Sąd: Korzystanie z uprawnień nie świadczy o pozorności umowy o pracę

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

ZUS zarzucił, że wolą stron umowy o pracę było stworzenie pozoru zatrudnienia, w celu skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej oraz świadczeń. Jedynym z powodów był fakt, że po miesiącu od jej zawarcia okazało się, że pracownica jest w ciąży. Sąd przyznał, że okres wykonywania pracy był krótki, ale zwrócił też uwagę, że jednym z podstawowych świadczeń, na których opiera się stosunek pracy, jest korzystanie z ochrony ubezpieczeniowej.

28.04.2023

SN: Nagana dla prokuratora w stanie spoczynku za arogancję i nadmierną szybkość

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przekroczenie prędkości o 26 km/h przez prokuratora - to wykroczenie, a nie przewinienie dyscyplinarne. Choć kara wymierzona jest karą dyscyplinarną, gdyż każde wykroczenie uchybia godności sprawowanego urzędu prokuratorskiego – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie odpowiedzialności Zawodowej. Prokurator współpracuje na co dzień z policjantami, więc te relacje powinny i w życiu prywatnym być poprawne.

27.04.2023

NSA: Naukowiec chce wiedzieć, ilu jest adwokatów w Polsce, a samorząd adwokacki odmawia informacji

Prawnicy

Sąd pierwszej instancji nie dokonał ustalenia, czy żądane dane o polskich i zagranicznych adwokatach stanowią informację publiczną. Ale a priori przyjął, że skoro żądana informacja jest potrzebna wnioskodawcy do badań naukowych, to takie żądanie wykracza poza cele prawa do informacji publicznej – ocenił Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

26.04.2023

Pediatra mówi o epidemii medialnej - SN uchyla wyrok lekarski

Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Obrońca obwinionej został usunięty z sali rozpraw, bo nie chciał założyć maseczki. Naruszyło to prawo do obrony lekarki pediatry. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego 25 kwietnia uchyliła wyrok sądu lekarskiego w sprawie jego klientki, nakazując mu zbadać, czy lekarka kwestionowała istnienie epidemii w ogóle, czy tylko epidemii wykreowanej w mediach na Ukrainie.

26.04.2023

SN: Dłużnik wykreślony z KRS, wierzyciel może jednak pozwać Skarb Państwa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Uwzględniając powództwo przeciwko Skarbowi Państwa na podstawie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, sąd zastrzega pozwanemu prawo powoływania się w toku postępowania egzekucyjnego na ograniczenie odpowiedzialności z nabytego mienia – taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

25.04.2023

SN: Wynagrodzenie likwidatora można zaskarżyć do sądu drugiej instancji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na postanowienie sądu rejestrowego w przedmiocie wynagrodzenia likwidatora spółki komandytowej, ustanowionego przez sąd, przysługuje zażalenie do sądu drugiej instancji – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Stwierdziła, że jest w przepisach luka. I należy ją wypełnić w drodze zastosowania analogii przez odwołanie się do Prawa upadłościowego.

24.04.2023

SN: Mąż nie dziedziczy zachowku po żonie, która była emerytką

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Roszczenie z tytułu zachowku nie przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku jeżeli nie należy on do kręgu osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy – taką uchwał podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w odpowiedzi na pytanie Sądu Okręgowego w Opolu. To oznacza, że mąż nie dziedziczy zachowku po żonie, która skorzystała z przywileju z powodu wieku i niezdolności do pracy.

22.04.2023

TSUE obniża do 0,5 mln euro karę za brak zawieszenia Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Kwota dziennej okresowej kary pieniężnej nałożonej na Polskę za niewykonanie zabezpieczenia mającego polegać na zawieszeniu działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została obniżona z miliona na 500 tysięcy euro - zdecydował w ogłoszonym w piątek postanowieniu wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok w tej sprawie TSUE ma wydać 5 czerwca 2023 r.

21.04.2023

SN: Oczekiwanie na zmiany legislacyjne w dyscyplinarkach to nie przeszkoda w rozpoznawaniu spraw

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

"Długotrwałą przeszkodą uniemożliwiającą prowadzenie postępowania" mogą być również inne przyczyny niż niemożność ujęcia oskarżonego lub jego choroba. Ale nie jest to oczekiwanie obwinionego na zmiany legislacyjne w systemie odpowiedzialności prokuratorów – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, uznając zażalenie prokuratora Krzysztofa Parchimowicza za niezasadne.

21.04.2023

Bezprawie legislacyjne sąd może stwierdzić po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

Prawo cywilne Administracja publiczna

Dochodzenie odszkodowania od Skarbu Państwa z tytułu bezprawia legislacyjnego jest dopuszczalne wyłącznie po stwierdzeniu niekonstytucyjności rozporządzenia przez Trybunał Konstytucyjny. Sąd samodzielnie nie może rozstrzygać tej kwestii - stwierdził w precedensowym, prawomocnym już wyroku, dotyczącym wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, Sąd Okręgowy w Warszawie.

21.04.2023

Strasburg: Szkoła nie dyskryminowała ucznia z ADHD

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Brak indywidualnego dostosowania szkoły państwowej do wszystkich szczególnych potrzeb dziecka cierpiącego na zaburzenia hiperkinetyczne nie miało charakteru dyskryminującego - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał dodał w swoim orzeczeniu, że szkoła zrobiła co mogła, a skarżący nie był odmienne traktowany przez nauczycieli i szkołę z nieuzasadnionych lub arbitralnych powodów.

21.04.2023

SN: Jedna izba oddala kasację, druga uniewinnia autora wpisu o "k...e z tęczowych polityków"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uniewinniła internautę, który wpisał na Facebooku znane hasło: Polska dla Polaków, ale dodał, że „Żadna ku…a z tęczowych polityków tego nie zmieni!!” Sąd uznał, że aby wypowiedź publiczną potraktować jako mowę nienawiści, trzeba wykazać jej autorowi zamiar wzbudzania wrogości dla osób innych narodowości.

20.04.2023

SN: Niepoprawny sędzia pracuje opieszale i pobiera coraz niższe uposażenie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kara obniżenia wynagrodzenia o 30 procent orzeczona sędziemu na rok za nieterminowe załatwianie spraw nie jest oczywiście i rażąco łagodna – stwierdził Sąd Najwyższy. Wcześniejsze ukaranie sędziego nie zawsze powoduje zaostrzenie kary - wynika z tego orzeczenia, gdyż obwiniony sędzia był karany finansowo i jest oceniany przez rzecznika dyscyplinarnego jako „niepoprawny sprawca”, na którego kara nie działa.

20.04.2023

SN coraz mniej chętnie przyjmuje skargi banków na unieważnienie kredytów frankowych

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Izba Cywilna Sądu Najwyższego coraz częściej odmawia przyjęcia do rozpoznania skarg kasacyjnych banków w sprawie unieważniania zapisów w umowach frankowych. Sędziowie tej Izby stwierdzają, że orzeczenia TSUE są jasne: w razie stwierdzenia przez sąd abuzywności klauzuli umownej lub jej fragmentu, w sytuacji gdy nie istnieje możliwość dalszego wykonywania umowy, nieważność powinna zostać orzeczona co do zasady.

20.04.2023

TK: Okresy składkowe do renty z tytułu niezdolności do pracy rolnika - konstytucyjne

Emerytury i renty

Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek 18 kwietnia br., że skarga konstytucyjna w sprawie odmowy przyznania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy poprzez nieuwzględnienie do okresów składkowych okresów opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez rolników - nie jest zasadna. Zaskarżony przepis ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie narusza Konstytucji.

18.04.2023

SN: Prokurator Parchimowicz uniewinniony, bo nie miał czasu nadać biegu sprawie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Siedem lat trwała sprawa przeciwko prokuratorowi Parchimowiczowi w sprawie kary porządkowej za nienadanie biegu sprawie. Okoliczności wskazują jednak, że nie ma tu winy prokuratora. Czas pracy prokuratora w 2016 roku nie pozwolił mu na zajęcie się sprawą. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej dodał, że nie doszło do rażącego i oczywistego niedopełnienia obowiązków.

18.04.2023

TSUE: Ryzyko zagrożenia zdrowia może wstrzymać europejski nakaz aresztowania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Jeżeli przekazanie ciężko chorej osoby może wiązać się dla niej z ryzykiem nieludzkiego lub poniżającego traktowania, którego to ryzyka nie można w rozsądnym terminie wykluczyć, wykonujący nakaz aresztowania organ nie może go wykonać - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dodał jednak, że trzeba to sprawdzić i rozmawiać o innym terminie przekazania.

18.04.2023

SO: Wynajem lokali nie oznacza, że frankowicze nadużyli swoich praw

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Intencją powodów było zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, ale też zapewnienie przyszłości trojgu swych dzieci. Wynajmując lokale, zapewniali sobie środki na spłatę kredytów. Zarazem nie sposób uznać, by kredytobiorcy nadużyli swoich praw w sytuacji, gdy bank doprowadził do zawarcia umowy kredytowej o narzuconej im treści, która naraziła ich na nieograniczone ryzyko wahań waluty indeksacji.

18.04.2023

Sąd: Nie było podstaw do zamrożenia wynagrodzeń prokuratorów w 2022 r.

Wymiar sprawiedliwości

Zasadą konstytucyjną jest pewność praw, która gwarantuje również ochronę praw słusznie nabytych. Prokurator to obywatel, skoro więc jego wynagrodzenie ma być wyliczane na podstawie Prawa o prokuraturze, to przepisy te powinny być stosowane, a odstępstwa następować tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach - ocenił Włocławski sąd, uwzględniając w całości powództwo jednego z prokuratorów. Uznał przy tym, że rząd nie miał podstaw "zamrażać" płac m.in. prokuratorom - ani w 2022, ani w 2023 roku.

18.04.2023

SO: Szpital nie mógł zdegradować pielęgniarki, której kwalifikacje dotąd uznawał

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Przepisy ustawy o ustalaniu wynagrodzenia zasadniczego w odniesieniu do kwalifikacji, a nie do zajmowanego stanowiska są wysoce kontrowersyjne i stan taki może prowadzić do roszczeń innych pielęgniarek specjalistek – orzekł Sąd Okręgowy w Łomży, oddalając apelację szpitala. Uznał racje pielęgniarki, której warunki pracy pogorszyły się na skutek błędnej interpretacji nowych regulacji.

17.04.2023