W sztuce konceptualnej też obowiązuje prawo autorskie

Prawo cywilne

Czerpanie z dorobku innych osób jest czymś naturalnym. Artyści też często odwołują się do cudzej twórczości. Jeśli te utwory stanowią jedynie inspirację lub odwołania mieszczą się w granicach dozwolonego cytatu, sytuacje te nie są problematyczne. Istnieje nawet cały nurt w sztuce współczesnej, określany mianem sztuki zawłaszczania. Jednak dokonania artystów tego nurtu nierzadko budzą kontrowersje.

27.08.2022

Szcześniak: Sądy powinny motywować banki do ugód z kredytobiorcami

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Banki będą chętne do ugód z kredytobiorcami, gdy wyroki będą zapadały szybko, a sędziowie będą stosowali sankcje przewidziane prawem w prawidłowy sposób, co doprowadzi do osiągnięcia skutku odstraszającego. Także gdy odsetki będą liczone od złożenia pozwu (lub wezwania), tak jak sądy liczą je wobec kredytobiorców - pisze Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

26.08.2022

Kolek i Wojewódka: Reforma OFE kontrowersyjna, ale to nie kradzież

Finanse publiczne Emerytury i renty

Reforma otwartych funduszy emerytalnych z 2014 roku nadal budzi kontrowersje. W debacie publicznej narosło wiele nieprawdziwych mitów i fałszywych wniosków. Mowa o jakiejś kradzieży, zawłaszczeniu czy pozbawieniu możliwości dziedziczenia środków z OFE. A to nie jest prawda – piszą dr Antoni Kolek i dr Marcin Wojewódka ze spółki Instytut Emerytalny.

25.08.2022

Opodatkowanie najmu - w gąszczu zmian i wyjątków można się pogubić

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Do tej pory podatek należny za grudzień należało zapłacić do upływu terminu na złożenie zeznania, a zatem do końca lutego następnego roku. I tutaj należy uważać, gdyż ustawodawca zdecydował się na całkowite rozdzielenie terminów płatności podatku za ostatni miesiąc i terminu na złożenie deklaracji PIT-28. A dodatkowo dla 2022 roku wprowadził wyjątek w tym zakresie.

25.08.2022

Prof. Kranz: Niemcy nie reagują na zaczepki polskich polityków, ale będą konsekwencje

Administracja publiczna Prawo unijne

Minister sprawiedliwości oficjalnie obwinia Niemcy za blokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Jest to teza fałszywa i niebezpieczna - mówi były ambasador w RFN prof. dr hab. Jerzy Kranz. - Ale Niemcy nie mają obowiązku odpowiadać na takie "zaczepki". Mogą natomiast wyciągnąć konsekwencje przy innej okazji, np. gdy Polska będzie zabiegać w Unii Europejskiej o jakąś ważną dla niej sprawę.

24.08.2022

Bierność banku w dochodzeniu swoich roszczeń nie może utrudniać kredytobiorcom realizacji ich uprawnień

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Brak dokonania wykładni prawa przez uprawniony organ nie ogranicza możliwości obrony banku przed roszczeniami konsumenta, skoro poznał on żądania kredytobiorcy. A więc opieszałość banków w zgłaszaniu swojego roszczenia kondykcyjnego wobec kredytobiorców, tłumaczona oczekiwaniem na uchwałę Sądu Najwyższego, jest nie do przyjęcia - pisze adwokat Kacper Rożek.

24.08.2022

Kraszewski: Szpitalom potrzebna restrukturyzacja i wprowadzenie zadaniowego systemu pracy

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Paradoks polskiego systemu ochrony zdrowia polega na tym, że NFZ płaci za realizację świadczeń w terminie i odpowiedniej jakości, a za co innego szpital, w którym praca jest rozliczana godzinowo. Dlatego w naszej placówce lekarze i nie tylko oni pracują w systemie zadaniowym. Jest on najbardziej efektywny - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

23.08.2022

Sędzia Marciniak: Rozprawy niejawne sposobem na szybsze rozpatrzenie sporu w NSA

Prawnicy Doradca podatkowy Administracja publiczna

Można spodziewać się, że zmiany w prawie podatkowym kształtowane przez tzw. Polski Ład oraz ustawy, które go nowelizowały, wygenerują wpływ nowych spraw do sądów administracyjnych. Trudno w tej chwili spekulować, jak dużo, ale pamiętajmy, że NSA jest sądem drugiej instancji i sprawy te w pierwszej kolejności trafią do wojewódzkich sądów administracyjnych – mówi Sylwester Marciniak, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

22.08.2022

Reklama w social mediach dopuszczalna, ale ma być jawna

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bacznie przygląda się działaniom reklamowym prowadzonym w social mediach. Reklamodawcy chętnie korzystają z popularności i zasięgów influencerów, aby promować swój produkt lub usługę. Jest to szczególnie widoczne na Instagramie, gdzie według badań brytyjskiej instytucji Advertising Standards Authority (ASA), nawet 25 proc. treści ma charakter komercyjny.

20.08.2022

Sędzia Walczewski: Proces „frankowy” to nie walka Dawida z Goliatem, a unieważnienie umowy to dopiero początek

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Publikacje o pozwach kredytobiorców nie wspominają, że roszczenia wzajemne banków nie były rozpoznawane. Pewność zwycięstwa - prawie 100 proc. spraw banki przegrywają - może więc stać się tragicznym złudzeniem, kiedy banki zaczną egzekwować swoje prawa. Sądy nie zaczęły wydawać pro-konsumenckie wyroki - tylko rozpatrywały żądania jednej strony! Jakie są prawdziwe skutki pozywania banków przez konsumentów, dowiemy się, kiedy sądy rozpatrzą pozwy drugiej strony.

19.08.2022

Ustalanie rezydencji podatkowej osób fizycznych w relacjach Polska-Ukraina nie takie oczywiste

PIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Ukraina

Rozpoczęta 24 lutego br. inwazja Rosji na Ukrainę trwa już prawie 183 dni. Zdarza się, że w tym okresie obywatel Ukrainy nie może opuścić Polski, a miejsce stałego pobytu członków jego rodziny pozostaje poza RP. Powstaje wtedy problem ustalenia jego rezydencji podatkowej. Wokół tego tematu narosło wiele mitów, które szkodzą bezpieczeństwu rozliczeń podatkowych osób fizycznych.

18.08.2022

Prof. Stec: Ewaluacja nauk prawnych w sumie pozytywna, ale nie bez wątpliwości

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Wyniki ewaluacji jednostek naukowych wzbudzają w tym roku większe emocje niż w latach ubiegłych, bo przeprowadzona przez rząd reforma nauki i szkolnictwa wyższego znaczne podniosła stawki w tej grze. Kiedyś ocena jakości badań decydowała głównie o prestiżu, w mniejszym stopniu o pieniądzach. Dziś decyduje nawet o tym, jakie studia może prowadzić uczelnia.

18.08.2022

Budzowska: No-fault to walka o godność pacjenta, a nie kary więzienia

Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

System no-fault na czynniki pierwsze rozkłada Jolanta Budzowska, radca prawny specjalizujący się w sprawach o błędy medyczne, choć ma wątpliwości odnośnie tego, za co środowisko lekarzy chce, a za co nie chce odpowiadać na drodze karnej i kto miałby w praktyce o tym decydować. Za to wie, że problemem, także dla pacjentów, jest odpowiedzialność cywilna lekarzy kontraktowych i prowadzących podmioty lecznicze.

17.08.2022

Co dalej z zawodem księgowego? - MF konsultuje

Rachunkowość Finanse

Do 30 września w Ministerstwie Finansów trwają konsultacje, które wskażą kierunek zmian, jakie czekają rynek księgowych. Co powinno zostać zmienione? Nie ma tu oczywistej odpowiedzi. Jako duże biuro rachunkowe, zatrudniające setki księgowych, widzimy zwłaszcza w procesie rekrutacji, jak duże są różnice w kompetencjach kandydatów na stanowisko księgowego – pisze Natalia Głogowska-Dej, partner w Vistra.

16.08.2022

System no-fault jest potrzebny nam wszystkim

Prawo karne Zawody medyczne

Ochrona zdrowia – także ze względu na dynamiczny rozwój nauk medycznych – to skomplikowany system, w którym zdrowie i życie pacjenta zależy w decydującej mierze od jego prawidłowego działania. Czy karanie medyków więzieniem służy osiąganiu tego celu? Wydaje się, że dużo lepiej postawić na systemowe rozwiązania, przy zachowaniu prawa pacjentów do odszkodowania i zadośćuczynienia.

16.08.2022

Bartłomiej Kołodziej: Grupy VAT będą ułatwieniem dla przedsiębiorstw

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Najistotniejszą korzyścią dla podatników jest realizacja zasady neutralności VAT. Obroty wewnątrz grupy nie są opodatkowane VAT, przez co nie wystawia się faktur, nie ma również konieczności weryfikacji kontrahenta w wykazie podatników VAT (tzw. biała lista) oraz ewentualnego stosowania mechanizmu podzielonej płatności - mówi Bartłomiej Kołodziej, wicedyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

16.08.2022

Rodzinna spółka – wyzwania związane z przekształceniem

Spółki Prawo gospodarcze

Procedura przekształcenia spółki może być skomplikowana i znacząco wykraczać poza przygotowanie umowy przyszłej spółki, a sam plan przekształcenia uwzględniać szereg innych czynności, nie tylko z zakresu prawa. Dobrze widać to na przykładzie przekształcenia spółki rodzinnej, gdzie dodatkowym wyzwaniem może być udział małoletnich dzieci - pisze adwokat Milana Krzemień.

15.08.2022

Płatność danymi osobowymi – kiedy informacje o nas stają się walutą

Rynek i konsument RODO

Dodatkowe rabaty za podanie adresu email, dostęp do dodatkowych usług w zamian za udzielenie zgód na przetwarzanie danych w celach marketingowych czy darmowy ebook w zamian za pozostawienie adresu email to już niemal standard. Teoretycznie wszystkie te benefity są przekazywane za darmo, jednakże w rzeczywistości w zamian za ich uzyskanie przekazujemy przedsiębiorcy nasze dane osobowe.

13.08.2022

Sędzia Bieniek: Prezydent może jeszcze uratować Izbę Odpowiedzialności Zawodowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli prezydent uwzględni uwagi, które podnieśliśmy w zastrzeżeniach do protokołu z losowania sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, to zostanie utworzona instytucja, która cieszyć się będzie zaufaniem nie tylko w kraju, ale także nie będzie negowana w orzecznictwie europejskich trybunałów. Prezydent może uchronić nas przed sytuacją, w której niezadowolona strona przegra sprawę w Polsce, a wygra przed unijnym trybunałem.

12.08.2022

Łodzińska: Coraz mniej pielęgniarek wyjeżdża z Polski, ale podwyżki płac skłóciły środowisko 

Prawo pracy Zawody medyczne

Znaczne podwyższenie wynagrodzeń minimalnych pracowników medycznych zatrudnionych na etatach, to krok w dobrym kierunku. W efekcie mniej pielęgniarek i położnych wyjeżdża z kraju. Nowelizacja ustawy o podwyżkach wymaga jednak korekty, bo często dyrektorzy szpitali dyskryminują np. najlepiej wykształcone pielęgniarki - uważa Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

11.08.2022