Sygnaliści – projekt bez obowiązku przyjmowania zgłoszeń anonimowych

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Prawo unijne

Aktualny projekt regulacji dotyczący ochrony sygnalistów nie nakłada obowiązku przyjmowania zgłoszeń anonimowych. Przyjmowanie tego typu zgłoszeń zależeć będzie od decyzji pracodawcy. Rezygnacja z przyjmowania zgłoszeń anonimowych wydaje się być korzystna, ponieważ zmniejsza obciążenie pracowników obsługujących system compliance. W praktyce odrzucenie zgłoszeń anonimowych może jednak przynieść pracodawcy więcej szkód niż korzyści. Piszą o tym Przemysław Mazur i Klaudia Kowalewska, prawnicy z kancelarii Romanowski i Wspólnicy.

26.10.2022

Prof. Romanowski: Prawo holdingowe – czyli „hattrick” ministra Sasina

Spółki

Nowela wprowadzająca m.in. prawo holdingowe powoduje, że biznesowi powinna zapalić się „czerwona lampka”. Nieufność wywołuje już fakt, że powstała z inicjatywy i pod egidą ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jego duży dystans do corporate governance i zamiłowanie do Twittera, jako środka wydawania poleceń zarządom spółek giełdowych z udziałem Skarbu Państwa, jest powszechnie znane. Pisze o tym prof. dr hab. Michał Romanowski.

25.10.2022

Fundacja Helsińska: Nietykalność z mocą wsteczną nielegalnego przekazania danych

Samorząd terytorialny Wybory

Sejm pracuje nad rozwiązaniami legalizującymi działania niektórych władz samorządowych podejmowane w związku z tzw. wyborami korespondencyjnymi. Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, próba przyjęcia takiej ustawy jest kolejnym dowodem na trwający w Polsce kryzys praworządności, w którym władza kosztem praw i wolności obywateli zabezpiecza swoje partykularne interesy.

24.10.2022

Sewerynik: Gdzie jest wilk w owczej skórze przy mediacjach z frankowiczami?

Wymiar sprawiedliwości

Kształt mediacji frankowych z pewnością nie jest doskonały, ale z mojego doświadczenia wynika, że są one szansą dla obu stron – zarówno kredytobiorców, jak i banku. Spotykam zarówno kredytobiorców, którzy są rozczarowani propozycją banku, jak i takich, którzy są nią pozytywnie zaskoczeni. Ale to nie mediator ocenia propozycję, ale strona – pisze radca prawny i mediator Jakub Sewerynik.

24.10.2022

Eksperci Senatu: Niebezpieczne otwarcie drogi do manipulacji wynikami wyborów

Samorząd terytorialny

Przedłużenie o siedem miesięcy terminów wyborów samorządowych to precedens. Może on spowodować postępującą erozję demokratycznego charakteru państwa oraz zaufania obywateli. Spodziewać się można, że dopuszczenie do wadliwego wydłużenia kadencji z uwagi na tak błahe powody - uważają konstytucjonaliści, eksperci Senatu i rekomendują odrzucenie projektu w całości. Precedens ten otworzy drogę do dalszego naruszania zasady kadencyjności w przyszłości.

22.10.2022

Dr Gajowniczek-Pruszyńska: Aplikant ma wymagania, aplikacja powinna na nie odpowiadać

Prawnicy

Kryzys patronacki, zmieniające się warunki na rynku prawniczym, w końcu konkurencja i kryzys gospodarczy - wpływają również na aplikację i wymuszają zmiany. Dzisiaj trzeba zawalczyć o aplikanta, pokazując nasz zawód od środka i dając mu możliwość kształcenia rozwoju w takim zakresie, w jakim potrzebuje - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan ORA w Warszawie, przewodnicząca Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich.

21.10.2022

Plany motywacyjne – oferta publiczna akcji skierowana do pracowników

Prawo pracy Spółki Finanse

Coraz częściej można spotkać się z programami motywacyjnymi, w ramach których pracownicy spełniający określone kryteria, najczęściej dotyczące stażu pracy, otrzymują prawo nabycia papierów wartościowych na preferencyjnych warunkach, które zwykle obejmują niższą od rynkowej cenę nabycia lub częściowe sfinansowanie zakupu przez emitenta. Najczęstszym modelem jest oferowanie nabycia akcji spółki matki przez pracowników jej spółek zależnych – pisze radca prawny Mikołaj Zdyb.

21.10.2022

Po nowelizacji prawa spółek zmiany także w funkcjonowaniu rad nadzorczych

Spółki Prawo gospodarcze

Zmiany wprowadzane w prawie spółek są próbą ustanowienia pewnego minimalnego zakresu dobrych praktyk do sposobu funkcjonowania rad nadzorczych, a w przypadku niektórych spółek może nawet próbą nadania sensu ich funkcjonowania. Ta próba może okazać się udana, przynajmniej w części przypadków - pisze Filip Krężel z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

21.10.2022

Powołanie spółki może mieć różne skutki podatkowe

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Restrukturyzacje firm stają się coraz popularniejsze. Jednym z rozwiązań jest powołanie spółki celowej. Pojawia się jednak dylemat, przyjęcie której formy prawnej będzie najkorzystniejsze. Kwestie podatkowe odgrywają w tym zakresie dużą rolę. Od wybranej formy prawnej będą zależeć podatki płacone przez spółkę - utworzoną, ale i tworzącą - mówi Remigiusz Fijak, partner associate w ID Advisory

20.10.2022

Sędzia Żurek: W Sądzie Najwyższym doszło do czynów zabronionych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Organy unijne wyczerpały już prawie wszystkie instrumenty, by nakłonić rząd do przestrzegania prawa. Środki zabezpieczające nie działają.  Są nam potrącane ogromne kary ze środków, które realnie tracimy każdego miesiąca. Teraz władza doprowadza do fatalnej sytuacji - nie tylko nie ma pieniędzy z KPO, ale zagrożone są fundusze spójności. Przez chore zachowania autokratów siedzimy w oślej ławce - mówi Waldemar Żurek, sędzia SO w Krakowie, były rzecznik KRS.

20.10.2022

Klauzule indemnifikacyjne ograniczają ryzyko w relacjach handlowych

Wymiar sprawiedliwości

Klauzula indemnifikacyjna zadomowiła się już w polskim systemie prawnym. Dzięki niej można określić, która ze stron umowy i w jaki sposób będzie odpowiadać za poszczególne rodzaje naruszeń umowy lub za zdarzenia, które mogą wystąpić w trakcie jej stosowania. Przedsiębiorcy powinni na to szczególnie uważać, bo takie zapisy są często na końcu podpisywanych dokumentów.

19.10.2022

Prof. Mariański: Najwyższe podatki płacą ludzie pracy

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Cała konstrukcja Polskiego Ładu od samego początku była błędem. Rząd tego nie mówił, ale chodziło o wprowadzenie podwyżki obciążeń poprzez udawanie obniżki. Z całą stanowczością trzeba też powiedzieć, że w Polsce najgorzej jest pracować. To najmniej opłacalna forma aktywności zawodowej – mówi serwisowi Prawo.pl prof. Adam Mariański.

18.10.2022

Prof. Stec: Finanse słabym punktem reformy samorządowej i jest coraz gorzej

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Istniejący w Polsce model samorządu terytorialnego to rozsądny podział zadań pomiędzy administrację rządową i samorządową. Niestety, w procesie jego tworzenia nie udało się stworzyć dobrych podstaw finansowych dla działania samorządu. A teraz obserwujemy konsekwentny demontaż obu elementów tego systemu – mówi prof. Mirosław Stec z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

17.10.2022

Opieka naprzemienna nad dzieckiem coraz częstsza, a przepisów nadal brak

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mimo że od lat instytucja pieczy naprzemiennej jest stosowana, to ustawodawca dotąd nie uregulował tej kwestii w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, zaś sądy mają bardzo różne stanowiska w zakresie orzekania takiej formy opieki. Co więcej, często sędziowie z tego samego wydziału w tym samym sądzie mają różną praktykę orzekania, powołując się na swoją interpretację przepisów.

15.10.2022

Dr Lasocki: Dla spracowanych osób lepsze świadczenie przedemerytalne niż emerytura stażowa

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Jeżeli emerytury stażowe miałyby istnieć, to powinny być zagwarantowane dla bardzo wąskiego grona osób rzeczywiście spracowanych – tzn. wykonujących przez wiele lat najbardziej uciążliwe prace. Tymczasem zasady zaproponowane w projektach ustaw „Solidarności” i prezydenckim stanowiły de facto obniżenie powszechnego wieku emerytalnego dla niezwykle szerokiego grona – paradoksalnie z pominięciem tych spracowanych.

14.10.2022

Regulacja sztucznej inteligencji to nowe obowiązki dla pracodawców

Prawo pracy Nowe technologie RODO

Używanie algorytmów oraz wykorzystywanie systemów sztucznej inteligencji przez pracodawców staje się zjawiskiem coraz powszechniejszym. W związku z tym pojawiają się propozycje uregulowania tej materii. W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się co najmniej dwóch regulacji systemów sztucznej inteligencji, które mogą wpłynąć na obowiązki pracodawców.

13.10.2022

Prof. Gersdorf: Po upadku Sądu Najwyższego nie będzie już żadnego autorytetu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Martwi mnie, że Sąd Najwyższy chyli się ku upadkowi, co już stało się z Trybunałem Konstytucyjnym i prokuraturą, bo nie będzie już żadnych autorytetów - mówi prof. Małgorzata Gersdorf, która właśnie świętuje jubileusz 45-lecia pracy naukowej. A o osobach powoływanych ostatnio do SN mówi, że powinny być pozbawione urzędu, i to raczej bez stanu spoczynku. Jej zdaniem przyjęcie wadliwej nominacji nie powinno dawać takiego przywileju.

13.10.2022

Dyrektor KIS staje po stronie domu maklerskiego

CIT Doradca podatkowy

Na początku października br. opublikowana została interpretacja indywidualna (nr 0114-KDIP2-2.4010.60.2022.1.AP) z 29 września 2022 r., w której dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) rozstrzygnął wątpliwości Wnioskodawcy w zakresie świadczonych przez niego usług brokerskich oraz wpływu na świadczenie tychże usług przepisów o cenach transferowych w rozumieniu ustawy o CIT – pisze Radosław Chudy z GWW.

11.10.2022

Według najlepszej wiedzy - co to znaczy według prawa i dla sądu?

Wymiar sprawiedliwości

'Według najlepszej wiedzy' - to fraza, która nierzadko znajduje zastosowanie w stosunkach cywilnoprawnych. Bywa, że jedna ze stron przedstawia określone twierdzenia czyniąc jednoczesne zastrzeżenia, że odnosi się to do jej najlepszej wiedzy. Co w praktyce oznacza użycie tego sformułowania?

11.10.2022