SN: Korzyść ze sprzedaży narkotyków to także wydatki

Prawo karne

Sprzedawcę amfetaminy należy pozbawić całej korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa. To znaczy całej kwoty pieniędzy uzyskanej ze sprzedaży narkotyków, a nie tylko kwoty zysku, czyli różnicy między kwotą uzyskaną ze sprzedaży a wydatkami związanymi z nabyciem narkotyków i ich dystrybucją – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

05.12.2023

NSA: Koszty Sylwestra w telewizji publicznej nie muszą być jawne

Prawo gospodarcze

Informacja publiczna o umowach zawieranych przez spółkę Skarbu Państwa podlega tajemnicy przedsiębiorstwa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę stowarzyszenia Watchdog Polska. W tym zakresie TVP S.A. działa na konkurencyjnym rynku także, gdy organizuje imprezy sylwestrowe. Klauzula tajemnicy przedsiębiorstwa została nadana wszystkim umowom ze względu na wartość gospodarczą.

04.12.2023

SN: Regał z książkami nie zwalnia z zakazu handlu w niedzielę

Prawo karne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezes zarządu została uniewinniona od zarzutu powierzenia pracownikom sklepu wykonywania pracy w niedzielę. Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się Prokurator Generalny, który postanowił wnieść kasację. Sąd Najwyższy ocenił, że prowadzenie klubu czytelnika i punktu informacji turystycznej nie doprowadziło do nabycia przez sklep przymiotu zakładu prowadzącego działalność w zakresie oświaty, kultury i wypoczynku. Tym samym placówka ta nie była zwolniona z zakazu handlu w niedzielę.

02.12.2023

WSA: Wykreślenie z rejestru czynnych podatników VAT nie zwalnia z kosztów sądowych

Ordynacja VAT

Spółka wniosła skargę kasacyjną i jednocześnie zwróciła się o zwolnienie od kosztów sądowych z uwagi na trudną sytuację finansową i majątkową. Jednym z argumentów było wykreślenie z rejestru czynnych podatników VAT. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał jednak, że okoliczność ta nie przemawia za przyznaniem prawa pomocy, ponieważ wykreślenie z tego rejestru nie jest równoznaczne z zakończeniem bytu spółki.

01.12.2023

SA: Wyłudzenie dotacji unijnych zakończone naprawieniem szkody

Prawo karne

Oskarżeni, którzy założyli przedsiębiorstwo i prowadzili fikcyjną działalność gospodarczą, chcieli uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W tym celu posługiwali się sfałszowanymi bądź nierzetelnymi dokumentami. Sąd uznał winę oskarżonych i nakazał im zwrot wyłudzonych 22 milionów złotych wraz z odsetkami.

30.11.2023

WSA: Leczenie psychiatryczne nieubezpieczonego na koszt państwa, bez względu na dochód

Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Za świadczenia zdrowotne w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej udzielane osobie nieubezpieczonej z zaburzeniami psychicznymi, nie pobiera się od tej osoby opłat. Zatem świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są bezpłatnie i finansowane ze środków publicznych, bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma tu znaczenia dochód rodziny - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

29.11.2023

SN wyjaśni, czy ZUS może sprawdzać podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne

Dziś, 29 listopada br., Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów wyjaśni czy ZUS jest uprawniony do weryfikacji podstawy wymiaru składek w sytuacji, gdy w początkowym okresie prowadzenia działalności ubezpieczony deklaruje podstawę wymiaru, której wysokość nie ma odzwierciedlenia w przychodach.

29.11.2023

Kobieta zwraca cały zasiłek chorobowy, bo pracowała dwa dni

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy uznał, że ubezpieczona musi zwrócić ZUS cały zasiłek chorobowy, gdyż pracowała w czasie zwolnienia dwa dni. W rezultacie na życie zostało jej w danym miesiącu tylko 447 zł. W tej sytuacji sąd zwolnił kobietę z kosztów postępowania przed II instancją, mając na uwadze jej zadłużenie kredytowe oraz stan zdrowia, a także - zasady współżycia społecznego.

28.11.2023

SN: Nagana dla adwokata za groźby w sms-ach

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odpowiedzialności adwokata nie wyłącza twierdzenie, że obwiniony działał we własnym imieniu i w sferze jego prywatnych interesów. Wypowiedzenie przez klientkę pełnomocnictwa wcale nie oznacza, że korespondencja z nią nie jest już korespondencją zawodową – orzekł Sąd Najwyższy uznając, że groźby wobec mocodawczyni w kierowanych do niej sms-ach zasługują na karę nagany.

27.11.2023

Sędziowie kwestionujący niezależność TK nie będą karani

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sędzia ma prawo stosować prawo europejskie, Konstytucję oraz wyroki Trybunału Praw Człowieka w Starsburgu i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w tym badać prawidłowość powołania organów takich jak Trybunał Konstytucyjny czy Krajowa Rada Sądownictwa – orzekł Sąd Najwyższy w sprawie sędziego obwinionego o przekroczenie uprawnień.

25.11.2023

WSA: Organ nie może opierać się tylko na informacjach z KRS

Administracja publiczna Spółki Prawo gospodarcze

Dane wynikające z Krajowego Rejestru Sądowego korzystają z domniemania prawdziwości, ale jest ono wzruszalne. Obowiązkiem organu jest wówczas podjęcie czynności wyjaśniających. Wojewódzki Sąd...

24.11.2023

Kto ponosi koszty, gdy jest porozumienie między dłużnikiem a wierzycielem

Opłata egzekucyjna obciąża dłużnika - orzekła w uchwale w czwartek, 23 listopada, br. Izba Cywilna. W przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego z mocy prawa, jeżeli postępowanie egzekucyjne zostało uprzednio zawieszone na wniosek wierzyciela w związku z zawarciem porozumienia między nim a dłużnikiem co do sposobu lub terminu spełnienia świadczenia.

24.11.2023

SN: Umowa kredytowa nieważna z powodu przyjęcia tabel kursowych banku

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Po wyeliminowaniu klauzul umownych doszło do zdeformowania całej umowy kredytu frankowego tak, że nie można odtworzyć z niej praw i obowiązków kredytobiorców – uznał Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i orzekł, że umowa jest nieważna. Wpłynęły na to odniesienia do tabel kursowych banku ustalanych jednostronnie oraz brak rzetelnej informacji o ryzyku wahań kursu franka szwajcarskiego.

24.11.2023

Gmina nie zapłaci VAT od aportu do spółki komunalnej

VAT Doradca podatkowy Nieruchomości

Gmina nie działa w charakterze podatnika VAT, wnosząc aportem nieruchomość do spółki komunalnej, w której posiada 100 proc. udziałów. Celem transakcji jest bowiem realizacja gminnego programu mieszkaniowego. Gmina nie zapłaci więc VAT od tej operacji - orzekł WSA w Gdańsku. To już kolejny wyrok korzystny dla samorządów, które może doprowadzić do zmiany praktyki organów podatkowych.

24.11.2023

Strasburg: Izba Kontroli SN wadliwie powołana, Wałęsa wygrywa raz jeszcze

Prawo cywilne

Polski rząd musi zmienić ustawę, gdyż obecny sposób powoływania sędziów Sądu Najwyższego jest problemem systemowym, wynikającym z tego, w jaki sposób została ustanowiona Krajowa Rada Sądownictwa – orzekł w czwartek, 23 listopada Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok jest pilotażowy i ma wyjątkowe znaczenie, gdyż poddano krytyce skargę nadzwyczajną. Orzeczenie to zapadło w sprawie Lech Wałęsa przeciwko Polsce.

23.11.2023

Sąd: Niekonstytucyjna lustracja w służbie cywilnej

Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Pracodawca stwierdził, że stosunek pracy pracownicy korpusu służby cywilnej wygasł z uwagi na złożenie oświadczenia lustracyjnego, w którym potwierdziła pracę w organach bezpieczeństwa państwa. Sąd uznał jednak, że podstawa prawna tego działania w sposób oczywisty naruszała normy konstytucyjne. Podkreślono, że nie każde nawiązanie stosunku prawnego w ramach służby państwowej, wiąże się z zaangażowaniem w realizowanie zadań i funkcji charakterystycznych dla ustroju państwa totalitarnego.

23.11.2023

SN: Salowy z zakładu psychiatrycznego pracuje w warunkach specjalnych

Zawody medyczne

Prace wykonywane przez osoby bez wykształcenia medycznego stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, w bezpośrednim kontakcie z pacjentami, takie jak opieka nad chorymi, związane z utrzymaniem czystości i porządku wokół pacjentów oraz bezpośrednia asysta przy czynnościach lekarzy lub pielęgniarek, mogą uprawniać do emerytury pomostowej – tak orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

23.11.2023

SN: Umowa pozorna radcy prawnego na pięciu etatach w telepracy

Prawo cywilne Prawnicy

Radca prawny wykazała się dużą kreatywnością - docenił Sąd Najwyższy. Jednak nie udowodniła, że faktycznie pracowała na kilku umowach o pracę. Pozorność zawieranych umów miała na celu uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych w transporcie drogowym, niezbędnych pracodawcom. Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił skargę kasacyjną płatnika składek.

23.11.2023

SN: Nieaktualna sprawa składów w II instancji

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały w sprawie zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Apelacyjny w Krakowie, odnoszącego się do uchwały Izby Pracy SN z 26 kwietnia 2023 r., która ustaliła, że rozpoznanie sprawy cywilnej przez sąd drugiej instancji w składzie jednego sędziego, ukształtowane na podstawie ustawy o zwalczaniu COVID-19, ogranicza prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy.

22.11.2023

SN: Korzystny zwrot kosztów wygranego procesu małżonków

Prawnicy Kredyty frankowe

Małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej, gdy wygrają proces, mają prawo do większej refundacji kosztów. Wynagrodzenie zastępcy procesowego może być ustalone niezależnie od liczby reprezentowanych przez niego uczestników. Uchwała jest korzystna dla powodów domagających się zmiany lub unieważnienia umowy kredytu zaciągniętego w walucie obcej.

22.11.2023