Jak pisać teksty urzędowe? Webinarium akcji Masz Głos Fundacji Batorego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przygotowanie pisma do urzędu wcale nie musi być wyzwaniem, a mimo to często nastręcza trudności. Jak skomponować pismo, jakich słów użyć i jak informować o sprawie? Akcja Masz Głos Fundacji Batorego 31 sierpnia organizuje bezpłatne webinarium „Ja i urząd. Jesteśmy w kontakcie”.

27.08.2021

Lewiatan: Od państwa inwestorzy prywatni oczekują wsparcia, a nie mnożenia barier

Rynek Budownictwo Nowe technologie Spółki Finanse

Inwestycje prywatne w Polsce kuleją i należą do najniższych w Unii Europejskiej. Nie pomogą im propozycje podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, ani różne pomysły dotyczące, np. wprowadzenia 1 proc. podatku od przychodów - napisała Konfederacja Lewiatan w raporcie poświęconym inwestycjom prywatnym.

27.08.2021

NIK: Nie wszystkie zmiany w Funduszu Sprawiedliwości zgodne z rekomendacjami

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Część proponowanych przez resort sprawiedliwości zmian w Funduszu Sprawiedliwości nawiązuje pośrednio do ustaleń z naszego raportu, ale niektóre są sprzeczne z istotą naszych rekomendacji - poinformowała w piątek Najwyższa Izba Kontroli. Jako jedną z tych zmian sprzecznych z rekomendacjami NIK wymieniono umożliwienie finansowania zakupu nieruchomości ze środków Funduszu.

27.08.2021

Opłata wstępna w leasingu operacyjnym jest kosztem podatkowym

CIT PIT Rachunkowość

Dla celów podatku dochodowego opłata wstępna (jako koszt pośredni), co do zasady, stanowi koszt uzyskania przychodów w pełnej kwocie jednorazowo w dacie poniesienia. Chodzi tu o dzień, w którym ujęto ją w księgach rachunkowych w oparciu o otrzymaną fakturę. Dzień uznania wydatku za koszt podatkowy nie jest zatem uzależniony od równoczesnego uznania go za koszt dla celów bilansowych.

27.08.2021

Rodzic może towarzyszyć dziecku przy szczepieniu

Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia

Od września wraca stacjonarna nauka, jednak nadal w reżimie sanitarnym – im mniej osób będzie wchodzić do szkoły lub przedszkola, tym lepiej. Pojawiają się jednak krytyczne komentarze dotyczące ograniczeń wstępu dla rodziców – w tym m.in. dotyczących obecności przy planowanych szczepieniach dzieci.

27.08.2021

Cyfryzacja po polsku - pozwolenie na budowę szybciej na papierze

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Urzędy nie radzą sobie z cyfryzacją formalności budowlanych. Brakuje im dobrych komputerów, nie wszystkie mają również elektroniczny obieg dokumentów oraz oprogramowanie powiązane z ePuap-em. Na razie więc cyfryzacja istnieje głównie na… papierze. A tradycyjny sposób załatwiania pozwolenia na budowę jest wciąż i najlepszy, i najszybszy.

27.08.2021

Nie wszystkie szpitale gotowe na czwartą falę pandemii

Zarządzanie Koronawirus

Polska służba zdrowia jest przygotowana na czwartą falę koronawirusa – zapewnia wiceminister Waldemar Kraska. Ale z rozmów z przedstawicielami samorządów i dyrektorami szpitali wynika, że dokładnego planu nie ma. Część wojewodów rozmawia z szpitalami, ale nie wszyscy. A te boją się braków kadrowych, narzekają na brak wytycznych do prowadzenia terapii i długofalowej strategii.

27.08.2021

Polski Ład może doprowadzić do podwyżek cen samochodów

PIT Finanse Polski Ład

Proponowane w ramach Polskiego Ładu zmiany w opodatkowaniu sprzedaży samochodów poleasingowych mogą doprowadzić do wzrostu cen pojazdów używanych – zwłaszcza tych młodszych niż dziesięcioletnie. Może to przyczynić się także do zwiększenia liczby pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Ciekawa może być też sytuacja dotycząca cen samochodów elektrycznych.

27.08.2021

Jest projekt - firma sprawdzi, czy pracownik i klienci są zaszczepieni

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Jest roboczy projekt ustawy, która ma umożliwić pracodawcom dostęp do informacji o tym, którzy pracownicy - a nawet usługobiorcy - są zaszczepieni. Weryfikacja będzie możliwa przy zastosowaniu aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywaniu zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia.

27.08.2021

Minister zapowiada odbiurokratyzowanie pracy nauczycieli

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Odbiurokratyzujemy pracę nauczycieli - zapowiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Rozporządzenie w tej sprawie podpiszę jeszcze w tym lub przyszłym tygodniu - poinformował. I wyjaśnił, że ma ono dotyczyć m.in. likwidacji ewaluacji zewnętrznej, ewaluacji wewnętrznej oraz monitorowania.

26.08.2021

RPO: Minister ograniczył ustawowy dostęp do procedury uchodźczej

Administracja publiczna Prawo unijne

Obowiązująca od soboty nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie osób nielegalnie przekraczających granicę powoduje, że wynikające z Konwencji Genewskiej i ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP prawo cudzoziemców do ubiegania się w Polsce o ochronę międzynarodową stało się fikcją - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

26.08.2021

SN - prezes Iwulski kończy kadencję i nadal orzeka

Prawnicy

Prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski ostatni raz przewodniczył w czwartek rozprawie w tej roli, gdyż kończy kadencję na stanowisku prezesa kierującego tą izbą. Teraz będzie orzekał jako sędzia niefunkcyjny. I to mimo tego, że Izba Dyscyplinarna uchyliła mu immunitet. Na razie trwa oczekiwanie na decyzję prezydenta w sprawie wskazania nowego prezesa izby.

26.08.2021

Sopot: nie będziemy zatrudniać osób niezaszczepionych

Samorząd terytorialny Koronawirus

Władze Sopotu zapowiedziały, że nie będą zatrudniać osób, które nie są zaszczepione. Jak tłumaczą, nie chcą, by pozwolić, aby którykolwiek z urzędników stanowił zagrożenie dla mieszkańców tego kurortu. Z tego powodu planują podjąć tego typu decyzję.

26.08.2021

Piotr Uściński będzie nowym wiceministrem od budownictwa

Administracja publiczna Budownictwo

Piotr Uściński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Zastąpi na tym stanowisku Annę Kornecką i będzie odpowiadał m.in. za budownictwo oraz mieszkalnictwo. Pozostałymi wiceministrami w tym resorcie są: Andrzej Gut-Mostowy, Grzegorz Piechowiak, Olga Semeniuk i Marek Niedużak. Wciąż wolna jest teka ministra.

26.08.2021

Unijny podatek cyfrowy coraz bliżej

CIT Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Pandemia przyspieszyła rozwój firm cyfrowych i biznesów działających w internecie. Wygląda jednak na to, że przepisy podatkowe stanęły w miejscu. Dostosowanie ich do realiów gospodarki cyfrowej jest wyzwaniem podejmowanym m.in. przez OECD od lat, jak dotąd – bez konkretnych rezultatów.

26.08.2021

Raport Lewiatana: Co stoi na przeszkodzie, by odzyskać dług?

Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Przyspieszenie pracy e-sądu, wdrożenie komunikacji elektronicznej, zniesienie limitów komorniczych, cyfryzację korespondencji z ZUS, zmianę zasad ochrony wynagrodzenia przed egzekucją, ułatwienie dostępu do rejestrów czy wprowadzenie cyfrowego wezwania do zapłaty – proponuje Lewiatan w raporcie „Bariery w dochodzeniu i zarządzaniu wierzytelnościami”, aby przyspieszyć odzyskiwanie długów.

26.08.2021

Czarnek: Znikomy procent wolnych etatów jak zawsze

Kadry w oświacie

Zawsze w wakacje występuje "znikomy procent wolnych etatów w szkołach", także w tym roku - tak minister edukacji i nauki skomentował braki kadrowe w szkołach. Dane pokazują, że obecnie w całym kraju brakuje 13 tys. nauczycieli. Minister przypomniał, że wszystkich nauczycieli jest około 700 tysięcy.

26.08.2021

Od początku 2022 r. ma być  górny próg opłat za śmieci naliczanych metodą wodną

Samorząd terytorialny Środowisko

Od 1 stycznia przyszłego roku wprowadzimy górny próg opłat za gospodarkę odpadową naliczanych metodą wodną - poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. I dodał, że nie powinien on przekraczać 150 zł. Poinformował, że wydał polecenie, aby przygotować przepisy doprecyzowujące tę metodę ustalania przez samorządy opłat za śmieci.

26.08.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski