Do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku.

Konsultacje w formie kursu on-line

Opisując stan faktyczny wskazano, że wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży pojedynczych lekcji, ich pakietu lub kursów z chemii poprzez stronę internetową. Zakup obejmuje dostęp do platformy kursowej poprzez konto użytkownika. Lekcje są dostępne na koncie przez określony czas. Trwają od 20 do 60 minut, w zależności od tematu. W materiale wideo wnioskodawca omawia teorię i rozwiązuje przykładowe zadania z arkuszy maturalnych. Uczeń otrzymuje też zadania do samodzielnego rozwiązania oraz materiały do pobrania. Usługi nie zawierają opcji konsultacji na żywo. Wnioskodawca weryfikuje poprawność zadań, nanosi komentarze i odsyła je wraz ze wskazówkami dotyczącymi dalszej pracy.

Ponadto wszystkie sprzedawane materiały zawierają sekcję komentarzy, w których można zadać pytanie. Odpowiedzi są widoczne dla wszystkich. Umożliwia to interakcję i bezpośredni kontakt z wnioskodawcą. Nabywcami oferowanych usług są osoby indywidualne - uczniowie szkół średnich, którzy przygotowują się do matury podstawowej lub rozszerzonej z chemii.

 


Wnioskodawca nie ukończył chemii i nie był nauczycielem

Wnioskodawca zdał maturę rozszerzoną z chemii z wynikiem 88 proc. Jest on też magistrem farmacji. Natomiast przedmioty związane z chemią stanowiły szeroki blok tematyczny w czasie jego studiów. Ponadto dziedzina ta była też głównym tematem jego pracy magisterskiej. Dodatkowo wnioskodawca jest znany z popularyzacji chemii wśród młodzieży szkolnej. Nie ma on jednak przygotowania pedagogicznego oraz certyfikatów potwierdzających kwalifikacje nauczyciela. Wnioskodawca wskazywał, że świadczone przez niego usługi mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawa). Przepis ten stanowi, że zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli. Organ uznał jednak, że stanowisko to jest nieprawidłowe, ponieważ ze wskazanego zwolnienia może skorzystać nauczyciel w rozumieniu ustawy Karta Nauczyciela oraz osoba, która ma wykształcenie kierunkowe (np. ukończyła studia na kierunku chemia). Natomiast wnioskodawca jest magistrem farmacji, więc nie spełnia tego wymogu.

Czytaj także: Skarbówka bezprawnie opóźnia zwroty VAT >>>

 

 

Nie ma obowiązku wykształcenia kierunkowego

Niekorzystna dla wnioskodawcy interpretacja stała się przedmiotem skargi. Sprawą zajął się WSA, który wskazał, że art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy jest odzwierciedleniem art. 132 ust. 1 lit. j dyrektywy 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zgodnie z którym państwa członkowskie zwalniają z podatku nauczanie prywatne przez nauczycieli, obejmujące kształcenie powszechne lub wyższe. W tym kontekście Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 28 stycznia 2010 r., sygn. C-473/08 uznał, że działalność inna niż w charakterze nauczyciela sensu stricto także może zostać uznana za takie nauczanie. Pod warunkiem jednak, że jest wykonywana w ramach przekazywania wiedzy i umiejętności uczniom lub studentom w zakresie edukacji szkolnej lub uniwersyteckiej.

 

Organ podatkowy akcentował konieczność istnienia związku pomiędzy treścią przekazywaną na lekcji, a posiadanymi kwalifikacjami nauczającego. Doszedł więc do wniosku, że muszą one wynikać z faktu posiadania wykształcenia kierunkowego w danej dziedzinie. WSA uznał jednak, że wniosek ten jest zbyt daleko idący i nie znajduje uzasadnienia w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, który nie zawiera takiego wymogu. Mając powyższe na uwadze, interpretacja indywidualna została uchylona. Oznacza to, że organ podatkowy będzie musiał zająć się tą sprawą jeszcze raz.

Wyrok WSA w Poznaniu z 4 sierpnia 2021 r., sygn. akt I SA/Po 387/21