NSA: Opodatkowane noclegi zleceniobiorców

PIT Prawo gospodarcze

Zleceniobiorca podlega innym regulacjom niż pracownik i w przeciwieństwie do niego darmowy nocleg zapewniony mu przez agencję pracy tymczasowej będzie podlegał opodatkowaniu PIT. Wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

15.11.2018

NSA: Dobre intencje zakładu pracy nie przeciwdziałają chorobie

BHP

Szkolenia i ocena ryzyka narażenia na choroby zawodowe nie eliminują schorzeń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Orzeczenie lekarskie jest wiążące. Można je obalić jedynie przedstawiając dowody, że nie zaistniał związek przyczynowo-skutkowy między warunkami pracy a chorobą - dodał.

15.11.2018

SN: Kar umownych nie można wyliczać w nieskończoność

Prawo cywilne

Przy naliczaniu kar umownych za opóźnienia przy każdym etapie budowy kontrahent musi znać maksymalną ich wysokość - taki jest sens wyroku Sądu Najwyższego. - Do unieważnienia umowy trzeba by było wykazać, że gdyby powód wiedział, jaka jest cała suma kar umownych, to by nie przystąpił do całej umowy - dodał.

14.11.2018

NSA: Zarządzenia wojewodów zmieniające nazwy ulic sprzeczne z prawem

Samorząd terytorialny

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał 13 skarg wojewodów Pomorskiego i Wielkopolskiego w sprawie zmiany nazw ulic, które miały propagować ustrój komunistyczny. Ulica Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku pozostaje, ale w kilku innych przypadkach uznał prawo samorządów do ustalania tych nazw.

14.11.2018

TSUE: Smak potraw bez ochrony prawnej

Nie można chronić smaku produktu spożywczego na takiej zasadzie, na jakiej chronione są dzieła autorskie. Nie ma możliwości precyzyjnej identyfikacji tej wartości, bo smak to odczucie subiektywne - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

13.11.2018

SA: Spółka kupowała kradziony sprzęt – musi naprawić szkodę

Prawo cywilne Spółki

Sąd może zobowiązać do naprawienia szkody nie tylko sprawcę kradzieży, ale też pomocników - przypomniał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Powód musi jednak wykazać, że ich działanie ułatwiło albo wręcz umożliwiło kradzież.

13.11.2018

Nauczyciel nie musi cały czas śledzić e-dziennika

Szkoła i uczeń

Dyrektor szkoły, wyznaczając pilne zastępstwo dla nauczyciela, nie może się ograniczać się jedynie do wpisania tej informacji do e-dziennika i wywieszenia ogłoszenia. Powinien też skontaktować się z nauczycielem, np. telefonicznie – uznał Sąd Rejonowy w Szczytnie, uchylając karę nagany dla nauczyciela, który nie przyszedł na wyznaczone zastępstwo.

12.11.2018

Sąd: Pacjent może po wielu latach ponownie pozwać szpital

Opieka zdrowotna

Pacjentka wykazała, że miał miejsce błąd medyczny. Należało jej przyznać zadośćuczynienie. Nie było jednak podstaw do ustalenia odpowiedzialności szpitala za przyszłe następstwa błędu. Powódka może w przyszłości domagać się ewentualnych dalszych świadczeń, jeśli ujawnią się nowe dolegliwości - orzekł Sąd Okręgowy we Wrocławiu.

12.11.2018

SA: To NFZ finansuje szpitale, a nie dostawcy produktów medycznych

Finansowanie zdrowia

Pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych należy do Skarbu Państwa. Przerzucanie tego ciężaru na inne podmioty nie znajduje uzasadnienia - ani prawnego, ani moralnego - zauważył Sąd Apelacyjny w Warszawie. Dlatego szpital powinien zapłacić za dostarczane materiały medyczne jednorazowo, a nie w ratach.

11.11.2018

SN: Rozwód powoduje podział majątku małżonków

Prawo cywilne

Ustanie małżeństwa na skutek rozwodu powoduje rozwiązanie prawnego węzła łączącego małżonków. W takiej sytuacji ogłoszenie upadłości przez jednego z nich nie reaktywuje ustroju majątkowego, a zatem była żona nie odpowiada za długi byłego męża - orzekł Sąd Najwyższy.

10.11.2018

SN: Utrata pracy z dnia na dzień przez członka zarządu TVP może być nadużyciem

Prawo pracy

Sąd Najwyższy zauważył, że ostatnio instytucja wygaśnięcia stosunku pracy ożyła. Można się zastanawiać, czy nie dochodzi do nadużycia, zwłaszcza wtedy, gdy skrócenie kadencji ma dotyczyć pracowników w okresie przedemerytalnym. Sąd Okręgowy przy rozpatrywaniu apelacji członka zarządu TVP musi uwzględnić zasady współżycia społecznego.

09.11.2018

NSA: Darmowa komunikacja bez podatku

VAT

Gminna rekompensata dla spółki komunalnej zajmującej się transportem publicznym musi być związana z ceną usługi, aby można było ją uznać za element obrotu i tym samym za podlegającą opodatkowaniu VAT. Stwierdził w wyroku Naczelny Sąd Administracyjny.

09.11.2018