Przedsiębiorcy z pogranicza wciąż ponoszą skutki stanu wyjątkowego i czekają na pomoc

Turystyka Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Na razie nie ma szans na szybkie uruchomienie "Tarczy dla Pogranicza", czyli nowego rządowego wsparcia dla firm znad granicy z Białorusią. Sprawa utknęła w martwym punkcie z powodów biurokratycznych. Przedsiębiorcy i posłowie proponują ustanowienie specjalnych bonów, które miałyby przyciągnąć turystów nad wschodnią granicę. A rząd mówi o problemach ze statystyką.

21.07.2022

Prawa pracownicze zatrudnionych w podmiotach objętych sankcjami będą lepiej chronione

Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Firma wpisana na listę MSWiA objęta sankcjami zgodnie z ustawą z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, będzie mogła wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na zaspokojenie należności pracowniczych.

21.07.2022

Z bonem turystycznym na turnus rehabilitacyjny raczej rzadko

Pomoc społeczna

Do 30 września 2022 r. można jeszcze wykorzystać Polski Bon Turystyczny. Jak podaje resort sportu i turystyki, do 4 lipca br. z bonu skorzystało lub w najbliższym czasie skorzysta blisko 198 tys. dzieci z niepełnosprawnością. Bon można także wykorzystać na turnus rehabilitacyjny, choć z tej możliwości nie korzystano zbyt często.

21.07.2022

Badanie: Wielka Rezygnacja, ESG i płace to kluczowe czynniki wpływające na rynek pracy

Rynek Prawo pracy ESG

Prawie połowa (43 proc.) pracowników zamierza w ciągu roku zmienić pracę, to ponad 6-krotny wzrost w porównaniu do 2021 r. Widzą to pracodawcy – 68 proc. przyznaje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się fluktuacja kadr – wynika z badania EY Work Reimagined 2022. Ludzie wciąż chcą piąć się po szczeblach kariery, by lepiej zarabiać, a pracodawcy są wstrzemięźliwi w kompleksowym zmienianiu systemu wynagradzania.

21.07.2022

ZUS: Ubezpieczeni mogą już sprawdzić, jaki kapitał zgromadzili na emeryturę

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont i prognozowanych emeryturach. Podsumowanie składek według stanu na 31 grudnia 2021 roku Zakład przygotował takie dane dla prawie 23,2 mln osób. Każdy ubezpieczony może już sprawdzić przez internet, jaki kapitał zgromadził na emeryturę w ZUS.

21.07.2022

UOKiK bada, czy doszło do zmowy przetargowej miejskich przewoźników na Śląsku

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Ochrona konkurencji Transport

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada, czy doszło do zmowy przetargowej przedsiębiorców zajmujących się świadczeniem usług przewozów w ramach komunikacji miejskiej w województwie śląskim, organizowanych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Ten odpowiada, że sprawę badała Krajowa Izba Odwoławcza, która nie dopatrzyła się nieprawidłowości.

21.07.2022

RPO pyta resort zdrowia o monitoring kolejnej fali Covid-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zauważa, że narasta społeczne zaniepokojenie związane z zachorowaniami na COVID-19. Niepokój ten pogłębiają docierające do opinii publicznej informacje mediów w krajach europejskich, a także z polskich miast. W Poznaniu poziomy stężeń wirusa w ściekach są podobne do tych z końca grudnia 2021 r., gdy notowano powyżej 10 tys. przypadków dziennie.

21.07.2022

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe wykluczone z dodatku węglowego

Nieruchomości

Wielu spółdzielniom i wspólnotom ogrzewanym węglem, zimą grozi zimna woda w kranie i zimne kaloryfery. O ile podmioty te miały prawo do zakupu tony węgla w ustawowej cenie 966,60 zł, to do dodatku węglowego prawa nie mają. I choć w uzasadnieniu projektu można przeczytać, że dostaną dodatek, to z przepisów to nie wynika. Przedstawiciele spółdzielni i wspólnot są zdezorientowani.

21.07.2022

Chęć osadzonego do mediacji nie wystarczy, ważne też intencje

Wymiar sprawiedliwości

Mediacja po wyroku może być jednym z ważnych elementów i sprawiedliwości naprawczej, i przygotowania osadzonego do opuszczenia jednostki penitencjarnej. Problem w intencjach, które nie zawsze wiążą się z zadośćuczynieniem, i naprawą tego, co ukarany zrobił. Sposobem mogłoby być przygotowanie do mediacji zarówno skazanego, jak i pokrzywdzonych poprzez warsztaty oraz terapie.

21.07.2022

Uczestnik PPK będzie mógł otrzymać zaległą dopłatę roczną

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Ostatnia nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych wprowadziła korzystne dla uczestników PPK zmiany w zakresie dopłat od państwa. Co prawda nieznacznie wydłużono termin na przekazanie uczestnikowi PPK wpłaty powitalnej, ale wprowadzono możliwość przekazywania uczestnikom zaległych dopłat rocznych.

21.07.2022

Firmy czekają na wyrok TSUE w sprawie pustych faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się wkrótce pytaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chodzi o niezwykle istotną kwestię odpowiedzialności za wystawianie pustych faktur, które dokumentują fikcyjne transakcje. Problem mają firmy – zwłaszcza w sytuacji, gdy fałszywe faktury wystawiają na własną rękę ich pracownicy.

21.07.2022

Samorządy: Podwyżki cen wody i ścieków są nieuniknione

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna

Aż 70 procent spółek wodociągowych zakończyło I kwartał 2022 r. na minusie. To wina inflacji i ceny energii elektrycznej. W ocenie branży i samorządowców podwyżki opłat dla mieszkańców są nieuniknione. Jednak zdaniem regulatora taryf - Przedsiębiorstwa Państwowego Wody Polskie - gminy powinny mieszkańcom dopłacać. - Źródło tych dopłat również tkwi w kieszeniach mieszkańców – ripostują samorządowcy.

21.07.2022

Pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej zdymisjonowany

Administracja publiczna Spółki

Piotr Naimski został dymisjonowany ze stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pełnił tę funkcję od listopada 2015 r. Powodem dymisji był między innymi negatywny stosunek Naimskiego do fuzji spółek Orlenu z Lotosem.

20.07.2022

Rząd chce opóźnić zatrudnianie specjalistów w szkołach

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Senatorowie PiS zaproponowali na posiedzeniu senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Młodzieży poprawkę do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, która miałaby przesunąć o dwa lata wejście w życie standardów zatrudnienia w szkołach i przedszkolach specjalistów: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych.

20.07.2022

Farmaceuta będzie sprawdzał, czy pacjent dobrze bierze leki

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Przegląd lekowy ma szansę trafić do świadczeń gwarantowanych w 2024 roku. - Chcemy, by opieka farmaceutyczna była świadczeniem opłacanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. W pilotażu przeglądów lekowych wzięło udział 75 aptek. Do tej pory z usługi skorzystało 114 pacjentów.

20.07.2022

Pielęgniarki i położne z UE mają mieć większą swobodę w świadczeniu usług

Prawo pracy Zawody medyczne Prawo europejskie

Sejm dyskutował dzisiaj nad rządowym projektem ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej. Rząd chce dostosować do unijnego prawa przepisy dotyczące swobody świadczenia usług przez pielęgniarki i położne oraz uznawania ich minimalnych wymogów w zakresie kształcenia. Projekt jednak wykracza poza istotę regulacji, a niektóre jego przepisy są niespójne z obowiązującym systemem.

20.07.2022

Minister powołał nowy skład Komitetu Polityki Naukowej

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe

Podczas zorganizowanego w środę w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki inauguracyjnego posiedzenia Komitetu Polityki Naukowej (KPN), nowi członkowie Komitetu odebrali powołania z rąk ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. - Ta dwunastka to ludzie, którzy będą troszczyli się o realizację wszystkich założeń, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów w wielkim dokumencie dotyczącym polityki nauki – mówił minister.

20.07.2022

UE konsultuje program Zrównoważone systemy żywnościowe

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Jeszcze tylko do czwartki 21 lipca trwają konsultacje publiczne prowadzone przez Komisję Europejską, związane z inicjatywą Zrównoważonych Systemów Żywnościowych w UE (Sustainable Food Systems – SFS). Celem inicjatywy jest określenie ogólnych zasad i wymogów wprowadzania żywności na rynek Unii Europejskiej zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju.

20.07.2022

Remigiusz Kopoczek nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Dr Remigiusz Kopoczek został powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Nominację odebrał z rąk Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Głównym zadaniem Centrum jest wspieranie tworzenia nowoczesnych rozwiązań i technologii zwiększających innowacyjność, a tym samym konkurencyjność polskiej gospodarki.

20.07.2022