Psy ratownicze będą mogły legalnie ćwiczyć w lasach

Środowisko Administracja publiczna

Posłowie chcą zrobić wyjątek dla psów ratowniczych - będą one mogły biegać po lasach, podobnie jak i psy myśliwskie. Komisyjny projekt zmian w ustawie o lasach i kodeksie wykroczeń przewiduje umożliwienie udziału psów w treningach poprzez wyłączenie z ogólnej zasady dotyczącej zakazu puszczania psa luzem w lesie psów ratowniczych w czasie treningu, czy też udziału w pozorowanej akcji ratowniczej.

05.10.2022

Awans zawodowy nauczyciela - do 2026 r. dwie ścieżki

Od 1 września 2022 r. zniknęły stopnie: nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Po odbyciu przygotowania do zawodu nauczyciela pedagog obligatoryjnie przystąpi do egzaminu nauczyciela mianowanego. Obowiązująca już nowela daje jednak cztery lata na zdobycie stopnia awansu na dotychczasowych zasadach.

05.10.2022

Ministrowie z Solidarnej Polski zajmą się bezpieczeństwem żywności

Administracja publiczna

Pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości sprawdzą, czy obecne przepisy zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo przy produkcji żywności - powiedział w środę wiceminister Marcin Warchoł. Zapowiedź tego działania przedstawiona została na Facebooku, gdzie Warchoł wspólnie z wiceministrem rolnictwa Januszem Kowalskim zamieścili wystąpienie odnoszące się do afery z importowanym tłuszczem technicznym.

05.10.2022

Tabletka z jodkiem potasu - jest rządowa broszura dla mieszkańców

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja Ukraina

Wojewodowie informują, że jodek potasu w sytuacji zagrożenia radiacyjnego będzie mogła pobrać każda pełnoletnia osoba. Jednak nie wszyscy powinni zażyć tabletkę ze względu na aspekty zdrowotne. MSWiA w konsultacji z Ministerstwem Zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym, Polską Agencją Atomistyki i specjalistami z dziedziny endokrynologii, opracowało ulotkę dla mieszkańców.

05.10.2022

Protest nauczycieli: ZNP uruchamia miasteczko edukacyjne

Zarządzanie oświatą

Miasteczko to inicjatywa ZNP w ramach trwającej akcji protestacyjnej ws. narastających problemów edukacji. Jest efektem współpracy z Radą Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, Forum Związków Zawodowych, rodzicami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz edukacji.

05.10.2022

Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich - bez zgłoszenia do urzędu pracy

Emerytury i renty Prawo pracy

Jest już projekt ustawy o aktywności zawodowej, która ma zreformować system pomocy osobom bezrobotnym. Zmieni m.in. przepisy dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego - ustawodawca stwierdził, że wiele osób zgłasza się do urzędu pracy jedynie po ubezpieczenie zdrowotne, a realizacja tego zadania nadmiernie obciąża urzędy pracy.

05.10.2022

„Czyste Powietrze” - kolejny wydłużony termin dla gmin

Samorząd terytorialny Środowisko

Do 31 grudnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedłużył termin na zawarcie porozumień lub aneksu na nowych zasadach w programie "Czyste Powietrze". Fundusz przypomina, że zwiększyła się kwota za prowadzenie punktu konsultacyjno-finansowego do 35 tys. zł.

05.10.2022

Zarzuty dla Santander Bank Polska za nierozliczenie kredytów spłaconych przed terminem

Rynek i konsument Kredyty

Santander Bank Polska to pierwszy bank, któremu Prezes UOKiK postawił zarzuty za nierozliczanie się z pobranych opłat w przypadku całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Według Urzędu, jeśli klient spłaca całkowicie przed terminem kredyt hipoteczny, który wziął po 21 lipca 2017 r., bank powinien rozliczyć proporcjonalnie koszty pobrane w związku z zawarciem umowy.

05.10.2022

Tea time w celi więziennej? Osadzony zapłaci za korzystanie z czajnika

Wymiar sprawiedliwości

20 zł miesięcznie ma kosztować każdego osadzonego dostęp do sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce w ten sposób pomóc jednostkom penitencjarnym w czasie kryzysu energetycznego, a Helsińska Praw Człowieka alarmuje, że to łamanie praw człowieka i uderzenie w sam proces readaptacji.

05.10.2022

W wyjątkowych sytuacjach pracodawca może nie finansować wpłat do PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Chociaż zasadą jest, że pracodawca nie może zrezygnować z finansowania wpłat podstawowych do pracowniczych planów kapitałowych, to w wyjątkowych sytuacjach takie zwolnienie jest możliwe. Co ważne, zwolnienie pracodawcy z dokonywania wpłat do PPK nie pozbawia uczestnika możliwości dalszego oszczędzania w tym programie.

05.10.2022

Nie choroby, ale niedostosowane zajęcia, są przyczyną zwolnień z WF-u

Pacjent Szkoła i uczeń

Uczniowie nie będą rezygnować z zajęć wychowania fizycznego, jeśli te będą dostosowane do ich możliwości i potrzeb – mówią eksperci. Dotyczy to także uczniów długotrwale chorych. Wiadomo, że wypisują się oni z lekcji z powodu chorób, ale skala zjawiska nie jest znana. Dlatego resort edukacji przepyta w tej sprawie kuratoria.

05.10.2022

Frankowicze w Getin Noble Bank składają skargi do WSA - czas na to do piątku

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Kredytobiorcy frankowi z Getin Noble Banku będą składać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargi na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji banku. Czas na to mają do piątku, ale mimo tak krótkiego terminu, skarżących może być wielu. Przy okazji wyjaśniona może być zgodność przepisów o restrukturyzacji z konstytucją.

05.10.2022

Rząd miesza w sędziowskich wynagrodzeniach, inflacja mocno w nie uderzy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ile powinien zarabiać sędzia? To pytanie zaczyna coraz bardziej wybrzmiewać w kontekście budżetu na 2023 r. Dlatego, że rząd po raz kolejny nie przestrzega Prawa o ustroju sądów powszechnych, tylko planuje podwyżki tak jak mu pasuje. Zdaniem prawników to paradoks, bo państwo źle traktuje tych, którzy orzekają w sprawach obywateli. Jak mówią, takie oszczędności nikomu się nie przysłużą.

05.10.2022

Gdy fiskus wie wszystko o VAT, powinien odpuścić jego dochodzenie po trzech latach

PIT VAT Doradca podatkowy Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Okres przedawnienia VAT trzeba skrócić z pięciu do trzech lat, bo fiskus i tak na bieżąco niemal wszystko wie o rozliczeniach tego podatku - postulują rzecznik małych i średnich przedsiębiorców oraz doradcy podatkowi. Ministerstwo Finansów przygląda się tym propozycjom, a urzędnicy skarbowi mówią: najpierw uregulujmy naszą sytuację kadrowo-płacową.

05.10.2022

Compliance - warto być uczciwym nawet w kryzysie gospodarczym

Prawo gospodarcze Compliance Kontrola zarządcza

W czasach kryzysowych firmy tną koszty, ale nie powinny oszczędzać na działach zajmujących się kontrolą zgodności z przepisami. Na dłuższą metę może to przynieść straty wizerunkowe i finansowe firmie. To jeden z najważniejszych postulatów przedstawionych podczas konferencji Compliance & Integrity Days, która trwa w Warszawie.

04.10.2022

RPO: „Czerwcowe emerytury” wciąż niekonstytucyjne

Emerytury i renty

Przez długi czas świadczenia osób przechodzących na emeryturę w czerwcu były niższe niż tych, którzy wnieśli o to w pozostałych miesiącach. Sejm poprawił przepisy co do „czerwcowych emerytur”, ale tylko na przyszłość, pomijając osoby, którym tak ustalano świadczenia wcześniej. Rzecznik Praw Obywatelskich przyłączył się do postępowania Trybunału Konstytucyjnego z pytania sądu w takiej sprawie.

04.10.2022

Raport RPD: Dzieci optymistyczniej oceniają szkołę niż ich rodzice

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Co piąty uczeń negatywnie ocenia swoją szkołę. To lepiej niż ich rodzice - z funkcjonowania oświaty niezadowolonych jest aż połowa rodziców uczniów. Matki są większymi pesymistkami niż ojcowie, nie ma zaś przy takich ocenach większego znaczenia miejsce zamieszkania rodziców, ich wiek czy status materialny.

04.10.2022

Instytuty też objęte ochroną przed podwyżkami cen prądu

Zarządzanie oświatą

Ochroną przed podwyżką cen prądu zostaną objęci odbiorcy wrażliwi, w tym podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki. Będą to zarówno uczelnie, jak i instytuty - poinformował resort nauki. Minister zapewnił, że rachunki za prąd w uczelniach będą wielokrotnie niższe niż te, które są obecnie oferowane przez firmy energetyczne.

04.10.2022

W przyszłym roku ruszy Program Wzmocnienia Krajowej Sieci Drogowej

Transport

Dostosowanie wszystkich dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, do ruchu pojazdów o nacisku pojedynczej osi do 11,5 ton - to jedno z rozwiązań „Programu Wzmocnienia Krajowej Sieci Drogowej do 2030 roku”, którą 4 października przyjęła Rada Ministrów.

04.10.2022

Rząd przyjął rozwiązania ważne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Środowisko Prawo gospodarcze

Rada Ministrów przyjęła 4 października 2022 r. projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo żeglugi, zwiększyć efektywność działań administracji morskiej oraz usprawnić funkcjonowanie systemu ochrony żeglugi i portów. Umożliwią one także budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych przez administrację morską.

04.10.2022