Władze Filipin przechwyciły przemyt 4 tys. żółwi - w większości filipińskich żółwi leśnych - które miały trafić na chiński rynek. Rządowa organizacja, zajmująca się ochroną środowiska na wyspie, nie była w stanie zająć się taką ilością zwierząt i poprosiła o pomoc Fundację Katala, która od lat zajmuje się na Filipinach ratowaniem ginących gatunków.

„Ta fundacja zgłosiła się o pomoc do kilkunastu ogrodów zoologicznych na świecie, w tym do nas” - powiedział PAP dyrektor wrocławskiego ZOO Radosław Ratajszczak. Jak dodał, na początku była to pomoc finansowa, a teraz do ośrodka na wyspę Palawan przyjechali weterynarze i pielęgniarze zwierząt.

W czwartek na Filipiny poleciała również biolog, pielęgniarz zwierząt z wrocławskiego ogrodu. „Zadaniem pani Karoliny będzie opieka nad żółwiami, które są w najgorszym stanie, oraz pomoc w budowie dla nich pomieszczeń. Te, które były w lepszym stanie zostały wypuszczone już na wolność. W ośrodku pozostało około 400 zwierząt, które są ranne, niedożywione i odwodnione” - powiedział dyrektor. Badaniom poddane zostanie również DNA ocalałych zwierząt, co pozwoli określić dokładne obszary, z których zostały odłowione przez kłusowników. Polka będzie przebywać na Palawanie trzy tygodnie.

Przemyt żółwi, który został przechwycony 17 czerwca, to – jak podkreślił Ratajszczak – ponad połowa żyjącej populacji filipińskich żółwi leśnych. „Szacuje się, że na wolności żyje około 7 tys. osobników tego gatunku” - podkreślił dyrektor. Uratowane osobniki, jeśli są w dobrym stanie, są wypuszczane na wolność lub trafiają do specjalnych ośrodków, gdzie są rozmnażane. Niektóre znajdują schronienie w ogrodach zoologicznych. „My mamy już takie żółwie, których przemyt udaremniono kilka lat temu w Hongkongu, ale również takie, które zostały przechwycone na granicy polsko-ukraińskiej” - mówił dyrektor.

Filipińskie żółwie leśne to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.

To nie jedyna akcja pomocy zagrożonym gatunkom, w jaką angażuje się wrocławskie ZOO. Uczestniczy również w projektach m.in. w Afryce, Ameryce Południowej. Z fundacją Katala wrocławskie ZOO realizuje projekt badania i ochrony jeleni żyjących na Palawanie.(PAP)