Jakub Jankowiak

Artykuły autora

PFR sprawdza, jak kantory wykorzystały tarczę finansową

Rynek i konsument Finanse

Przedsiębiorcy prowadzący działalność kantorową, którzy otrzymali pomoc w ramach tzw. Tarczy Finansowej PFR, otrzymują wezwania od Polskiego Funduszu Rozwoju do wyjaśnień w zakresie oświadczeń złożonych przy ubieganiu się o pomoc. Przyczyną jest obliczanie dofinansowania dla kantorów od wartości przychodu, co powoduje, że wartość udzielanej pomocy byłaby w ocenie PFR za wysoka.

08.12.2022

Zwolnienie z podatku od subwencji finansowej – czy aby na pewno?

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy nie cieszą się w ostatnim czasie sympatią polskiego ustawodawcy, patrząc choćby na rozwiązania wprowadzane w ramach tzw. Polskiego Ładu. Problematyczne są jednak także zasady zwolnienia z podatku umorzenia subwencji finansowej. W przyjętym rozwiązaniu może bowiem czyhać haczyk, a może zwyczajny błąd – piszą Mateusz Kamiński i Jakub Jankowiak z kancelarii FILIPIAK BABICZ LEGAL.

22.12.2021

Kantory i inne firmy nie muszą zwracać subwencji PFR

Koronawirus Tarcza finansowa

Polski Fundusz Rozwoju nie może jednostronnie przesądzić o interpretacji postanowienia umowy subwencji finansowej czy zupełnie dowolnie zmienić treść regulaminu w stosunku do osoby, która taką umowę już zawarła. Dlatego część przedsiębiorców, np. właścicieli kantorów ma szansę na zatrzymanie pieniędzy, a jeśli je zwrócili, na unieważnienie zwrotu - pisze Jakub Jankowiak,

22.12.2020