Prof. Dowgier: Opodatkowanie nieruchomości - stabilność prawa nie zawsze jest jego zaletą

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Rachunkowość Doradca podatkowy

System opodatkowania nieruchomości w Polsce – osadzony na trzech świadczeniach: podatku od nieruchomości, rolnym oraz leśnym – jest już bardzo archaiczny, ale nie widać zainteresowania ustawodawcy w jego przebudowie. W konsekwencji przestarzałe przepisy generują masę problemów interpretacyjnych – pisze prof. Rafał Dowgier z Uniwersytetu w Białymstoku.

02.10.2021

NSA: Zlecenie prowadzenia księgowości nie zwalnia z odpowiedzialności za długi spółki

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Prowadzenie księgowości zostało zlecone profesjonalnemu podmiotowi. Nie zwalnia to jednak zarządu z odpowiedzialności za zaległości podatkowe. Członkowie tego gremium powinni być należycie zorientowani w sprawach zarządzanego przez nich podmiotu. W sposób szczególny odnosi się to do informacji o stanie majątkowym spółki i ciążących na niej zobowiązaniach - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

01.10.2021

WSA: Zwolnienie z VAT nie tylko dla osób z wykształceniem kierunkowym

Kadry w oświacie Ordynacja Doradca podatkowy

Świadczone przez nauczycieli usługi prywatnego nauczania na różnych poziomach edukacji są zwolnione z podatku od towarów i usług. Kwalifikacje nauczającego nie muszą jednak wynikać z faktu posiadania wykształcenia kierunkowego w danej dziedzinie. Oznacza to, że dyplom magistra farmacji nie przekreśla szans na skorzystanie ze zwolnienia. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

30.09.2021

Prof. Brzeziński: Podła kondycja prawa podatkowego to oczywistość

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Podła kondycja polskiego prawa podatkowego jest współcześnie sprawą tak oczywistą, że w dyskursie publicznym taki stan rzeczy stopniowo uznawany jest za obiektywny, naturalny i na dodatek ustabilizowany. Do takiego wniosku prowadzi choćby lektura prasy codziennej z zawartymi w niej wypowiedziami praktyków prawa podatkowego – pisze prof. dr hab. Bogumił Brzeziński.

29.09.2021

Polski Ład wpłynie też na ceny transferowe i rozliczenia podmiotów powiązanych

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Analizując zmiany podatkowe zaproponowane w ramach tzw. Polskiego Ładu, wydawać się może, że w niewielkim zakresie dotyczą one obszaru cen transferowych. W rzeczywistości jednak niektóre z proponowanych rozwiązań pośrednio, lecz istotnie, mogą wpłynąć na zasady rozliczeń stosowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi – piszą eksperci KPMG w Polsce.

27.09.2021

Ratowanie klimatu spoczęło na barkach księgowych i doradców podatkowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W dobie zmian klimatycznych ochrona środowiska powinna być priorytetem wszystkich. Ustawodawca nakłada w tym zakresie wiele obowiązków na przedsiębiorców, w tym dotyczących ewidencjonowania i sprawozdawczości opakowań i odpadów. Przepisy są jednak tak skomplikowane, a procedury pracochłonne, że obowiązki te spadną na księgowych i doradców podatkowych – pisze Agnieszka Czernik,

25.09.2021

Informacje o schematach podatkowych do pokazania jeszcze w tym roku

Ordynacja Doradca podatkowy

Mimo, że terminy raportowania schematów podatkowych są wciąż częściowo zawieszone, część podatników w najbliższym czasie będzie musiała dokładniej przyjrzeć się realizacji obowiązków na tym gruncie w swoich organizacjach. Wszystko za sprawą obowiązku sporządzenia i podania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej

24.09.2021

Korporacyjne programy motywacyjne nadal atrakcyjne podatkowo

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W procesie wdrażania programu motywacyjnego istotne jest, aby pamiętać nie tylko o spełnieniu przesłanek ustawowych wskazanych w ustawie o PIT, ale dostosować go możliwie do potrzeb danego podmiotu czy grupy kapitałowej. Wybór właściwego rozwiązania może skutkować wymiernymi korzyściami ekonomicznymi zarówno z perspektywy uczestnika jak i organizatora – pisze Adam Szmyt,

23.09.2021

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania straszakiem w rękach fiskusa

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprowadzenie pięć lat temu klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania było odpowiedzią na rosnące zagrożenia fiskalne. W zamyśle ustawodawcy miała ona pełnić funkcję prewencyjną - zniechęcać podatników do podejmowania działań zmierzających do unikania opodatkowania. Duża część postępowań w zakresie GAAR dotyczy jednak czynności, które zostały dokonane przez podatników przed dniem jej wejścia w życie

22.09.2021

Kontrowersje w cenach transferowych – uproszczenia czy ryzyka podatkowe?

CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Transakcje dokonywane pomiędzy podmiotami powiązanymi od lat wzbudzają wiele kontrowersji, w szczególności w aspekcie zmian legislacyjnych. Uproszczenia rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi są elementem Polskiego Ładu. Ale czy rzeczywiście w takim przypadku proponowane zmiany powinny być ujęte w Ładzie? Zgodnie z definicją słownikową ład rozumiany jest jako porządek

21.09.2021

Z preferencyjnego opodatkowania holdingów skorzysta niewiele firm

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Z procedowanego w Sejmie projektu podatkowej części Polskiego Ładu wynika, że od stycznia przyszłego roku spółki holdingowe będą rozliczać CIT według zmienionych zasad. Preferencje mają opierać się na dwóch filarach – jednak skorzystać z nich nie będzie łatwo. Sama tylko możliwość zastosowania zwolnień z podatku została obwarowana dość restrykcyjnymi warunkami.

20.09.2021

Przepisy o uldze dla klasy średniej trzeba doprecyzować

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

W piątek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu podatkowej części Polskiego Ładu. Warto, by parlament poprawił przepisy i doprecyzował regulacje dotyczące zaproponowanej przez rząd ulgi dla klasy średniej. Nie wiadomo m.in., jak liczyć przychody dające prawo do odliczenia – zwłaszcza, w przypadku małżonków, którzy składają wspólny PIT. Jest też problem przekroczenia limitu przychodów.

17.09.2021

Rząd zmienia przepisy o podatku od przychodów w Polskim Ładzie

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Na wtorkowym posiedzeniu, Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do podatkowej części Polskiego Ładu. Chodzi o rozszerzenie zakresu wyłączeń od minimalnego podatku dochodowego o podmioty o specyficznym profilu działalności, u których niski poziom dochodowości nie jest źródłem unikania opodatkowania, lecz wynika z istoty oraz szczególnych uwarunkowań prowadzonej działalności.

15.09.2021

Analizy cen transferowych – zła jakość może drogo kosztować

CIT PIT Doradca podatkowy

Analizy cen transferowych niezmiennie cieszą się zainteresowaniem organów kontrolujących. Z uwagi na ich coraz większe znaczenie oraz ich obowiązkowy charakter od 2017 roku, w ramach kontroli organy skupiają się przede wszystkim na weryfikacji właśnie tego dokumentu – piszą Magdalena Marciniak i Marta Klepacz z MDDP.

14.09.2021

MF rusza z cyklem webinarów dla biznesu

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Już we wtorek, 14 września, odbędzie się pierwsze z cyklu webinarów online „Podatkowy restart gospodarki – pakiet dla biznesu”. Resort finansów zachęca do udziału w nim i podkreśla, że Polski Ład to nie tylko historyczna obniżka podatków, ale również kompleksowy system ulg podatkowych dla biznesu.

13.09.2021

Polski Ład skomplikuje rozliczanie kosztów firm działających w grupach

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Przyjęta przez rząd zmieniona wersja projektu Polskiego Ładu, przy okazji wprowadzenia przepisów o podatku od przychodów, uchyla jednocześnie art. 15e ustawy o CIT. Przyniesie to duży problem – zwłaszcza dla podatników, którzy zdecydowali się wcześniej na zawarcie z fiskusem uprzedniego porozumienia cenowego (APA). Przepisy przejściowe – zamiast wyjaśniać – dokładają kolejnych wątpliwości.

13.09.2021

Nowy podatek przychodowy obejmie także mniejsze firmy

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Wbrew zapowiedziom rządu, nowy podatek przychodowy nie będzie dotyczył jedynie wielkich międzynarodowych korporacji, które nie płacą w Polsce CIT. Z przesłanej do Sejmu najnowszej wersji projektu Polskiego Ładu wynika, że nowa danina - z pewnymi wyłączeniami - dotknie wszystkie spółki – także firmy rodzinne i komandytowe, których komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

10.09.2021

Firma będzie mogła należeć tylko do jednej grupy VAT

VAT Doradca podatkowy Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu przewiduje możliwość tworzenia grup VAT. Rozwiązanie to ma na celu uproszczenie rozliczeń pomiędzy podmiotami należącymi do jednej grupy oraz w zamyśle ustawodawcy przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskiego systemu podatkowego względem innych państw Unii Europejskiej, w których podobne rozwiązania już funkcjonują – piszą eksperci ALTO.

09.09.2021

Uproszczenia w podatkach zbyt często komplikują rozliczenia

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Przy okazji przedstawienia w środę nowej wersji Polskiego Ładu do debaty wrócił temat uproszczeń prawa podatkowego wprowadzanych przez rząd. Eksperci i praktycy zwracają uwagę, że bardzo często zdarza się, że po wejściu w życie ułatwień, prawidłowe rozliczenie podatków staje się trudniejsze, a do fiskusa trzeba raportować coraz więcej informacji.

09.09.2021

Rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie do gruntownej poprawy

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Wniosek z zakończonych konsultacji dotyczących Polskiego Ładu jest jeden – łatwiej w nim znaleźć wady niż zalety. Dodatkowym problemem jest czas. Najpewniej znów okaże się, że firmy dostaną mniej niż miesiąc na wdrożenie nowych przepisów i dostosowanie systemów do zmienionych zasad. Coraz głośniej słychać, by wejście w życie Polskiego Ładu opóźnić o rok.

06.09.2021
Prawo.pl