Dyrektor KIS staje po stronie domu maklerskiego

CIT Doradca podatkowy

Na początku października br. opublikowana została interpretacja indywidualna (nr 0114-KDIP2-2.4010.60.2022.1.AP) z 29 września 2022 r., w której dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) rozstrzygnął wątpliwości Wnioskodawcy w zakresie świadczonych przez niego usług brokerskich oraz wpływu na świadczenie tychże usług przepisów o cenach transferowych w rozumieniu ustawy o CIT – pisze Radosław Chudy z GWW.

11.10.2022

Według najlepszej wiedzy - co to znaczy według prawa i dla sądu?

Wymiar sprawiedliwości

'Według najlepszej wiedzy' - to fraza, która nierzadko znajduje zastosowanie w stosunkach cywilnoprawnych. Bywa, że jedna ze stron przedstawia określone twierdzenia czyniąc jednoczesne zastrzeżenia, że odnosi się to do jej najlepszej wiedzy. Co w praktyce oznacza użycie tego sformułowania?

11.10.2022

Gadżet łatwo kupić, ale nie wolno wzmacniać sygnału komórek

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Już za kilkadziesiąt złotych można kupić w internecie wzmacniacze sygnału GSM/UMTS. Urzędnicy i policja przekonują, że używanie takich gadżetów jest w Polsce niezgodne z prawem. Problem w tym, że przepisy prawa telekomunikacyjnego są niejasne i utrudniają życie bardziej Temidzie niż handlarzom i użytkownikom - pisze Michał Kosiarski.

08.10.2022

Prof. Stec: W Polsce powstał dobry model samorządu, ale teraz jest demontowany

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku udało nam się zbudować dobry i kompletny model samorządu terytorialnego oraz optymalny podział zadań pomiędzy administracją rządową i samorządową. Niestety, od kilku lat ten system jest konsekwentnie demontowany – mówi prof. Mirosław Stec z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z twórców tej reformy.

07.10.2022

Uproszczenia dla mikro i małych przedsiębiorców tylko po spełnieniu warunków

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przepisy Polskiego Ładu wprowadziły uproszczenie, zgodnie z którym podmioty powiązane będące mikro i małymi przedsiębiorcami, sporządzając lokalną dokumentację cen transferowych, nie będą zobowiązane do dołączania analizy cen transferowych. Zwolnienie ma zastosowanie do dokumentacji sporządzanych także za 2021 rok – pisze Dominika Rąpała, konsultant w ABC Tax.

06.10.2022

Prawo do bezpieczeństwa i higieny pracy nie tylko dla pracowników

Prawo pracy BHP

Kodeks pracy nakłada na pracodawców szereg obowiązków związanych z zapewnieniem pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków świadczenia pracy. Wbrew pozorom, ochronne przepisy z zakresu bhp powinny znaleźć zastosowanie również do osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, a nawet względem osób postronnych.

06.10.2022

Ustawa o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej może ograniczać prawa przedsiębiorców

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej przewiduje wprowadzenie wielu nowych rozwiązań prawnych w obszarze zarządzania kryzysowego, jak również stanów nadzwyczajnych określonych w Konstytucji. Nie jest jednak dostatecznie precyzyjny w zakresie, w jakim określa możliwe działania państwa, skierowane wobec przedsiębiorców – ocenia adwokat Rafał Rozwadowski.

06.10.2022

Dyrektywa Omnibus - czy nowe prawo zniechęci przedsiębiorców do obniżania cen?

Rynek i konsument Prawo unijne

Związek Cyfrowa Polska apeluje do UOKiK o korektę kilku kwestii w projekcie wdrożenia unijnej Dyrektywy Omnibus. Stawką jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców – to właśnie jej dotyczy Dyrektywa, stanowiąca element tzw. Europejskiego Nowego Ładu dla Konsumentów. Tymczasem niektóre zapisy, procedowane właśnie w Sejmie, mogą zadziałać dokładnie odwrotnie.

05.10.2022

Czy sztuczna inteligencja śni o prawach autorskich?

Prawo cywilne Nowe technologie

Obowiązujące obecnie systemy ochrony praw autorskich przyjmują, że ochronie prawnoautorskiej może podlegać tylko działalność człowieka. Na tej podstawie odmawiano dotychczas rejestrowania utworów stworzonych przez programy typu "sztuczna inteligencja". Nie jest jednak wykluczone, że ta praktyka będzie musiała się zmienić - pisze radca prawny Mikołaj Wiza, LexDigital i kancelaria DSK.

05.10.2022

Martin O'Malley: Zawód prawnika ma przyszłość. Cyfrową przyszłość

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Wielu prawników już zaakceptowało fakt, że technologia odgrywa i będzie odgrywać wielką rolę w ich pracy, mimo że nie wszyscy są dobrze przygotowani do jej wykorzystywania. I choć przechodzą do świata elektroniki, to wciąż będą korzystać z papierowych wydawnictw - mówi Martin O'Malley, dyrektor generalny Wolters Kluwer Legal & Regulatory.

05.10.2022

Restrukturyzacja Getin Noble Banku to także problem posiadaczy umorzonych akcji i obligacji

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A., poza skutkami dla „frankowiczów”, stała się najbardziej dotkliwa w dla posiadaczy akcji oraz obligacji podporządkowanych wyemitowanych przez GNB - pisze radca prawny Olaf Maciejowski. I przypomina, że spółka windykacyjna zaprzestała wykonywania swoich zobowiązań z tytułu tych obligacji za ponad 2 mld zł.

04.10.2022

Fiskus potwierdza konieczność stosowania „wirtualnego limitu”

CIT Doradca podatkowy

W związku z nowelizacją ustawy o CIT w ramach Polskiego Ładu, art. 15e został uchylony 1 stycznia 2022 r. Jednocześnie, ustawodawca przewidział w ramach art. 60 ustawy wprowadzającej przepisy tzw. Polskiego Ładu możliwość kontynuacji rozliczania nieodliczonych do tej pory kosztów nabycia usług niematerialnych – piszą Marcin Steuer i Dominik Wysocki z Deloitte.

04.10.2022

Prof. Morawski: Dopóki podatnik siedzi cicho i płaci, ma spokój

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Podatki lokalne płacą podatnicy, którzy albo są naiwni, albo są pechowcami, albo są pazerni. Jeżeli ktoś żyje spokojnie, płaci tyle co zawsze, to zazwyczaj ma święty spokój. Jest tak z podatkiem od nieruchomości. Dlaczego tak się dzieje? Bo gminy są małe i w efekcie są słabe kadrowo. Ich przeciwnik to często wielkie firmy doradztwa podatkowego – mówi dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK w Toruniu.

04.10.2022

Zmiany w prawie spółek - nowe zasady odpowiedzialności członka zarządu

Spółki

Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych, wchodząca w życie 13 października, jest omawiana i analizowana od miesięcy. Wiele zmian ocenianych jest jako potrzebne i pożądane. Przykładem są nowe zapisy dotyczące odpowiedzialności członków zarządu spółki, dzięki którym wszystkie spółki kapitałowe obowiązywać będą te same, spójne zasady - pisze adwokat Milana Krzemień.

04.10.2022

Prof. Bidziński: Nawet sąd nie może zalegalizować Pegasusa

Prawo karne RODO

Stosowanie Pegasusa jest na gruncie prawa polskiego niedopuszczalne z racji, iż umożliwia niekontrolowany dostęp do sfery intymnej człowieka, przyznając inwigilującemu możliwość niejawnego wpływania na tok życia inwigilowanego, w tym kradzież jego tożsamości - wynika z analizy sporządzonej przez prof. dr hab. Mariusza Bidzińskiego dla Senatu.

03.10.2022

Obniżki cen bez manipulacji – Omnibusowa rewolucja coraz bliżej

Rynek i konsument Prawo unijne

Sztuczne zawyżanie cen, aby później móc je obniżyć i ogłosić promocję – takie właśnie praktyki były impulsem dla wprowadzenia nowych regulacji, które nakazują przedsiębiorcom informującym o obniżce podanie nie tylko ceny przed i obniżce, lecz również najniższej ceny z 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Trwają właśnie prace na polską ustawą implementującą unijną dyrektywę.

03.10.2022

DORA to rewolucja na rynku finansowym? Być może, ale z innych powodów niż myślicie

Prawo gospodarcze Finanse Prawo unijne

DORA to regulacja przygotowana po to, żeby chronić ciągłość szeroko rozumianych usług technologicznych i ich bezpieczeństwo – wszystko w kontekście bezpieczeństwa operacyjnego podmiotów nadzorowanych na rynku finansowym. Ma być bezwzględnie obowiązującym prawem, skutecznym wobec szerokiego grona instytucji finansowych oraz dostawców usług - pisze Kuba Ruiz, adwokat z kancelarii Bird & Bird.

03.10.2022

Niewymienialny token – wartość materialna i intelektualna

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Tokeny NFT biją obecnie rekordy popularności, a co za tym idzie – stale rośnie ich wartość. Rosnąca popularność NFT to także wyzwanie dla Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, bowiem liczba zgłoszeń znaków towarowych zawierających odniesienia do dóbr wirtualnych oraz NFT także stale wzrasta - pisze Agata Witkowska, radca prawny w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

01.10.2022

Sędzia rodzinny potrzebuje wsparcia zespołu sądowych specjalistów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sprawy o rozwód, separację, sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej, o ustalenie kontaktów, o ustalenie miejsca pobytu dziecka, opinie są zlecane także w sprawach o wydanie zarządzeń opiekuńczych, o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka w razie braku porozumienia między rodzicami - główne zadania opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów.

01.10.2022