Prawo.pl
Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2021 r. zakończył się tzw. okres przejściowy, a porozumienie w sprawie przyszłych stosunków pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską zostało osiągnięte niemal na ostatnią chwilę. Eksperci KPMG w Polsce tłumaczą, jak Brexit wpłynie na regulacje w zakresie PIT i ubezpieczenia społecznego.
Karolina Demska Sebastian Kałuża
21.01.2021
PIT Brexit
Prezes GUS opublikował obwieszczenie w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku w czwartym kwartale 2020 roku. Tym samym poznaliśmy ostatnią, brakującą kwotę składki zdrowotnej do określenia wysokości wszystkich składek, jakie w 2021 roku będą płacić przedsiębiorcy. Największa grupa przedsiębiorców zapłaci miesięcznie aż 1457,49 zł z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Agnieszka Matłacz
21.01.2021
Ubezpieczenia społeczne
Koniec ze zbiegami umów. Rząd planuje w pełni ozusować każdą dodatkową umowę. I to nie tylko umowy zlecenia, ale także umowy o dzieło. Zdaniem ekspertów, to szkodliwe rozwiązanie, które o 30 proc. podwyższy koszty pracy i obniży wynagrodzenia pracowników. Niezrozumiałe działanie w pandemii, które uderzy w całą gospodarkę i w PPK.
Grażyna J. Leśniak
21.01.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów tarczy antykryzysowej 7, mogą już teraz składać wnioski o odroczenie terminu płatności składek na ubezpieczenia społeczne za styczeń 2021 roku, np. o miesiąc czy dwa - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
20.01.2021
Ubezpieczenia społeczne
Do Głównego Inspektora Pracy trafiła prośba o kontrolę w Centrum Informatyki Ministerstwa Finansów, gdzie ma dochodzić do naruszeń prawa pracy na dużą skalę. Bo duża część z 1200 zatrudnionych od 1 stycznia informatyków do tej pory nie otrzymała umów o pracę. Nie zostali też przeszkoleni w zakresie BHP i nie zapoznano ich z regulaminem pracy, nie wydano upoważnień związanych z ochroną danych.
Grażyna J. Leśniak
20.01.2021
Ordynacja Administracja publiczna Prawo pracy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pracuje nad tym, aby od drugiego kwartału 2021 roku uruchomić 10 Centrów Obsługi Wniosków o Ulgę (CUL). Celem jest podniesienie jakości świadczonych usług oraz zapewnienie większej jednolitości w sprawach dotyczących m.in. rozkładania na raty należności z tytułu składek czy też odraczania terminu ich płatności - twierdzi ZUS.
Grażyna J. Leśniak
19.01.2021
Ubezpieczenia społeczne
Weszła w życie nowela Karty Nauczyciela, dotyczącą m.in. postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli. Ustawa cofa wprowadzone w zeszłym roku zaostrzenie przepisów, które m.in. mocno skracały czas na zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego o podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela czynu naruszającego prawa.
Monika Sewastianowicz
19.01.2021
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Osoby, które mają ukończone 60 lat i ustalone prawo do emerytury, są zwolnione z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jednak ustalenie wysokości świadczenia, które uprawnia do zwolnienia nie jest proste. Taki jest skutek niejasnego w części i niespójnego prawa.
Grażyna J. Leśniak Regina Skibińska
19.01.2021
Domowe finanse Emerytury i renty
Końca epidemii nie widać, więc tam, gdzie to możliwe, firmy przedłużają możliwość pracy zdalnej. Szukają też sposobów, by zrekompensować pracownikom wyższe koszty domowej energii czy internetu. Sytuację utrudniają im jednak przepisy, bo od takiego dofinansowania trudno jest uniknąć podatku. MF powinien pilnie zmienić prawo i dać możliwość skorzystania ze zwolnienia z PIT.
Krzysztof Koślicki
19.01.2021
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Z informacji rządu wynika, że na wtorkowym posiedzeniu zajmie się on m.in. projektem tzw. tarczy branżowej. Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii. W założeniu ma to być pakiet pomocowy dla firm, które zostały najbardziej dotknięte drugą falą pandemii.
Krzysztof Koślicki
18.01.2021
Koronawirus a prawo

Rodziny zmarłych lekarzy na Covid-19 otrzymają wsparcie finansowe

Emerytury i renty Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia zorganizuje wsparcie finansowe dla rodzin lekarzy, którzy zmarli na COVID-19, a zakażenie wirusem miało związek z wykonywaniem zawodu. By otrzymać pomoc, należy zgłosić się do właściwej okręgowej izby lekarskiej.
Katarzyna Redmerska
18.01.2021
Emerytury i renty Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Prawie połowa firm przebadanych przez EY Polska nie wie, jaki wymiar pracy zdalnej będzie stosować w swoich firmach po pandemii. Spośród tych stosujących choćby częściowo rozwiązania pracy zdalnej, żadna nie chce przejść w pełni na ten model po zakończeniu pandemii.
Grażyna J. Leśniak
18.01.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo

Prognozy 2021. Pakt społeczny pomoże pokonać kryzys

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Brak odważnych decyzji w polityce gospodarczej i społecznej, wypracowanych w dialogu społecznym, oznaczać może wzrost fiskalizmu, czyli zwiększenie obciążeń podatkowych i ubezpieczeniowych - ostrzega prof. Jacek Męcina. Według niego, nadzieją może być dialog społeczny, który umożliwi podjęcie odważnych decyzji i reform potrzebnych dla ratowania gospodarki przed recesją,
Grażyna J. Leśniak
18.01.2021
Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Pracodawcy wprowadzają zmiany w rozkładach czasu pracy danego pracownika w okresie ich obowiązywania, a także ogłaszania nowych rozkładów, obejmujących częściowo dni objęte dotychczasowym, sporządzonym i wprowadzonym w życie rozkładem czasu pracy. Jednak zdaniem ekspertów, wprowadzenie stałego rozkładu czasu pracy i uniemożliwienie jego zmiany, jest niemożliwe.
Grażyna J. Leśniak
18.01.2021
Prawo pracy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do końca stycznia

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 31 stycznia na dotychczasowych zasadach. Rozporządzenie w tej sprawie ukazało się w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać od poniedziałku. Obecnie prawo do tego świadczenia przysługuje rodzicom do niedzieli, 17 stycznia, czyli do końca ferii.
Grażyna J. Leśniak
16.01.2021
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Wypadkiem przy pracy nie jest złamanie kręgosłupa na skutek zdejmowania z drzewa drona na prywatnej posesji pracodawcy i wykonywania poleceń jego małżonka. Pracownik jest bowiem zatrudniony w sklepie, a posesja znajduje się w innej miejscowości - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przekazując sprawę do ponownego rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2021
Prawo pracy BHP
Od piątku, 15 stycznia 2021 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe. Mogą się o nie ubiegać m.in. twórcy, artyści oraz technicy wspomagający kulturę, wykonujący usługi w zakresie architektury, architektury wnętrz czy architektury krajobrazu, którzy wykonują umowy cywilnoprawne.
Grażyna J. Leśniak
15.01.2021
Koronawirus a prawo
Piątek, 15 stycznia, jest ostatnim dniem, w którym można złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Chodzi o hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorów turystyki – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
15.01.2021
Koronawirus a prawo
Państwo spiera się z funkcjonariuszami z okresu PRL nawet po ich śmieci. Dyrekcje biur emerytalnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Sprawiedliwości (Służba Więzienna) składają apelacje od orzeczeń sądowych w sprawie obniżonych świadczeń emerytalnych i prowadzą procesy, mimo, że funkcjonariusze już nie żyją.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.01.2021
Emerytury i renty
Do 12 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy złożyli 2 362 skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych na decyzje ZUS odmawiające im prawa do skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w ramach tarcz antykryzysowych – dowiedział się Prawo.pl. Z tego w 211 sprawach sąd oddalił skargę płatnika, a w 48 zwrócił wniosek do ZUS do ponownego rozpatrzenia.
Grażyna J. Leśniak
15.01.2021
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Pracownik filharmonii powinien odmówić wstępu niepunktualnej uczestniczce spektaklu lub zapewnić jej bezpieczne dotarcie do miejsca na widowni. Placówka odpowiada, więc za to, że kobieta potknęła się na nienależycie oświetlonych schodach i doznała poważnych uszkodzeń ciała – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.
Robert Horbaczewski
15.01.2021
Prawo cywilne BHP Budownictwo
Od północy w piątek 15 stycznia zaczyna się przyjmowanie wniosków w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0. Wartość pomocy w ramach tego programu dla firm, które obecnie są objęte obostrzeniami, to około 20 mld zł. Uprawnieni przedsiębiorcy wnioski mogą składać w bankach i cała procedura prowadzona będzie w ramach bankowości internetowej.
Krzysztof Sobczak
14.01.2021
Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
W grudniu 2020 r. pracodawcy opublikowali w sumie 176 tys. ofert pracy, czyli o 16,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2019. Spadek liczby rekrutacji był niższy niż w październiku i w listopadzie, gdy wyniósł on odpowiednio 21,2 i 26,9 proc. Najgorzej spośród 10 aglomeracji pod względem liczby rekrutacji wypadł Poznań.
Grażyna J. Leśniak
14.01.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rząd ogłosi dodatkową listę kodów działalności gospodarczej (PKD) objętych tarczami finansową i branżową. Powiedział też, że jego zdaniem od 1 lutego, jeśli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, powinny zostać w pełni otwarte galerie handlowe.
Krzysztof Sobczak
14.01.2021
Prawo gospodarcze Tarcza finansowa
Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Rząd uznał argumenty Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, w związku z czym PFR wprowadził w Tarczy Finansowej 2 dwie zasady postulowane przez Rzecznika. Dzięki jednej z nich, do programu zakwalifikują się firm niezatrudniające pracowników na umowę o pracę na koniec 2019 roku, które jednak zatrudnili choć jedną taką osobę do 31 lipca 2020 roku.
Grażyna J. Leśniak
14.01.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił dla około 2,5 mln płatników składek informację o saldzie na koniec grudnia 2020 r. i rozliczeniu wpłat z 2020 roku. Informacje zostały zamieszczone na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
14.01.2021
Ubezpieczenia społeczne
Doradcy podatkowi nie wiedzą, czy mogą reprezentować przed sądami administracyjnymi swoich klientów w sprawach o zwolnienia ze składek ZUS, udzielanego w ramach tarcz antykryzysowych. Do wojewódzkich sądów administracyjnych w kraju trafiają już pierwsze skargi przedsiębiorców, którym ZUS odmówił tej ulgi. Eksperci są podzieleni. Przydałaby się uchwała NSA w pełnym składzie izby.
Grażyna J. Leśniak
14.01.2021
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
W 2020 roku pełnoletność osiągnęło 353,8 tys. osób, a w wiek emerytalny weszło 520 tys. osób. Oznacza to, że w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy zniknie 1 mln osób, a do 2038 roku – około 2,3 mln osób. Zdaniem ekspertów Instytutu Emerytalnego, konieczne jest stopniowe wyrównanie i podniesienie wieku emerytalnego do poziomu 67 lat.
Grażyna J. Leśniak
13.01.2021
Emerytury i renty Prawo pracy Finanse
Przepisy dotyczące ograniczenia możliwości korzystania z tzw. ulgi abolicyjnej weszły w życie w 1 stycznia 2021 roku. Oznacza to, że limit odliczenia ulgi ma zastosowanie do dochodów osiąganych od początku 2021 roku. Limit będzie więc stosowany dopiero na etapie rozliczenia rocznego za 2021 rok, czyli w 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
13.01.2021
PIT Rachunkowość
W najbliższy piątek, 15 stycznia 2021 roku, upływa termin składania wniosków o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Wszystkie wnioski o zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
13.01.2021
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo