Prawo.pl
Premier Mateusz Morawiecki zapewnił w piątek, że nie będzie podwyżek cen energii - dostawcy mają nie stracić, a odbiorcy zapłacić tyle, ile do tej pory. Rząd przygotował kilka mechanizmów, które pozwolą utrzymać ceny na poziomie z I połowy 2018 roku. Specjalnie w tym celu zbierze się tuż po Bożym Narodzeniu parlament.
Agnieszka Matłacz
22.12.2018
Rynek i konsument
Za wypadek na hotelowym basenie przedsiębiorca odpowiada na zasadzie ryzyka. Pojęcie ruchu przedsiębiorstwa za pomocą sił przyrody odnosi się do jego funkcjonowania jako całości a nie do poszczególnych elementów – potwierdził wyrok wstępny Sąd Okręgowy w Kielcach.
Robert Horbaczewski
22.12.2018
Prawo cywilne
Przedstawiamy najważniejsze przepisy, które zaczną obowiązywać od Nowego Roku. Od 1 stycznia wejdzie w życie m.in. wiele zmian w podatkach, ale także dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, samorządu terytorialnego, nieruchomości, ochrony zdrowia, oświaty.
Jacek Górski
22.12.2018
Prezydent podpisał ustawę, która pozwoli na wdrożenie pilotażowego programu dofinansowania ocieplenia domów jednorodzinnych należących do osób ubogich energetycznie i wymianę lub likwidację pieców niespełniających standardów emisyjnych. Zadaniem gminy będzie planowanie i realizacja termomodernizacji oraz wymiany pieców.
Agnieszka Matłacz
21.12.2018
Samorząd terytorialny Domowe finanse Budownictwo
Od 1 stycznia w Niemczech zmienia się stawki opłat. Posiadacze ciężarówek euro 6 zapłacą od 39 do 60 proc. więcej.
Jolanta Ojczyk
21.12.2018
Spółki Małe i średnie firmy
UE kwestionuje systemowe praktyki, które zmuszają unijne przedsiębiorstwa do transferu wrażliwych technologii i wiedzy fachowej jako warunku prowadzenia działalności gospodarczej w Chinach.
Rafał Bujalski
21.12.2018
Spółki
Gdy nazwa firmy trafia na jej towary, może dojść do naruszenia słownego znaku towarowego osoby trzeciej. Wystarczy, że w ten sposób klienci mogą zostać wprowadzeni w błąd. Dlaczego - pisze Kamil Rudol, adwokat z kancelarii Dubois, Kosińska – Kozak i Wspólnicy.
Kamil Rudol
21.12.2018
Prawo gospodarcze
Choć założenia reformy procedury cywilne są co do zasady słuszne, to w wielu przypadkach jest to leczenie dżumy cholerą. Problem tkwi w szczegółach proponowanych rozwiązań, które mają doprowadzić do podniesienia wydajności pracy sądów, skrócenia czasu postępowań i wyeliminowania sądowego pieniactwa - pisze Magdalena Wątroba z kancelarii Dentons.
Magdalena Wątroba
21.12.2018
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Firma umieszczając na swojej stronie wtyczkę osoby trzeciej, np. facebookowy przycisk „Lubię to” staje się administratorem. Jest zatem odpowiedzialna za gromadzenie danych i przekazywanie ich FB. Musi też spełniać obowiązek informacyjny. Tak uznał rzecznik TSUE w sprawie niemieckiego serwisu Fashion ID.
Jolanta Ojczyk
21.12.2018
Nowe technologie RODO
Senat chce wnieść do Sejmu projekt ustawy zapobiegającej obniżaniu wysokości bonifikaty przy przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.12.2018
Budownictwo
Polscy kontrolerzy będą przez najbliższe cztery lata badać finanse i efektywność Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Mandat audytora zewnętrznego OECD przejęła właśnie od Trybunału Obrachunkowego Francji. To kolejne tego typu zadania, wcześniej kontrolerzy NIK sprawdzali Radę Europy oraz Europejską Organizację Badań Jądrowych.
Patrycja Rojek-Socha
20.12.2018
Prawo gospodarcze
Zdaniem BCC nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami umożliwiająca zwrot wywłaszczonych nieruchomości na cele publiczne może naruszać przepisy o ochronie danych osobowych.
Jolanta Ojczyk
20.12.2018
Budownictwo
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie przeciwko firmie One Debt Partners, która windykowała należności od osób, które zostały wcześniej wprowadzone w błąd przez operatora telekomunikacyjnego. Zdaniem Urzędu, nie wolno windykować należności powstałych na skutek nieuczciwych praktyk.
Krzysztof Sobczak
20.12.2018
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
14 różnych aktów prawnych przyjęła w środę 19 grudnia Komisja Europejska. Mają one zapewnić tzw....
Jolanta Ojczyk
20.12.2018
Prawo gospodarcze
Informacje o osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niebędących osobami prawnymi wobec których są albo były prowadzone postępowania upadłościowe lub restrukturyzacyjne, ale także alimentacyjne trafią do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Przewiduje to podpisana właśnie przez prezydenta ustawa.
Krzysztof Sobczak
20.12.2018
Prawo gospodarcze
Unia kodyfikuje swoje prawo telekomunikacyjne i obniża ceny za połączenia w całej Europie. Nowe przepisy zostały już opublikowane, niektóre zaczną też obowiązywać od czwartku, 20 grudnia.
Rafał Bujalski
20.12.2018
Prawo gospodarcze
Od 20 grudnia skraca się termin rozpatrywania reklamacji z 30 do 15 dni, zmniejsza się odpowiedzialność klientów za nieautoryzowane transakcje ze 150 do 50 euro. To efekt tzw. dyrektywy PSD2. Banki do dziś miały czas na jej wdrożenie.
Jolanta Ojczyk
20.12.2018
Finanse
Jednym z zadań specjalnego roboczego zespołu samorządowo-rządowego ma być szybkie wypracowanie rozwiązań umożliwiających renegocjację niedawno rozstrzygniętych przetargów na dostawy energii dla samorządów. W ten sposób osłabione mają być skutki spodziewanego wzrostu cen energii.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.12.2018
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Reforma procedury cywilnej konieczna, byle skuteczna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Potrzebujemy zmian w procedurze cywilnej, które umożliwią usprawnienie i przyspieszenie postępowań w sądach. Przygotowane przez rząd zmiany idą w tym kierunku, ale nie ma pewności, czy przyniosą pożądany efekt. Np. proponowana odrębna procedura gospodarcza już kiedyś była, a procesy nie przebiegały sprawniej - mówi radca prawny Dariusz Skuza.
Krzysztof Sobczak
20.12.2018
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sąd rozpatrując sprawę karną dotyczącą złamania zakazu handlu w niedzielę, będzie musiał w realiach każdej konkretnej sytuacji sam odpowiedzieć na pytanie, czy deklarowana przez przedsiębiorcę działalność handlowa może być uznana za działalność przeważającą - wyjaśnił w uchwale Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.12.2018
Prawo karne Rynek i konsument Prawo pracy
W środę Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie dyrektywy , która od 2021 roku zakazuje sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, które mają zamienniki, np. sztućców. Zwiększy się też poziom recyklingu butelek po napojach.
Jolanta Ojczyk
19.12.2018
Środowisko
Należy zwrócić uwagę na fakt, że ani pojęcie „rozbudowa”, ani pojecie „nadbudowa” nie zostały zdefiniowane w treści ustawy – Prawo budowlane.
Jakub Mazurkiewicz
19.12.2018
Budownictwo
Sąd Najwyższy rozpozna 19 grudnia br. zagadnienie prawne dotyczące jednego z ponad 30 wyjątków od zakazu handlu w niedziele. Problemem jest kwestia: czym jest przeważająca działalność handlowa. Handel wieloma towarami jednocześnie, czy tylko jednym rodzajem asortymentu?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.12.2018
Rynek i konsument Prawo pracy
Niemiecka firma wysłała mail z prośbą o zgodę na przesyłanie newslettera. Jego odbiorca, który nie wyraził na to zgody, chciał za naruszenie swoich praw 500 euro. Niemiecki sąd znał, że wystarczy 50 euro, które otrzymał od administratora danych. To rozsądna kwota – mówią prawnicy.
Jolanta Ojczyk
19.12.2018
Rynek i konsument Nowe technologie RODO
Grupy zakupowe, wykorzystywanie nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia, termomodernizacja budynków to sposoby, jakimi miasta ratują się przed wysokimi kosztami energii. Tymczasem te mają wkrótce być jeszcze wyższe, a rząd przygotowuje projekt dotyczący ograniczenia skutków wzrostu cen prądu.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.12.2018
Środowisko
Nowymi członkami Komisji Nadzoru Finansowego zostali: Cezary Kochalski, Maciej Wąsik i Marek Niechciał. Były przedstawiciel prezydenta Zdzisław Sokal pozostaje w jej składzie jako szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, ale bez prawa głosu.
Jolanta Ojczyk
18.12.2018
Finanse
Unia zobowiąże banki do odkładania funduszy na pokrycie kosztów ryzyka związanego z udzielanymi w przyszłości kredytami, które mogą stać się kredytami zagrożonym. Parlament Europejski i Rada Europy doszły właśnie do porozumienia w sprawie kolejnych środków ostrożnościowych.
Jolanta Ojczyk
18.12.2018
Prawo gospodarcze Finanse
Od stycznia 2019 roku diametralnie zmieniają się zasady opodatkowania bitcoinów. Ministerstwo Finansów chciało uprościć i uatrakcyjnić rynek walut wirtualnych w Polsce. Jednak zdaniem ekspertów, niektóre zmiany są wręcz niekorzystne dla podatników.
Krzysztof Koślicki
18.12.2018
CIT PIT Prawo gospodarcze
Woda do produkcji leków napojów i artykułów spożywczych, pobierana z sieci wodociągowej nie korzysta ze stawki preferencyjnej. Takie jest najnowsze stanowisko Wód Polskich. To oznacza zaś, że część firm mogą czekać podwyżki cen wody.
Jolanta Ojczyk
18.12.2018
Środowisko
Zespół doradczy powołany przez ministra rozwoju przedstawił założenia reformy planowania przestrzennego. Według ekspertów zmiana systemu jest konieczna, by zmniejszyć koszty ponoszone z powodu chaosu przestrzennego przez społeczeństwo i skończyć z dewastacją przestrzeni.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.12.2018
Budownictwo