Do szkół trafią wytyczne przeciwepidemiczne, pakiety edukacyjne i stacje dezynfekujące

Zarządzanie oświatą

- Powrót dzieci do szkół w trybie stacjonarnym jest naszą podstawową troską, tym, do czego się przygotowujemy – mówiła wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek. Zapowiedziała, ze do szkół trafią wytyczne przeciwepidemiczne i pakiety edukacyjne dotyczące przeciwdziałania COVID-19. Wszystkie szkoły, placówki i przedszkola, które będą chciały, otrzymają tzw. stacje dezynfekujące z funkcją do mierzenia temperatury i środki ochrony osobistej.

30.07.2021

Będą kolejne ułatwienia dla rolników sprzedających żywność

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd przyjął projekt nowelizacji, który ma ułatwić prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego. Jednym z kluczowych rozwiązań jest podwyższenie z 40 tys. do 100 tys. zł kwoty przychodów zwolnionej z podatku oraz zwiększenie sprzedaży produktów do sklepów i restauracji.

30.07.2021

ZNP: Chcemy bezpiecznych warunków dla uczniów i wszystkich pracowników szkoły

Kadry w oświacie

Oczekujemy od rządu kompleksowego programu bezpiecznego funkcjonowania oświaty w nowym roku szkolnym, konkretnych rozwiązań dotyczących całej społeczności oświatowej: uczniów, rodziców i nauczycieli. To postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego po konferencji, na której zapowiedziano działania promujące szczepienia przeciwko Covid-19 prowadzone w szkołach.

30.07.2021

Polski Ład zachwieje finansami samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne PIT

Przeszło 145 miliardów złotych w ciągu najbliższych 10 lat – tyle stracą jednostki samorządu terytorialnego na zaproponowanych w Polskim Ładzie zmianach w podatku dochodowym od osób fizycznych. To głównie z ich budżetów zostaną zrealizowane obietnice korzystnych zmian w PIT. Budżet państwa też ma ponieść stratę, ale o 60 miliardów złotych mniejszą.

30.07.2021

Cztery listy I Prezes SN w sprawie wyroków TSUE. Prezydent: będą zmiany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska wysłała pisma o podobnej treści do: prezydenta, premiera, marszałek Sejmu oraz marszałka Senatu. Zwróciła w nich uwagę na potrzebę reakcji na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE i pogłębiający się paraliż postępowań w Izbie Dyscyplinarnej SN. Prezydent odpowiada, że "wszystko wskazuje na to, że będą potrzebne zmiany ustawodawcze".

30.07.2021

Spadła liczba upadłości firm, wzrosła liczba restrukturyzacji

Rynek i konsument Finanse

Pierwsza połowa 2021 r. przyniosła upadłość 201 firm, to o 9 mniej niż w drugiej połowie ubiegłego roku i aż o 85 mniej niż w pierwszym półroczu 2020 r. Najwięcej zadłużonych bankrutów w dniu upadłości prowadziło swą działalność w województwie mazowieckim, dalej – wielkopolskim i dolnośląskim. Rekordowa, względem lat ubiegłych, była natomiast liczba restrukturyzacji.

30.07.2021

W Polskę ruszą mobilne punkty szczepień

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Rząd w końcu podjął konkretne decyzje w sprawie zwiększenia działań zachęcających Polaków do szczepień przeciwko Covid 19. Po pierwsze w Polskę ruszą mobilne punkty szczepień, które dotrą do najbardziej odległych i źle skomunikowanych miejscowości. Od września w szkołach ruszą działania edukacyjne - będą nie tylko lekcje dla uczniów, ale też webinary i szkolenia dla rodziców.

30.07.2021

Zmieni się sposób wyliczania opłaty koncesyjnej na energię z morskich farm

Środowisko

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie opłaty koncesyjnej z planowanym terminem przyjęcia w III kwartale. Zmianie ma ulec sposób wyliczania opłaty koncesyjnej na wytwarzanie energii w morskich farmach wiatrowych oraz wysokość takich opłat dla magazynowania energii elektrycznej.

30.07.2021

Dla zaszczepionych hulajnoga, dla antyszczepionkowców szlaban - słabe podstawy prawne

Rząd rozważa nowe obostrzenia, miałyby dotknąć osoby, którym do punktu szczepień nie po drodze. W grę wchodzą rozwiązania podobne do tych wprowadzanych w innych krajach – ograniczenia w dostępie do niektórych rozrywek oraz przymus szczepień dla przedstawicieli niektórych zawodów. Prawnicy już teraz wskazują, że brakuje do tego podstaw prawnych, a takie działania mogą stanowić dyskryminację.

30.07.2021

Zleceniobiorca też ma prawo do świadczeń z ZUS

Prawo cywilne BHP

Jeśli zleceniodawca angażuje zleceniobiorcę, musi go objąć obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi, rentowymi, wypadkowymi i zdrowotnymi oraz opłacić za to składki w ZUS. Prawo do świadczeń za wypadek przy pracy zleceniobiorca ma już od pierwszego dnia zgłoszenia w ZUS.

30.07.2021

Za zatrudnianie na czarno zapłaci pracodawca, nie pracownik

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Finansów szykuje nową oręż do walki z szarą strefą. Projekt Polskiego Ładu przewiduje zasadę, że firma zatrudniająca na czarno, będzie musiała doliczać do swojego przychodu wynagrodzenia zapłacone "pod stołem". Nieuczciwy pracodawca zapłaci też z własnej kieszeni zaległy podatek pracownika i jego składki na ubezpieczenie. Może się jednak zdarzyć, że takie same skutki będzie miało też przekwalifikowanie przez ZUS np. umowy o dzieło na umowę o pracę.

30.07.2021

Ograniczenia w obrocie ziemią rolną da się ominąć

Budownictwo Finanse

Przepisy ograniczające obrót ziemią są dziurawe jak sito. Inwestorzy często i łatwo je obchodzą. Wyszukują grunty IV-VI klasy, nie objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zanim jednak je kupią, właściciel na ich zlecenie "odralnia" grunt. Jednak nie wszystkie samorządy akceptują taki proceder.

30.07.2021

Zarządzenia asystenta mogą usprawnić procesy, ale nie zawsze mogą być wydane

Wymiar sprawiedliwości

W sprawach cywilnych asystenci sędziów mogą wydawać niektóre zarządzenia i w pewnym zakresie - sami nadawać sprawom bieg. Sądom brakuje etatów, więc sędziowie nie mogą liczyć na stałą współpracę z jednym asystentem. Rotacja pracowników oraz różne modele pracy sędziów sprawiają, że nie zawsze da się optymalnie wykorzystać możliwość wydawania zarządzeń przez asystentów.

30.07.2021

Akademik UŚ tylko dla zaszczepionych? Bez podstawy prawnej

Dla studenta

Niektóre instytucje na własną rękę próbują wprowadzać ograniczenia dla niezaszczepionych. Zdecydował się na to rektor Uniwersytetu Śląskiego, który w liście do studentów poinformował, że w akademikach będą mogły zameldować się wyłącznie osoby, które mają unijny certyfikat.

30.07.2021

W służbie cywilnej wynagrodzenia są kształtowane w sposób uznaniowy

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

W służbie cywilnej istnieje duże rozwarstwienie wynagrodzeń na tych samych stanowiskach. I to zarówno w ramach jednego urzędu, jak i w różnych urzędach – wynika z raportu Stowarzyszenia Absolwentów KSAP. Każdy samodzielnie określa swoją politykę, co prowadzi do dużych dysproporcji i utarcia się poglądu o ważniejszych i lepiej płacących oraz mniej ważnych i gorzej płacących urzędach.

30.07.2021

Pierwsze wystąpienie nowego RPO do MS w sprawie kary łącznej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4

Przepisy o tzw. karze łącznej z tarczy 4.0 są niesprawiedliwe dla skazanych. Uniemożliwiają bowiem orzekanie jednej kary łącznej za wszystkie popełnione przestępstwa, które dotychczas podlegały łączeniu. Taka sytuacja może wynikać z szybkiego tworzenia prawa w czasie pandemii.

29.07.2021

Firma przechowa ewidencję czasu pracy kierowców przez 10 lat

Prawo pracy Prawo unijne Transport

Rząd chce, by do kierowców wykonujących przewóz drogowy mogły być stosowane rozkłady czasu pracy, w których jest dopuszczalne przedłużenie wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę - w ramach systemu równoważnego czasu pracy. Nie będzie to dotyczyło kierowców wykonujących przewozy regularne, których trasa nie przekracza 50 km. Ich czas pracy nie będzie mógł przekroczyć 10 godzin na dobę.

29.07.2021

Ostatni dzień na dostarczenie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej

Zarządzanie oświatą

Piątek, 30 lipca to ostatni dzień na doniesienie do szkoły świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Kandydaci mają na to czas do godziny 15:00. Trzeba to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

29.07.2021

Obywatel nie wpuszczony na obrady rady gminy to naruszenie Konstytucji

Samorząd terytorialny Koronawirus

Mieszkańcowi odmówiono prawa wstępu na sesję Rady Gminy w Krościenku Wyżnym, z powołaniem się na rządowe ograniczenia pandemiczne. Tymczasem przepisy te nie mogły ustanawiać ani zakazu, ani ograniczenia wstępu obywateli na sesje rady gminy – wskazuje wójtowi Rzecznik Praw Obywatelskich.

29.07.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski