Ruszy fala referendów lokalnych. PKW przygotowała wytyczne

Samorząd terytorialny Koronawirus

W czterech miastach i gminach w niedzielę 13 czerwca odbędą się referenda lokalne przełożone przez pandemię. Kolejnych dziesięć ma już wyznaczony termin. Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała szczegółowe wytyczne w sprawie referendów lokalnych. Nadal mają być przestrzegane zasady reżimu sanitarnego.

10.06.2021

MS przygotowuje komorników do e-akt - jest projekt rozporządzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ogólne zasady dotyczące trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowania egzekucyjne i zabezpieczające prowadzone przez komorników ma uregulować rozporządzanie, którego projekt jest obecnie opiniowany. Czasu zostało niewiele - zgodnie z regulacją ma ona zacząć obowiązywać już od 1 lipca 2021 r.

10.06.2021

Wpłaty na radę rodziców dobrowolne, a naciski sprzeczne z prawem

Zarządzanie oświatą RODO

Nie ma podstaw, by wymagać od rodziców oświadczenia, że nie zapłacą składek na radę rodziców. Według prawników wymaganie takich oświadczeń jest nadmiarowe, bo przepisy oświatowe nie dają ku temu podstaw. Niezgodne z prawem jest również rozsyłanie do wszystkich zestawień z listą osób, które „zalegają” z wpłatami, bo tego zabraniają przepisy RODO.

10.06.2021

Rehabilitacja ze skierowaniem od każdego lekarza

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pacjenci zamiast od razu na zabiegi, są wysyłani na wizyty do lekarza rehabilitacji. A tych w całym kraju jest niespełna dwa tysiące, więc na rehabilitację czeka się często miesiącami. Lekarze nie wiedzą, że mogą kierować pacjentów bezpośrednio do fizjoterapeuty, a pełne usamodzielnienie fizjoterapeutów w doborze zabiegów mogłoby znacznie skrócić czas oczekiwania.

10.06.2021

Ulgi rozwojowe mało popularne, ale MF szykuje kolejne

CIT PIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie nowych ulg podatkowych dla firm. Doradcy podatkowi apelują, by przy okazji poprawić rozwiązania już istniejące. Chodzi przede wszystkim o ulgę badawczo-rozwojową i IP Box, które nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Powodem są niejasne przepisy, ale też żmudne obowiązki dokumentacyjne.

10.06.2021

Jak liczyć limit w hotelu? Ciągle nie ma odpowiedzi

Koronawirus

Hotelarze mają problemy z ustaleniem, jak prawidłowo liczyć coviodove limity, czy mogą nie uwzględniać pokojów, w których mieszkają zaszczepieni i niezaszczepieni. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego śle w tej sprawie apele do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a te twierdzi, że w zasadzie to problemu nie ma.

09.06.2021

Znamy zwycięzców konkursu Tax and You 2021

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

W środę wieczorem zakończyła się 13. edycja konkursu Tax and You dla studentów prawa, finansów, rachunkowości, ekonomii lub kierunków pokrewnych. Finaliści musieli m.in. poradzić sobie w panelu dyskusyjnym. Laureatem pierwszego miejsca został Maksymilian Kaszubowski, student Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

09.06.2021

Senacka komisja za projektem o wywołanych przez COVID-19 chorobach zawodowych medyków

Koronawirus

Senatorowie chcą, by w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo epidemii oraz w ciągu 90 dni po ich odwołaniu – do stwierdzania choroby zawodowej wywołanej Covid-19 nie miały zastosowania przepisy rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych. W efekcie dla uznania, że u osoby wykonującej zawód medyczny występuje choroba zawodowa wystarczające byłoby stwierdzenie choroby zakaźnej.

09.06.2021

Komisja Europejska dołączyła do polsko-czeskiego sporu o kopalnię Turów

Środowisko Prawo unijne

Komisja Europejska zdecydowała o dołączaniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – poinformowała w środę rzeczniczka KE Vivian Loonela. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 21 maja br. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polska odmawia wykonania tej decyzji i negocjuje z rządem Czech.

09.06.2021

Korporacje zrzeszające miasta piszą do Komisji Europejskiej w sprawie KPO

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Zarządy Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich napisały do Komisji Europejskiej wniosek o spowodowanie uwzględnienia kluczowych postulatów samorządowych do projektu Krajowego Planu Odbudowy, przyjętego 30 kwietnia przez polskie władze, a przesłanego do Komisji 3 maja.

09.06.2021

W 2020 r. KRS zarekomendowała prezydentowi 489 osób na stanowiska sędziego lub asesora

Wymiar sprawiedliwości

W grupie 489 rekomendowanych przez KRS osób są 293 kobiety i 196 mężczyzn - wynika z informacji o działalności Rady w 2020 r. przedstawionej senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji. Poinformowano również, że wpłynęły 102 odwołania od 68 uchwał Rady, w tym 89 odwołań dotyczyło powołania na wolne stanowiska sędziowskie

09.06.2021

KE wzywa Polskę do lepszej ochrony swoich sieci Natura 2000

Środowisko Prawo unijne

Polska nie wyznaczyła jeszcze 655 z 845 terenów mających znaczenie dla Wspólnoty jako specjalne obszary ochrony i nie ustanowiła celów ochrony poszczególnych obszarów ani środków dla wszystkich swoich obszarów - upomina Komisja Europejska. I przypomina, że termin zakończenia wspomnianych działań w odniesieniu do 845 terenów znajdujących się na terytorium Polski już dawno upłynął.

09.06.2021

RPO interweniuje ws. homofobicznych wypowiedzi małopolskiej kurator

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Małopolska kurator oświaty w majowym komunikacie dla tarnowskich szkół określiła działania na rzecz praw osób nieheteronormatywnych (LGBT) jako „szkodliwe”, sugerując ich deprawujący charakter. Rzecznik praw obywatelskich ocenia, że wypowiedź miała homofobiczny charakter i występuje w tej sprawie do ministra edukacji.

09.06.2021

Zagraniczny student zwolniony z kwarantanny, chyba że dostanie obywatelstwo

Dla studenta Koronawirus

Jeżeli student z Białorusi przekracza granicę, jest zwolniony z kwarantanny. Chyba że uzyska obywatelstwo polskie - wtedy kwarantannę odbyć musi - uznała Straż Graniczna. Wyjaśniła, że w przypadku podwójnego obywatelstwa liczy się obywatelstwo Polskie. Rzecznik praw obywatelskich prosi o dalsze wyjaśnienia w tej sprawie.

09.06.2021

Parlament Europejski przyjął rozporządzenia o certyfikatach Covid

Prawo unijne Koronawirus szczepienia

Parlament Europejski przegłosował dwa rozporządzenia dotyczące wprowadzenia unijnych certyfikatów Covid, które mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku przez 12 miesięcy. Certyfikaty mają ułatwiać podróżowanie, ale nie będą warunkiem swobodnego przemieszczania się i nie będą traktowane jako dokumenty podróży. Portugalia poinformowała, że uzna certyfikaty od 14 czerwca.

09.06.2021

KE wszczyna procedurę w sprawie zanegowania przez niemiecki TK nadrzędności prawa UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska zdecydowała w środę o wszczęciu wobec Niemiec postępowania o naruszenie prawa UE w związku z podważaniem przez tamtejszy Trybunał Konstytucyjny prymatu prawa unijnego nad prawem krajowym. Chodzi o wydane w maju ubiegłego roku orzeczenie niemieckiego w sprawie programu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny.

09.06.2021

Badanie: Pracownicy zgłaszaliby nieprawidłowości, gdyby zapewniono im anonimowość

Prawo pracy Compliance

Blisko 69 proc. pracowników przedsiębiorstw sektora prywatnego obawia się informowania swoich pracodawców o nieprawidłowościach w organizacji z uwagi na następujące po nich konsekwencje służbowe – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Do tego 30 proc. badanych deklaruje, że w ich firmach nie istnieją procedury i kanały zgłaszania nieprawidłowości, a jeśli są to nie zapewniają ochrony zgłaszającego.

09.06.2021

MF: Budżety samorządów po pierwszym kwartale generalnie z nadwyżką

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Budżety jednostek samorządu terytorialnego po pierwszym kwartale 2021 r. zamknęły się zbiorczo nadwyżką w kwocie ponad 14,7 mld zł, przy planowanym deficycie w wysokości 30 mld zł - podał resort finansów w opublikowanym w środę komunikacie. Zadłużenie w wyniosło prawie 88,4 mld zł i stanowiło 29,2 proc. planowanych dochodów ogółem.

09.06.2021

Teleporady lekarzy rodzinnych będą gorzej wycenianie

Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia chce od września premiować tych lekarzy rodzinnych, którzy udzielą mniej teleporad dla osób w wieku 40 plus. Z zebranych danych wynika bowiem, że zdalnie woli leczyć blisko 40 proc. przychodni. Są nawet takie, w których tradycyjne wizyty pacjentów stanowią tylko 10 procent.

09.06.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski