- Dziś w Brukseli przedstawiamy to, co uważam za konstruktywne i rozsądne propozycje, które będą kompromisem dla obu stron - powiedział brytyjski premier na dorocznej konferencji Partii Konserwatywnej. - I tak, jest to kompromis, na który poszła Wielka Brytania, i mam nadzieję, że nasi przyjaciele to zrozumieją, że teraz ich kolej na kompromis - dodał.
Johnson zapewnił przy tym, że konserwatyści nie są partia antyeuropejską. - Kochamy Europę. Jesteśmy Europejczykami, ale po 45 latach naprawdę dramatycznych zmian konstytucyjnych musimy mieć nowe relacje z Unią - pozytywne i pewne partnerstwo - i możemy to zrobić - mówił brytyjski premier. 

Rzeczniczka KE Mina Andreewa powiedziała w środę, że aby mogło dość do porozumienia UE z Londynem, konieczne jest działające prawnie rozwiązanie, które spełnia wszystkie cele tzw. backstopu, czyli bezpiecznika dla granicy Irlandii i Irlandii Północnej. - Będziemy uważnie słuchać Wielkiej Brytanii. - UE chce porozumienia. Uważamy, że uporządkowane wyjście jest dużo lepszym rozwiązaniem niż scenariusz braku umowy - podkreśliła.

Johnson: To kompromis z naszej strony

Premier nie ujawnił szczegółów, ale to, co mówił, potwierdzało wcześniejsze informacje. Zgodnie z nimi plan "dwóch granic na cztery lata" zakłada, że wraz końcem okresu przejściowego - w trakcie którego Londyn ma nadzieję zawrzeć z UE umowę o wolnym handlu - 31 grudnia 2020 r., całe Zjednoczone Królestwo, czyli zarówno Wielka Brytania, jak Irlandia Północna, wyjdzie z unii celnej, ale Irlandia Północna pozostanie w unijnym wspólnym rynku w zakresie obrotu produktami rolnymi i przemysłowymi. Po czterech latach północnoirlandzkie Zgromadzenie Parlamentarne miałoby zdecydować, czy po 2025 r. prowincja ma pozostać dalej w takich samych specjalnych stosunkach z UE, czy też podlegać regulacjom brytyjskim.

- I tak, to jest kompromis ze strony Wielkiej Brytanii. Mam wielką nadzieję, że nasi przyjaciele w UE to zrozumieją i to, że teraz ich kolej na kompromis. Ponieważ jeżeli nie uda nam się osiągnąć porozumienia na temat tego, co jest zasadniczo techniczną dyskusją o charakterze przyszłych kontroli celnych, to nie miejmy wątpliwości, że alternatywą jest brak porozumienia. Nie jest to rezultat, którego chcemy. Nie jest to rezultat, do którego dążymy. Ale pozwolę sobie powiedzieć na tej konferencji, że to rezultat, na który jesteśmy gotowi - zapewnił Johnson.

Czytaj: ​UE: Jesteśmy gotowi na twardy brexit>>

Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział w środę, że nowa propozycja Wielkiej Brytanii w sprawie rozwiązania po brexicie kwestii granicy między Irlandią Północną a Irlandią nie realizuje uzgodnionych celów. Zapewnił jednak, że rozważy tę propozycję.