preferencyjnych zasadach. Jednym z nich jest rozliczenie dla samotnych rodziców, którzy wychowują dziecko, przysługujące po spełnieniu określonych w ustawie warunków – pisze Anna Lewandowska z KPMG w Polsce.

22.03.2021

Prof. Modzelewski: PIT dyskryminuje większość podatników

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Generalna koncepcja podatku dochodowego od osób fizycznych dyskryminuje systemowo większość podatników, którzy osiągają przychody z pracy, rent i emerytury. Opodatkowuje się również koszty uzyskania tych przychodów, faworyzując tych podatników, dla których jest to rzeczywisty podatek dochodowy. Dzięki temu jest on jednak wyjątkowo efektywny fiskalnie – pisze prof. Witold Modzelewski.

22.03.2021

Podatnik chce ulgi rehabilitacyjnej, urząd może pytać o choroby

Domowe finanse PIT RODO

Podatnicy, którzy w rocznej deklaracji PIT rozliczają np. ulgę rehabilitacyjną, muszą liczyć się z tym, że skarbówka wezwie ich na kontrole i sprawdzi, czy faktycznie mieli oni prawo do odliczeń. Trzeba wtedy pokazać dokumenty potwierdzające niepełnosprawność. Podatnik, ubiegający się uzyskanie jakiejkolwiek ulgi musi być przygotowany na konieczność udokumentowania prawa do niej - tłumaczą doradcy.

20.03.2021
Prawo.pl