SN: Radca prawny nie wydał klientce zasądzonego odszkodowania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny, który wygrał w sądzie odszkodowanie i zadośćuczynienie dla klientki, nie poinformował jej o tym i nie przelał natychmiast zasądzonych odszkodowań na jej konto. Pieniądze nie zostały również zdeponowane na odrębnym rachunku. Dlatego słusznie został ukarany karą pieniężną i zakazem patronatu - uznał Sąd Najwyższy.

21.11.2023

SN: Sytuacja finansowa spółki potwierdzała pozorność zatrudnienia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Prezes zarządu został pracownikiem spółki dopiero, gdy zaistniała konieczność skorzystania przez niego ze zwolnienia lekarskiego. Pozorność zawartej umowy o pracę została potwierdzona przez słabą sytuację finansową spółki oraz okoliczność, że nie zatrudniono nikogo, kto zastąpiłby pracownika w okresach jego wielomiesięcznych nieobecności. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

20.11.2023

Podwójne orzeczenie o nabyciu spadku - to błąd konstytucyjny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W obrocie prawnym nie mogą pozostawać dwa prawomocne postanowienia tej samej treści dotyczące nabycia spadku odnoszące się do tego samego stanu faktycznego i prawnego – orzekł Sąd Najwyższy. Ponadto „nowe” postanowienie nie uwzględniało poprawnie wszystkich okoliczności sprawy. SN uwzględnił tym samym skargę nadzwyczajną skierowaną przez Prokuratora Generalnego.

19.11.2023

NSA: Odmowę wydania wizy można zaskarżyć tylko wyjątkowo

Prawo pracy

Cudzoziemiec otrzymał odmowę wydania wizy krajowej w celu wykonywania pracy. Postanowił więc zaskarżyć wydane w tej sprawie rozstrzygnięcie. Sądy administracyjne stwierdziły, że w sprawie znajduje zastosowanie wyłącznie prawo krajowe, które wyłącza sądową kontrolę spornej decyzji. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że wyłączenie prawa do sądu nie narusza Karty Praw Podstawowych ani Konstytucji.

18.11.2023

NSA: Organ może pouczyć cudzoziemca nie tylko w języku urzędowym kraju pochodzenia

Administracja publiczna

Organ zobowiązał cudzoziemca do powrotu i zakazał ponownego wjazdu na okres jednego roku. Pełnomocnik twierdził, że cudzoziemiec nieświadomie zrzekł się prawa do wniesienia odwołania, ponieważ został pouczony w języku rosyjskim, a nie w języku urzędowym kraju pochodzenia. Naczelny Sąd Administracyjny nie uznał tego argumentu i stwierdził, że za język zrozumiały należy uznać język, który wskaże cudzoziemiec.

17.11.2023

SN: W systemie nakazowym skazano kierowcę dwa razy za to samo

Prawo karne Prawnicy

Komendant Policji dwa razy składał ten sam wniosek o ukaranie wobec tego samego kierowcy. A sąd rejonowy dwa razy orzekał w tej samej sprawie. Sąd Najwyższy umorzył drugie postępowanie w sprawie prowadzenia samochodu przez mężczyznę, który nie miał uprawnień, bo wcześniej miał już orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

16.11.2023

Zatrzymani bezprawnie wolontariusze niosący pomoc dostaną po 10 tys. zł

Prawo karne

Osobom niosącym z altruistycznych przesłanek pomoc humanitarną należy się szacunek, a nie represje i udział w uciążliwych czynnościach organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Zatrzymanie wolontariuszy i pozbawienie ich wolności przez zamaskowanych żołnierzy było niesłuszne, dlatego poszkodowanym należy się zadośćuczynienie w wysokości 10 tys. zł.

16.11.2023

WSA: Nie można wymagać, by klient wyręczył pełnomocnika

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

Profesjonalny pełnomocnik nagle zachorował, przez co nie dotrzymał terminu do wniesienia odwołania. Organ podatkowy nie chciał przywrócić terminu do dokonania tej czynności, ponieważ twierdził, że strona mogła osobiście złożyć pismo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił wydane w tej sprawie rozstrzygnięcie i podkreślił, że skoro strona ustanowiła pełnomocnika, to miała prawo oczekiwać, że to on będzie dokonywał czynności procesowych.

15.11.2023

Precedensowa uchwała SN w sprawie prezesa Nawackiego

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konflikt między prawem europejskim a krajowym prezes Maciej Nawacki rozstrzygnął według orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego odmówiła podjęcia uchwały uchylającej immunitet prezesowi Sądu Rejonowego w Olsztynie. Został on oskarżony przez sędziego Pawła Juszczyszyna o przekroczenie uprawnień, nadużycie obowiązków oraz złośliwe i uporczywe naruszanie prawa pracownika.

14.11.2023

SN: Sprawność sędziego bez znaczenia przy braku zgody na dalsze orzekanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie może wkraczać w ustawowe kompetencje Krajowej Rady Sądownictwa i oceniać, czy odwołujący się sędzia, który ukończył 65 rok życia ma nadal sprawować swoją funkcję, lecz jedynie bada, czy decyzja Rady nie jest arbitralna lub podjęta przy użyciu niedozwolonych kryteriów. Nie ma tu znaczenia efektywność pracy sędziego ani to, jak wypada na tle innych sędziów, albo ile urlopu wykorzystał – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN.

14.11.2023

NSA wydał uchwałę, która będzie dla stron przestrogą przed niedotrzymywaniem terminów

Prawnicy

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął w składzie siedmiu sędziów (sygn. II GPS 2/22) kwestię wstrzymania wykonania decyzji wydanej przez organ pierwszej instancji. Zgodnie z uchwałą, w postępowaniu sądowo-administracyjnym, zainicjowanym skargą na postanowienie m.in. stwierdzające uchybienie terminu do wniesienia odwołania, nie jest dopuszczalne wstrzymanie wykonania decyzji wydanej przez organ pierwszej instancji.

14.11.2023

SA: Zabójca generała Papały nadal nieznany

Prawo karne

Sąd Apelacyjny w Warszawie uniewinnił 13 października br. złodzieja samochodów Igora M. pseudonim Patyk z zarzutu zabójstwa byłego szefa polskiej Policji Marka Papały. Zbrodnia sprzed 25 lat nadal pozostaje niewyjaśniona. Sąd II instancji nie dał wiary zeznaniom świadka koronnego. W sprawie zachodzą poważne wątpliwości i te wątpliwości nie mogą doprowadzić do wyroku innego, niż uniewinnienie – podkreślił sąd odwoławczy.

13.11.2023

SN: Niedopuszczalne szkalowanie lekarza w sieci przez koleżankę po fachu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Publiczne pomawianie jednego lekarza przez drugiego jest złamaniem etyki zawodu – orzekł Sąd Najwyższy i utrzymał w mocy karę upomnienia dla lekarski zarzucającej innej lekarce błąd medyczny. Jednak tego błędu nie potwierdzili biegli. Także prokurator nie dopatrzył się popełnienia przestępstwa. Natomiast sąd cywilny orzekł, że obwiniona lekarka naruszyła dobra osobiste pomawianej.

13.11.2023

SN: Krytyka prezesa w interesie publicznym jest dozwolona

Prawo karne

Jeśli oskarżony o zniesławienie działa przede wszystkim w interesie członków spółdzielni mieszkaniowej, a nie w zamiarze ugodzenia bezpośrednio w dobre imię prezesa, to nie może ponieść odpowiedzialności karnej – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Uchylił przy tym wyrok uznający winę członka spółdzielni i uniewinnił go, gdyż treść wypowiedzi mieściła się w granicach prawa do swobodnej wypowiedzi i dozwolonej krytyki.

12.11.2023

SN: Wygaśnięcie prawa użytkowania wieczystego gruntu przysługującego spółdzielni

Prawo cywilne Domowe finanse

W stanie prawnym przed wejściem w życie art. 25e ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, wykreślenie spółdzielni z Krajowego Rejestru Sądowego, na skutek ukończenia postępowania upadłościowego w wyniku podziału funduszów masy, prowadziło do wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego gruntu przysługującego spółdzielni, a niesprzedanego w postępowaniu upadłościowym - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

11.11.2023

SN: Niezakończone postępowania nie uzasadniają dalszego zawieszenia prokuratora

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszenie w czynnościach prokuratora musi mieć ważną i uzasadnioną przyczynę, gdyż jest daleko idącą ingerencją w prawa pracownicze i prawa do wykonywania służby – stwierdził Sąd Najwyższy. Izba Odpowiedzialności Zawodowej odmówiła więc dalszego zawieszenia w obowiązkach służbowych prokurator Małgorzaty Mróz z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Żoliborz.

10.11.2023

NSA: Wyboksowany wniosek o dostęp do informacji publicznej

Administracja publiczna

Stanowisko kongresu sprawozdawczego Polskiego Związku Bokserskiego i przyjęte na nim uchwały stanowią informację publiczną. Związek powinien ją udostępnić we wskazanej we wniosku formie, a na wypadek wydania decyzji odmownej - pozyskać od wnioskodawcy jego dane. Potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

10.11.2023

Rzecznik generalny TSUE po stronie Komisji Europejskiej w sporze dotyczącym Apple

Prawo europejskie

Zdaniem rzecznika generalnego TSUE Giovanniego Pitruzzelli Trybunał powinien uchylić wyrok Sądu Unii Europejskiej w sprawie przyznanych przez Irlandię preferencji podatkowych dla spółek z grupy Apple. Komisja Europejska stwierdziła, że była to niedozwolona pomoc dla tych spółek i nakazała jej zwrot. Sąd UE przyznał rację Irlandii, stwierdzając nieważność decyzji Komisji. Spór rozstrzygnie wyrok TSUE.

09.11.2023

SN: Umowa użyczenia po śmierci współwłaściciela

Prawo cywilne

Pozwany, będący osobą bliską zmarłej współwłaścicielki, miał skuteczne wobec powódki prawo do korzystania z nieruchomości. A wynikało ono z udostępnienia mu jej części do korzystania przez współwłaścicielkę, która miała tytuł do używania całej nieruchomości – orzekł Sąd Najwyższy i oddalił skargę dotyczącą wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości.

09.11.2023

SN: Ocena okresowa referendarza zależy od jego staranności

Prawnicy

Pracownik jest zatrudniany w sądzie nie po to, aby mieć efekty, ale by starannie dążył do wykonywania tych efektów – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba wprowadzić wzorzec ocenny, tak, aby statystyka spraw uchylonych nie rzutowała na negatywną ocenę referendarza, chyba że udałoby się wykazać, że w konkretnych, powtarzalnych sprawach referendarz rażąco naruszył prawo – dodał sąd.

09.11.2023