Maląg: Wprowadzamy szereg rozwiązań wspierających kobiety

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wprowadzamy szereg rozwiązań wspierających kobiety, poprawiających ich sytuację, ułatwiających łączenie życia zawodowego i rodzinnego – wskazała we wtorek, w przededniu Dnia Kobiet, Marlena Maląg, szefowa MRiPS. Ich wprowadzenie wynika z obowiązku wdrożenia do polskiego porządku prawnego dwóch unijnych dyrektyw. Termin ich implementacji upłynął na początku sierpnia 2022 roku.

07.03.2023

W kwietniu będzie dopłata składki zdrowotnej, ale bez prawa do odliczenia połowy zapłaconej kwoty

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Część przedsiębiorców, którzy dopłacili składkę zdrowotną za 2022 rok, kiedy byli na ryczałcie, nie może teraz obniżyć podstawy opodatkowania o dopłacane w 2023 r. składki, bo… nie są na ryczałcie. Gdyby jednak byli wciąż opodatkowani ryczałtowo, mogliby obniżyć swoją podstawę opodatkowania o 50 proc. dopłaconych składek. To błąd legislacyjny, który należy pilnie poprawić - wskazują prawnicy.

07.03.2023

ZUS przyznaje się do błędnych decyzji - zaniżone świadczenie można wyrównać za trzy lata

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W latach 2016-2022 ZUS ujawnił ponad 17 tys. błędnie wydanych decyzji, w których ustalono nadpłaty lub niedopłaty świadczenia. W tym okresie Zakład wypłacił wyrównania do wysokości należnego świadczenia, które zostały spowodowane błędem pracownika w 16 tysiącach spraw. Mimo to, zdaniem prawników, warto mieć zaufanie do systemu i nie "rzucać się" od razu na przeliczanie świadczenia, jeśli nie jest to konieczne.

04.03.2023

ZUS chętnie idzie do sądu, a wygraną po latach ubezpieczony nic już... nie ugra

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Tylko niewielka liczba ubezpieczonych, odwołujących się od niekorzystnych decyzji ZUS, otrzymuje decyzje uwzględniające ich roszczenie. Większość trafia do sądów pracy, a skarżący muszą nastawić się na batalię trwającą kilka lat. Także dlatego, że ZUS coraz częściej odwołuje się od wyroków, w których sąd I instancji zmienił jego decyzję. Tylko w 2022 r. Zakład zaskarżył 33 proc. takich wyroków. Po kilku latach czekania na rozstrzygnięcie, wiele spraw dezaktualizuje się, gdy wreszcie zapada wyrok.

03.03.2023

Rośnie liczba firm należących do cudzoziemców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Pozarolniczą działalność gospodarczą w Polsce prowadzi już ponad 31 tys. obcokrajowców. Co trzeci z nich to Ukrainiec. O rosnącym trendzie świadczą dane z ZUS. Rok temu ZUS notował niecałe 24 tys. cudzoziemców, którzy mieli status płatników składek, na początku 2021 r. było ich około 21,5 tys., a w 2016 roku - 14,9 tys. osób.

02.03.2023

Polacy nie chcą być zmęczeni w pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Polacy znajdują się w czołówce najbardziej zapracowanych osób w Europie - wynika z raportu OECD Employment Outlook 2021. Wielu pracowników z przymusu spędza dodatkowy czas w pracy, wyrabiając nadgodziny lub wykonuje dodatkowe zadania, które nie należą do ich obowiązków. Tego typu sytuacje potrafią prowadzić do przemęczenia i w konsekwencji - zwolnień lekarskich.

27.02.2023

Rolnicy dostaną wyższe emerytury - nowelizacja opublikowana

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, która ma doprowadzić do podniesienia wysokości emerytur rolniczych poprzez zmianę sposobu waloryzacji emerytur z KRUS. Większość zmian wejdzie w życie w dniu 10 marca, ale np. nowe zasady waloryzacji świadczeń będą obowiązywały już od 1 marca 2023 r.

24.02.2023

Coraz więcej emerytów nadal pracuje - każdy rok, to nawet o 15 proc. wyższe świadczenie

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Przybywa osób w wieku emerytalnym, które nadal pracują. Dominuje jednak łączenie pracy z pobieraniem świadczenia, a mniej popularne jest jeszcze późniejsze przechodzenie na emeryturę. Tymczasem ta druga forma jest korzystna zarówno dla systemu emerytalnego, jak i dla ubezpieczonego. Każdy rok opóźnienia odejścia na emeryturę może ją podwyższać nawet o 15 procent.

24.02.2023

ZUS: W 2022 r. prawie 1,3 mln zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych i zachowania

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

W 2022 roku wystawiono 1,29 mln zwolnień lekarskich wystawiono z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 23,8 mln dni absencji chorobowej – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dla porównania, rok wcześniej takich zwolnień lekarskich wystawiono 1,34 mln, co przełożyło się na 25,2 mln dni absencji chorobowej.

23.02.2023

NSA: Zaległe składki do ZUS zapłacone przez płatnika nie są przychodem byłego pracownika

PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Zapłata przez pracodawcę - płatnika zaległych składek na ubezpieczenie społeczne w części dotyczącej pracownika, czyli należnej od ubezpieczonego, nie stanowi przychodu podatkowego byłego pracownika czy zleceniobiorcy. Obowiązek prawidłowego naliczenia i odprowadzenia tych składek spoczywa na płatniku. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

23.02.2023

Nie ma już biznesu bez konta na PUE ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Od tego roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoba, która rozpoczyna prowadzenie własnej firmy powinna pamiętać o tym, by samodzielnie zarejestrować swoje konto na PUE ZUS lub kogoś do niego upoważnić – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

22.02.2023

Prywatny sektor medyczny łapie zadyszkę w pocovidowych realiach

Pacjent Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Kolejki do specjalistów wydłużają się również w prywatnych placówkach ochrony zdrowia. Z dodatkowych ubezpieczeń korzysta coraz więcej pacjentów, którzy nie mogą doczekać się świadczeń w ramach NFZ. Dlatego większość towarzystw ubezpieczeniowych skupia się obecnie na maksymalnym skróceniu czasu oczekiwania na wizyty i badania. Zmienia się także oferta, która jest rozszerzana o profilaktykę i ubezpieczenia szpitalne.

22.02.2023

Nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne można odzyskać tylko przez miesiąc

PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Po dokonaniu rocznego rozliczenia PIT przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego prawa trudno jednak skorzystać. Polski Ład daje bowiem na złożenie wniosku tylko miesiąc od złożenia PIT – wbrew przepisom o przedawnieniu z ordynacji podatkowej. W przepisach jest też tajemniczy zapis o ostateczności rozpatrzenia wniosku.

21.02.2023

Rośnie liczba pracujących emerytów, o ile zdrowie pozwala

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Coraz więcej Polaków, mimo osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego i przejścia na emeryturę, kontynuuje aktywność zawodową. Rośnie grupa osób pracujących i mających jednocześnie ustalone prawo do emerytury, chociaż ten przyrost nie jeszcze imponujący oraz pracujących emerytów. Z analiz rządu i GUS wynika, że czynnikiem mającym zdecydowany wpływ na wydłużenie aktywności zawodowej, jest wskaźnik trwania w zdrowiu.

18.02.2023

Dodatkowe 5540,25 zł dla każdego, kto skończy 100 lat

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Prawie 2600 osób w Polsce ma więcej niż sto lat. Seniorzy, którzy kończą "setkę", otrzymują co miesiąc specjalne honorowe świadczenie. To naprawdę konkretny zastrzyk gotówki. Tym bardziej, że świadczenie przyznane po 1 marca 2023 roku będzie prawie o 600 zł wyższe niż przyznane przed tym dniem.

17.02.2023

SN: Pracodawca zapewnia wyeliminowanie hałasu, płaci mniejszą składkę

Wymiar sprawiedliwości BHP Ubezpieczenia społeczne

Wskaźnik częstości zatrudnionych w warunkach zagrożenia, stosowany przy obliczaniu stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określany jest również z uwzględnieniem wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej, eliminujące w całości zagrożenie wynikające z przekroczenia dopuszczalnych norm – orzekła w uchwale Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

17.02.2023

NSA: Umowa z muzykiem orkiestry bez składki zdrowotnej

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

NFZ uznał, że umowa o udział w spektaklach nie mogła być umową o dzieło. Pogląd ten nie zyskał jednak aprobaty sądów administracyjnych, które podkreśliły, że płatnik składek nawiązał współpracę z muzykiem z uwagi na jego szczególne uzdolnienia i warsztat. Tym samym do zawartej umowy miało zastosowanie kryterium podmiotowe, które jest charakterystyczne dla umowy o dzieło.

16.02.2023

Założony przez ZUS profil dla płatników składek na PUE ZUS trzeba aktywować

Ubezpieczenia społeczne

Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli do końca 2022 r. nie założył samodzielnie konta na PUE ZUS lub nie upoważnił nikogo do profilu płatnika, ZUS utworzył mu profil techniczny. Profil ten wymaga aktywacji przez płatnika. Płatnicy składek, którzy rozpoczęli działalność w 2023 r., muszą samodzielnie założyć profil lub aktywować profil utworzony przez ZUS, jeśli sami go nie założyli.

15.02.2023

Składka zdrowotna bez odliczenia od podatku - RPO pyta o zgodność z konstytucją

Domowe finanse PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Czy obciążenie obywateli obowiązkiem finansowana składki zdrowotnej w całości właściwie wpisuje się w ciążący na władzy publicznej konstytucyjny nakaz zapewnienia ochrony zdrowia? Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił w tej sprawie do Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia.

14.02.2023

W 2022 r. ZUS wstrzymał dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę prawie 22 mln zł

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 429,9 tys. kontroli zwolnień lekarskich, wydając 23,8 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych zasiłków chorobowych w tym okresie zasiłków chorobowych wyniosła 21 989,8 tys. zł. Jak dowiedział się serwis Prawo.pl, najczęściej osoby na zwolnieniu lekarskim pracują.

10.02.2023