Projekty te, poparte po przeprowadzeniu szerokich konsultacji przez kilkadziesiąt organizacji społecznych, środowiska eksperckie i akademickie, mają na celu wprowadzenie rozwiązań, które przyczynią się nie tylko do rozwiązania kryzysu wokół działalności Trybunału Konstytucyjnego, ale również do zmniejszenia polaryzacji w polskim życiu publicznym.

Istotny krok

- Na Prezydencie RP wybranym w powszechnych wyborach ciąży wyjątkowa odpowiedzialność zapewnienia, że prawa obywatelek i obywateli będą skutecznie chronione, a działania władz podlegały rzetelnej kontroli pod kątem zgodności z Konstytucją – piszą autorzy apelu. Zwracają uwagę, że podpisanie tych ustaw stanowiłoby istotny krok w kierunku rozwiązania wątpliwości dotyczących funkcjonowania TK, wskazanych również przez sądy europejskie. Ustawy te stanowią właściwy środek do rozstrzygnięcia – zgodnie z przepisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – wszystkich problemów skutkujących brakiem należytego funkcjonowania Trybunału. To z kolei przyczyni się do stabilizacji porządku prawnego w Polsce.

Zobacz również: Strona TK to nie miejsce na "ogłaszanie" wyroków

Umacnianie demokracji w Polsce

- Ich przyjęcie zapewni obywatelom i obywatelkom skuteczną ochronę ich praw oraz odbuduje zaufanie do instytucji publicznych. Wierzymy, że decyzja o ich zatwierdzeniu będzie krokiem w stronę umocnienia demokracji i praworządności w naszym kraju – wskazują autorzy apelu.

Wśród sygnatariuszy apelu są m.in.: Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja Wolności Gospodarczej, Akcja Demokracja, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska Pro Civium, a także - Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii i Centralna Rada Romów w Polsce.