Dwoje sędziów wskazanych przez poprzednią KRS zasili SN

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Wąsek-Wiaderek i Paweł Wiliński zostali w czwartek powołani przez prezydenta na stanowiska sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego. Zarekomendowała ich poprzednia Krajowa Rada Sądownictwa, a Andrzej Duda prawie półtora roku zwlekał z decyzją o ich nominacji. W SN nominacje "starych" kandydatów odebrano jako sygnał o uznaniu przez prezydenta zabezpieczenia TSUE.

08.11.2018

Szef Izby Dyscyplinarnej SN może mieć dyscypilnarkę na uczelni

Prawnicy

Ten wykładowca nie odpowiada poziomowi, który uważam za właściwy i odpowiedni dla profesora UW - tak prezes Izby Dyscyplinarnej SN prof. Jan Majchrowski napisał o prof. Wojciechu Sadurskim. Do rektora Uniwersytetu Warszawskiego wpłynął wniosek o uruchomienie procedury dyscyplinarnej wobec Majchrowskiego.

08.11.2018

Sejm raczej odrzuci projekt o likwidacji obowiązku szczepień

Finansowanie zdrowia

Dwie sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się w czwartek za odrzuceniem obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych. A podczas debaty na forum Sejmu tego samego dnia kluby PiS, PO, Nowoczesna i PSL-UED opowiedziały się za odrzuceniem obywatelskiego projektu

08.11.2018

W piątek szkoły będą bić rekord w śpiewaniu hymnu

Zarządzanie oświatą

Już ponad 4,6 mln uczniów i prawie 450 tys. nauczycieli zgłosiło swój udział w akcji "Rekord dla Niepodległej". Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości w szkołach odbędzie się wspólne...

08.11.2018

"Mocniejsze" ENA ma ściągnąć do kraju byłego sędziego wojskowego

Wymiar sprawiedliwości

Polski sąd wojskowy jeszcze raz wystąpi z Europejskim Nakazem Aresztowania wobec byłego sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego Stefana Michnika. Poprzedni nakaz został odrzucony przez szwedzki sąd, ponieważ przestępstwa zarzucone podejrzanemu, zgodnie z prawem szwedzkim uległy przedawnieniu, a poszukiwany jest obywatelem Szwecji.

08.11.2018

Pacjentka ze schizofrenią pozostanie w Gostyninie

Wymiar sprawiedliwości

O przeniesienie kobiety do szpitala psychiatrycznego wnioskował zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich jak i sam dyrektor Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Uzasadniali, że placówka nie jest w stanie zapewnić jej odpowiedniego leczenia. Sąd Okręgowy w Płocku zdecydował jednak o przedłużeniu pobytu. Tymczasem w ośrodku są już 62 osoby - kolejne mają być wkrótce przewiezione.

08.11.2018

Bunt w samorządzie radcowskim? Mniejsze rady chcą zmian

Wymiar sprawiedliwości

W najbliższą sobotę w Warszawie odbędzie się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych. To inicjatywa ośmiu izb okręgowych, które chcą rozmawiać między innymi o wyborach do organów samorządu i ich odchudzeniu na szczeblu krajowym. Część oponentów mówi o rozgrywkach personalnych i uderzaniu w największą izbę - stołeczną. Inni przyznają jednak, że nadszedł czas na zmiany.

08.11.2018

Podwyżki dla pracowników pogrążają szpitale

Finansowanie zdrowia

​Rząd kazał dyrektorom naprawiać budżety szpitalne, ale sam nieustannie pogrąża je finansowo decyzjami o podwyżkach dla personelu medycznego. W przyszłorocznych budżetach dyrektorzy lecznic muszą też uwzględnić m.in. wzrost składki emerytalnej.

08.11.2018

Ośrodek w Gostyninie jak tykająca bomba? RPO: łamane prawa człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym nie spełnia w tym momencie swojej terapeutycznej roli. Konieczne są zmiany prawne i infrastrukturalne - mówi w rozmowie z Prawo.pl zastępca RPO dr Hanna Machińska. Dodaje, że osoby przebywające w placówce są skazane na niebyt i coraz bardziej sfrustrowane.

08.11.2018

Zasady używania komórek w szkolnym statucie

Zarządzanie oświatą

To, jak uczniowie mają korzystać z telefonów na terenie szkoły, reguluje nie ustawa, a statut placówki - przypomina resort edukacji. Podkreśla, że brak szczegółowych zasad korzystania ze smartfonów może powodować zagrożenia dla uczniów. Na razie nie ma planów zmiany przepisów regulujących tę materię.

08.11.2018

Projekt: Tylko architekt pokieruje budową

Budownictwo

Inżynierowie budownictwa obawiają się, że stracą uprawnienia do kierowania budowami. Ostrzegają, że to może utrudnić prowadzenie inwestycji. Ponadto decydując się na budowę domu jednorodzinnego, będzie trzeba się liczyć z wyższymi kosztami. Taki może być efekt zmian, nad którymi pracuje resort inwestycji.

08.11.2018

Ustawa o wypełnianiu PIT przez urząd podpisana

PIT

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma uprościć rozliczenia PIT i zobowiązać urzędy skarbowe do wypełniania deklaracji za podatników.

07.11.2018

Zaszczepione dziecko z większą szansą na przedszkole

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Dziecko, które ma komplet szczepień dostanie więcej punktów przy rekrutacji do przedszkola - to pomysł na nowelizację Prawa Oświatowego. Trwa zbieranie podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej takie kryterium - do parlamentu ma on trafić już w grudniu.

07.11.2018

Mieszkania należące do Poczty Polskiej z bonifikatą

Rynek i konsument

Poczta Polska będzie mogła sprzedawać z bonifikatą lokale mieszkalne, które znajdują się w należących do Poczty budynkach niemieszkalnych - przewiduje ustawa o komercjalizacji państwowego...

07.11.2018