Ustawa o ochronie sygnalistów weszła w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów regulujących kwestie zgłoszeń zewnętrznych. Zgodnie z art. 64 ustawy, te wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia, czyli 25 grudnia 2024 roku. Wtedy też RPO i inne organy publiczne będą mogły przyjmować zgłoszenia zewnętrzne.

Czytaj również: Polska bez sygnalistów? Tak, to możliwe>>

Procedura zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych

Od 25 września 2024 roku sygnalista, który pracuje lub jest powiązany innego rodzaju relacją związaną z wykonywaniem pracy lub realizacją umów z organizacją, ma już możliwość złożenia zgłoszenia według procedury zgłoszeń wewnętrznych w przypadku, gdy naruszeniu prawa można skutecznie zaradzić w ramach struktury organizacyjnej podmiotu prawnego.

Przepisy dotyczące zgłoszeń zewnętrznych zgodnie z ustawą wchodzą w życie 25 grudnia 2024 r. i od tej daty Rzecznik Praw Obywatelskich będzie realizował działania w zakresie ochrony sygnalistów dokonujących zgłoszeń zewnętrznych i ujawnień publicznych.

-----------------------------------------

Od 25 grudnia 2024 r. zewnętrzne zgłoszenia sygnalistów. Kogo dotyczy obowiązek?

Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, aby spełnić nowe wymagania >>

-----------------------------------------

 


Jak będzie można zgłaszać naruszenia prawa Rzecznikowi?

Również w grudniu zostaną uruchomione bezpieczne kanały zgłoszeń zewnętrznych dlatego informujemy, że do tego czasu zgłoszeń zewnętrznych nie należy kierować na ogólnodostępne kanały kontaktu z BRPO.

Od 25 grudnia 2024 roku sygnalista będzie mógł dokonać zgłoszenia zewnętrznego do Rzecznika Praw Obywatelskich:  

  • poprzez dedykowany formularz, który będzie dostępny na stronie Zespołu do spraw Sygnalistów,
  • podczas konsultacji z pracownikiem z Zespołu do spraw Sygnalistów (po uprzedniej informacji od osoby chcącej dokonać zgłoszenia i umówieniu się na spotkanie),
  • pocztą tradycyjną,
  • dzwoniąc na infolinię obsługującą zgłoszenia zewnętrzne.

- Proponowane wyżej opcje kontaktu dedykowane zgłoszeniom zewnętrznym zapewnią kompletność, poufność i integralność danych, w tym ich odpowiednie zabezpieczenie przed dostępem osób nieupoważnionych oraz pozwolą na trwałe przechowywanie informacji w celu umożliwienia prowadzenia dalszego postępowania wyjaśniającego w ramach kompetencji Zespołu do spraw Sygnalistów – zapewnia Biuro RPO.

Wzory dokumentów w LEX: