Prawo.pl
Liczba zarejestrowanych zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy w marcu 2020 roku wyniosła ponad 3,3 miliony. Było to o 36 procent więcej niż w lutym. Ponad 323 tysięcy zwolnień miało datę wystawienia 16 marca - dzień, w którym z powodu epidemii koronawirusa zamknięto wszystkie szkoły w Polsce.
Krzysztof Koślicki
16.06.2020
Pacjent Prawo pracy Opieka zdrowotna
Jeśli firma wypłacająca normalnie wynagrodzenie za maj w czerwcu, wypłaciła w maju zaliczki lub ekwiwalent za urlop - skorzystała z dodatkowego, czwartego miesiąca zwolnienia ze składek. ZUS potwierdził, że wszelkie wypłaty dokonane od pierwszego do ostatniego dnia maja będą stanowiły podstawę wymiaru składek za ten miesiąc.
Jolanta Ojczyk
16.06.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że 30 czerwca upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek może obejmować umorzenia za trzy miesiące - marzec, kwiecień i maj, a dotychczas ZUS umorzył składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na łączną kwotę ponad 7,5 mld zł.
Krzysztof Sobczak
15.06.2020
Ubezpieczenia społeczne

Dodatek solidarnościowy to furtka do nadużyć

Domowe finanse Prawo pracy Koronawirus a prawo
Utrata pracy, nawet nie z powodu COVID-19, zapewni pobieranie dodatku przez cały okres, w którym będzie on przyznawany. Nawet do końca roku, a może i dłużej, jeśli tak zdecyduje rząd. Więcej osób zyska prawo do tego świadczenia, niż do zasiłku dla bezrobotnych. Bez większych problemów dostaną go kombinatorzy, ale nie osoby ciężko chore np. na raka, które stracą pracę, bo długo były niezdolne do pracy.
Grażyna J. Leśniak
15.06.2020
Domowe finanse Prawo pracy Koronawirus a prawo
Jakie praktyczne działania mogą podjąć pracodawcy, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom? Jakie wnioski wynikające z kryzysu COVID-19 możemy wyciągnąć na przyszłość? Odpowiedzi na te pytania już 17 czerwca w czasie bezpłatnego webinaru, na który zapraszają Polskie Stowarzyszenie HR wraz ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców oraz partnerami projektu Kapitał Zdrowia.
Agnieszka Matłacz
15.06.2020
HR
Policjant ubiegał się o dodatkowy urlop za pełnienie służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał jednak, że przebywanie na powietrzu i narażenie na smog w okresach zimowych, nie jest wystarczającym uzasadnieniem. Szczególnie, że zachowano półroczną przerwę w ekspozycji na czynnik szkodliwy.
Dorian Lesner
14.06.2020
Policja Prawo pracy

NIK sprawdzi, kogo wyznaczano do walki z epidemią

Prawo pracy Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Najwyższa Izba Kontroli zbada, jakie osoby były w ostatnich miesiącach kierowane przez wojewodów do pracy przy zwalczaniu epidemii koronawirusa. Zgodnie z przepisami mogli do tego wyznaczać zarówno pracowników służby zdrowia jak i inne osoby, ale były sygnały, że takie nakazy otrzymywały też osoby wyłączone z tego obowiązku.
Krzysztof Sobczak
12.06.2020
Prawo pracy Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Udział pracowników wraz z osobami najbliższymi w wycieczkach integracyjnych, których celem jest zapewnienie wspólnego wypoczynku i integracja zespołu, częściowo sfinansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie skutkuje dla nich powstaniem przychodu ze stosunku pracy, podlegającego opodatkowaniu. Na spółce nie ciąży obowiązek płatnika z tego tytułu.
Wiesława Moczydłowska
12.06.2020
PIT
Wykonywanie pracy zdalnej przez osoby, które mają ku temu warunki lokalowe, nie oznacza jeszcze, że pracodawca ma prawo kontrolować te warunki zanim zleci ten rodzaj pracy. Zdaniem ekspertów, to nadinterpretacja nowego prawa. Jedyne zaś, co może zrobić firma, to zebrać oświadczenia od pracowników, że mają warunki do wykonywania swojej pracy w domu.
Grażyna J. Leśniak
12.06.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
O tym, czy zleceniobiorca będzie miał prawo do urlopu wypoczynkowego i ewentualnie w jakim wymiarze, podobnie jak i to, czy będzie to dla niego czas odpłatny, zależy od dobrej woli zleceniodawcy i umowy, jaka została zawarta między stronami. Bez odpowiednich postanowień pracownik na umowie zlecenia nie ma bowiem prawa do urlopu.
Grażyna J. Leśniak
10.06.2020
Prawo cywilne Prawo pracy
Jeżeli telefon komórkowy miałby być objęty monitoringiem, np. monitoring poczty, monitoring połączeń, to pracodawca powinien spełnić wszystkie wymagania określone w kodeksie pracy, dodatkowo przekazać informację na temat przetwarzania danych w związku z prowadzonym monitoringiem - wyjaśnia Aleksandra Baranowska-Górecka, ekspert w LEX Ochrona Danych Osobowych.
Aleksandra Baranowska-Górecka
10.06.2020
Prawo pracy RODO
Zakres uprawnień organu do spraw równego traktowania oraz jego niezależność to kluczowe elementy standardu ochrony przed dyskryminacją. W Polsce ogromną barierą dla skutecznego działania RPO jako niezależnego organu ds. równego traktowania są nieadekwatne środki budżetowe w relacji do stawianych zadań i oczekiwań społecznych.
Grażyna J. Leśniak
09.06.2020
Prawo pracy
Wzmocnienie ochrony prawnej oraz przyznanie świadczeń motywacyjnych po 25 latach służby funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej przewiduje projekt ustawy, który przyjął we wtorek rząd. Nowe przepisy mają zatrzymać w służbie funkcjonariuszy, którzy uzyskali uprawnienia emerytalne.
Grażyna J. Leśniak
09.06.2020
Policja
Kwestię odpraw żołnierzy reguluje w sposób całościowy ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Jej art. 94 ust. 1-3 nie określa, że okres służby w Policji powinien zostać wzięty pod uwagę przy ustaleniu prawa do odprawy żołnierza zawodowego - uznał Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną.
Dorian Lesner
09.06.2020
Policja Prawo pracy
Tysiące godzin nadliczbowych zbierają się na kontach pracowników służby cywilnej. Zgodnie z prawem nie otrzymują oni wynagrodzenia za pracę ponadwymiarową, a za nadgodziny mogą odebrać dni wolne. Tymczasem z powodu braków kadrowych nie jest to faktycznie możliwe. Eksperci oceniają, że to dyskryminacja. Pod znakiem zapytania jest od lat projekt zmiany ustawy.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.06.2020
Administracja publiczna Prawo pracy
Zdarzenie, w wyniku którego poniósł śmierć człowiek wykonujący czynności w ramach koleżeńskiej pomocy przy przenoszeniu warzyw, można zakwalifikować jako wypadek przy pracy rolniczej, warto jednak zasięgnąć opinii w KRUS - twierdzi Sebastian Kryczka, ekspert LEX BHP.
Sebastian Kryczka
09.06.2020
Prawo pracy BHP
Zmniejszenie płacy minimalnej proporcjonalnie do spadku PKB lub do poziomu z lat ubiegłych i skoordynowanie wytycznych dotyczących bezpiecznego powrotu do pracy, które płyną z różnych instytucji, często pozostając ze sobą w konflikcie - to tylko niektóre propozycje zmian w prawie, które – zdaniem BCC - mają pomóc dostosować m.in. rynek pracy do sytuacji kryzysowej.
Grażyna J. Leśniak
08.06.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Ponad 243 mld złotych przybyło klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ich kontach i subkontach w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Są osoby, które zyskały w ten sposób nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych - poinformował ZUS w poniedziałek.
Grażyna J. Leśniak
08.06.2020
Emerytury i renty
Ubezpieczeni, będący równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia, mają prawo do umorzenia składek pomimo niespełnienia warunku ich całkowitej nieściągalności. ZUS może umorzyć składki, jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie ich opłacić, ponieważ pociągnęłoby to zbyt ciężkie skutki dla niego i jego rodziny.
Wiesława Moczydłowska
08.06.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne
Rządowy program na rzecz aktywności społecznej osób starszych ASOS będzie kontynuowany w latach 2021-2025 – zadeklarował w poniedziałek w Bielsku-Białej Stanisław Szwed, wiceminister pracy. Poinformował, że w obecnej edycji programu rozdzielono 40 mln zł na ponad 300 projektów, wyłonionych spośród ok. 1,8 tys. złożonych wniosków.
Grażyna J. Leśniak
08.06.2020
Finanse
Trudna sytuacja finansowa samorządów wiąże się z dylematem, które wydatki ciąć. Rezygnacja z inwestycji spowodowałaby upadek firm i przyrost beneficjentów pomocy społecznej. Wygasić światła, obciąć dotacje, czy... oszczędzić na urzędnikach? Zwolnień raczej nie będzie - kadr cały czas brakuje. Deklaracje samorządów są jasne co do tego, że nie będzie podwyżek i nagród.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.06.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów HR

Koronawirus spowolnił ZUS w sprawach rent i emerytur

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
ZUS ma opóźnienia w rozpoznawaniu wniosków o emerytury i renty - ratuje się przyznawaniem świadczeń w kwocie zaliczkowej. Według Zakładu, odsetek wniosków emerytalno-rentowych załatwionych po terminie ustawowym w ujęciu miesięcznym od początku roku nie przekroczył poziomu 0,5 procent.
Grażyna J. Leśniak
08.06.2020
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
W najnowszej interpretacji podatkowej fiskus stanął po stronie pracowników. Nie pozwolił pracodawcy doliczać dodatkowego przychodu i pobierać podatku od zatrudnionych, którzy wykorzystują samochody służbowe do celów prywatnych. Punktem spornym była opłata leasingowa. Skarbówka odniosła się jednak także do kwestii paliwa.
Krzysztof Koślicki
08.06.2020
PIT Rachunkowość
W ramach "odmrażania sądów" i wprowadzania pracy zmianowej prezes SO w Toruniu zażądała od pracowników wniosków o indywidualny rozkład pracy, grożąc im obniżeniem nagród. “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury poskarżyła się do prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i wnioskuje o przekazanie sprawy rzecznikowi dyscyplinarnemu.
Patrycja Rojek-Socha
08.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Więcej medyków ubezpieczonych od koronawirusa

BHP Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia podpisało 1 czerwca r. aneks zawartej z PZU S.A. umowy zbiorowego ubezpieczenia następstw zakażenia po ekspozycji na koronawirus SARS- COV-2, który znacznie poszerza krąg osób objętych ubezpieczeniem. Teraz obejmie ono także m.in. salowe i cały personel medyczny oraz szpitalny.
Krzysztof Sobczak
07.06.2020
BHP Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy niebędący pracodawcami nie mają obowiązku zapewnienia odzieży i obuwia roboczego ani środków ochrony osobistej osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy lub osobom prowadzącym na własny rachunek działalność gospodarczą.
Grażyna J. Leśniak
06.06.2020
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu maja 6 proc. i w porównaniu do kwietnia br. wzrosła o 0,2 pkt proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Bez pracy w końcu maja było 1 011,7 tys. osób. To mniejszy wzrost niż w kwietniu, kiedy stopa bezrobocia wzrosła do 5,8 proc. z 5,4 proc. w marcu.
Grażyna J. Leśniak
05.06.2020
Prawo pracy
Aż 69 proc. ankietowanych Francuzów potępia obniżanie wynagrodzeń w związku z kryzysem Covid-19, a 41 proc. obawia się utraty pracy. Zdecydowana większość badanych, bo ponad 80 proc., jest gotowa więcej płacić za produkty wytworzone we Francji po przeniesieniu zakładów z zagranicy – wynika z sondażu firmy Odoxa.
Grażyna J. Leśniak
05.06.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo

Tarcza 4 ma wspierać utrzymanie miejsc pracy

Prawo pracy Koronawirus a prawo
Wspieramy utrzymanie miejsc pracy poprzez rozwiązania pomagające pracodawcom, w których uderzyła pandemia COVID-19. Wierzymy, że pomogą one utrzymać im się na rynku, a w konsekwencji przyczynią się do ochrony wielu miejsc pracy – tak Ministerstwo Rozwoju reklamuje uchwaloną przez Sejm tzw. tarczę antykryzysową 4.
Grażyna J. Leśniak
05.06.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Sejm uchwalił w czwartek zaproponowaną przez prezydenta ustawę o dodatku solidarnościowym. Jego wysokość wynosić będzie 1400 zł miesięcznie, a przysługiwał będzie na trzy miesiące osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę, i z którymi umowa została rozwiązana po 15 marca 2020 r. Natomiast do 1200 zł wzrośnie zasiłek dla bezrobotnych.
Grażyna J. Leśniak Monika Sewastianowicz
05.06.2020
Prawo pracy Finanse Koronawirus a prawo