Gowin: Wprowadzamy lepszy system kształcenia doktorów

Szkolnictwo wyższe

Słabością dotychczasowych studiów doktoranckich był obniżający się poziom bronionych doktoratów, a w środowisku akademickim dosyć powszechna była opinia, że poprzedni model był dysfunkcyjny - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. I podkreślił, że przepisy Konstytucji dla Nauki o szkołach doktorskich dają dużą autonomię uczelniom.

20.03.2019

MEN: Rosną nakłady na edukację

Finanse publiczne Finansowanie oświaty

Sukcesywnie zwiększamy nakłady na oświatę - zapewnia Ministerstwo Edukacji Narodowej. Informuje, że w latach 2016-2019 subwencja oświatowa wzrosła o 5,5 mld złotych. I dziwi się stwierdzeniom, że samorządy "muszą dokładać do oświaty". - Samorządy również są odpowiedzialne za oświatę - podkreśla MEN.

20.03.2019

Szybszy zwrot PIT z zeznania wypełnionego przez skarbówkę

Domowe finanse PIT

W tym roku po raz pierwszy wprowadzona została usługa polegająca na wypełnieniu zeznania podatkowego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wypełnione deklaracje są dostępne dla podatników od 15 lutego. Im szybsza akceptacja rozliczenia, tym szybszy zwrot nadpłaty.

20.03.2019

Prezydent oczekuje rozmów rządu z nauczycielami

Kadry w oświacie

Oświatowe związki zawodowe są podzielone. "Solidarność" nie chce, by jej protest utożsamiano z tym, zapowiadanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Rząd wykazuje większą chęć do negocjowania z oświatową "S". O spokój i ostudzenie emocji apeluje prezydent Andrzej Duda, który ma o tym rozmawiać w środę z premierem.

20.03.2019

NIK: podróżujący niepełnosprawni wciąż mają pod górkę

Aby wejść do toalety dla niepełnosprawnych, trzeba skoczyć po schodach po klucz do obsługi - na takie absurdy, jak pokazuje raport Najwyższej Izby Kontroli, można natknąć się na nowoczesnych dworcach kolejowych. Wyniki kontroli pokazują, że po modernizacji sytuacja bardzo się poprawiła, ale barier wciąż jest wiele. Zwłaszcza dla niewidomych.

20.03.2019

Przetwarzanie danych pracowników na potrzeby strajku zgodne z RODO

Akcja strajkowa ma olbrzymie znaczenie dla prawidłowego funkcjonowanie firm prywatnych, jest jeszcze bardziej istotna w przedsiębiorstwach oraz zakładach pracy, od których zależy sprawne funkcjonowanie państwa. Co zrobić, by była zgodna z RODO, tłumaczy Piotr Druzgała z Kancelarii Adwokackiej Wachowski.

20.03.2019

Szpitale mają po roku o miliard złotych więcej długu

Finansowanie zdrowia

Zadłużenie szpitali rośnie coraz szybciej - dotyczy to także należności przeterminowanych, które wzrosły o 180 milionów złotych. Zdaniem ekspertów, to efekt wyższych wynagrodzeń oraz zmiany finansowania wprowadzonej razem z siecią szpitali. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski mówi, że kondycję placówek powinno poprawić podniesienie wycen w internie i chirurgii oraz zwiększenie ryczałtu w szpitalach.

20.03.2019

Rzeczoznawcy boją się nowego standardu wyceny nieruchomości

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Małe i średnie firmy

Kończą się konsultacje nad projektem standardu zawodowego rzeczoznawców. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapewnia, że regulacja zapewni jednolite normy pracy rzeczoznawców. Ci ostatni mówią wprost - cofamy się do lat 90., to uderzenie w podmioty zainteresowane wyceną nieruchomości, m.in. kredytobiorców.

20.03.2019

Sukcesja spółek będzie łatwiejsza, zachowek mniej groźny

Prawo cywilne Spółki

Ministerstwo przedsiębiorczości przygotowało zmiany ułatwiające sukcesję firm. Pozwolą one prowadzić spółkę po śmierci jednego z udziałowców, zrzec się zachowku lub rozłożyć jego zapłatę na raty, a także przekazać udziały w spółce osobowej zapisem windykacyjnym. Eksperci nie mają wątpliwości, że to dobry kierunek.

20.03.2019

Zasady wyliczania rekompensat dla spółek energetycznych zbyt skomplikowane

Prawo gospodarcze

Projekt rozporządzenia ministra energii, w którym określone zostały zasady wyliczania rekompensat dla sprzedawców, jest dyskryminujący dla części sprzedawców. Może to skutkować uznaniem przez Komisję Europejską, że są one niedozwoloną pomocą publiczną - ostrzega Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, członek Konfederacji Lewiatan.

19.03.2019

Trybunał UE ocenia legalność nowej KRS

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął we wtorek rozpatrywanie pytań prejudycjalnych polskiego Sądu Najwyższego - czy nowa Krajowa Rada Sądownictwa powołana została zgodnie z unijnymi standardami i czy może stać na straży niezależności sądów. Swoje stanowiska przedstawiły strony, 23 maja będzie opinia rzecznika TSUE, ale nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszone orzeczenie.

19.03.2019

Mazowiecki samorząd też zapłaci za in vitro

Opieka zdrowotna

Radni sejmiku województwa mazowieckiego zdecydowali o przekazaniu ponad 6,6 mln zł na program wsparcia in vitro. To dobra informacja dla wielu par z Mazowsza, które starają się o dziecko. Chętni będą mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet do 18 tys. zł.

19.03.2019

500 plus na każde dziecko w 2019 r. będzie kosztować 31 mld zł

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt ustawy w sprawie rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko. Z programu będzie mogło skorzystać 6,8 mln. dzieci. Rocznie ma kosztować ponad 41 mld zł, w samym 2019 roku - 31 mld zł.

19.03.2019

Brexit nie zagrozi studentom na Erasmusie

Dla studenta

W Wielkiej Brytanii przebywają tysiące studentów z Unii Europejskiej. W przypadku bezumownego brexitu nie będą musieli przerywać nauki na Wyspach. Nie stracą też stypendium - wyjaśnia Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zajmująca się programem Erasmus+

19.03.2019

Wielki Brat nie podejrzy w Krakowie

Samorząd terytorialny

Najprawdopodobniej nie będzie poszerzonego monitoringu wizyjnego w Krakowie. Miejscy prawnicy ocenili projekt jako niezgodny z prawem z uwagi na niedopuszczalną ingerencję w wolności i prawa obywatelskie.

19.03.2019

Większość państw za mechanizmem oceny praworządności w UE

Wymiar sprawiedliwości

Ponad 20 państw popiera stworzenie nowego mechanizmu wzajemnej oceny praworządności dla wszystkich w Unii Europejskiej - poinformowali we wtorek minister spraw zagranicznych Belgii Didier Reynders i minister ds. europejskich Niemiec Michael Roth. Polski minister zadeklarował zgodę na mechanizm, "jeśli będzie bezstronny".

19.03.2019

Trudno skontrolować BHP na budowie, gdy nikt nie mówi po polsku

Prawo pracy BHP

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy mają problemy z rozpoczęciem niektórych kontroli na budowach, ponieważ często okazuje się, że w momencie ich przybycia nikt nie włada tam polskim językiem. - Otwartym pozostaje więc pytanie w jaki sposób polscy pracodawcy przekazują wymagane informacje np. w kwestii bezpieczeństwa pracy - podkreśla PIP.

19.03.2019

Debata o sile prawa: Nie nabierać się na "szwindel etykiety"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nigdzie na świecie sędziowie nie doprowadzili do przewrotu, ale zdarzało się, że większość demokratyczna zamach stanu przeprowadziła - zauważyli uczestnicy debaty na temat rządów prawa. Trzeba zwracać uwagę na język rządzących. Władza stosuje dość często legalne wyjaśnienia dla osiągnięcia skutku niezgodnego z prawem, czyli "szwindel etykietę" - podkreślali prawnicy.

19.03.2019

26 ławników może zasilić Sąd Najwyższy

Wymiar sprawiedliwości

Senacka Komisja praw człowieka, praworządności i petycji we wtorek zaakceptowała listę 26 kandydatów, którzy spełniają wymogi formalne na ławników Sądu Najwyższego oraz zdecydowała o pozostawieniu bez dalszego biegu dwóch pozostałych zgłoszeń wniesionych w terminie. Kandydatury te przejdą do dalszych etapów procedury wyboru ławników.

19.03.2019