Prof. Modzelewski: Grupy VAT będą agresywnym schematem podatkowym

VAT Doradca podatkowy Polski Ład

Niedawno Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT, w której wprowadzono czwartą kategorię podmiotów tego podatku. Są tzw. grupy VAT, czyli podatnicy grupowi. Niestety, czytając te przepisy jedni będą zacierać ręce, drudzy będą przecierać oczy – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. I dodaje, że mogą one stanowić zachętę do „optymalizacji podatkowej”, a nawet do oszustw.

19.10.2021

Zawieszanie biegu przedawnienia w podatkach ciągle problematyczne

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do Ministerstwa Finansów o pilną zmianę prawa. Powodem są skargi obywateli. Chodzi o instrumentalne traktowanie postępowań karnych skarbowych w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Problem pozostaje wciąż nierozwiązany - i to mimo korzystnego dla podatników wyroku NSA.

16.10.2021

Biegli rewidenci mają coraz więcej wyzwań

Rachunkowość Doradca podatkowy

W środę rozpoczęła się kolejna edycja dwudniowej XXII Dorocznej Konferencji Audytingu organizowanej przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów. Wydarzenie po raz drugi odbywa się w formule zdalnej. Bierze w niej udział ponad 1300 uczestników. Tematem przewodnim jest w tym roku jakość usług świadczonych przez biegłych rewidentów.

13.10.2021

Jest interpretacja ogólna w sprawie opodatkowania najmu

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Minister finansów wydał interpretację ogólną nr PT1.8101.1.2021 w sprawie opodatkowania wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe. Chodzi w niej o kwestie związane z podatkiem od towarów i usług. Aby skorzystać ze zwolnienia z VAT, konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego realizacji celu mieszkaniowego nabywcy świadczenia (podmiotu gospodarczego).

13.10.2021

Imię, nazwisko i PESEL sprzedawcy będą na dokumencie sprzedaży

Rachunkowość Doradca podatkowy RODO

Rozporządzenie dotyczące zwrotu VAT podróżnym w systemie TAX FREE wymaga, by w dokumentacji sprzedaży, którą otrzymuje także kupujący spoza Unii Europejskiej, znajdowały się również dane sprzedawcy – będą to m.in. imię i nazwisko, a także – w większości przypadków – numer PESEL. Zdaniem ekspertów, to zupełnie niepotrzebna informacja, która stwarza ryzyko wykorzystania danych osobowych.

13.10.2021

Skarbówka łatwiej zajmie prywatny majątek podatnika

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Polski Ład zagwarantuje fiskusowi prawo do tymczasowego zajmowania ruchomości podatnika i rozporządzania nimi jak właściciel. Zajęciu – na 96 godzin – będą mogły podlegać m.in. meble, biżuteria, telefony, samochody, komputery, ale także inne ruchomości, które są własnością podatnika - również jeśli używają je inne osoby. A podatnik w tym czasie nie będzie mógł złożyć zażalenia na taką decyzję.

12.10.2021

Kary administracyjne nie zawsze uzasadnione

Ordynacja Doradca podatkowy Finanse

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję o karze administracyjnej dla instytucji obowiązanej w zakresie niedopełnienia obowiązków z ustawy o AML. Orzeczenie WSA stanowi cenne źródło interpretacyjne przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – piszą Maciej Sawczuk i Wojciech Majkowski z KPMG w Polsce.

11.10.2021

Uchwała NSA wpłynie na opodatkowanie zbiorników

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

NSA 29 września podjął uchwałę, zgodnie z którą obiekt będący budowlą wymienioną w przepisach Prawa budowlanego, jeżeli posiada cechy budynku, może być opodatkowany jako budynek pod warunkiem, że jego wyróżniającą cechą jest powierzchnia użytkowa. Oznacza to, że silosy posiadające cechy budynku mogą zostać uznane za budowle, jeżeli ich cechą wyróżniającą jest np. pojemność, a nie powierzchnia użytkow.

08.10.2021

Złożenie korekty deklaracji podatkowej nie uchroni przed karą

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład

Przy okazji reformy podatków dochodowych w Polskim Ładzie resort finansów postanowił także zmienić przepisy dotyczące kar z kodeksu karnego skarbowego. Przyjęte przez Sejm zmiany spowodują, że niemożliwe stanie się uniknięcie kar za nieprawidłowe rozliczenia po złożeniu korekty deklaracji, w sytuacji gdy urząd rozpocznie już postępowanie przygotowawcze.

08.10.2021

Pracownik nie poniesie konsekwencji za pracę na czarno – także w przeszłości

Ordynacja PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Pierwsza wersja Polskiego Ładu zakładała, że od 2022 roku konsekwencje nielegalnego zatrudniania przejdą na nieuczciwych pracodawców. Sejm zdecydował jednak, że pracownik nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji także „wstecz”. Pracownicy będą mogli więc ujawniać, że byli zatrudnieni na czarno w 2021 roku i w latach wcześniejszych. Dzięki temu nie zapłacą podatku.

07.10.2021

MF wyróżniło największych podatników CIT za 2020 rok

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Firmy i podatkowe grupy kapitałowe, które zapłaciły największy podatek CIT w 2020 roku, odebrały wyróżnienia z rąk ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Resort co roku prezentuje listę dużych podatników CIT. Wśród podatników indywidualnych najwyższy podatek zapłacił ING Bank Śląski.

06.10.2021

Coraz trudniej być podatnikiem, ale nadzieje na lepsze marne

Rachunkowość Doradca podatkowy

Prawo podatkowe jest coraz bardziej skomplikowane. Poruszanie się w gąszczu uchwalanych na ostatnią chwilę przepisów skutecznie komplikuje życie podatników, ale także obsługujących ich księgowych i doradców podatkowych. Niestety, w najbliższym czasie trudno spodziewać się poprawy sytuacji – to główne wnioski z zakończonej właśnie konferencji Podatkowy Rollercoaster.

06.10.2021

Fiskus pozwala na wsteczną rejestrację do VAT i odliczenie podatku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – przedsiębiorca ma prawo dokonać wstecznej rejestracji dla potrzeb VAT. Możliwe jest także odliczenie podatku naliczonego za wcześniejszy okres. Stanowisko skarbówki jest korzystne – nabiera jednak dodatkowego znaczenia zwłaszcza teraz, gdy proces rejestracyjny to, zdaniem ekspertów, prawdziwa droga przez mękę.

06.10.2021

Łatwiejsze umawianie wizyt w urzędzie skarbowym

Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów upraszcza zasady umawiania wizyt w urzędach skarbowych. Najszybszym i najprostszym sposobem pozostaje rezerwacja internetowa. Pojawił się jednak nowy formularz i wyszukiwarka spraw. Teraz wystarczą tylko cztery kroki i spotkanie z urzędnikiem skarbówki zostanie umówione.

05.10.2021

Prof. Lasiński-Sulecki: Pozorne przeciwdziałanie pozorności w podatkach

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności. Ostatnimi laty dostrzegalna była tendencja organów podatkowych do wykorzystania tego przepisu w celu zwalczania optymalizacji podatkowych. Tak ukierunkowane działania organów bywały – całkowicie słusznie – kwestionowane przez sądy administracyjne

05.10.2021

Listy do podatników będą teraz pisać maszyny

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 5 października obowiązują nowe zasady komunikacji między podatnikami a skarbówką. Fiskus może teraz wysyłać pisma, które przygotuje automat. Generowana automatycznie korespondencja nie będzie musiała być podpisana przez urzędnika. Z jednej strony to uproszczenie, jednak – jak zaznaczają eksperci – może to skomplikować procedury

05.10.2021

Codzienność księgowych i doradców podatkowych niczym górska kolejka

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W najbliższą środę, 6 października, odbędzie się bezpłatna konferencja pt. Podatkowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych i doradców podatkowych. Wydarzenie będzie okazją do wymiany doświadczeń i myśli z ekspertami i branżowymi praktykami. Zapisy do udziału w spotkaniu już ruszyły. Uczestnikom gwarantujemy m.in. bezpłatny dostęp do LEX-a.

04.10.2021

Prof. Dowgier: Opodatkowanie nieruchomości - stabilność prawa nie zawsze jest jego zaletą

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Rachunkowość Doradca podatkowy

System opodatkowania nieruchomości w Polsce – osadzony na trzech świadczeniach: podatku od nieruchomości, rolnym oraz leśnym – jest już bardzo archaiczny, ale nie widać zainteresowania ustawodawcy w jego przebudowie. W konsekwencji przestarzałe przepisy generują masę problemów interpretacyjnych – pisze prof. Rafał Dowgier z Uniwersytetu w Białymstoku.

02.10.2021

NSA: Zlecenie prowadzenia księgowości nie zwalnia z odpowiedzialności za długi spółki

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Prowadzenie księgowości zostało zlecone profesjonalnemu podmiotowi. Nie zwalnia to jednak zarządu z odpowiedzialności za zaległości podatkowe. Członkowie tego gremium powinni być należycie zorientowani w sprawach zarządzanego przez nich podmiotu. W sposób szczególny odnosi się to do informacji o stanie majątkowym spółki i ciążących na niej zobowiązaniach - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

01.10.2021

WSA: Zwolnienie z VAT nie tylko dla osób z wykształceniem kierunkowym

Kadry w oświacie Ordynacja Doradca podatkowy

Świadczone przez nauczycieli usługi prywatnego nauczania na różnych poziomach edukacji są zwolnione z podatku od towarów i usług. Kwalifikacje nauczającego nie muszą jednak wynikać z faktu posiadania wykształcenia kierunkowego w danej dziedzinie. Oznacza to, że dyplom magistra farmacji nie przekreśla szans na skorzystanie ze zwolnienia. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

30.09.2021