Sasin: opodatkować marże. Prawo: nie można karać za zarabianie

CIT Prawo gospodarcze

Podwyższanie cen i marż to domena prawa konkurencji. Ewentualne kary za naruszenie tych przepisów nakłada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie można jednak karać wszystkich dużych firm za domniemane nadzwyczajne zarobki - wskazują prawnicy. Tymczasem Urząd sprawdza rynek węgla pod kątem ewentualnych nadużyć.

30.09.2022

Senat proponuje rozszerzenie ochrony przed wzrostem cen prądu

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo europejskie

Nowe przepisy zamrożą ceny prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. do limitu zużycia 2000 kWh rocznie, a dla dużych rodzin i rolników do 3000 kWh. Senat zaproponował, by taką ochronę zagwarantować także małym i średnim przedsiębiorstwom, a limity dla osób niepełnosprawnych podwyższyć.

29.09.2022

Na UJ plan awaryjny w związku z podwyżką cen energii

Szkolnictwo wyższe

Takiej skali zagrożenia funkcjonowania uczelni, w tym naszej, w Polsce do tej pory chyba nie mieliśmy – powiedział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami przed zbliżającą się inauguracją roku akademickiego. UJ wdroży plan awaryjny, aby zaoszczędzić na kosztach energii.

29.09.2022

Eksperci: Wdrażanie opieki koordynowanej w POZ to projekt na lata

Opieka zdrowotna

Ważne, aby placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), które jako pierwsze wejdą w system opieki koordynowanej, otrzymały maksymalne wsparcie ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia, od tego bowiem zależy, jak szybko reformę uda się wdrożyć  – mówili eksperci podczas konferencji „Zmiany w ochronie zdrowia w 2022 r.”. Kolejny etap reformy POZ wchodzi w życie już 1 października.

29.09.2022

UE: Postępowanie wobec Polski w sprawie importu równoległego leków

Farmacja Prawo europejskie

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce za nieprzestrzeganie unijnych przepisów, dotyczących swobodnego przepływu towarów w odniesieniu do importu równoległego leków. Polska ma teraz dwa miesiące na rozwianie obaw zgłoszonych przez Komisję.

29.09.2022

Raport Lewiatana. Zielone miejsca pracy zwiększą konkurencyjność gospodarki

Rynek Prawo pracy

Do 2030 roku transformacja energetyczna ma doprowadzić do powstania w Polsce około 300 tys. nowych miejsc pracy, w takich branżach jak OZE, energetyka jądrowa czy elektromobilność. To będzie stanowiło nie lada wyzwanie zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców – stwierdza raport „Zielone kompetencje i miejsca pracy w Polsce w perspektywie 2030 roku”, przygotowany przez Konfederację Lewiatan.

29.09.2022

Danina Sasina jeszcze nie jest przesądzona - rząd się nią na razie nie zajął

Finanse publiczne Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Kształt zapowiadanego nowego podatku od nadmiarowych zysków jeszcze nie został ustalony. Projekt ma być wypracowany w ciągu 2-3 tygodni i wbrew pierwotnym planom, poprzedzony konsultacjami społecznymi. W rządzie też ujawniły się różnice zdań na temat nowej daniny. Minister rozwoju Waldemar Buda sugeruje: decyzje w tej sprawie będą podjęte na szczeblu unijnym.

29.09.2022

Będzie o 9 tygodni dłuższy urlop rodzicielski tylko dla ojców

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego, który przysługiwałby tylko ojcom o 9 tygodni i odpłatność za jego część nietransferowalną na poziomie 70 proc. – to niektóre zmiany, które ma wprowadzić ustawa dotycząca urlopów rodzicielskich. Strona społeczna domaga się odpłatności na poziomie 90 proc., a resort rodziny stoi na stanowisku, że ustawa, która wdroży w życie dyrektywę unijną i tak wychodzi poza narzucone przez nią ramy.

29.09.2022

Ustawa podpisana - operator pocztowych usług powszechnych dostanie rekompensatę

Administracja publiczna

Zapewnienie odpowiedniego poziomu rekompensaty za rzeczywiste straty poniesione przez operatora wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych to cel nowelizacji ustawy Prawo pocztowe, którą w środę 28 września br. podpisał prezydent Andrzej Duda. Poczta Polska jest operatorem wyznaczonym na lata 2016-2025.

29.09.2022

Ustawa o nadzorze KAS nad leżakowaniem napojów spirytusowych podpisana

Podatki i opłaty lokalne Rynek i konsument

Nadzór nad leżakowaniem alkoholi będzie sprawowała Krajowa Administracja Skarbowa, zaś rejestr wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych przejmie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - przewiduje nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych, którą w środę 28 września podpisał prezydent. Wcześniej tego samego dnia Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy.

29.09.2022

Niedzielski: 2023 r. będzie rokiem pracy nad jakością w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna

Po zagwarantowaniu zwiększenia finansowania systemu ochrony zdrowia i udziału w tych rosnących nakładach pracownikom, pora na trzeci krok milowy, czyli ustawę o jakości w ochronie zdrowia – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji „Zmiany w ochronie zdrowia w 2022 r.”.

29.09.2022

Pomoc dla nadodrzańskich przedsiębiorców - prezydent podpisał ustawę

Środowisko Prawo gospodarcze Finanse

Prezydent podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Przewiduje ona dodatek w wysokości 3010 zł na pracownika dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku katastrofy ekologicznej. Na wypłatę jednorazowego świadczenia dla firm, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc.

29.09.2022

Nieistniejąca akcja i fałszywe podarunki - surowa kara za nadużycia na pokazach

Rynek i konsument

Spółka Expectes zapraszała konsumentów na pokazy pod pretekstem udziału w akcji „Polska Przedsiębiorcom” i obiecywała prezenty za udział w spotkaniach. W rzeczywistości taka akcja nie istniała, a upominki nie były darmowe. Prezes UOKiK uznał to za nieuczciwą praktykę i nałożył na firmę ponad 2,3 mln zł kary za wprowadzanie konsumentów w błąd.

29.09.2022

Sondaż: Polacy nie chcą reagować na mobbing - boją się zemsty sprawcy i reakcji przełożonych

Prawo pracy

Co trzeci pracownik w Polsce nie zrobiłby kompletnie nic, gdyby doznał mobbingu w pracy. Co piąty nie wie, jakby zareagował, a co szósty anonimowo zgłosiłby skargę do PIP. Prawie co dziewiąta osoba zwróciłaby się do przełożonych lub pracodawców. Tylko co 25 ankietowany poszedłby do sądu. Najczęstszym powodem bezczynności byłaby obawa przed zemstą mobbera lub zwierzchników.

29.09.2022

Dr Gałązka-Sobotka: Nie stać nas na nieefektywność w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Musimy zrozumieć, że zasoby w ochronie zdrowia są mocno okrojone, zatem efektywne gospodarowanie nimi jest naszą powinnością. W obecnych warunkach gospodarczych nie stać nas na utrzymywanie oddziałów szpitalnych, w których incydentalnie udziela się specjalistycznych świadczeń - mówi dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

29.09.2022

Nie ma jednej bazy danych - wsparcie dla osób z niepełnosprawnością bywa chybione

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

W Polsce brakuje jednego rejestru danych o osobach z niepełnosprawnością. Informacje rozproszone są w różnych systemach i instytucjach. A to już stanowi sporą barierę m.in. we wdrażaniu usług i odpowiedniego do zapotrzebowania wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Gminy zbierają więc dane samodzielnie, do tego różnymi metodami.

29.09.2022

Prokuratura się informatyzuje - więc będzie mieć menedżera/łącznika z biznesem

Prokuratura

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że prokuraturom potrzebny jest nowy specjalista od IT - menedżer usługi. Zgodnie z projektem rozporządzenia ma on pełnić funkcję "mostu" łączącego świat biznesu ze światem technicznym, a wszystko po to, by sprawnie dostarczano wymaganą modyfikację lub zmianę usługi. Sceptyczni co do pomysłu są m.in. związkowcy.

29.09.2022

Frankowicze utkną przez spłaszczenie sądów - w gąszczu przepisów nie ma miejsca na specjalny wydział

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Rekordowo drogi frank coraz mocniej zachęca frankowiczów do pozwów przeciwko bankom. Zalew spraw grozi m.in. warszawskiemu wydziałowi frankowemu, gdzie już na rozprawę czeka się latami. Tymczasem, w związku ze spłaszczeniem struktury sądów, może się to jeszcze wydłużyć. Sędziowie, zamiast z "frankami", będą musieli zmierzyć się z papierologią. Nie wiadomo też, jaki los czeka warszawski wydział, bo w projektach, póki co, nie ma o nim mowy.

29.09.2022

Wielki Brat w resorcie finansów – sprawdza maile pracowników i odwiedzane strony internetowe

Administracja publiczna Prawo pracy

Pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej są monitorowani. Sprawdzana jest ich służbowa poczta, a nawet – jak twierdzą związkowcy – strony internetowe, na które wchodzą ze służbowego komputera. Problem w tym, że nie sprawdza tego ich pracodawca, a informatycy z Centrum Informatyzacji Resortu Finansów. Do tego w mailach służbowych mogą być przekazywane informacje objęte tajemnicą skarbową.

29.09.2022

Jest kolejny trzyletni limit mianowań urzędników w służbie cywilnej

Administracja publiczna

Rada Ministrów przyjęła  w środę Trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2023-2025, przedłożony przez Szefa Służby Cywilnej. W 2023 roku ma to być 275 osób, w 2024 r. – 300 osób, a w 2025 r. – 300 osób. Plan przyjęty przez rząd w ubiegłym roku przewidywał podobne liczby.

28.09.2022