Obniżenie wysokości akcyzy dla małych producentów alkoholu przewiduje nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Jednogłośnie uchwalił ją Sejm. Na rozwiązaniu mają skorzystać m.in. producenci win, miodów pitnych i wódek regionalnych. 

Senat 16 grudnia przegłosował poprawkę do ustawy, która przesuwa termin wprowadzenia preferencji podatkowych w akcyzie dla małych producentów z 1 stycznia 2022 r. na 1 lutego przyszłego roku. Za przyjęciem ustawy w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek opowiedziało się 97 senatorów, jeden był przeciw, nikt się nie wstrzymał. Sejm jednak 17 grudnia tę poprawkę odrzucił. Prezydent 27 grudnia  nowelizację podpisał, co oznacza, że zmiany wejdą w życie już 1 stycznia 2022 roku.

Zobacz również: Sejm zdecydował: Będzie wyższa akcyza na alkohol i papierosy >>

Głównym celem zmian zawartych w ustawie jest wdrożenie trzech dyrektyw unijnych - horyzontalnej, obronnej i alkoholowej. Chodzi o elektronizację wewnątrzunijnych przemieszczeń wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą, czyli objęcie ich monitorowaniem przy użyciu systemu EMCS. Jak tłumaczono podczas prac, obecnie przemieszczanie jest monitorowane przy użyciu dokumentów papierowych.

 

Pobierz wzór dokumentu w LEX: AKC-4/AKC-4zo (7) Deklaracja dla podatku akcyzowego >

Kolejną zmianą jest wprowadzanie w Polsce preferencji dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych, co będzie polegać na obniżeniu o połowę stawki akcyzy oraz na dodaniu do ustawy definicji małego, niezależnego producenta. Na rozwiązaniu mają skorzystać producenci win, miodów pitnych i wódek regionalnych.

Ustawa przewiduje także m.in. uelastycznienie sprzedaży na odległość wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą w innym kraju a przeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta. Akcyzę będzie można rozliczyć na terenie kraju bez konieczności korzystania z usług pośrednika. (kk/PAP)

Pobierz wzór dokumentu w LEX: AKC-4/C (7) Podatek akcyzowy od piwa >