Korzystanie z chmury internetowej niepewne podatkowo

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Zagadnienie podatku u źródła cały czas jest przedmiotem sporów pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami. Wątpliwości dotyczą m.in. konieczności poboru podatku u źródła od należności wypłacanych zagranicznym kontrahentom z tytułu nabywanych usług udostępniania przestrzeni w tzw. „chmurze internetowej”. Fiskus zbyt często zmienia tu zdanie.

18.01.2021

Przełom dla przedsiębiorców korzystających z nowych technologii

CIT PIT

Do połowy 2021 roku planowane jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowej konstrukcji - ulgi na robotyzację, która będzie miała zastosowanie dla płatników PIT i CIT. Podatnicy będą mogli skorzystać z preferencyjnej stawki podatku, jeśli prowadzą działalność przemysłową (produkcyjną) – piszą eksperci kancelarii GWW.

15.01.2021

Zeznania podatkowe za 2020 rok można składać dopiero od 15 lutego

PIT

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą rozliczyć się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2020 roku najwcześniej 15 lutego. Tego dnia, jak deklaruje Ministerstwo Finansów, dostępne będą nowe wzory deklaracji podatkowych za rok 2020. W efekcie nie będą więc mogły zaliczyć nadpłaty na poczet przyszłych podatków, np. VAT za grudzień 2020 r.,

15.01.2021

Certyfikaty rezydencji tracą ważność, firmy mają problem

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Przepisy tarczy antykryzysowej wydłużyły termin ważności certyfikatów wystawionych w 2019 roku. Nie dotyczy to jednak dokumentów wystawionych w 2020 roku. Powoduje to duże problemy praktyczne. Bez ważnego certyfikatu polskie firmy muszą odprowadzić do skarbówki wyższy podatek. Zmiana prawa jest konieczna.

15.01.2021

Dokumentowanie transakcji zagranicznych staje się niemożliwe

CIT PIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Najnowsze zmiany w rozliczaniu transakcji zagranicznych doprowadziły do tego, że podatnik nigdy już nie będzie miał pewności, czy jego dokumentacja cen transferowych jest kompletna. Specjalne raporty muszą teraz składać firmy współpracujące z podmiotami, których właściciele mają siedziby w tzw. rajach podatkowych. Nie wiadomo jednak, jak to sprawdzać.

14.01.2021

Oczekiwane przepisy o fundacjach rodzinnych coraz bliżej

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

We wtorek projekt ustawy o fundacji rodzinnej został formalnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku tygodni zaczną się konsultacje. Prace nad ustawą trwają od paru lat. Wkrótce, po raz pierwszy w Polsce będą mogły być zakładane fundacje w celu realizacji interesu prywatnego. To potrzebna zmiana.

13.01.2021

Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów z 2020 roku

PIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Przepisy dotyczące ograniczenia możliwości korzystania z tzw. ulgi abolicyjnej weszły w życie w 1 stycznia 2021 roku. Oznacza to, że limit odliczenia ulgi ma zastosowanie do dochodów osiąganych od początku 2021 roku. Limit będzie więc stosowany dopiero na etapie rozliczenia rocznego za 2021 rok, czyli w 2022 roku.

13.01.2021

Nagrody i stypendia z Instytutu Pileckiego bez PIT

PIT Rachunkowość

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt przepisów, które wprowadzą zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych dla nagród i stypendiów przyznawanych przez Instytut Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego. Zmiany zaczną obowiązywać 14 dni od ogłoszenia.

12.01.2021

Pokrywanie strat w spółkach ma różne skutki podatkowe

CIT PIT

Najprostszym i neutralnym podatkowo rozwiązaniem jest pokrycie straty z niewpłaconych zysków, w tym zysków przekazanych na kapitał zapasowy, ale warunkiem jest wygenerowanie przez spółkę zysków w latach ubiegłych lub w latach przyszłych – pisze Magdalena Zamoyska z MDDP.

11.01.2021

Estoński CIT to niełatwa alternatywa dla wspólników spółki komandytowej

CIT PIT

Wielu wspólników spółek komandytowych rozważa skorzystanie z tzw. estońskiego CIT-u. Decyzja nie należy do łatwych, ponieważ wprowadzone do polskiego systemu podatkowego rozwiązanie jest skomplikowane. Należy je poprzedzić szczegółową analizą, zarówno co kryteriów skorzystania, jak i skutków na poszczególnych etapach wdrożenia tego rozwiązania – pisze radca prawny Hubert Cichoń

11.01.2021

Podatek po 10 latach od przejęcia spadku przedawniony - skarga nadzwyczajna do NSA

Prawo cywilne PIT

Wdowa została wezwana do zapłaty podatku od spadku w 10 lat od jego nabycia. Fiskus twierdził, że ma podstawy do wznowienia obowiązku podatkowego wynikające z art. 6 ustawy o spadkach i darowiznach. Tymczasem rzecznik praw obywatelskich uważa, że niesłusznie i kieruje skargę nadzwyczajną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

09.01.2021

Skarbówka do pomocy w rozliczaniu podatków potrzebuje księdza

Ordynacja PIT Administracja publiczna

Krajowa Administracja Skarbowej zatrudnia 11 księży. Resort finansów tłumaczy, że ich obecność przyczynia się do kreowania właściwych postaw etycznych i społecznych. Księża m.in. współorganizują uroczystości patriotyczno-religijne i publikują rozważania na stronach internetowych pracowników skarbówki. Ich średnie wynagrodzenie za listopad wyniosło 6 064,12 złotych.

09.01.2021

Wkrótce duże zmiany w podatku u źródła

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów kolejny raz odroczyło obowiązywanie tzw. procedury WHT refund w poborze podatku u źródła – tym razem do 30 czerwca 2021 roku. Stosowne rozporządzenia są już w Dzienniku Ustaw. Resort zapowiada dodatkowo, że wkrótce zakończy też prace nad kompleksową reformą opodatkowania rozliczeń zagranicznych.

07.01.2021

Od stycznia pracujący za granicą mogą zapłacić wyższy podatek

PIT Podatki międzynarodowe

Obowiązująca od kilku lat tzw. ulga abolicyjna od tego roku jest znacząco ograniczona. Oznacza to, że osoby pracujące za granicą mogą być zmuszone do zapłaty w Polsce dodatkowego podatku. Może to dotknąć osób pracujących m.in. w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Holandii, Irlandii, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Litwie, Norwegii, Nową Zelandii, Portugalii, Rosji, Słowacji, USA, Wielkiej Brytanii

05.01.2021

Nowe wzory druków do rozliczania PIT

PIT Rachunkowość

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały rozporządzenia, które wprowadzają nowe, obowiązujące od stycznia 2021 roku, wzory formularzy służących do rozliczania PIT. Mają one zastosowanie do podatników i płatników podatków. Zmianie uległy m.in. wzory formularzy do rocznego rozliczenia podatku.

04.01.2021

W 2021 roku więcej osób skorzysta z ryczałtu, ale trzeba uważać na pułapki

PIT Rachunkowość

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje nowy, wyższy niż dotychczas, limit przychodów umożliwiający rozliczanie PIT w formie ryczałtu. Rozszerzony został także katalog wolnych zawodów uprawnionych do wyboru opodatkowania ryczałtem. Z tej formy mogą teraz skorzystać m.in. fizjoterapeuci, położne, pielęgniarki, księgowi, doradcy podatkowi i biegli rewidenci. Chętni do zmiany metody rozliczania podatku, muszą to zgłosić fiskusowi.

04.01.2021

Rok 2020 ciężki dla podatników, nie tylko przez epidemię

CIT PIT VAT

Poza epidemią koronawirusa w tym roku podatnicy mierzyli się z wieloma trudnymi zmianami w prawie. Covid utrudniał rozliczenia podatkowe, ale - jak podkreślają eksperci - resort finansów nie przygotował znaczącej pomocy. Przesunięcie niektórych terminów rozliczeń to za mało. W październiku wszyscy musieli wdrażać nowe jednolite pliki kontrolne, a wiele firm w kryzysie od 1 stycznia musi mieć nowe typy kas fiskalnych.

31.12.2020

Od stycznia 2021 roku część pracujących za granicą zapłaci wyższy podatek

Domowe finanse PIT Podatki międzynarodowe

Wprowadzenie istotnego ograniczenia maksymalnej wysokości ulgi abolicyjnej do 1360 zł może dotknąć tych polskich rezydentów podatkowych, którzy uzyskują dochody w państwach, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania opierające się na metodzie tzw. odliczenia proporcjonalnego. Nowe zasady zaczną obowiązywać już od stycznia 2021 roku – wyjaśnia Aleksander Dyl, prawnik.

30.12.2020

Firmy mogą odroczyć podwójne opodatkowanie, ale przepisy nie mówią jak

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

1 stycznia 2021 roku istotnie zmieniają się zasady opodatkowania spółek komandytowych. Moment opodatkowania CIT można co prawda odwlec do 1 maja, jednak nie rozwiązuje to problemu podwójnego obłożenia podatkiem. Nie wiadomo też, w jakiej formie, przez kogo ani kiedy powinna być podjęta ta decyzja. Niejasności dotyczą dodatkowo kwestii zamykania ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych.

30.12.2020

Od ekwiwalentu za urlop można potrącić koszty

PIT

W sytuacji, gdy pracownik cały miesiąc przebywał na urlopie macierzyńskim, uzyskując z tego tytułu zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS, a płatnik (pracodawca) wypłacił w tym miesiącu pracownikowi ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, od tych przychodów zakład pracy zobowiązany jest odliczać miesięczną normę kosztów uzyskania przychodów

29.12.2020