WSA: Zaległość podatkowa musi istnieć w dniu złożenia wniosku o jej umorzenie

Ordynacja Doradca podatkowy

Istnienie zaległości podatkowej w dniu składania wniosku o jej umorzenie to zasada, która jest utrwalona w orzecznictwie. Ocena co do jej występowania musi odnosić się do stanu istniejącego w dacie zgłoszenia wniosku. Dlatego też nie można zwracać się o umorzenie zaległości podatkowej, która jeszcze nie powstała. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

27.05.2021

Fiskus zapowiada kontrole handlu w internecie

Ordynacja Doradca podatkowy

Krajowa Administracja Skarbowa skontroluje obrót częściami samochodowymi w internecie. Potwierdził to w czwartek resort finansów. Skarbówka sprawdzi podmioty, które nie zgłosiły do opodatkowania działalności gospodarczej, nie ewidencjonują sprzedaży lub zaniżają obroty.

27.05.2021

Firmy szukają sposobu, by uciec przed Polskim Ładem

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Rejestracja firmy w Czechach czy przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Przedsiębiorcy szukają alternatyw w obliczu Polskiego Ładu. Rozliczanie podatków w Czechach może być kuszące, jednak nie każdy może sobie pozwolić na taką zmianę. Klienci doradców podatkowych analizują więc krajowe alternatywy.

27.05.2021

Skarbówka zajmie się ochroną dóbr kultury

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy

Podpisana kilka dni temu przez prezydenta nowelizacja przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami daje dodatkowe uprawnienia Krajowej Administracji Skarbowej. Naczelnicy urzędów celno-skarbowych zajmą się wykrywaniem i zwalczaniem nielegalnego przywozu dóbr kultury spoza Unii Europejskiej.

26.05.2021

Fiskus będzie szukał dodatkowych pieniędzy

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Szczególne zainteresowanie skarbówki budzą transakcje z wykorzystaniem wartości niematerialnych i prawnych. Organy dużą wagę przywiązują również do nabywanych usług niematerialnych. W tym zakresie bardzo ważne jest udokumentowanie w trakcie kontroli, że były one rzeczywiście świadczone. Na celowniku są również szeroko pojęte działania restrukturyzacyjne – mówi Dominik Niewadzi,

24.05.2021

MF potwierdza - Polski Ład i wyższa kwota wolna od PIT nie dla liniowców

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Podatnicy rozliczający PIT według stawki liniowej na proponowanych przez rząd rozwiązaniach mogą stracić dwukrotnie. Po pierwsze, bo podwyższona do 30 tysięcy złotych kwota wolna od podatku ich nie obejmie. Podatek, tak jak obecnie, będą więc płacić już od pierwszej zarobionej złotówki. Dodatkowo, nie odliczą od podatku wyższej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

20.05.2021

Z ucieczką z biznesem do Czech warto jeszcze poczekać

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Żyjemy weekendowym wydarzeniem miesiąca, ba - może nawet całej czterolatki (wszelkie podobieństwa nie są przypadkowe) – olbrzymim programem reform, dumnie nazwanym Polskim Ładem. Propozycje w zakresie dofinansowań do mieszkań, dofinansowania żłobków, zwolnień z PIT dla emerytów – wyglądają bardzo interesująco, ale mają jeden wspólny mianownik – dużo kosztują

20.05.2021

Podatnicy chętnie umawiają się na spotkania z urzędnikami

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Z powodu epidemii koronawirusa, spotkania z urzędnikami skarbówki są możliwe, ale wcześniej trzeba się umówić. System rezerwacji działa od listopada ubiegłego roku. Jak dotąd, umówiono w ten sposób ponad 2,5 miliona wizyt. Dziennie umawianych jest blisko 21 tys. spotkań, a średni czas obsługi podatnika wynosi 13 minut.

19.05.2021

W komunikacji z serwerem usług wystąpił błąd, ale czas płynie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

To żaden powód do chwały, by księgowa cieszyła się faktem, iż po 15 godzinach w pracy udało jej się zalogować i uzyskać dane z systemu o 23 w nocy. Były też takie osoby, które przed komputerem spędziły niemalże pełne ostatnie trzy dni kwietnia, tylko po to, aby w terminie złożyć zeznania roczne, sprawozdania i podać przedsiębiorcom dane do wypłaty wynagrodzeń – pisze Edyta Zaniewicz.

19.05.2021

Ogromne zmiany w VAT znów na ostatnią chwilę

Ordynacja VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Sejm w środę ma wreszcie zacząć prace nad oczekiwanym od dawna projektem nowelizacji ustawy o VAT. Zmiany, które wchodzą w skład tzw. pakietu e-commerce, dotkną sektora handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek spoza Unii Europejskiej. Nowe zasady rozliczania VAT wejdą w życie już 1 lipca 2021 roku. Firmy będą miały kilka dni na wdrożenie nowych regulacji.

19.05.2021

Jest wiele pięknych miejsc na świecie… na prowadzenie firmy

Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

W sobotę pokazano nam Polski Ład. Na razie to tylko prezentacja. Nie ma jeszcze przepisów, a szczegółowe rozwiązania będziemy mogli obejrzeć z końcem czerwca lub w pierwszej połowie lipca tego roku. Wszystkim – zwłaszcza jednoosobowym przedsiębiorcom – pytającym mnie, co mają zrobić, odpowiadam: jedynym wyjściem jest emigracja – pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.

18.05.2021

Zmiany w rozliczaniu składek zdrowotnych odczują wszyscy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Okazuje się, że zapowiadane przez rząd rozwiązania w ramach Polskiego Ładu wcale nie będą takie korzystne. Najbardziej odczuwalna będzie zmiana zasad rozliczania składki zdrowotnej. Spowoduje ona, że wyższy podatek zapłacą wszyscy – także najmniej zarabiający i emeryci. Problemy mogą dotknąć też wspólników spółek jawnych.

18.05.2021

Piąta edycja Kongresu Rady Podatkowej już za tydzień

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W dniach 26-28 maja 2021 roku odbędzie się kolejna edycja Kongresu Rady Podatkowej Lewiatan. W tym roku dyskusje potrwają trzy dni. Pierwszego dnia odbędzie się bezpłatna konferencja. Potem – praktyczne warsztaty z udziałem ekspertów. Tegoroczna edycja będzie poświęcona najważniejszym zagadnieniom z obszaru prawa podatkowego.

18.05.2021

Internetowe systemy urzędów nie działają, gdy są najbardziej potrzebne

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Księgowi i doradcy podatkowi potwierdzają – z systemów elektronicznych urzędów nie da się korzystać w najważniejszych momentach. Awarie, częste aktualizacje i obciążenie sieci uniemożliwiają wysłanie deklaracji podatkowych, jednolitych plików kontrolnych czy innych dokumentów. Bardzo często nie można też korzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Firmy muszą udowadniać, że to nie one zawiniły, a opóźnienie czy brak dokumentów jest winą systemu.

18.05.2021

Fiskus domaga się podatku u źródła – wbrew przepisom i sądom

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Zapadł kolejny wyrok w wojewódzkim sądzie administracyjnym, zgodnie z którym płatności za nabywane od zagranicznych kontrahentów usługi hostingu nie podlegają podatkowi u źródła w Polsce. Pomimo jednolitej linii orzeczniczej WSA, urzędnicy skarbówki cały czas domagają się podatku i nie chcą zmienić swojego stanowiska. Nawet, jeśli wiedzą, że w sądzie przegrają.

17.05.2021

Brak przekształcenia spółki komandytowej może być korzystny

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych spowodowały ożywiony ruch na rynku restrukturyzacji. Wiele podmiotów, z obawy przed podwójnym opodatkowaniem zysków wypracowanych przez spółkę, dokonało przekształcenia. Są jednak i tacy, którzy działają w niezmienionej formie. Dla niektórych może to być korzystne, szczególnie gdy priorytetem jest ograniczenie odpowiedzialności osobistej.

11.05.2021

Wracają egzaminy na doradcę podatkowego

Ordynacja Doradca podatkowy

W drugiej połowie maja odbędą się pisemne i ustne egzaminy na doradcę podatkowego. Egzaminy odbędą się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Na teren budynku, w którym znajduje się sala egzaminacyjna, mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem.

10.05.2021

Dochowanie należytej staranności ważne nie tylko dla VAT

CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pojęcie należytej staranności nie kojarzy się już tylko z podatkiem VAT. Wymogi w tym zakresie zostały wprowadzone również do innych ustaw podatkowych. Nawet najbardziej rozbudowany system compliance nie da nam pełnego bezpieczeństwa podatkowego. To jednak jedyna droga, aby ograniczyć ryzyka i uzbroić się w argumenty w ewentualnym sporze z fiskusem – pisze Marcin Zarzycki, partner w LTCA.

10.05.2021

Fiskus coraz częściej sprawdza firmy powiązane, ale jest mniej skuteczny

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2020 roku fiskus przeprowadził o 97 procent więcej kontroli w zakresie cen transferowych niż rok wcześniej. Były one jednak mniej skuteczne. Zdaniem ekspertów, podatnicy są coraz lepiej przygotowani do obrony. Analizy porównawcze zyskują na znaczeniu.

10.05.2021

Podatnikom coraz trudniej udowodnić należytą staranność

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Zainteresowaniem skarbówki cieszy się ostatnio weryfikacja dochowania przez podatników należytej staranności przy zawieraniu transakcji z nowymi, jak i dotychczasowymi kontrahentami. Praktyka pokazuje jednak, że rzetelność w tym zakresie coraz trudniej udowodnić. A konsekwencje są dotkliwe – fiskus odmawia w takich sytuacjach prawa do odliczenia VAT.

07.05.2021