WSA: Koszt podróży sołtysa nie może być rozliczany ryczałtem

Samorząd terytorialny

Rada gminy nie może ryczałtowo określić wysokości kosztów podróży służbowej sołtysa. Kosztów tych nie można też włączyć do kwot diet, a tym bardziej do zryczałtowanej ogólnej kwoty obejmującej obie wartości – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

21.12.2018

WSA: Niesłuszna odmowa wpisu na listy radców prawnych i adwokatów

Prawnicy Strefa aplikanta

Uniewinniający wyrok karny dotyczący bezprawnego posługiwania się tytułem radcy prawnego zadecydował o uchyleniu decyzji ministra sprawiedliwości. Minister odmówił skarżącej wpisu na listę radców prawnych i adwokatów. Teraz można wznowić postępowanie.

21.12.2018

SN: Radca, który sfałszował przelew, nie będzie pracował przez 5 lat

Prawo karne Prawnicy

Skazany za sfałszowanie dokumentu radca prawny będzie miał także 5-letnią przerwę w pracy zawodowej. Chciał tego uniknąć powołując się na przedawnienie, ale zdaniem Sądu Najwyższego, w przypadku przestępstwa zagrożonego karą do 8 lat pozbawienia wolności, przedawnienie karalności, także dyscyplinarnej, mija dopiero po 25 latach od popełnienia czynu.

19.12.2018

WSA: Świadectwo pracy nie przesądza o prawie do zasiłku dla bezrobotnego

Prawo pracy

Kobiecie, która po utracie pracy zgłosiła się do urzędu pracy, odmówiono prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Ze świadectwa pracy, które przedłożyła, wynikało, że umowa o pracę uległa rozwiązaniu za porozumieniem stron. Organy powinny zatem zbadać faktyczne przyczyny rozwiązania tej umowy - orzekł WSA w Bydgoszczy.

18.12.2018

SN: Prokurator ukarany za odmowę wykonania polecenia przełożonego

Prawo karne Prokuratura

Prokurator został ukarany naganą za lojalność wobec przeciwnika procesowego i brak podporządkowania się decyzjom swego zwierzchnika, który zmienił żądanie aktu oskarżenia wbrew wcześniejszemu uzgodnieniu kary w trybie konsensualnym.

18.12.2018

NSA: Sąd administracyjny rozstrzyga o przywróceniu terminu dla użytkownika wieczystego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna

Skarga do sądu administracyjnego przysługuje w sytuacji, gdy samorządowe kolegium odwoławcze odmówi przywrócenia terminu na złożenie wniosku kwestionującego zmianę opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

17.12.2018

NSA: Niezdany egzamin adwokacki w interesie publicznym

Prawnicy

Zadaniem komisji egzaminacyjnej jest dbałość o interes publiczny, a ten polega na dopuszczaniu do zawodu adwokata osób dobrze przygotowanych do świadczenia pomocy prawnej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I odrzucił skargę kandydata, który na egzaminie zawodowym nie wykazał się takimi umiejętnościami.

17.12.2018

Bank odda klientowi pieniądze wyprowadzone z konta przez hakerów

Finanse

Skoro transakcje nie były autoryzowane przez właściciela rachunku, bank musi oddać pieniądze i to wraz z odsetkami. Tak uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. By było inaczej bank musi udowodnić, że do transakcji doszło z winy klienta lub jego rażącego niedbalstwa.

17.12.2018

NSA: Wadliwa umowa najmu powodem niezaliczenia egzaminu

Prawnicy Strefa aplikanta

Proponowana przez zdającego umowa najmu przedstawiona na egzaminie radcowskim nie jest poprawna, jeżeli czas i sposób jej rozwiązania, a także cena nie są korzystne dla klienta - najemcy. Co pozwoliło by mu w razie sporu skutecznie dochodzić swoich roszczeń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny oddalając skargę aplikanta.

17.12.2018

WSA: Spółdzielnia zapłaci za odpady z innych nieruchomości

Środowisko Odpady Finanse samorządów

W interesie spółdzielni leży zabezpieczenie pojemników przed wrzucaniem do nich odpadów z innych nieruchomości. Jeżeli ignorowała ten fakt, to musi zapłacić za ich zagospodarowanie. Jednakże decyzja samorządowego kolegium odwoławczego w tej sprawie była dotknięta wadą, więc została przez wojewódzki sąd administracyjny uchylona.

17.12.2018

SN: Od napiwków oblicza się składki na obowiązkowe ubezpieczenia

PIT Ubezpieczenia społeczne

Gdyby nie dobrze zorganizowany zakład pracy, to zadowolony klient nie zostawiałby kelnerowi czy krupierowi w kasynie napiwku. Choć ta gratyfikacja nie jest wynagrodzeniem za pracę, to ma nierozerwalny związek ze świadczeniem pracy. Jest więc przychodem ze stosunku pracy - orzekł Sąd Najwyższy.

16.12.2018

WSA: Spółka radnego nie może utrzymywać dróg powiatowych

Samorząd terytorialny

Zarządzanie przez radnego działalnością spółki, która za wynagrodzeniem odpowiada za bieżącą konserwację dróg powiatowych, narusza przepisy antykorupcyjne. Wojewoda słusznie wygasił mandat radnego - potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

15.12.2018

NSA: Nagrody dla urzędników nie będą ujawnione z braku podpisu

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej musi spełniać wymogi określone w kodeksie postępowania administracyjnego. I nawet jeśli jest przesłany drogą mailową - musi mieć podpis - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę Stowarzyszenia Watchdog Polska w sprawie nagród.

14.12.2018

WSA: Straż Marszałkowska mogła nie wpuścić obywatela do Sejmu

Wymiar sprawiedliwości

Ustawa o Służbie Ochrony Państwa pozwalała Straży Marszałkowskiej na odmowę wydania obywatelowi przepustki na galerię sejmową - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Tym samym oddalił skargę obywatela, który nie został wpuszczony na obrady Sejmu.

13.12.2018

SN: Prezes nie uniknie odpowiedzialności za długi spółki, gdy komornik umorzył egzekucję

Spółki

Trudno wykazać, że egzekucja wobec spółki może być skuteczna, skoro komornik umorzył postępowanie. Tak decyzja to dowód na jej bezskuteczność. Opinia biegłego nie uchroni w takiej sytuacji zarządu od solidarnej odpowiedzialności za długi. Sąd nie musi jej dopuszczać, nawet, gdyby wykazała, że firma miała środki - wskazał Sąd Najwyższy.

13.12.2018