Wyłączenie asystenta sędziego lub protokolanta możliwe, bo mogą wpływać na wyroki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wnioski o wyłączenie sędziego są nierzadko składane. W praktyce tylko sporadycznie można spotkać się z wnioskami o wyłączenie innych podmiotów: protokolanta lub asystenta sędziego. Ale jest to możliwe i zdarza się, ponieważ w jednym i drugim przypadku osoby te mogą mieć wpływ na treść orzeczenia. Szczególnie asystent przygotowując materiały dla sędziego może sugerować mu kierunek rozstrzygnięcia.

13.08.2022

Szpital odmówił zapisu pacjenta do kolejki - zrobił to bezprawnie

Pacjent Opieka zdrowotna

Szpital nie może odmówić zapisania pacjenta na rehabilitację w warunkach stacjonarnych, tylko dlatego, że ten nie zarejestrował się na nią w miesiącu, w którym został wypisany ze szpitala. Takie sytuacje jednak się zdarzają, choć nie powinny. Ministerstwo Zdrowia i NFZ jednoznacznie zaznaczają, że takie działanie szpitala jest niezgodne z prawem.

13.08.2022

Wielki Brat patrzy - prywatną kamerą nie wolno obserwować drzwi ani domu sąsiada

Nowe technologie RODO

Kiedyś montowało się kraty, a teraz przed złodziejami i dewastacją chronią kamery. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem jednak, że swoim zasięgiem nie obejmują drzwi czy domu sąsiada. Ale często prywatny monitoring widzi dużo więcej, przez co narusza prywatność innych osób. Walka z tego typu podglądactwem jest trudna. A RODO kamer montowanych do celów czysto osobistych nie dotyczy.

13.08.2022

Miasta ciemnieją, bo samorządy próbują oszczędzać na prądzie

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Drastycznie rosnące ceny prądu drenują też budżety samorządów. Z szacunków Związku Miast Polskich wynika, że tylko ostatnie podwyżki cen prądu mogą kosztować samorządy i sektor gospodarki komunalnej blisko 5 mld złotych. Miasta instalują oświetlenie ledowe, oszczędzają na oświetleniu ulicznym lub zmniejszają jego natężenie. Nie wszędzie to się udaje.

13.08.2022

Kary za zatrucie wody będą wyższe - nowelizacja czeka na podpis prezydenta

Prawo karne Środowisko Odpady

Obecnie za zanieczyszczenie środowiska znacznych rozmiarów grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Na podpis prezydenta czeka nowelizacja, która te sankcje zaostrza. Gdy nowe regulacje wejdą w życie za zatrucie wody, które może zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka będzie grozić od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

12.08.2022

Sąd wojskowy: Prokuratura ma zbadać sprawę zatrzymania dziennikarzy

Prawo karne Prokuratura Wojsko

Wojskowy Sąd Okręgowy uchylił postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie brutalnego zatrzymania fotoreporterów na granicy. Zdaniem sądu odmowa wszczęcia postępowania w sprawie potraktowania dziennikarzy zbierających materiały o sytuacji cudzoziemców przekraczających polsko-białoruską granicę było przedwczesne, okoliczności sprawy nie zostały wyjaśnione w sposób wystarczający.

12.08.2022

KPO wciąż nie ma, a rząd konsultuje projekt o zrównoważonej gospodarce wodnej 

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ze względu na harmonogram prac oraz zakres inwestycji wskazanych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) konieczne jest wcześniejsze przygotowanie zasad ich wdrażania, w tym również inwestycji KPO pn. „Inwestycje w zwiększanie potencjału zrównoważonej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich” - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. I zaprasza do konsultacji projektu.

12.08.2022

Rzecznik MŚP: Przepisy antykaruzelowe dobrze działają

VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spada liczba decyzji organów skarbowych dotyczących wyłudzeń VAT. O ile za 2016 rok wyniosła ponad trzy tysiące, to za rok 2021 tylko 62. Zdaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców świadczy to o skuteczności wprowadzanych w ostatnich latach przepisów przeciwdziałających oszustwom na tle tego podatku.

12.08.2022

Absencja 2022 – w czerwcu Polacy chorowali najmniej

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Tylko 18 051,3 tys. dni absencji chorobowej ogółem odnotował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu 2022 roku. W tym czasie na zasiłkach chorobowych Polacy przebywali łącznie przez 10 736,5 tys. dni. Kwota wypłat sięgnęła łącznie 1 931 211,8 tys. zł, w tym kwota wypłaconych zasiłków chorobowych wyniosła 1 112 969,3 tys. zł. To najniższe wskaźniki w tym roku.

12.08.2022

Karta Nauczyciela podpisana - zmiany w awansie zawodowym, podwyżka dla początkujących nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy

Prezydent podpisał nowelę ustawy Karta nauczyciela. Senat chciał, by wynagrodzenia pedagogów wzrosły o 20 proc., ale ta poprawka została odrzucona przez Sejm. Ustawa teraz trafi do publikacji w Dzienniku Ustaw - oznacza to, że od 1 września całkowicie zmienią się zasady awansu nauczycieli - struktura zostanie spłaszczona. Obligatoryjne będzie uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego.

12.08.2022

Od 17 sierpnia lekarze będą mogli przyjąć czwartą dawkę szczepionki

Zawody medyczne Koronawirus

Od 17 sierpnia personel medyczny: pracownicy podmiotów medycznych, studenci kierunków medycznych i farmaceuci będą mogli przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19.  Wystawionych zostanie 400 tys. e-skierowań - zapowiedziało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W pierwszej kolejności szczepienie dostaną osoby, które zajmują się pacjentami covidowymi.

12.08.2022

Wizy dla kierowców ciężarówek z Białorusi - prezydent podpisał ustawę

Prawo gospodarcze Wojsko

Kierowcy z Białorusi, pracującym dla polskich firm transportowych otrzymają wizy na terenie Polski, a także naklejki wizowe służące do przewozu w Unii Europejskiej. Taką m.in. zmianę zawiera nowelizacja ustawy o transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną, którą w piątek podpisał prezydent.

12.08.2022

Ustawa o ekonomii społecznej podpisana przez prezydenta

Pomoc społeczna

Po przyjęciu przez Sejm 5 sierpnia senackiej poprawki do ustawy o ekonomii społecznej, której celem jest tworzenie miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych dla osób zagrożonych wykluczeniem, m.in. osób z niepełnosprawnościami, bezrobotnych i ubogich, ustawa ta została podpisana przez prezydenta. Jej celem jest tworzenie miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych dla osób zagrożonych wykluczeniem.

12.08.2022

L4 na stres? Aż 2/3 pracowników widzi u siebie symptomy wypalenia zawodowego

Prawo pracy HR

12 sierpnia to Światowy Dzień Pracoholika. Według OECD, pracownicy w Polsce plasują się w europejskiej czołówce pod względem liczby przepracowanych w ciągu roku godzin. Przewlekły stres, nadmiar obowiązków czy brak satysfakcji z pracy mogą przyczynić się do wypalenia zawodowego. Aż jedna trzecia Polaków była gotowa zrezygnować z dotychczasowego miejsca pracy z powodu wyczerpania, a jedna piąta - ze względu na wypalenie zawodowe.

12.08.2022

Skarbówka i ABW blokują strony internetowe. RPO interweniuje u premiera

Nowe technologie

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi na blokowanie stron internetowych, co stwarza ryzyko dla wolności słowa oraz dostępu do informacji. Przepisy nie przewidują informowania administratora strony o przyczynie blokady i czasie jej trwania Tymczasem takie działania powinny być ściśle określone i podlegać skutecznej kontroli – wskazuje RPO.

12.08.2022

SLIM VAT poprawi płynność firm handlujących w UE

VAT Prawo gospodarcze Finanse

W pakiecie zmian w ustawie o VAT znalazły się przepisy, które zlikwidują niektóre podatkowe przyczyny pogarszania płynności finansowej firm, zwłaszcza tych handlujących z krajami Unii Europejskiej. Projektodawcy sami zauważają, że niektóre dzisiejsze regulacje powodują nieuzasadnione kredytowanie budżetu państwa przez przedsiębiorców.

12.08.2022

Lekarski Egzamin Weryfikacyjny dla cudzoziemców spoza UE

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Osoba, która uzyskała dyplom lekarza w państwie niebędącym państwem członkowskim UE, uprawniający w tym państwie do wykonywania zawodu lekarza, po ukończeniu co najmniej 5-letnich studiów, może przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego. Potwierdza on spełnienie minimalnych wymogów kształcenia określone w przepisach prawa UE.

12.08.2022

Spółki komunalne mają obowiązek stosować zamówienia publiczne

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów Prawo gospodarcze

Bez względu na to, czy spółka komunalna nabywa roboty budowlane, dostawy lub usługi w celu zaspokojenia własnych potrzeb, czy nabywa je w celu realizacji zadań o charakterze komercyjnym, takie nabycie, w szczególności poprzez wybór podwykonawcy zadania w przypadku realizacji zamówień komercyjnych, powinno być dokonywane w oparciu o przepisy ustawy - Prawo zamówień publicznych.

12.08.2022

Rząd nadal z rezerwą wobec projektu emerytur stażowych

Domowe finanse Emerytury i renty

Resort rodziny i polityki społecznej potwierdza, że nie zdecydował się dotychczas na wprowadzenie kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, bo sposób obliczania emerytury istotnie przekłada się na wysokość świadczenia. Według MRiPS, potrzeba dyskusji nad poszukiwaniem rozwiązań nakierowanych na optymalizację systemu emerytalnego, w tym jego uelastycznianie.

12.08.2022

Wypadek pielgrzymkowego autokaru - organizatora bez wpisu do rejestru czekają kłopoty

Prawo karne Turystyka Transport

Turystyka pielgrzymkowa często prowadzona jest w szarej strefie, a jej organizatorzy nie są wpisani do rejestru organizatorów turystyki. W takich przypadkach turyści nie są zabezpieczeni na wypadek niewypłacalności firmy, a organizatorzy zagrożeni są sankcjami, z karą pozbawienia wolności do lat trzech włącznie. Sprawą tragicznej w skutkach wycieczki do Medjugorie zajmą się organy ścigania.

12.08.2022