Obywatel zapłaci notariuszowi za wpis do księgi wieczystej, a za reformę zapłacą... sądy

Zamówienia publiczne

15 mln złotych - tyle w myśl oceny skutków reformy umożliwiającej notariuszom wpis hipotek do ksiąg wieczystych i wydawanie nakazów zapłaty ma kosztować wprowadzanie zmian w życie. Środki te, jak doprecyzowano w trakcie opiniowania, mają pochodzić z części budżetu przeznaczonej na sądy, co już niepokoi pracowników sądów. Tym bardziej że źródłem ponad 4 mln zł na szkolenia notariuszy ma być pula przeznaczona na sądowe wydatki osobowe.

26.07.2022

Od meczów Ligi Mistrzów do przetargów na odbudowę. Tak współpracują polscy i ukraińscy prawnicy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Ukraina

Piłkarze Szachtara Donieck i Dynama Kijów zagrają mecze pucharowe na polskich stadionach, a kijowska uczelnia medyczna przeniesie działalność na Śląsk. W takich przypadkach nie obejdzie się bez współpracy polskich i ukraińskich prawników. Zresztą ci ostatni mają w Polsce sporo pracy także przy mniej spektakularnych sprawach dotyczących uchodźców.

26.07.2022

Minister Sportu: WF musi być traktowany poważnie

Zarządzanie oświatą

Interes publiczny wymaga tego, żeby polskie dzieci były jak najbardziej sprawne i jak najbardziej zdrowe minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk - To jest normalna lekcja, na którą należy uczęszczać. Nawet jak ktoś jest nieco gorszy od innych, tak jak z polskiego, matematyki, historii.

26.07.2022

Organizator szkolenia powinien ocenić kwalifikacje wykładowcy BHP

Prawo pracy BHP HR

Przepisy nie wymagają, by osoba prowadząca szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy legitymowała się określonym wykształceniem. Wykładowcy i instruktorzy powinni jednak posiadać zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia. Ocena, czy kryteria te zostały spełnione, należy do organizatora.

26.07.2022

Branża e-commerce w szponach trzech rządowych projektów

Nowe technologie Prawo gospodarcze

W tym roku Polska powinna już wdrożyć nowelizację unijnych przepisów wprowadzającą rewolucję w biznesach internetowych. Chodzi między innymi o ochronę konsumentów przed sztucznym zawyżaniem cen po to, by potem zrobić "promocję". Rząd przygotował dwa projekty w tej sprawie. Problem w tym, że prace nad nimi nie są zsynchronizowane, co grozi bałaganem w przepisach i brakiem czasu na zmianę systemów informatycznych.

26.07.2022

Dwie umowy z pracownikiem nie uchronią pracodawcy od wypłaty nadgodzin

Prawo pracy Prawo europejskie

Kodeks pracy dopuszcza zawieranie dwóch i więcej umów z tym samym pracownikiem, z czego niektórzy pracodawcy skrzętnie korzystają. Rozliczają przy tym czas pracy z każdej z tych umów odrębnie. Prawnicy ostrzegają, że takie rozliczanie czasu pracy jest problematyczne i ryzykowne dla pracodawców. Bo pracownicy mogą zacząć występować do sądów z pozwami o wypłatę nadgodzin. Wszystko przez wyrok TSUE z 2021 roku.

26.07.2022

Kryzys gazowy może dotknąć i więzienia - będą zmiany w rozporządzeniu

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by jednostki penitencjarne nie podlegały ograniczeniom w dostawach gazu ziemnego w przypadku wprowadzenia 12 stopnia zasilania. Numer 12 oznacza całkowite zakręcenie kurka, m.in. w sytuacji gdy zagrożone jest bezpieczeństwo paliwowe państwa lub występują zakłócenia w dostawie gazu ziemnego.

26.07.2022

Zielone światło dla nowej kliniki transplantacji serca i płuc

Opieka zdrowotna

Powstaje nowy ośrodek transplantacyjny w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM - klinika otrzymała akredytację Ministerstwa Zdrowia na transplantacje serca i płuc. Wcześniej UCK WUM uzyskało pozytywną rekomendację Krajowej Rady Transplantacyjnej. Lekarze mają nadzieję, że spowoduje to wzrost liczby przeszczepień wielonarządowych w Polsce.

26.07.2022

Atlas dobrych praktyk, czyli przykłady współpracy między samorządem i mieszkańcami

Samorząd terytorialny

Mieszkańcy miast, miasteczek i wsi oczekują, że władza lokalna będzie bliżej nich. Może to ułatwić zainteresowanie samorządowców działaniami oddolnymi inspirowanymi przez organizacje społeczne i grupy nieformalne. „Atlas dobrych praktyk” na konkretnych przykładach pokazuje, że to może się udać. Patronem medialnym projektu był portal Prawo.pl.

25.07.2022

Zestresowany i wypalony jak Polak - niepokojące wynik badań

Pacjent

Dorośli Polacy najczęściej na tle innych Europejczyków czują się na granicy wypalenia – pokazuje badanie internetowe STADA Health Report 2022. Przyznają, że pandemia COVID-19 pogłębiła u nich stres. Próbują walczyć ze złym samopoczuciem witaminami, suplementami i zajęciami fitness. Ponadto 20 proc. naszych rodaków zaopatrzyło się w leki, co stanowi najwyższy wynik w badaniu.

25.07.2022

WUP w Lublinie musi wypłacić świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy zarządcy sukcesyjnemu

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Zarządca sukcesyjny może wykonywać prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy bez zakłócenia funkcjonowania prowadzonej działalności, m.in. bez zerwania więzów prawnych wynikających z umów zawartych przez tego przedsiębiorcę – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie podzielił stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

25.07.2022

Sądy łamią prawo, bo nie chcą wznawiać spraw frankowych, mimo wyroku TSUE

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Frankowiczowi odmówiono wznowienia jego sprawy, zakończonej nakazem zapłaty kilku milionów złotych - mimo przełomowego wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubaków. Sądy uznały, że nie było do tego „podstawy ustawowej”. - Wznowienie postępowania po wyroku TSUE jest dopuszczalne, bo wynika i z Konstytucji, i z prawa unijnego – uważa rzecznik praw obywatelskich.

25.07.2022

W przyszłym roku podatki i opłaty lokalne mogą znacząco wzrosnąć

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Finanse

Ministerstwo Finansów ogłosi lada moment obwieszczenie określające maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały w przyszłym roku. Chodzi m.in. o podatek od nieruchomości. Lokalne daniny będą mogły więc wzrosnąć o 11,8 procent. Gminy mogą co prawda obniżać ministerialne stawki, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów wprowadza podatki najwyższe z możliwych.

25.07.2022

Kursy językowe dla osób z Ukrainy na Uniwersytecie Śląskim

Szkolnictwo wyższe

Blisko 360 obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski po wybuchu wojny w ich ojczyźnie może skorzystać z intensywnych kursów języka polskiego, organizowanych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach przy wsparciu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

25.07.2022

Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami

Prawo pracy Niepelnosprawność

Sprawne i efektywne, a przy tym zapewniające wysoką jakość, wsparcie osób z niepełnosprawnościami w aktywizacji zawodowej, to jeden z priorytetów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – deklaruje resort. W tym celu do Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój wprowadzona została nowa linia wsparcia skierowana wyłącznie do osób z niepełnosprawnościami oraz biernych zawodowo z powodu choroby.

25.07.2022

Sędzia Witkowski przechodzi z Izby Dyscyplinarnej do Izby Karnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Izbie Karnej Sądu Najwyższego będzie zasiadał przeniesiony ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej sędzia Ryszard Witkowski. Sędzia ten nie zastosował się do uchwały trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2020 r. i do zabezpieczeń wydanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, aby zawiesić orzekanie, gdyż Izba nie jest sądem.

25.07.2022

Program „Ciepłe Mieszkanie” dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych

Samorząd terytorialny Środowisko Pomoc społeczna Domowe finanse

Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych będą mogli wnioskować o dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej mieszkań w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Dystrybucją bezzwrotnych dotacji zajmą się gminy. Wysokość wsparcia wyniesie od 15 tys. zł do 37,5 tys. złotych.

25.07.2022

Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl - pomoże w prowadzeniu firmy

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Mając Konto Przedsiębiorcy można załatwić sprawy urzędowe na jednej platformie. Dotychczas wiązało się to z wizytą w kilku różnych instytucjach, np. Urzędzie Stanu Cywilnego, Państwowej Inspekcji Pracy, ZUS, NFZ. Przedsiębiorca może przejść także do innych systemów administracji: eObywatel, e-Urząd Skarbowy, PUE ZUS i Portal Praca.gov.pl.

25.07.2022

Choroba na urlopie? Podaj aktualny adres pobytu na zwolnieniu lekarskim

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Gdy zamierzamy skorzystać z chorobowego, warto zadbać o to, by lekarz wystawił zwolnienie na adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie rekonwalescencji. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy zmieniamy miejsce naszego pobyty na czas urlopu, a niestety, przytrafi się nam choroba i konieczność zwolnienia lekarskiego – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

25.07.2022