Co zrobić z nienależnymi wpłatami do PPK przed 21 listopada i po tej dacie?

Domowe finanse Prawo pracy PPK

21 listopada 2022 roku weszły w życie nowe przepisy o nienależnych wpłatach do pracowniczych programów kapitałowych. Wpłaty do PPK, wpłata powitalna lub dopłaty roczne, które okazały się nienależne, zostaną zwrócone na rzecz finansującego daną wpłatę. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do wpłat przekazanych do instytucji finansowej od 21 listopada br.

08.12.2022

Pracownik może być trochę trzeźwy, kierowcy zabiorą za to samochód

Prawo pracy BHP

Dzień 1 grudnia 2022 r. przejdzie do historii prawa pracy jako totalna kompromitacja rządu i Sejmu. Tego dnia posłowie uchwalili nowelę Kodeksu pracy, która daje pracodawcom prawo do kontrolowania trzeźwości pracowników, ale bez zasady zero tolerancji. Ten sam Sejm 17 listopada br. zaostrzył kary dla pijanych lub odurzonych kierowców, w tym uchwalił przepadek pojazdu. Schizofrenia ustawodawcza?

07.12.2022

W IKEA nie było dyskryminacji religijnej przy zwolnieniu za wpis o społeczności LGBT - prawomocny wyrok

Prawo karne Prokuratura Prawo pracy

Kierowniczka z sieci IKEA została prawomocnie uniewinniona od zarzutu dyskryminacji wyznaniowej, której miała się dopuścić, zwalniając pracownika. Powodem były jego komentarze, w których wspomagając się cytatami z Biblii zaatakował społeczność LGBT. Od wyroku z pierwszej instancji odwołała się prokuratura, a do apelacji przyłączyła się również fundacja Ordo Iuris.

06.12.2022

Polskie Normy - choć dobrowolne, to i tak uciążliwe. Czas uporządkować prawo

Prawo pracy BHP

Polskie przepisy często odwołują się do Polskich Norm, które nie są aktualne i nie są powszechnie dostępne, choć od ich znajomości zależy np. przedłużenie uprawnień do wykonywania wielu zawodów, np. spawacza. Ich wycofanie oraz płatny dostęp, to jeden z problemów. Zdaniem prawników, prawodawca, który zamiast uregulować w akcie powszechnie obowiązującym określone kwestie, odsyła do norm, które nie zostały ogłoszone, narusza Konstytucję.

06.12.2022

GUS: Liczba pracujących niepełnosprawnych w średnich i dużych firmach trochę wzrosła

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W końcu 2021 roku większość osób niepełnosprawnych pracujących w średnich i dużych przedsiębiorstwach była zatrudniona w sektorze prywatnym (75,2 proc.). Pracujący niepełnosprawni stanowili 3,4 proc. ogólnej liczby pracujących w głównym miejscu pracy w średnich i dużych przedsiębiorstwach – podał Główny Urząd Statystyczny.

05.12.2022

Prof. Męcina: Niewykorzystana szansa na odważne zmiany na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Ustawa o aktywności zawodowej to niestety niewykorzystana szansa na zmianę polityki zatrudnienia i rynku pracy na miarę potrzeb XXI wieku i wyzwań rozwojowych związanych z gospodarką 4.0 – uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Dodaje, że niezrozumiałe jest odchodzenie w praktyce od szerszego wykorzystania programów aktywizacji, dzięki promocji programów zlecania usług aktywizacyjnych.

05.12.2022

Biznes świąteczny zatrudnia, choć Polacy planują skromniejsze święta

Rynek Prawo pracy

Przedświąteczna gorączka ze względu na inflację zamienia się w przedświąteczną powściągliwość. Biznes rusza ze świątecznymi akcjami, promocjami i rekrutacjami. Pojawia się wiele ofert pracy sezonowej m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów. Rekordziści mogą liczyć nawet na 200 zł netto za godzinę – twierdzą eksperci Personnel Service.

05.12.2022

Przepisy o algorytmach oceniających pracę poczekają na unijną dyrektywę

Prawo pracy Prawo unijne

Sejm nie rozpoczął jeszcze prac nad przepisami, które mają zobowiązać pracodawców do udzielania informacji dotyczących m.in. parametrów, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które wpływają na podejmowanie decyzji, a które mogą mieć wpływ na warunki pracy i płacy, a już pojawiły się naciski na posłów, by tych przepisów nie uchwalać.

05.12.2022

Ograniczone godziny pracy fizjoterapeuty w podmiocie leczniczym

Prawo pracy BHP Zawody medyczne

Czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym, a zatem m.in. fizjoterapeutów, nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ale w przypadku świadczenia pracy w pracowni fizykoterapii czas pracy wynosi 5 godz. na dobę.

04.12.2022

Szkoła szkole nierówna przy zaliczaniu praktycznej nauki zawodu do stażu pracy

Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Absolwenci szkół zawodowych walczą o zaliczanie okresu nauki w nich jako stażu pracy. Zdaniem prawników, to efekt tego, że szkolnictwo zawodowe odbywało się w różnych formach i różnymi ścieżkami można też było zdobyć kwalifikacje zawodowe, przez co są odmienności co do sytuacji prawnej i stażu ubezpieczeniowego poszczególnych osób. Rząd nie zamierza jednak zmieniać prawa z uwagi na skutki finansowe.

03.12.2022

Polacy mają problemy psychiczne - za mało zarabiają i są przeciążeni pracą

Prawo pracy BHP

Wśród Polaków, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, prawie połowa (45 proc.) przyznała, że pracuje w niepewnych warunkach. 40 proc. badanych przyznało, że warunki, w których pracują, negatywnie odbijają się na ich zdrowiu psychicznym. Wśród ankietowanych z problemami ze zdrowiem psychicznym, aż 63 proc. sądzi, że praca ma na nie negatywny wpływ.

02.12.2022

Różnorodność puka do drzwi polskich firm

Prawo pracy

Osoby, które nie identyfikują się z żadną z płci i proszą, by nie określać ich jako pana czy panią, pracują nie tylko w zagranicznych korporacjach i nie są tylko cudzoziemcami. Trend zaczyna już być widoczny w polskich firmach. Dlatego prawnicy radzą, by pracodawcy nie tylko uszanowali wolę takiego pracownika, ale już dziś przygotowali procedury w firmach. By prawidłowo reagować i nie dopuszczać do przejawów dyskryminacji.

02.12.2022

Weto Senatu odrzucone - wynagrodzenia sędziów i prokuratorów z obejściem ich ustaw

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

W 2023 r. wynagrodzenia sędziów, prokuratorów i innych grup zawodowych, których płace są od nich uzależnione, wyliczane będą poprzez podstawę wskazaną w ustawie okołobudżetowej, a nie tak jak to wynika z Prawa o ustroju sądów powszechnych i Prawa o prokuraturze. W praktyce zamiast ok. 20 proc. podwyżek mogą liczyć na 7,8 proc.

01.12.2022

Praca zdalna trafi do kodeksu - ustawa uchwalona

Prawo pracy

Przepisy kodeksu pracy o pracy zdalnej mają wejść w życie po upływie 14 dni od opublikowania. W tym samym czasie uchylony zostanie przepis z ustawy covidowej, ale nowe, kodeksowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero po dwóch miesiącach od wejścia w życie ustawy. Sejm uchwalił w czwartek odpowiednie zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawcy będą mogli też wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

01.12.2022

Sejm uchwalił zmiany - pracodawca sprawdzi trzeźwość pracownika

Prawo pracy BHP

Rząd i posłowie nie chcą, by w pracy obowiązywała zasada „zero tolerancji” albo – jak mówią pracodawcy – „pełna trzeźwość”. Sejm uchwalił przepisy, dzięki którym do pracy, np. przy maszynie w przemyśle, będzie mógł zasiąść „wczorajszy” pracownik. Pracodawca będzie musiał dopuścić do pracy tego, u którego zawartość alkoholu w organizmie wyniesie poniżej 0,2‰ stężenia alkoholu we krwi albo 0,1 mg stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

01.12.2022

Kto i dlaczego szuka nowej pracy – badanie

Rynek Prawo pracy

Zaledwie 3 na 10 badanych szuka obecnie nowej pracy, a co trzeci respondent wskazuje, że obecny pracodawca nie zaspokaja jego potrzeby rozwoju i docenienia – wynika z opracowania „Ewolucja HR – OLX Praca. Know How 2023”. Co jest katalizatorem, który sprawia, że pracownicy decydują się na odejście z pracy i podjęcie się nowej?

01.12.2022

W 2021 roku Polacy spędzili 3 miliony dni na zwolnieniu z powodu wypadków w pracy

Prawo pracy BHP

Polacy wciąż nie zachowują dostatecznej ostrożności w miejscu pracy. W ubiegłym roku wypadkom w trakcie pełnienia obowiązków zawodowych uległo blisko 69 tys. osób - wynika z najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego „Wypadki przy pracy w 2021 roku”. To o 9,6 proc. więcej niż w 2020 roku.

01.12.2022

Zerowy PIT dla pracujących seniorów - RPO sygnalizuje problemy

Domowe finanse PIT Prawo pracy Polski Ład

Ludzie skarżą się na konstrukcję nowego zwolnienia podatkowego dla pracujących seniorów, wprowadzonego na mocy Polskiego Ładu. Chodzi o tzw. zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego uzależniono od osiągnięcia wieku emerytalnego, a nie uwzględniono osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury.

01.12.2022

Na 5 lat przed emeryturą mężczyźni wypłacą z PPK, zamiast oszczędzać

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Mężczyźni mogą wypłacić lwią część oszczędności zgromadzonych w PPK jeszcze przed przejściem na emeryturę. Jednocześnie przez 5 lat nie odłożą nawet złotówki na starość. Zdaniem prawników, to efekt dziurawego systemu i niepowiązania przepisów z wiekiem emerytalnym. Czy zmieniać przepisy? Opinie są podzielone. Ci, którzy są temu przeciwni, twierdzą, że nic to nie da. Bo kryzys i inflacja nie powstrzyma ludzi przed wypłatami.

01.12.2022

Skarbnik gminny może wetować decyzje, ale to martwe prawo

Środowisko Prawo pracy Poprawmy prawo

Instytucja odmowy dokonania kontrasygnaty skarbnika gminy jest w praktyce martwa. W ciągu ostatnich 12 lat, regionalne izby obrachunkowe zanotowały raptem 20 takich zdarzeń. Przypadki dokonania kontrasygnaty na pisemne polecenie zwierzchnika są całkowicie incydentalne. Powodem jest krucha pozycja ustrojowa skarbnika, który może być odwołany w każdym czasie, bez uzasadnienia.

01.12.2022