Wydana przez Wolters Kluwer Polska książka przedstawia najważniejsze zjawiska związane z informatyzacją życia społecznego. Wskazuje na potencjalne zagrożenia z nią związane, jak również na wyzwania, jakie się z tym wiążą. Autor omawia w niej m.in. algorytmizację, robotyzację, automatyzację i ogromne możliwości ich wpływu na ludzkie życie. Opracowanie pokazuje również, jak technologia jest wykorzystywana do manipulowania ludzką świadomością i aktywnością, jak np. w przypadku medializacji związanej ze wzrostem społecznego, politycznego, kulturowego zastosowania mediów.

 


- Globalne organizacje gospodarcze, w tym te prowadzące serwisy społecznościowe, wprowadzają swoje zasady regulujące postępowanie uczestników i klientów, które często są w sprzeczności z prawem państw i prawem międzynarodowym - mówił prof. Jacek Janowski w wywiadzie dla Prawo.pl. I podkreślał, że państwa, a nawet takie organizacje jak Unia Europejska bywają w tej sytuacji bezsilne. 
Jak podkreślał, cała gospodarka coraz bardziej przenosi się do tej sfery, a przynajmniej nie może się bez niej obyć. W każdym razie coraz więcej naszych spraw jest tam lokowanych i załatwianych, w tym samym związane z nimi zagrożenia też tam się pojawiają. To są zarówno zagrożenia typu kradzież informacji czy tożsamości, ale także związane z przebudową naszej mentalności, która zaczyna coraz bardziej przyzwalać na utratę naszej tożsamości, podmiotowości, samodzielności i autonomii. - Rezygnujemy z tych wartości ciesząc się z korzyści, które otrzymujemy - mówił autor.

Więcej: Prawo wielkich korporacji ważniejsze od państwowego>>