Rząd chce dodatkowej opłaty za telewizory, laptopy i komputery

Rynek i konsument Doradca podatkowy Finanse

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa kultury, na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, który przewiduje rozszerzenie opłaty reprograficznej o kolejne produkty – m.in. laptopy, komputery, tablety, telewizory. Resort już od jakiegoś czasu planował udostępnienie tego projektu, ale jak do tej pory tylko na zapewnieniach się kończyło.

06.05.2021

Wiążąca informacja stawkowa lepsza od interpretacji podatkowych

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Niejasności w VAT lepiej rozwiązywać wiążącą informacją stawkową niż wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową. Skarbówka analizuje w nich nie tylko przepisy podatkowe. Informacje dają więc skuteczniejszą ochronę niż interpretacje podatkowe, które potem łatwo podważyć. Potwierdzają to najnowsze doświadczenia doradców podatkowych.

06.05.2021

Nowe obowiązki przedsiębiorców już od 1 lipca 2021 roku

Środowisko Doradca podatkowy Finanse

Ministerstwo Klimatu i Środowiska publikuje obecnie projekty, które mają na celu wdrożenie unijnego pakietu odpadowego, którego celem jest przede wszystkim zwiększenie poziomu recyklingu odpadów albo zablokowanie dalszego wykorzystywania niektórych produktów. Oprócz obowiązków typowo fiskalnych od przedsiębiorców będzie się oczekiwać również zwiększonego poziomu sprawozdawczości

05.05.2021

W uldze IP Box niektórych kosztów nie można uwzględniać

CIT PIT Doradca podatkowy

Właśnie minął termin na złożenie PIT za 2020 r., czas na złożenie CIT został przesunięty do 30 czerwca 2021 roku. Niemniej, nawet po złożeniu deklaracji można złożyć jej korektę. To oznacza, że jest wciąż czas na rozliczenie ulg podatkowych, w tym tzw. ulgi IP Box – pisze Helena Bogdanowska z kancelarii Ożóg Tomczykowski.

04.05.2021

Od soboty cudzoziemcy mogą wnioskować o PESEL do celów podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

Już od 1 maja urzędy gminy będą mogły nadawać numer PESEL cudzoziemcom na ich wniosek. Zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL.

30.04.2021

Od maja wielka podwyżka mandatów za wykroczenia skarbowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Już od soboty skarbówka będzie mogła nakładać wyższe mandaty. Obecnie mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w maksymalnej wysokości 5,6 tys. złotych. Po zmianie np. za niewysłanie deklaracji podatkowej, nawet „zerowej”, będzie trzeba zapłacić 14 tys. złotych. Zmiany w kodeksie karnym skarbowym zostały ukryte w nowelizacji przepisów o akcyzie.

30.04.2021

Wyrok TK zmienia linię orzeczniczą sądów w zakresie podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Można już obserwować pierwsze oznaki wpływu niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego na praktykę orzeczniczą. Na razie brakuje jeszcze jednak konkretnych przykładów wykluczających związek nieruchomości z działalnością gospodarczą. Sformułowania, którymi posługuje się NSA i WSA mają nieostry charakter i pozostawiają szerokie pole do interpretacji – pisze Piotr Prokocki,

30.04.2021

Problem z rozumieniem prawa podatkowego? Można złożyć wniosek o interpretację

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Według panującej powszechnie opinii, polskie prawo podatkowe jest trudne i skomplikowane oraz często się zmienia. System prawny nie pozostawia jednak podatnika bez narzędzi do obrony przed tymi negatywnymi trendami. Mamy bowiem do dyspozycji interpretację indywidualną ułatwiającą nam zachowywanie zgodności z prawem.

29.04.2021

Kontrola podatkowa to w firmie zawsze wydarzenie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Wszczęcie kontroli podatkowej to wydarzenie, które w znakomitej większości przypadków przyprawia podatników o ból głowy. Pojawienie się pracowników urzędu skarbowego w przedsiębiorstwie nierzadko wiąże się z koniecznością przeorganizowania pracy co najmniej działu finansowo-księgowego – pisze Krzysztof Czekaj, doradca podatkowy w GWW.

29.04.2021

Po wyroku TK firmy mają szanse na obniżkę podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Sądy administracyjne zaczęły już powoływać się na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, z którego wynika, że samo posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę to jeszcze za mało, by domagać się od niego wyższego podatku. Konieczne jest jej wykorzystywanie w biznesie. To duża zmiana – nie tylko dla osób fizycznych, do których wprost odniósł się Trybunał, ale też dla firm.

29.04.2021

Skarbówka łamie procedury i nagina prawo

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Brak zawiadomienia o wszczęciu kontroli, brakująca data jej rozpoczęcia, prowadzenie szeroko zakrojonej kontroli pod płaszczykiem mniej skomplikowanych czynności sprawdzających, „hodowanie” odsetek – to najbardziej rażące przykłady ostatnich zachowań skarbówki. Fiskus coraz częściej narusza przepisy ordynacji podatkowej, które w założeniu mają chronić podatników.

28.04.2021

Wyrok TSUE pomoże odzyskać podatek, ale nie wszystkim

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej uporządkował nieco kwestię opodatkowania VAT posiłków sprzedawanych na wynos w barach szybkiej obsługi. Ma on duże znaczenie dla branży gastronomicznej, bo pozwoli części z firm korzystać z niższego opodatkowania, jednak – jak twierdzą eksperci – nadpłacony podatek trudno będzie odzyskać.

26.04.2021

MF nie oszczędza księgowych i doradców podatkowych – rusza duże badanie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Księgowi i doradcy podatkowi są zgodni – ostatnie zmiany przepisów nie uprościły znacząco ich życia. Różne nowelizacje dokładają tylko kolejnych obowiązków. Pracę komplikuje dodatkowo epidemia Covid-19 i utrudnione kontakty z pracownikami skarbówki. Podobnych wyzwań jest więcej. Zapraszamy zatem do udziału w badaniu LEXOMETR Prawno-Gospodarczy.

23.04.2021

Skarbówka coraz wnikliwiej sprawdza usługi niematerialne

CIT Doradca podatkowy

Fiskus coraz bardziej interesuje się podmiotami działającymi w grupie - rozliczenia firm powiązanych są coraz częściej kontrolowane. Obok cen transferowych, skarbówka bacznie przygląda się też umowom dotyczących usług niematerialnych. Sprawdza, czy są one faktycznie świadczone i jakie korzyści ma z tego firma, która za nie płaci.

22.04.2021

1 maja spółki komandytowe wpadną w niebezpieczną pułapkę

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Spółki komandytowe, które na mocy przepisów przejściowych, odroczyły wpadnięcie w CIT do 1 maja 2021 roku, mają teraz kłopoty. Nie mogą zarejestrować tego w sądzie. W praktyce nie ma też możliwości przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną z dniem 1 maja. Wszystko dlatego, że ustawodawca zapomniał o regulacjach kodeksu spółek handlowych. Firmy będą więc musiały sporządzać sprawozdania finansowe i bilanse za kilka dni maja.

21.04.2021

Sejm zmienił prawo - podatki wkrótce bez przedawnienia

Ordynacja Doradca podatkowy

Sejm przyjął we wtorek zmiany w przepisach karnych. Fiskus skorzysta na koronawirusie - epidemia da mu więcej czasu na ściganie niezapłaconych podatków. Upływ terminu przedawnienia nie będzie miał już żadnego znaczenia. Istnieje też ryzyko, że prawo zadziała wstecz. Zdaniem ekspertów, to kolejny przykład stawiania interesów penalnych państwa ponad prawami obywateli.

20.04.2021

Więcej czasu na złożenie TPR

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Firmy mają więcej czasu na złożenie informacji o cenach transferowych. Później będzie można także złożyć oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. Zmiana terminów wynika z ostatniej nowelizacji przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

20.04.2021

Nadszedł czas na definicję transakcji kontrolowanej

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Problematyka cen transferowych wciąż stanowi jeden z głównych obszarów zainteresowania polskich przedsiębiorców. Wynika to chociażby z wprowadzenia przez ustawodawcę od stycznia 2021 r. prawdziwie rewolucyjnych przepisów w zakresie należytej staranności w transakcjach z kontrahentami dokonującymi rozliczeń z rajami podatkowymi – pisze Radosław Chudy z GWW.

15.04.2021

Wkrótce kolejna edycja krakowskiej konferencji podatkowej

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

W dniach 16-17 kwietnia 2021 roku odbędzie się 14. już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego pt. „Dokąd prowadzą zmiany w prawie podatkowym?". Spotkanie w tym roku odbędzie się online. Wezmą w nim udział zarówno najwybitniejsi przedstawiciele nauki i praktyki prawa podatkowego, jak i liczni studenci i doktoranci z całej Polski.

12.04.2021

Zmiany w podatkach wchodzą w życie niemal z dnia na dzień

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Największym problemem podatników nie jest sama liczba zmian, chociaż jest ich dość dużo, ale terminy ich wejścia w życie. Jest to szczególnie widoczne w rozporządzeniach. Czas ich wdrożenia skrócił się średnio do 3,5 dnia. W 2020 roku zaczęło obowiązywać tylko 95 stron ustaw podatkowych, jednak przysporzyły one podatnikom wielu problemów.

09.04.2021