Zwrot za wyposażenie do pracy zdalnej bez podatku dochodowego

PIT Rachunkowość

Pojawiają się pierwsze interpretacje dotyczące rozliczania dofinansowań do zakupu sprzętu, który pracownicy, pracując zdalnie, wykorzystują w domu. Najnowsze stanowisko skarbówki potwierdza, że takie świadczenie nie tylko nie jest opodatkowane, ale w ogóle nie stanowi przychodu w PIT. Podstawą są tu przepisy tarczy antykryzysowej.

15.02.2021

Sprzedaż nieruchomości trzeba rozliczyć w rocznym PIT

Domowe finanse PIT

Dochód ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia jest opodatkowany PIT. Podatek rozlicza się w deklaracji PIT-39. Aby skorzystać ze zwolnienia z konieczności zapłaty daniny, zarobione na sprzedaży pieniądze trzeba przeznaczyć na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych.

13.02.2021

Ministerstwo Finansów rusza z akcją Twój e-PIT 2020

Domowe finanse PIT

Już w poniedziałek, 15 lutego, rozpocznie się okres rozliczeń PIT za 2020 rok. Z usługi Twój e-PIT skorzystają osoby prywatne. Przedsiębiorcy będą musieli wysłać PIT samodzielnie, np. poprzez system e-Deklaracje. Wszystko to ułatwia działający od początku lutego e-Urząd Skarbowy. Sezon rozliczania podatku skończy się 30 kwietnia.

12.02.2021

Automatyczny e-PIT i szybszy zwrot podatku nie dla przedsiębiorców

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Resort finansów nie planuje umożliwienia przedsiębiorcom rozliczenia rocznego podatku przez ministerialny system Twój e-PIT. Przedsiębiorcy nie mogą także liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Takie wnioski wynikają z odpowiedzi resortu na najnowsze interpelacje poselskie.

11.02.2021

Testy na COVID-19 można zaliczyć w koszty podatkowe

CIT PIT Koronawirus

W dobie pandemii, wiele firm decyduje się pokryć koszty testów wykrywających zakażenie lub antygeny COVID-19 u swoich pracowników i współpracowników. Aby tego typu wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych, trzeba spełnić kilka warunków. Szczególną ostrożnością muszą się wykazać zwłaszcza prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze.

11.02.2021

PIT-28 oraz PIT-36 będzie można podpisać elektronicznie

PIT

Zeznania PIT-28 oraz PIT-36 będzie można podpisać elektronicznie - taką możliwość przewiduje opublikowany przez resort finansów projekt rozporządzenia. Wejście w życie tych przepisów spowoduje rozszerzenie katalogu dokumentów, które można m.in. podpisać elektronicznie.

04.02.2021

Składka od reklamy - nowa danina na zdrowie, zabytki i media

CIT PIT Finansowanie zdrowia

Ministerstwo finansów, funduszy i polityki regionalnej pracuje nad projektem przepisów zakładających wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z nim połowa wpływów z tego de facto podatku od reklam ma trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia, a reszta na zabytki i wsparcie "dziedzictwa narodowego w obszarze mediów".

02.02.2021

E-urząd skarbowy - według MF to wyższy poziom skarbowości

CIT PIT VAT Prawo AI

Wchodzimy na wyższy poziom skarbowości, uruchamiamy e-Urząd Skarbowy. To jedna z największych w ostatnich latach zmian w działaniu skarbówki - powiedział w poniedziałek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Serwis ma służyć podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym i notariuszom.

01.02.2021

Areszt dziecka pozbawia rodziców ulgi prorodzinnej

Domowe finanse PIT

Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że fakt umieszczenia dziecka w areszcie śledczym powoduje utratę prawa do zastosowania ulgi prorodzinnej. Odliczenie jest możliwe dopiero od następnego miesiąca po opuszczeniu aresztu. Ulga na dziecko przysługuje za okresy miesięczne, a nie za każdy dzień roku. Ulgi nie dzieli się proporcjonalnie na 365 dni roku.

31.01.2021

Problematyczny PIT-11 dla pracowników delegowanych i osób pracujących zdalnie za granicą

PIT Prawo pracy

1 lutego 2021 roku mija termin przekazania urzędom skarbowym informacji PIT-11 za 2020 rok o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Problematyczne może okazać się sporządzenie informacji PIT-11 delegowanym pracownikom, osobom wykonującym pracę zdalną za granicą lub zatrudnionym w firmie obcokrajowcom.

28.01.2021

Problematyczne zasady rozliczania zastawu na udziałach

CIT PIT

Do jakiego źródła należy zaliczyć wynagrodzenie za ustanowienie zastawu rejestrowego na udziałach? Wykładnia prezentowana przez organ podatkowy jest nielogiczna, a sam katalog zysków kapitałowych niespójny. Warto zwrócić uwagę, że przyczyną uzyskania przez spółkę przychodu jest fakt posiadania udziałów w spółce zależnej – pisze Dominika Ksepko z MDDP.

28.01.2021

Limity płatności gotówkowych wpływają na rozliczenia podatkowe

Ordynacja PIT Małe i średnie firmy

W Prawie przedsiębiorców jest wskazana kwota 15 tysięcy złotych, która stanowi swoisty limit dla płatności gotówkowych. Płatność dokonywana powyżej tej kwoty co do zasady nie powinna być realizowana w gotówce. Wpłaty gotówkowe mogą też negatywnie wpłynąć na rozliczenia podatkowe – wyjaśnia Zdzisław Modzelewski z kancelarii GWW.

26.01.2021

Założenie spółki jawnej może uchronić przed podwójnym podatkiem

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Spółki komandytowe od stycznia 2021 roku stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Podwójne opodatkowanie można co prawda odwlec do maja, ale to nie rozwiązuje sprawy. Pewnym rozwiązaniem może być przekształcenie spółki komandytowej w jawną – ważne jednak, by złożyć właściwe oświadczenie przed końcem stycznia. Konieczne jest też spełnienie kilku innych warunków.

26.01.2021

ZUS wysyła deklaracje PIT za 2020 r. dla emerytów i rencistów

Emerytury i renty PIT

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ok. 9,5 mln deklaracji podatkowych PIT za 2020 r. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Deklaracje będą wysyłane na przełomie stycznia i lutego – informuje Zakład.

25.01.2021

Wspólnik spółki cywilnej może opłacać mały ZUS plus

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru - tzw. mały ZUS plus - przysługuje również wspólnikowi spółki cywilnej prowadzącemu działalność gospodarczą, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej, a nie sama spółka - wyjaśnia Maja Grzegorczyk, ekspert w LEX Kadry.

23.01.2021

Fiskus próbuje opodatkować jedną transakcję trzy razy

PIT Doradca podatkowy

W jednej z niedawnych interpretacji podatkowych skarbówka doszła wniosku, że otrzymanie przez pracownika akcji spółki matki polskiego przedsiębiorcy wiąże się z koniecznością trzykrotnego zapłacenia podatku. Doradcy podatkowi podkreślają, że takie podejście jest niezgodne z prawem. Błędne działanie fiskusa skrytykował też sąd administracyjny. Właśnie opublikowano uzasadnienie wyroku.

22.01.2021

Brexit wpłynie na rozliczenia podatku Polaków pracujących na Wyspach

PIT Podatki międzynarodowe Brexit

Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2021 r. zakończył się tzw. okres przejściowy, a porozumienie w sprawie przyszłych stosunków pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską zostało osiągnięte niemal na ostatnią chwilę. Eksperci KPMG w Polsce tłumaczą, jak Brexit wpłynie na regulacje w zakresie PIT i ubezpieczenia społecznego.

21.01.2021

MF przygotowuje się do sezonu rozliczeń PIT

Domowe finanse PIT

15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa udostępni w usłudze Twój e-PIT zeznania podatkowe większości podatników. W urzędach skarbowych pojawiają się już jednak pierwsi podatnicy, którzy chcą skonsultować swoje tegoroczne rozliczenia. Na konsultacje z urzędnikiem można się umówić – przypomina Ministerstwo Finansów.

20.01.2021

Pracownikom zdalnym trudno uniknąć podatku od dofinansowania do rachunków

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Końca epidemii nie widać, więc tam, gdzie to możliwe, firmy przedłużają możliwość pracy zdalnej. Szukają też sposobów, by zrekompensować pracownikom wyższe koszty domowej energii czy internetu. Sytuację utrudniają im jednak przepisy, bo od takiego dofinansowania trudno jest uniknąć podatku. MF powinien pilnie zmienić prawo i dać możliwość skorzystania ze zwolnienia z PIT.

19.01.2021

Korzystanie z chmury internetowej niepewne podatkowo

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Zagadnienie podatku u źródła cały czas jest przedmiotem sporów pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami. Wątpliwości dotyczą m.in. konieczności poboru podatku u źródła od należności wypłacanych zagranicznym kontrahentom z tytułu nabywanych usług udostępniania przestrzeni w tzw. „chmurze internetowej”. Fiskus zbyt często zmienia tu zdanie.

18.01.2021
Prawo.pl